Corona mı oldum?

Devlet hastanesinde çalışan ve nöbet görevi olduğunda covid hastaları ile ilgilenen bir kadın doğum uzmanına danıştım, hamilelerde tedavi nasıl uygulanıyor diye. Cevabı buraya aynen iliştireceğim. Ben de 7 haftalık hamileyim inanın artık gözüme uyku girmiyor düşünmekten, korkudan... Allah yardımcımız olsun.

“Biz covidli hastalarımızı yatırıp takip ediyoruz, ilaçların dogum sonrası etkileri meçhul, gebelikte daha once cok kullanılmadıgından, bekleyip göreceğiz ama önceliğimiz su an anne sağlıgı sadece. Gencseniz ek hastalıgınuz yoksa sigara içmiyorsanız kür şansı yüksek oluyor. bu sürecte mümkün oldugunca kendinizi izole edin çünkü organ gelişimi 14. haftaya kadar oluyor ve maksimum etkilenme bu donemde oluyor; gec haftalarda bulas oldugunda daha az etkilenme bekliyoruz. Dışarıyla teması kesinlikle kesin.”

Teşekkür ederim paylaştığınız için, ben de bundan dolayı korkuyorum. Ama iyi tarafından bakacak olursam, Çarşamba’dan beri dün akşam ciğerlerimin ağrıması dışında ilerleme olmadı, ateşim yok çok şükür. Ve soğuk algınlığında olduğu gibi sesim değişmeye başladı. Ciğerlerimin de öksürmekten ağrıdığını düşünüyorum. Umarım düşündüğüm gibidir ve ilerlemez. Allah hepimizin yardımcısı olsun 🙏🏼

Muayene olursanuz test yapilir cunku hamileyken radyolojik inceleme yapılamaz. Ayrica pozitif teshis konsa bile etkili bir tedavi yok kullanilan ilaclar antibiyotik ve bir antiviral ilac. Durumu kotu olmayanlar evde tecrit ediliyor. Giderseniz olmadi siz bunu talep edersiniz. Ama sakin korunaklı maske vs ile gidin hamilesiniz ve gideceginiz poliklinik corona pozitif suphesi olanlarin gittigi yer ordaki heryer riskli doktorun bile hergun pozitif suphelilerle ugrastigini dusunursek o bile supheli. Yani herkesten herseyden kendinizi pozitifmis gibi koruyun. Ama sunu unutmayin teshis konsa bile kesin tedavisi yok ve siz hamile oldugunuz icin zaten size kullanilamaz. Eger durumun agirlasirsa (Allah korusun) anne sagligini dusunup ilac tedavisi kullanilabilir.

Evet ben de bunları düşünüyorum, çok şükür corona yönünde bir ilerleme yok ama olursa önce anne diyip bebeği mecburen göz ardı edecekler. Ve test için gidersem değilsem bile olma ihtimalim yüksek. Allah günah yazmasın, karnımdakini de düşünüyorum elbet ama şu an kızımı daha çok düşünüyorum. Ona bulaştırırsam veya hastanede kalırsam bana bi şey olursa ne yapar diye. Ama daha çok soğuk algınlığına benziyor. Sesim değişmeye başladı. Geceleri kızımı yanımıza aldıktan onar üzerim açık kalıyor o yorganı teptiğinden, üşüdüğüme uyanıyorum bazen. Umarım yanılmıyorumdur.

X