Çok acil tiroid nodülü olanlar bi bakın lütfen

halime-halimee

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2014
185
54
38
Merhaba arkadaşlar gecenin bu saatinde yazıyorum çünkü icim icimi yiyor bundan nir yıl evvel tiroid ölçümü yaptırdım doktor haşimato teşhisi koydu ve prednol verdi ama mideme cok rahatsızlık verdiği icin kullanamadım bir yıl sonra bugün yutkunurken güçlük çekme gırtlakta tahriş hissi ve ses kalınlaşması şikayetleriyle doktora gittim ultrasonla bakıldı ve en büyüğü 5 mm olan nodüllerin var dendi açıkçası hic beklemiyordum doktordan çıktığım andan itibaren ağlıyorum şu saat oldu hala ağlıyorum çünkü 3 yaşında bi kızım var doktor yarın kan tahlili sonuclarına bakıp ona göre ilac vereceğim dedi ama ben duydugum andan itibaren sanki kanser hastası olmuşum da az bir vaktim kalmış gibi hissediyorum biliyorum cok yanlış böyle düşünmek ama sanırım kızımdan dolayı böyle düşünüyorum biopsi falan istemedi doktor kan sonuçlarından sonra ilac verip vermeyeceğimiz belli olacak 6 ay sonrası içinde kontrol edeceğim büyüme varsa biopsi ile iyi huylu mu kötü huylu mu bakacagız dedi arkadaşlar nettende cok okudum ama sormak istiyorum tiroidde nodül olması kanser anlamına mı geliyor aranızda tiroid nodülü olupta ilacla küçülme olanı var mı bana yardım edin lütfen moralim sıfır

Neredeyse gözlerim kapanırken okudum konunu kendimi zorladım yazmaya valla çünkü tedirginliğini hissettim içim kötü oldu.
Hayır canım illa kötü demek değil benim annemde de var hatta biyopsi alacaklardı sonra diğer doktor baktı nodülü basit gördü hashimotoda yalancı nodüller olur zaten bu önemsiz dedi takip edin dedi. Muhtemelen bende de var. Korkma takiplerini yap yeter. Tiroid nodülü o kadar sık ki hatta yapılan otopsilerde 3 kişiden birinde tiroid kanseri var oluyor diye okumuştum bir zamanlar.
Aşırı yavaş çoğu türü. Ama onun bile olduğunu sanmıyorum yoksa hemen biyopsi derdi bekletmezdi. Geçmiş olsun.

Ah canım benim coookk teşekkür ederim ilgilenip cevap verdiğin için ben de aglamaktan yorgun düşüp uyuya kalmışım cevabını yeni gördüm icimi cok rahatlattın sağolasın eşimde senin söylediklerine benzer şeyler söyledi ama doktor biopsi icin büyümesini bekliyor sanırım anlayamadım bir de annenin ki ne durumda şu an büyümüş mü ya da küçülme var mı iyi huylu olsa bile zamanla kansere çevirebiliyormuş diye okudum sanırım çocuktan dolayı cok korkuyorum ben tekrar cok teşekkür ederim cevap verdiğin için hayırlı sabahlar dilerim

Hala takip ediliyor canım. Bana kalsa alınsın gitsin zaten ilaç kullanıyor ama annem güzelce yaptırıyor kontrollerini. Korkma canım endişe ile başka şeyleri çekersin hayatına. İnternetten felaket senaryoları okuma lütfen. İyi akşamlar :)

Canım coookk teşekkür ederim ilgilendigin cevap verdiğin icin dün kan sonuclarım icin gittik doktor hormonlarımın normal oldugunu o yüzdsn ilac veremeyeceğini söyledi ama cok şaşkınım çünkü nodüllerimin iki tanesi solid nodül doktor küçük olduklarını ve 6 ay sonra tekrar ultrasonla takip edileceğini söyledi anlamadıgım 6 ay icerisinde büyürse ne olacak neden gözgöre göre büyümesini bekliyorlar birde doktor dereotuna cok kızdı kesinlikle önermiyoruz kararda senin riskte dedi bana ben tekrar coookk teşekkür ederim sana cok sagolasın annenede coookk gecmiş olsun

Dereotu ile ilgili bilgim yok bir şey diyemeyeceğim. Evet canım büyümezse müdahale edilmiyor. Büyürse de hemen edilmiyor belli çapları var. Dediğim gibi tiroid çok iyi huylu olduğu için daha rahat olabilirsin. Annemin miyomu şüpheliydi ona bile 6 ay sonra dendi ki şüphelendikleri şey ultra korkunç ama annem de ben de güvendik 2-3 dr sonuçta paralel konuştu bir anda gidip kadının rahmini aldırmak istemedik. Tiroidden daha çok o kafamızda yani. Ben de baktırsam muhtemelen bende de çıkacak nodül çünkü benim de antikorlar pozitif ama takmıyorum belki yanlış ama bir kere bile baktırmadım.Üşengeçlikten takip de ettirmem ben boşuna bilmeyeyim bari diyorum.O yüzden lütfen düşünme yani gerçekten kötü düşünseler beklemezlerdi Teşekkürler sana da geçmiş olsun:)

Canım Allah senden razı olsun valla yazdıkların gercekten cok rahatlatıyor içimi nodül denince ilk aklıma gelen kanser oluyor nedense babamda tiroid kanseri ve cok sükür iyi huylu onun ki ama o dönem cok agır ameliyatlar gecurmişti şimdi bende öyle olacağım yaa ne bileyim daha da kötüsü hani bir kızım var 3 yaşında onu geri de bi başına bırakacağım diye cok korkuyorum ama tiroid genelde iyi huylu seyrediyormuş kötü huylu olsa bile ameliyatla tiroid bezi alınıyormuş sonrasında ise hasta 20 yıldan fazla sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyormuş umarım buyüme yapmazda hicbirine gerek kalmaz tekrar cooookk teşekkür ederim canım coookk sagolasın annenede cok gecmiş olsun tekrardan

Bende 3 tane var
En büyügü 8mm di
1cm üstü tehlike arz ediyor demişti doktor iyi huy kötü huy cıkıyormus

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…