Daha işe başlamadan vazgeçeceğim 🤦‍♀️

Lupetta

🍒🍒🍒
Kayıtlı Üye
9 Kasım 2015
5.989
10.669
Hanımlar kızım tam 2.5 yaşında.

Ben de yarın işe başlayacağım. Yarın erkenden kalkacağım güya... Kızımı 2 gün sadece birer saat oryantasyona götürdüm. Şu saat oldu öksürükten, burun akıntısından uyuyamıyor. Dün de böyleydi ama gündüz iyi diye ilaç vermek istemedim. Gece öksürüğü tutuyor.

İşi çok istiyorum, benim için iyi bi iş ama kızımla nasıl olacak diye kara kara düşünürken şimdiden bu şekilde bi başlangıç beni işe başlama fikrinden uzaklaştırıyor. Maddi olarak çok iyi değiliz. Sırf para için gideceğim işe de.

Daha gitmeden işten vazgeçecek hale geldim. Çünkü bunun gibi onlarca gün olacak ve kızım hasta olduğunda bakacak bir kişi dahi yok. Ailelerimiz farklı şehirlerde. Bu hafta için eşim işten izin aldı ama gerisi yok... Ay bilmiyorum çok karamsarım ve umutsuzum 😔

Evet. Mesela bu gece ona uyku yok bana uyku yok. Ben işte dururum belki ama o tüm gece uykusuz kalıp kreşte nasıl durur bilmiyorum:KK43:
Hasta hasta krese mi gidecek? Diğer cocuklara gecmez mi? Mesafeyi ayarlayacak dusuncede degiller malum, agiz agiza oynayabiliyorlar, baba izinli dediniz, evde dinlensin çocuğunuz.

Çok geçmiş olsun öncelikle
Çocuklar o yaşlarda sürekli hastalanıyor
Kendinizi çok üzüp kötü hissetmeyin
Zaten evladınızın iyiliği için çalışacaksınız
Kreşte sorun olursa zaten ararlar

Çok kötüyse acile götürün şuan
Ve işyernizden izin isteyin 2 gün

Kreş gibi farklı bir ortama ilk kez çıkan çocuklar illa ki bir enfeksiyon geçiriyor. Daha sonra bağışıklığı alışıyor. Bunu 2.5 yaşında da yapsanız 4 5 yaşında da yapsanız aynısı oluyor. Ortak bir alanla ilk kez tanışması ve dolayısıyla bakteriyel çevresi değişiyor. Pes etmeyin bence.

bilmediğim için soruyorum, kreşin tavrı nasıl ? Çocuk hasta gelip alın derlerse ne yapacaksınız? Benim oğlum da 2,5 yaşında, ateşi, halsizliği olmasa bile burnu akıp öksürüyorsa gelip alın diyorlar. Alerjik bir çocuk zaten, yılın yarısında burnu akıyor, daha işe başlamadım ama başlayınca nasıl olacak düşünemiyorum.

Hasta hasta krese mi gidecek? Diğer cocuklara gecmez mi? Mesafeyi ayarlayacak dusuncede degiller malum, agiz agiza oynayabiliyorlar, baba izinli dediniz, evde dinlensin çocuğunuz.

Cumartesiden beri bu şekilde kızım. Gündüz hiçbi şeyi yok. Hatta parka gittik eğlendi. Gece öksürük krizi tutuyor. Yarın 1 saatliğine gidecek. Bugün zaten götürmedim. Kreş yarın mutlaka getirin artık dedi.

bilmediğim için soruyorum, kreşin tavrı nasıl ? Çocuk hasta gelip alın derlerse ne yapacaksınız? Benim oğlum da 2,5 yaşında, ateşi, halsizliği olmasa bile burnu akıp öksürüyorsa gelip alın diyorlar. Alerjik bir çocuk zaten, yılın yarısında burnu akıyor, daha işe başlamadım ama başlayınca nasıl olacak düşünemiyorum.

Yani zor oluyor. Kreşin yaklaşımı şu, "bakacak başka kimsesi olmayan velilerimiz var bir iki gün anne, bir iki gün baba izin alıyor. Sonra mecburen kreşe geri dönüyor çocuk" dediler

Gece öksüren çocukların geniz akıntısı vardır derler. Onu da süt ürünleri tetikler. Odasının camı açık olsun. sıcakta uyutmayın, yastığı yüksek olsun ve lütfen odasına kesilmiş soğan koymayı dener misiniz
Kesilmiş soğanı hiç duymamıştım. Deneyeceğim teşekkürler.

Kızım anaokuluna ilk başladığında neler çektim bilseniz. Gece öksürük krizlerinden ağlardım artık. Ama sıcak tetikler. Kışın mesela eşim de alıştı çocuklar öksürmeye başlıyorsa onların odanın peteği kapar, camı açar, soğan dilip koyar. Sabaha kadar uyuruz Allah'ın izniyle. Bi deneyin şifa olur inşallah

Cumartesiden beri bu şekilde kızım. Gündüz hiçbi şeyi yok. Hatta parka gittik eğlendi. Gece öksürük krizi tutuyor. Yarın 1 saatliğine gidecek. Bugün zaten götürmedim. Kreş yarın mutlaka getirin artık dedi.
Doktor gibi teşhis koymak istemem ama büyük ihtimalle astım. Doktora gidin hava versin ancak öyle düzeliyor.

Bir de (su anda bizimkide hasta) aklında olsun, hastalik belirtisi hissettigin an mutlaka bi calpol benzeri parasetamol icir ve hemen burun temizligi yap, evet bu yaslarda izin vermiyorlar ama en azindan mikrobun geniz akintisiyla birlikte bogaz ve cigere inmesine izin vermemek gerek.

Annem bana boyle durumlarda bir yarim bebe aspirini verir, burnumu temizler ve 1 dilim portakal koyardi bogazima.

Ayrica havalar sogudugu icin evlerimizin nem degeri dustu, evi hergun havalandirip gece yatmadan once de 1 saat kadar buhar makinasi calistirmalisin, belki icine bikac damla da nane yagi vb bir esansiyel yağ damlatabilirsin. Bizim evde beuer diye bir markanin ufacik cep boyu urunu var, gece lambasi gorevi de goruyor, sadece soguk buhar veriyor ama nemlendirme orani cok iyi.

Cok gecmis olsun kuzuya 💕

Tum okul cocuklari icin ekleme: okul donemi baslamadan 1 hafta 10 gun once bir paket enterogermina vb probiyotik kullanilirsa bagisiklik sistemi desteklenir (mis) bu da doktor tavsiyesi oldu bize.

Doktor gibi teşhis koymak istemem ama büyük ihtimalle astım. Doktora gidin hava versin ancak öyle düzeliyor.

Astım değildir sanmıyorum. Bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdi, geçiriyor. Bizlerde de olur ya sonrasında geniz akıntısı, burun akıntısı ve öksürük.

Bir de (su anda bizimkide hasta) aklında olsun, hastalik belirtisi hissettigin an mutlaka bi calpol benzeri parasetamol icir ve hemen burun temizligi yap, evet bu yaslarda izin vermiyorlar ama en azindan mikrobun geniz akintisiyla birlikte bogaz ve cigere inmesine izin vermemek gerek.

Annem bana boyle durumlarda bir yarim bebe aspirini verir, burnumu temizler ve 1 dilim portakal koyardi bogazima.

Ayrica havalar sogudugu icin evlerimizin nem degeri dustu, evi hergun havalandirip gece yatmadan once de 1 saat kadar buhar makinasi calistirmalisin, belki icine bikac damla da nane yagi vb bir esansiyel yağ damlatabilirsin. Bizim evde beuer diye bir markanin ufacik cep boyu urunu var, gece lambasi gorevi de goruyor, sadece soguk buhar veriyor ama nemlendirme orani cok iyi.

Cok gecmis olsun kuzuya 💕

Tum okul cocuklari icin ekleme: okul donemi baslamadan 1 hafta 10 gun once bir paket enterogermina vb probiyotik kullanilirsa bagisiklik sistemi desteklenir (mis) bu da doktor tavsiyesi oldu bize.

Çok teşekkür ederim. Söylediğin ürüne bakacağım ❤ Burnunu yıkıyorum serum ve enjektörle evet izin vermiyor. Bi şekilde yapmaya çalışyorum. Ancak öyle biraz öksürüğü gidiyor ve burnu açılıyor

Astım değildir sanmıyorum. Bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdi, geçiriyor. Bizlerde de olur ya sonrasında geniz akıntısı, burun akıntısı ve öksürük.
Umarım öyledir. Bize doktorun ilk sorduğu soru gece mi yoksa gündüz oynarken mi öksürüğü olmuştu. Gece öksürükleri ciğer ile bağlantılı olmalı.
İşe başlama konusunda da her çalışan anne aynı süreçten geçiyor. İlk yıl zor olsa da sonraki yıllar düzen oturuyor. Biz kayın validem ve annemden yardım almıştık her ikisi de çocuk kreşe giderken 2-3 ay bizimle kaldılar böylece ilk alışma sürecini atlattık. Özellikle hastalık durumları ilk yıl çok sorun oluyor ama sonrası aydınlık, pes etmeyin hemen..

Yani zor oluyor. Kreşin yaklaşımı şu, "bakacak başka kimsesi olmayan velilerimiz var bir iki gün anne, bir iki gün baba izin alıyor. Sonra mecburen kreşe geri dönüyor çocuk" dediler
Parasını verdiğimiz kreşe zorla çocuk gönderiyormuşuz, onlar da "mecburen" bakıyor muamelesi görüyoruz böyle, yanılıyor muyum? Kreşlerde, laftan anlayan, çirkef olmayan veliye daha çok laf ediyorlar gibi geliyor bana. Ben başkalarına hastalık bulaştırmama konusunda titiz davranırım. 37,5 geçen ateş, halsizlik, yeşil renkli burun akıntısı, göz enfeksiyonu gibi bulaşıcı durumlarda asla göndermem, alerji kaynaklı olduğunu bildiğim burun akıntısı için aradıklarında sinir oldum açıkçası. "Bakacak kimse yok mecbur göndermemiz lazım" diye dram mı yapmamız gerekiyor illa ki. (çocuğun başkalarına hastalık bulaştıracak durumda olmadığı zamanlarda tabi)

Bir iki gün izin almak da kolay olmuyor bazen, işe başlangıcınızı bir kaç hafta erteleme şansınız var mı ? İlk hastalık dalgasını atlatırsınız belki.

Parasını verdiğimiz kreşe zorla çocuk gönderiyormuşuz, onlar da "mecburen" bakıyor muamelesi görüyoruz böyle, yanılıyor muyum? Kreşlerde, laftan anlayan, çirkef olmayan veliye daha çok laf ediyorlar gibi geliyor bana. Ben başkalarına hastalık bulaştırmama konusunda titiz davranırım. 37,5 geçen ateş, halsizlik, yeşil renkli burun akıntısı, göz enfeksiyonu gibi bulaşıcı durumlarda asla göndermem, alerji kaynaklı olduğunu bildiğim burun akıntısı için aradıklarında sinir oldum açıkçası. "Bakacak kimse yok mecbur göndermemiz lazım" diye dram mı yapmamız gerekiyor illa ki. (çocuğun başkalarına hastalık bulaştıracak durumda olmadığı zamanlarda tabi)

Bir iki gün izin almak da kolay olmuyor bazen, işe başlangıcınızı bir kaç hafta erteleme şansınız var mı ? İlk hastalık dalgasını atlatırsınız belki.

Çok doğru dedikleriniz. Yani şimdiden hiç bunu dillendirmek istemedim. Çünkü sonra da bu şekilde devam edecek bence. O zaman da onları oyalayıp "olmuyor, devam edemeyeceğim" demek istemem...

X