Çocuğu dehb olanlar lütfen bakıp yardımcı olur musunuz

Huzurkokanmevsimler

Üye
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2022
646
820
35
Merhaba arkadaşlar anaokuluna giden çocuğum sene başından beri uyum sağlamadığı için sürekli sıkıntı yaşadık.Etkinliklere katılma yoktu,ayakta gezme argo konuşma, sataşma vs.Psikiyatra gittik tam tanı konulmasa da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu dedi dr.Galiba tam tanı 6 yaşında konuyor,oğlum 6yi tamamlamak üzere.Neyse ilaç verdi dr kullandık,ama sersem gibi oldu çocuk.Bir de 3 ilaca çıktık sonrasında,daha içine kapanık,uyku halinde tepkisiz sessiz oldu baya, göz teması azaldı,3 dr değiştirdik ama sonuç aynı İlac kullandık.Bu yan etkileri olunca randevu gününe kadar ilaç ta azalınca yavaş yavaş kesmek zorunda kaldım.Göz teması düzeldi,algı arttı,ses tonu kelimeler daha netleşti.Ancak argo konuşmalar,etrafa(tanımadığı biri bile olsa)laf söylemeler, dalga geçmeler vs arttı.Oyun oynarken bile vurmalı,kırmalı oyunlar oynamak istiyor.Etrafindakilere yaklaşımı da öyle.Yine psikiyatriye gittik, bütün olan biteni anlattım.Dr da 'okul nasılsa kapalı,tamam şimdi verme ama okul açılınca sıkıntı o zaman başlar.O zaman tekrar gel,ilaç gerekirse ki gerekecek büyük ihtimal o zaman başlarız yine ilaca.Bazilari ilaca rağmen düzelmeyebiliyor'falan dedi.'Mesela yemegin altını defalarca da yapsa yakar gibi düşün.Simdi tedavi görmezse ilerde psikopat olur'dedi.Ama dün pek gözlemlemedi çocuğumu.Tabi ilaç gerekiyorsa kesinlikle vereceğim, yapacak birşey yok.Ama bu konuda kesinlikle bilgi sahibi değilim ve acabalarim çok fazla.Eger tam olarak dehb ise bunun sıkıntısını ömür boyu mu çekecek,nelerle karşılayacağız?Neler yapmalıyız?Uygun şekilde ilerlersek bütün bu sıkıntıyı atlatacak miyiz? Yapacağınız yorumlar benim için çok önemli.Lütfen bilgisi olanlar beni yönlendirsin.Yapacaginiz yorumlar çok önemli.

Keşke hemen ilaç yerine bir oyun terapisine başlasaydınız işin ehli bir psikologla. Bence hala geç değil. İstanbuldaysanız birini önerebilirim. Alanında en iyisi diyebilirim.
İstanbul da değilim.İlaca başlamam tamamen okulla alakalı yasadigimiz sıkıntıdan ve bu konuda bilinçsizligimden.Yeni spor kulübüne yazdırdık,baslayacagiz.Okul açılana kadar gitmeyeceğim psikiyatriye sorun olmadığı sürece.Belki o arada daha iyi gelişmeler olur ve ilaca gerek kalmaz diye umut ediyorum.

Kızım 7 yaşında.
2 sene kreş ve anaokuluna gitti.
Uyum açısından sorun yaşamadık biz.
Tanı konmak için yeterli done yoktu ama çok hareketli kıpır kıpır bir çocuktu.
Dr tavsiyesi ile bazi dönemler ilaç da kullandık.
Bu sene ilkokula başladı ve arkadaş edinmede sorun yaşadık, yanlız takılmayı seviyordu. Yazmayı güzel yapsada okumada sınıfta gerideydi. 2.donem tekrar psikiyatr ye çıktık. Dr dikkat eksikliği için ilaca başladı. Yanlız bizim birde disleksimiz var. Öğrenme güçlüğü için özel eğitim alacak okullar kapanınca.
Üzülmeyin, tedavinizi harfiyen uygulayın.
Dr lar sayısız çocuk görüyor onlara guvenmeliyiz. Normalde benim gözümde çocuğum diğer çocuklardan farklı değil ama demek ki farklı ki ilaç kullanıp özel eğitim alacak.

Sormak istediğiniz birşey olursa sorabilirsiniz

Çok teşekkür ederim.Sizin çocuğunuz maşallah en azından argo konuşup çevresine karışmıyor galiba.Biz okula başlar baslamaz sıkıntı yaşadık.Özel egitimlik durum var mı diye sordum ama gerek yok dedi.Ne gerekiyorsa yapmak istiyorum ama nereden başlasam ne yapsam daha doğru olur bilmiyorum.

Sizin çocuğunuz erkek sanırım ?
Kiz-erkek farklı tepkiler veriyor olabilir.

Benim size naçizane tavsiyem, iyi bir Dr seçip onunla yol almaniz.

İlacı başlar kafanıza göre bırakırsanız sonuç alamamanız çok normal. İlaca alışma süresi 2-3 ay arası çocuklarda. İlk başlarda dediğiniz gibi uyku hali oluyor ama sonra normale dönüyorlar. Lütfen güvenebileceğiniz bir dr bulun ve tedavisine başlayın çocuğun. Kafanıza göre de ilaç kesmeyin.

İlaç kullanmamak çocuğun gelişiminde de geri kalmaya sebep olacak zamanla. İlaç kullanan çocuklarla kullanmayan çocuklar arasında ilerleme hızında çok büyük farklar var.

Ben dehb tanısı olan bir çocuğun öğretmeniydim üç yaşından altı yaşına kadar okuttum onu sonra ilkokula mezun ettim. İlaç kullanıyordu ve ilaç kullanmasina rağmen çok fenaydı. Onu çok severdim ve hala takip ederim annesini sosyal medyadan şimdi üçüncü sınıfa gidiyor olsa gerek. Hala ilaç içiyor mü bilmem ama çok canayakin (bir kardeşi olmuş) çok sevecen çok hayvansever bir oğlan olmuş. Geçen gün annesine fotoğrafımizi attım annesi ses kaydı atmis "anne ne olur gormek istemiyorum öğretmenimi görürsem ağlarım çok duygulandım" diyor :))

Yani korkmayın benim öğrencim Cok fenaydı ama ilaçla ilgiyle ne güzel bir çocuk olmuş.

Şöyle bir ayrıntı var dikkat eksikliği dediğimiz şey yalnızca dikkat problemi olmayabiliyor problemin kaynağında yatan şey dürtüsellik ise ilaç kullanmanız gerekiyor. İlacın yanında oyun terapi desteği de alırsanız daha sağlıklı ilerlemiş olursunuz. İlerleyen zamanlarda problem yaşamamak adına hekiminizi dinlemenizde fayda var

Dürtüsellik var mı tam olarak bilmiyorum. Aynen hekimimizle ilerlememiz gerekiyor.

Benim oğlum şuan okula gitmeyi hiç istemiyor. İnşallah benim oğlum da iyi ilerlemeler gösterir. Çok sevindim bunları duyduğuma.

Çok teşekkür ederim. 2_3 ay belki daha fazla kullandı, sonra azaltarak kestik. Zaten bitmek uzereydi. Ama yeni okul döneminde aynen dr la hareket edeceğim, sıkıntı yaşayıp vakit kaybetmemek için.

Merhaba benimde oglum 7 yasinda. Yaklasik 5 yasina girdiginde farkettik durumu. Okuldan cok sikayet geliyordu. Yurt disinda yasiyorum hemen okul tatil olmadan turkiyeye geldim ozel bir drla surecimiz basladi. Oncesinde bir ilac sonrasinda bir ilac daha ekledi. Ama amerikaya dondugumuzde ilac yetersiz gelmeye basladi. Drun tavsiyesiyle Artirinca ilacin yan etkileri nuks etti. Sonra amerikada dr buldum surecimiz burda devam ediyor. Hem ilac aliyoruz hem terapi. Cok faydasini gordugumu soyleyemem terapinin. Buranin terapi sistemi biraz farkli. Dikkat eksikligi yok benim oglum durtusel. Hiperaktivitenin alt dallari var. Bazi cocuk durtusel bazisi dikkat eksikligi yasiyor. Bazisinin baska sorunlari oluyor. Paketli gidalari biraktik. Sekeri azalttik. Aksamlari ayaklarina lavanta yagi suruyorum rahatlatmasi iyi uyumasi icin. Ceviz yagi basladim beyne cok iyi geliyor. Dehb de beyindeki noronlar arasi iletisimsizlikten kaynaklanan bir hastalik oldugu icin beyne odakli beslenme yapmak lazim. Tvyi azaltmak onemli. Suan turkiyeden terapi aliyorum online olarak. Oyun terapisine baslayacagiz bikac hafta icinde. Ama ona baslamadan bile buyuk bir yol katettik. Ilaclari kesinlikle tavsiye ederim tedaviyi asla ihmal etmeyin dehbli cocuklar tedavi edilmezse ilerde zararli aliskanliklara egilimli oluyorlar, kotu arkadasliklara egilimliler, agir ergenlik atlatabiliyorlar, okuldan kacabiliyorlar ilerde bu sorunlari aza indirmek icin onlemi simdiden almak en guzeli. Anne olarak cok zorlandim cok yiprandim. Benim oglum durtusel buyuk ihtimal sizinde oyle. Agzina geleni soyledigi icin oyle dusunuyorum tabiki bir drun teshisi cok onemli. Durtusellik cok zor bir anne icin ama cok sukur tunelin ucunda artik bir isik goruyorum. Uzuntuden gece uykularimi kaybetmistim inanin hergun ogretmenden sikayet duymaktan bikmistim ilac dahi kullanmamiza ragmen sikayetler bitmiyordu ama bir haftadir harika gidiyoruz. Umarim sizin sureciniz daha kolay olur. Ne isterseniz sorabilirsiniz cekinmeden. Yardimci olabilirsem ne mutlu

Gerçekten çok teşekkür ederim.Uzun uzun yazmışsınız.Umarim sonu güzel olur.Oglumun tanısı henüz yok ama belli dehb.6yi tamamlamak üzere belki tam tanıyı öyle alır.Evet dürtüsellik te var galiba.Lavanta yağını ve ceviz yağını kullanırım dediginiz gibi.Terapiyu psikiyatrımıza sordum bişey demedi bilmiyorum.

6 yasi beklemeye gerek yok tani koymak icin. Benim oglum 5 yasinda tani aldi. Cok da zorunlu degil 6 yasin beklenmesi. 4 yasta basliyor belirtiler gittikce artiyor. Ne kadar erken tani ve tedavi o kadar iyi. Henuz beyin gelisimleri devam ediyorken tedavileri almak cok faydali olacaktir. Moxo diye bir test var tani koymada gayet basarili bir test. Onu yaptirabilirsiniz. Dikkat eksikligi ne oranda durtuselligi ne oranda hepsini size gosteriyor o test sonucu. Biz o sekilde tani aldik sonra psikiatriste gittik.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…