çocukları cinsel istismardan korumak için yapılması gerekenler

mutnojmet

Nirvana
Kayıtlı Üye
7 Temmuz 2008
1.830
78
Arkadaşlar son zamanlarda çocukların istismarı ile ilgili çok konu görüyorum ama hiç önceden alınabilecek önlemler konusunu konuşmadık galiba eğer konu tekrarıysa özür dilerim
internette araştırma yaparken bu öğütleri Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sitesinden buldum umarım anne ve babalara yardımcı olur henüz çocuğum yok ama ben çok bilgilendirici buldum sizler de bilgilerinizi paylaşırsanız güzel bir konu olur diye düşündüm

Çocukların Cinsel Amaçlı Kötüye Kullanılmaları (Cinsel Taciz) Hususunda Anne ve Babalara Öğütler:

Çocuklarınızı Bu Konularda Uyarın

Çocuklarınızın sizlere her konuda güvenmeleri ve her türlü sorunlarını sizlerle konuşabilmeleri çok önelidir.
Çevredeki yabancı şahıslara karşı çocukların daha dikkatli olmaları ve fazla güvenmemeleri yolunda eğitilerek uyarılmaları gerekmektedir.
Çocuklarınızın evden çıktıktan sonra nerelere gittiği ve kimlerle oynadığını bilmelisiniz.
Çocukların akşam belli bir saatte evde olmaları konusunda diğer ailelerle mutabakata varınız.

Aile Olarak Şu Hususları Bilmelisiniz

Çocukları yakından ilgilendiren her türlü tehlike hakkında, kendilerinin bilgilendirilmeleri çok önemlidir. Buna cinsel bilgilendirme de dahildir.
Polis kayıtlarında tecrübe ile sabittir ki; Çocukların cinsel tacize maruz kalmalarının önlenmesi ancak onlara bu konuda öğüt verilmesi ve bazı prensiplerin kazandırılması ile mümkündür.
Çocukların düzenli olarak takibi onlara dikkat edilmesi ve onlarla beraber olunması da cinsel tacizi önleyen unsurlar arasındadır.
Çocuklarla sürekli konuşarak bu tehlike hakkında onları uyarmanız sonucunda daha duyarlı olmalarını ve kendi kendilerini kontrol etmelerini sağlayacaksınız.

Çocuklarınıza Hangi Öğütleri Vermelisiniz

Tehlike her yerde bulunmaktadır; okul yolunda, park yakınlarında, eve dönüşte, spor sahalarının yakınlarında, arkadaşlarının evine gelip giderken... Tehlikenin bulunabileceği yerler hakkında çocuklarınızı aydınlatın
Önce iyi ve kötü milli ve ahlaki değerlere göre telkin edilmeli, öğretilmeli, İyi fiilde bulunma aleni olarak takdir edilmeli.
Kötü fiil,başkalarından misal verilerek kötülenmeli, Hataları sebebiyle devamlı azarlanmamalı.
Tanımadıkları şahıslardan para veya hediye almamaları, Yabancı şahıslarla herhangi bir yere gitmemeleri, yardım talebinde bulunan yabancılara da yadım etmemeleri, kesinlikle yabancıların arabalarına binmemeleri.
Evde yalnız kaldıklarında, tanımadıkları kimseye kapı açmamaları. Telefonda yabancı kimselere bilgi vermemeleri.
Issız parklar, yollar ve yerlerden uzak durmaları, toplu olarak oynayan çocuklardan ayrılmaları ve tek başına oynamamaları, kendilerinden küçük çocuklara da dikkat etmeleri.
Takip edildiklerini hissettiklerinde büyüklerinden yardım istemeleri ve bu durumlarda ıssız yerlere değil de kalabalığa doğru gitmeleri,
Tehlikede olduklarında bağırmaları, kaçmaları ve kendilerini müdafaa etmeleri gerektiği, kendilerine zarar vermek isteyen şahıslara iyi bakıp onları teşhis etmeleri ve araçlarının plakasını almaları.
Kendilerine veya arkadaşlarına bir şey yapıldığında derhal ailelerine veya polise haber vermeleri anlatılmalı.

Aynı konu, sabit konular içinde yer alan ve Sardun'yacığımın açtığı "Bir çocuğun istismar ya da ihmal edildiğini öğrendi ya da fark etti iseniz bu durumu" başlıkta ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Bu konu ile ilgili olarak verilen e-mail adresinden afiş isteyin, bu afişler çocuklara yönelik hazırlanmış olup, nelerin cinsel istismara girdiğini çocukların anlayabileceği bir dille anlatmaktadır.
Ben istedim ve gelen afişleri, işyerime, çocuklarımın ve arkadaşlarımın çocuklarının okuduğu okullara, çocuklarımın odalarına astım.

Arkadaşlar acizane bir tavsiyedir,çocuklarımıza herkesin kendi vücuduna ait özel yerlerin olduğunu söylemeli ve bu yerlerin bakılmaması,ellenmemesi,açılmaması gerektiği konusunda hatırlatmalar yapılmalıdır.Mesela bir anne kendi göğüslerinin,kendi tuvaletnin yaptığı bölgelerin kendine özel olduğunu,onları kimsenin görmesinin uygun olmayacağını bu yüzden çocukta da bu yerlere dokunmak,öpmek isteyen biri olursa bunu muhakkak annesine anlatması gerektiği konusunda çocuk uyarılabilir.
Bir de çocuklar bu gibi istismar hal ve dönemlerini çeşitli hal ve hareketleriyle çok belli ederler.Çocuğa ait yapılan çok normal gözlem ve seyirlerde çocuğun birine fazlaca yaklaşması,yada birinden fazlaca korkması,içine kapanması vb.. hali birer istismar belirtisi olabilir Alah korusun..

Arkadaşlar acizane bir tavsiyedir,çocuklarımıza herkesin kendi vücuduna ait özel yerlerin olduğunu söylemeli ve bu yerlerin bakılmaması,ellenmemesi,açılmaması gerektiği konusunda hatırlatmalar yapılmalıdır.Mesela bir anne kendi göğüslerinin,kendi tuvaletnin yaptığı bölgelerin kendine özel olduğunu,onları kimsenin görmesinin uygun olmayacağını bu yüzden çocukta da bu yerlere dokunmak,öpmek isteyen biri olursa bunu muhakkak annesine anlatması gerektiği konusunda çocuk uyarılabilir.
Bir de çocuklar bu gibi istismar hal ve dönemlerini çeşitli hal ve hareketleriyle çok belli ederler.Çocuğa ait yapılan çok normal gözlem ve seyirlerde çocuğun birine fazlaca yaklaşması,yada birinden fazlaca korkması,içine kapanması vb.. hali birer istismar belirtisi olabilir Alah korusun..

benim kızım üç yaşında ve ben bunları anlatmaya çalışıyorum!a.sAllah çocuklarımızı kötülerden korusun!....:Saruboceq:

Canım Allah bağışlasın,acılarını göstermesin,ben de ikizlere hamileyim Allah bağışlarsa,ikisine de kız dedi doktorumuz,şimdi daha bir düşünür olduk,hayat çok zor:kahve:

Canım Allah bağışlasın,acılarını göstermesin,ben de ikizlere hamileyim Allah bağışlarsa,ikisine de kız dedi doktorumuz,şimdi daha bir düşünür olduk,hayat çok zor:kahve:

Allah size de kolaylık versin!evlat yetiştirmek çok zor hele anne olmak daha da zor!hayırlısıyla doğum yapmanı diliyorum!bu arada kaç aylık hamilesin?

X