İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

slm kızlar,şimdi benim oğlum bu çarpmaları biliyor ama bizim eski usuldeki gibi değil 3x1=3 şeklinde değilde 3,6,9,12 gibi istediği sayıya kadar sayabiliyor yani 500 e kadar filan ben çarpım tablosunu göstermeden öğrenmişti acaba çarpım tablosunu göstersemmi seneye zorlanırmı ? normalde 10 a kadar çarpmaları biliyor

canım yeni sistemde böyle zaten, yani önemli olan ritmik sayması
mesela benimkine 6*7 kaç dediğimde eliyle 7 yapıp, parmaklar bitene kadar 6 şar sayıyor
ben mesela daha kolay cevap versin diye bişeyler gösteriyorum doğru mu yapıyorum bilmiyorum umarım doğru yapıyorumdur
mesela 7*9 kaç dedimde zaten 7*10 bebek işi biliyosun 70 den 7 çıkar, 7*9 u bulmuş olursun diyorum, ne kadar doğru yapıyorum bilemiyorum tabii

sanırım zaten 6 nın üstü çarplara taa 3. sınıfta geçcekler
ödevler pratikler falan zaten kolay kafasına oturcaktır merak etme

ama bizim çocukluğumuzdaki ezber sistemi çok kötü ya, bunalıma sokar yani çocuğu

ohh sefanız olsun, kafadan tatil

valla bu sayı doğrusundan ben bile korkuyorum bu arada
korktuğumuz kadar yokk testlerde gelior şimdilik okulda öğrenmiyorlar biz önden hazırlıyoruz çocukları şimdi sindire sindire toplam çıkarma yapıyoruz

bende ne kadar doğru bilmiyorum benim oğlumda böyle öğrendi :44::44:
bize 2 şer sayma ev ödevi olara şöle geldi 2,4,6,8,10,12,,,,,100 kadar yazdık 5 kez
sonra 100,98,96,94,,,,die beş kez yazdık ve bu sistemle gidecez

bizim oğlanda yine sorunlar başladı uzun tatil aralarından sonra adapte olamıyor sürekli rahatsız olduğu için öğrtmeni bizi arıyordu ev dr arası bi durum vardı okuldan aranıyorduk sürekli çocuk bu dsuruma da alıştı hastalığımı kullanıyor sürekli mızmızlanıyor kendini sıkıyor okul ilk açıldığından bu yana bayrağı dikti egemenlliği kurdu okumayı biçok şeyi biliyordu şimdi diğer çocuklarda kendisine yetişiyor bu durumdan da huzursuz evin tek çocuk olmasıda cabası şimdi hasta numarası mı yapıor okulda yeni düzeni mi beğenmedi bilmiyorum içe kapandı ne yapcam benn

üzüldüm canım ya...
ben benim davranışımı anlatsam...
ben hasta olduğu zaman extra sevgi şevkat göstermiyorum, içim gidiyo tabii ama çaktırmıyorum, çünkü çocuklar hastalığı kullanıyor sonra. Bazen çocuklar hasta olabilir bu normal bişey bi kaç gün sonra geçer zaten diyorum, olağan gelip geçiçi bişeymiş gibi davranıyorum yani
eğer okula gidemeyecek kadar hastaysa, o gün okulun tatil olduğunu söylüyorum. allahtan bu sen sadece 1 gün gitmedi hastalık sebebiyle.
bunda da düşüncem eğer hastasın okula gitme dersem, her hasta olduğunda bunu kullanır ya da belkide gerçekten okula gitmemek için hasta olmaya yatkınlaşır diye düşündüm
bazende okula gitmek bi ödülmüş gibi hissettiriyorum
mesela ona sinirlenince seni yarın okula göndermeyeyimde gör gününü falan diyorum, okula gitmemek cezaymış gibi
işe yarıyor mu, bizde yaradı, belkide yıllardır böyle davarndığım için

cnm bizim hastanede bikaç kez yattı alerjiden kortizon aldı hafifken alerji önlemini almam gerekiyodu sonra burun kanaması vs.vs öğrmende korku oluştu birşey olur die bizi arıyordu biz acilde soluk alıyorduk bu bi kaç kez oldu şimdi onu kullanıyor huysuz biz yanlış davrandık galiba şimdi çok zorlanıyoruz ozamn ne yapabiliridim hiç bilmiyordum ki sen doğrusunu yapmışsın ben oğluma ceza olarak okula gitmiceksin desem ödül sayar çok çalışkan parmaklada gösteriliyor performansta düşmeye başladı çok geç olmadan birşşeyler yapmam lazım ilgin için çok teşekkür ederim cnm

ya canım yanlış anlama bizimkinin hastalıkları normal gelip geçen grip nezle falan
sizin durumunuz farklı tabii, okulunuzun rehberlik servisi güzelse onlarla mı görüşsen napsan
dediğin gibi şimdi önde ama üstüne koymadıkça gerilere düşmesin...
olmadı çocuk psikologuna falan danışırsın, uzmanlık işi sonuçta bu işler... biz kendi aramızda konuşyoruz dertleşiyoruz falan ama uzman değiliz ki
umarım geçici bişeydir, arkadaşları falan var mı, eve falan davet etsen sevdiği arkadaşlarını, arkadaşlıkları pekişsin diye..
çünkü bu yaş grubunun okula gitme amacı bişeyler öğrenmek falan değil tabii, tamamen arkadaşları için gidiyolar

kızlar günaydın
bişey sorucam dün akşam oğlum okuldan gelirken bir form getirid sağlık taraması gibi bişey aile hekimliğine gidip doldurtturulacakmış daha sonra dişçiye ve göz doktorunu da gidilcekmiş pazartesiye kadarda götürümemiz gerekiyomuş sizlerede böyle bir form geldi mi acaba?

geçen dönem geldi canım ekimmiydi kasımmıydı
ama bişey yapmadık, soranda olmadı sonra
:26:

geçen dönem geldi canım ekimmiydi kasımmıydı
ama bişey yapmadık, soranda olmadı sonra

allah allah bize çok önemli mutlaka pazaretsiye kadar gönderin diye not yazmış öğretmen :26: şimdi bugün aile hekimine gitti akşama da doktorundan randevu aldık dişçiye gidecek cumaretside gzö doktoruna bunalrın hepsini ayrı ayrı yaptıracakmışız

okul rehber öğrtmeni ile konuştum düzelir dedi sürekli hasta olan çocuktan iyi bi ruh hali bekleyemeyiz dedi önce sağlık sıkıntılarını atlatmak ve moral vermek lazım dedi
arkdşları ile sürekli görüşür dışarda :44::44:bu sıralar yapıor bunu ben de ilgilnmiyor üzerine düşmüyorum şımarıklık yapıor artık
biz bu formu ilk dönem verdik

kızlar gnaydın
şu sağlık raporu ile ilgili dün öğretmeniyle konuştuk sadece aile hekimine muayene olup doldurulacakmış pazaretsi günü de okula dişçi ve göz doktoru gelecekmiş okulda yapılacakmış yani muayene o yüzden biz de akşam götürmedik dişçiye

ya kızlar bir de bi akıl danışayım size yaa hemen hemen bir haftadır oğlum hiç ders yapmak istemiyor sürekli oyun sürekli tv seyretmek istiyor hem biz söylersek hadi dersine diye o zaman başlıyor yaparken de baştan sağma yapmaya çalışıyor hemen bitisn diye bir kelime fazla yazdıramazsın akşamda hiç sesimizi çıkarmadık bakalım aklına gelip kendisi ders yapmaya başlayacakmı diye ama hiç biz söylemesek umru değil en sonunda benden akşam çikolat istedi ben de hakettinmi o çikoltayı dedim ondan sonra anladı niye öyle dediğimi başladı yapmaya ama bu arada saat 10 olmuştu off dersleri de çok iyi bi sorunumuz yok ama niye böyle yapıyo anlamıyorum ve çok canım sıkılıyo bu duruma eşimde üstüne gitme fazla daha çok soğucak bu sefer diyo ayy napıcam bi aklı verin kızlar nasıl bir yol izleyyeim sizce :26::26::26::26::26:

canım ödev çok oluyosa sıkılıyor olabilir çocuk ya, yazı yazma konusunda da çocuklara hak vermiyor değilim, benimde oğlum yazmak istemiyor, mesela matematikte hem eşleştirme yapılcak hem yazılcak rakam ve yazılışı, sadece eşleştirmeyi yapıp bırakıyor, nasılda biliyorum bide neden yazmak zorundayım diyor, haklı olarak, bende hiç üstelemiyorum böyle eşleştirmeli bi ödev varsa mesela

tv seyredebilirsin tabii ödevlerden sonra diye şart koşabilirsin, ben sana tv yi yasaklamıyorum seyret ama ödevden sonra, ödevlerini yapmıyosan tv yi kendin kendine yasaklarsın, tv seyretmeyi sen istemiyorsun demekki, istesen ödevlerini yapardın, diye dene bi de
yani cezayı sen değil de o kendine veriyomuş gibi
bide canım benim düştüğüm bi hataya düşmek üzeresin
ben önce hep kitap okuduktan sonra topitop veriyodum, sonradan hep istemeye başladı, hani topitop ben hakettim falan diye, sanki kitabı bana okuyoda ücretini istiyo :)
allahtan bu huyunda vazgeçirdim, şimdi ödül olarak hiçbişey koymuyorum, ödev yapmak senin zaten görevin diyorum
ama öğretmenin tutumuda önemli mesela bizim hoca hiç ödev kontrolu yapmıyor, tabii bizimkide nasılsa öğretmen bakmıyo yapmama gerek yok diyo, ama ben yaptırıyorum yinede

Son düzenleme:

yok hayatım öğretmenimiz çok ödev de vermiyor yani adam gibi otursa yapsa en fazla 1 saatlik ödevi oluyor ama dediğin gibi bizimkinin de savunması aman boşver öğretmen bakmıyor nasıl olsa diyor ceza versem de umrunda olmuyor ki yani annem bana şunu yapmadığım için ceza verdi diye düşünmüyor üstüne üstelik bugünler de de çok şımarık hiç söz dinlemez oldu tabi bu biraz da babamıdan kaynaklanıyor çok şımartıyor yüz gösteriyor biz de tam tersidir ben daha katı ve kuralcıyımdır babamız da tam aksine hiç kıyamaz napıcam bilmiyorum vallahi
ödül konusuna gelince canım küçüklüğünden beri hiçbişey karşılığında ödül koymadım ne bileyim yemeğini yersen sana şunu vercem falan diye o sadece akşam gelişen bişey oldu benden yemek için abur cubur bişeyler istedi o öyle isteyince aklıma geldi birden

ya işte öğretmenin hatası, yoksa bu yaştaki çocuklar neden ödev yapmaya istekli olsun ki öğretmen bakmadıkça
valla canım bizim evdede durum aynı dedğin gibi, ben kötü polis baba iyi polis
aslında anne baba bir ağız olmalı, o zman çocuğun kaçacak yeri kalmıyor
öğretmenine telefon ediyorum bak şimdi tehtidini denedin mi, ben bazen yatarken kullanıyorum, gerçi yanlış ama insan mecbur kalıyor bazen

yani tabi normal bu çocuklar daha oyun çocuğu yeni öğreniyolar sorumluluk almayı akşam mesela eşime diyorum sakın sesini çıkarma ben de bişey söylemicem yapmasın bakalım ödevini öyle gitisn okula nolcak dedim hoş bunu da yapsan bişey değişmiyoki okul da da öğretmen bakmıyor
bazen ben de söylüyorum öyle öğretmenine söylücem seni telefon açıyorum bak şimdi diye ama o anlık işe yarıyo sonra yine herşey aynı hayır kızıyorum olmuyor güzellikle anlatıyorum bak oğlum biz nasıl işe gidiyoruz çalışıyoruz bizim bir işimiz var senin de işin görevin ödevlerini yapmak diye o oanda tamam tamam diyo o kadar nasıl davranıcamı da şaşrıdım açıkcası:26:

çocuklar ara sıra yapıor ben ucuna şart koyuyorum yaparsan ödevini tv geçebilirsin yada hemen marketeyada halaya gideriz diorum yoksa gece yarısına kadar ödev yapmaya devam edersin yada ödevsiz gidersin diorum yapıor benim oğlumunda bu sıralar okulda bıkmışlığı var bahar mevsiminden mi ne :44::44::44::44:

tehditler doğru değil ama işe yarıyor çoğu zaman kurtarıcı oluyor
sizde baba derslerde yardımcı oluyor mu

tehditler doğru değil ama işe yarıyor çoğu zaman kurtarıcı oluyor
sizde baba derslerde yardımcı oluyor mu

nerde canım ya tüm ödev denetleme, kafasının karıştığı yerde yardım etme vs.., bende yani
sizde durum nasıl

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…