D-dimer yüksekliği

Kelebennk

Üye
Kayıtlı Üye
15 Ekim 2023
292
38
37
Merhaba ben göğüs sırt ağrısı arada nefes darlığı şikayetiyle geçen pazar acile gittim. Ama aşırı bir stresli dönemdeydim. Orda EKG kan değerlerine baktılar herşey normal dediler. Sonra ilaçlı akciğer tomografi bakacaklardı ama hamilelik şüphesi olabilir die farklı bir test için Mehmet Akif e yolladılar oraya gittim onlarda d dimer testi bakalım negatif çıkarsa sorun yok dediler 0.23 negatif çıktı geldik. Dahiliyeye gidin dediler sonra ben dahiliyeye gittim başka hastaneye yeniden istiycem dedi bu sefer d dimer 0.73 çıktı artmış dedi tomografi istedi akciğere ilaçlı hamilelik şüphesi kalktığı için ve 2 yada 3 gün sonra adet olucağım için doktorum yaptır dedi. Onu yaptırdım sonuç bekliyorum. Bu testi bilen varmı acaba birşey çıkabilir mi akciğer de. Pıhtılaşma diyorlar adet olucağım için artmış olabilir mi yoksa alakası yokmu?

D dimer tek başına pıhtı değeri taşımaz, benim akcigerime pıhtı atti.Oyle bir durumunuz olsa şimdiye kadar gezemezdiniz

D dimer tek başına pıhtı değeri taşımaz, benim akcigerime pıhtı atti.Oyle bir durumunuz olsa şimdiye kadar gezemezdiniz
Peki neden artmış olabilir sizce yani 2 günde ne değişmiş olabilir ki. Akciğer tomografisi beklyrm şuan oda okdr ağır birşey iş ki dünden beri pert etti beni tansiyonumu oynattı içim yandı resmen

Orasını bilemem,panik atak olabilir.Damar yolu açılınca bile d dimer yükseliyor biraz

Orasını bilemem,panik atak olabilir.Damar yolu açılınca bile d dimer yükseliyor biraz
Bende anksiyete var zaten ama tabi kan testi böyle olunca doktor da artmış diyince panik oldum iyice çarşamba tomografi sonucu çıkacak Ozamana kadar nasıl olcak bilmem bide o temiz çıkarsa başka yerlere git dermi acaba

Sonucunuzda birşey yok. Tomografi niye çekiyorlar onu anlamadım ben şu durumda ihtiyacınız yok gözüküyor. Panik atağınız yüzünden ağrı oluyordur.

Bende dün tam kan sayımı yaptırdım. Kanda pıhtılaşmayada baktı doktor. Her hastanenin referans aldıgı sayı degişiyor. Benimki misal 0/500 arası 113 çıkmış ve normal değerde kabul edilmiş. Doktorda birşey söylemedi.

Ben de aynı şikayetlere göğüs doktoruna gitmiştim ciğer filmi ve kanda d dimer istemişti.

D dimer yüksek çıktı nükleer tıpta ilaçlı ciğer sintigrafisi çekildim acil. Hemen o gün sonucum çıktı temizdi. Hatta 1 tane çektiler sonuç çıkana kadar bekledim o sıkıntılı çıkarsa 2.yi de çekiyorlarmış. Gerek olmadı bende.

Enfeksiyon biraz yüksekti benim ondan olabilir dedi antibiyotik verdi kontrole de çağırmadı.

Başka bir doktor arkadaşıma da doktor kontrole çağırmadı ama ben gitsem mi düşmüş mü diye sordum. En garanti olan sintigrafiyi çektiemişsin o temiz çıktıysa gerek yok dedi. Daha da baktırmadım.

Babam da aynı şikayetle gitti, d-dimer testi yapıldı. Yüksek çıktı. Sintigrafi çekildi, kan sulandırıcıyla devam ediyor yaşamına şu an.
Daha sonra aynısını annem yaşadı. O da aynı şekilde.
İkisinin de doktoru (biri çapada) bu durumun yaştan bağımsız ciddi anlamda arttığını ve covid aşısının buna yol açtığından şüphelenildiğini söylemişler. Pıhtı atımında da artış varmış vakalarda.

Son 1 aydır tansiyon yüksekliği, kolda ve kafa arkasında uyuşma ve yaklasik 1.5 yildir da ara ara carpinti yaşıyorum. Beyin mr, ilacli bt anjiyo, akciger rontgen, tomografi dahil bir sürü tahlil taptirdim bir sorun yok. İki kez kalp krizi geçiriyorum diye acillik oldum. Birinde troponin diye bir değer yüksek ciktigi için 2 gece kardiyolojide yattım. Sonra da d dimer referans aralığı 0-500 araligindaylen benim 800 kusur cikti. Dr lar tek başına anlamlı bulmadı. Kan sulandirici, kalp ritim düzenleyici beta bloker ilac başladım. Panik atak dedi tüm dr lar, antidepresana da başladım, iki haftadır iyiyim...artık hangisi iyi geldi Allah bilir...

Valla ben sonuç beklyrm 3 gün sonra çıkar dediler tabi araya hafta sonu girdiğinden cuma çektirdim çarşamba çıkıcak sonucum Ozamana kdr inşallah bişey olmaz gerçi öle bişey olsa doktor bırakmazdı herhalde 🙄

Son 1 aydır tansiyon yüksekliği, kolda ve kafa arkasında uyuşma ve yaklasik 1.5 yildir da ara ara carpinti yaşıyorum. Beyin mr, ilacli bt anjiyo, akciger rontgen, tomografi dahil bir sürü tahlil taptirdim bir sorun yok. İki kez kalp krizi geçiriyorum diye acillik oldum. Birinde troponin diye bir değer yüksek ciktigi için 2 gece kardiyolojide yattım. Sonra da d dimer referans aralığı 0-500 araligindaylen benim 800 kusur cikti. Dr lar tek başına anlamlı bulmadı. Kan sulandirici, kalp ritim düzenleyici beta bloker ilac başladım. Panik atak dedi tüm dr lar, antidepresana da başladım, iki haftadır iyiyim...artık hangisi iyi geldi Allah bilir...
Bu mesajı yazdiktan sonra kontrol için gittiğimde d dimere gene bakıldı ve hala yüksek...bacak ultrasonu cekildi varis var ama d dimeri yukseltecek kadar kötü durumda değil...kalp, akciğer temiz...en son norolojiye sevk ettiler. Ilacli beyin mr ve ventografi cekildi. Ventografi sonucunda Sağ transvers sinus hipoplazisi diye bir durum cikti. Dogustan da olabilirmis, pıhtı atmasi sonucu da...norolog dogustan olduğunu söyledi çünkü belirtileri benim yasadiklarimdan daha ağır olurmus ve gittikçe kotulesirmis...Başka bir norolog tan daha randevu aldım...içim sıkılıyor, bu lanet olası d dimer neden yüksek bir anlayamadik...

X