çayyyy iççeeeennn

nickminkenari

sıkı sıkı tutun
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2008
1.397
21
kıslar ben daha hamile olup olmadıgımı bilmiyorum ama size birşey sorucam. ben gün içerisinde acayip çay içiyorum (şekersiz) hatta içmediğim zamanlar başıma agrılar giriyor. olaki hamile kaldım bu çay zararlımıdır acaba bilen varmı eger öyle bişey varsa şimdiden azaltmaya çalışıcam:uhm:

ben 29 haftalık hamileyim sabah 1 fincan akşam 1 fincan açık çay içiyorum, doktoruma sormuştum hamile olduğumuilk öğrendiğimde çayın demir emici etkisi var deniyor ama bunun kesinliği kanıtlanmamıştır çok olmamak kaydıyla günde 2 fincan açık içebilirsin demişti, sen sanırım tiryakilerdensin rengini açmaya ve azaltmaya çalış bence nolur nolmaz

hamilelikte çay zararlıdır tabii çünkü vücudun demir alımını yavaşlatıyor...ben de içiyorum bazen dayanamadığım oluyor ama çok açık içiyorum...limonlu içiyorum...bitki çayı içme ama sakın onlar da bir nevii ilaç gibi bir şey...

canım aynen bende senin gibiyim evlenmeden önce böyle değildim sonradan oldum benimde içemediğim zamanlar başım ağrıyor inan ama ben abartıyorum galiba sabah 1 fincan akşam ise 3-4 bardak içiyorum birazda koyu :KK43: ama hamile kalırsam sigarayla birlikte bunuda bırakmayı düşünüyorum

ben sigara kullanmıyorum ama sabahdan akşama kadar içsemde içmesemde çaydanlık ocakda yanıyo e madem bu çay vucütdaki demiri emiyomuş acaba hamile kalmayı da zorlaştırıyor olabilirmi

Canim bende tiryakilerdenim çok fazla çay tüketiyordum hamile olduktan sonra yavaş yavaş azalttim mecburen tabi günde 2-3 bardagi geçirmemeye çaliş ve gayet açik olsun bebek için her şeye katlanmaya deger

Canim bende tiryakilerdenim çok fazla çay tüketiyordum hamile olduktan sonra yavaş yavaş azalttim mecburen tabi günde 2-3 bardagi geçirmemeye çaliş ve gayet açik olsun bebek için her şeye katlanmaya deger

sanırım benim bunu alaştıra alışıra yapmam lazım açık çayla başlıyım ben bu işe

bende çayı çok seviyorum canım ama sen benden daha fazla seviyosun sanırım.tansiyonum biraralar çok düşük çıkıyordu( 9a 5 falan )çayı açık içmeye başladıgımdan beri normale döndü.sende açık içmeye çalış.

kıslar ben daha hamile olup olmadıgımı bilmiyorum ama size birşey sorucam. ben gün içerisinde acayip çay içiyorum (şekersiz) hatta içmediğim zamanlar başıma agrılar giriyor. olaki hamile kaldım bu çay zararlımıdır acaba bilen varmı eger öyle bişey varsa şimdiden azaltmaya çalışıcam:uhm:

ben de kahve tiryakisiyim.....
ama şöyle birşey oldu: 2 fincan kahve veya 2 fincan çaya iznin var da, bu kafeinden fazlası bebekte kalp çarpıntısına neden oluyormuş, miniğe kıyamıyorsun ki, fincanı doldurup, içemiyordum, bir tiksinti geliyordu ve hala öyle devam ediyor...gün içerisinde canım çay veya kahve istese bile 2 yudumdan fazlasını içemiyorum artık....ilginç...
.:CüvCüv:

Hamilelik sırasında kahve içilip içilemeyeceği çok sık sorulan soruların başında gelir. Çoğu kişi bir bebek beklerken çay ve kahve gibi zararli olduğu düşünülen içecekerin içilmesinin yasak olduğunu zanneder. Hamile kadınların etraflarındaki kişiler örneğin eşleri ve aile büyükleri de bu tür içecekleri tüketmemeleri konusunda uyarırlar.

Ancak bu inanışlar doğru değildir. Hamileliğin seyri sırasında pekçok maddede olduğu gibi çay ve kahve de aşırıya kaçmadan tüketilebilir.

Kahve tüm toplumlarda önemli bir yere sahiptir. Batılı toplumlarda genelde hazır kahveler daha çok tüketilirken Türk Kahvesi olarak anılan kahve hazırlanış şekli ülkemizde çok daha yaygındır.

Son dönemlerde uluslararası kahve zincirlerinin de pazara girmesi ile pekçok değişik türü hem günlük konuşma dilimize girdi hem de damaklarımızda tadını bırakmaya başladı.

Arabistan yarımadasından dünyaya yayılan ancak daha sonraları Latin Amerika ülkelerinin daha iyi bilinen en büyük üreticiler konumuna geldiği kahve Türkler için ayrı bir öneme sahiptir. Hazırlanışı, içimi ve sonrasında bakılan falı ile törensel bir özelliği olan kahve edebiyatta da ihmal edilmemiş hem pekçok şarkı ve şiire konu olmuş hem de o en iyi bilinen deyimlerden biri olan

"Gönül ne kahve ister ne kahvehane
Gönül sohbet ister kahve bahane"

sözünün doğmasına vesile olmuştur.Hamile olmanız bu keyiften mahrum olmanız gerektiği anlamına gelmez. Kahvenin pekçok kişinin hamilelikte içilmesinden endişe duymasına neden olan özelliği içerdiği kafeindir. Uyarıcı ve keyif verici bir madde olan kafein kahvede bol miktarda bulunur. Ancak gerek kahvenin yetiştiği ağaçtan satışa sunuluncaya kadar geçirdiği evreler gerekse pişiriliş şekli içerdiği kafein miktarları üzerinde önemli rol oynar.

Tüm dünyada en çok tüketilen kahve türlerinden biri olan granül kahve (ya da yaygın ama yanlış kullanılışı ile nescafe) 1 fincanında yaklaşık 135 mg kafein içerirken daha yoğun olduğu düşünülen Türk kahvesinin bir fincanında 60 mg kafein bulunur. Sert olarak tanımlanan espresso ise en az kafein içeren kahve türlerinden birisidir.

Yapılan araştırmalar hamilelik sırasında günde 300-400 mg'dan daha az alınan kafeinin anne adayı ve bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını göstermektedir.

Bu nedenle hamile olmanız kahve içmekten vaz geçmeniz anlamına gelmez. Eğer Türk kahvesi tiryakisi iseniz günde 1-2 fincan kahve ile herhangi bir zarar görmeniz çok uzak bir olasılıktır.

Ancak gebelik sırasında beslenmedeki altın kural olan aşırıya kaçmama konusunu unutmamak gerekir.

slm canım bende senin gibi çay tiryakisiydim. sabahtan akşama kadar sürekli içiyordum ama hamile kaldıktan sonra yavaş yavaş azalttım tabi ilk başlarda çok baş ağrısı çektim ama şimdi ise haftada 2 gün sadece kahvaltılarda açık 2 fincan içiyorum. artık günlük içeceğim meyve suları oldu. doğumdan sonra doya doya çay içmeyi hasretle bekliyorum.

slm canım bende senin gibi çay tiryakisiydim. sabahtan akşama kadar sürekli içiyordum ama hamile kaldıktan sonra yavaş yavaş azalttım tabi ilk başlarda çok baş ağrısı çektim ama şimdi ise haftada 2 gün sadece kahvaltılarda açık 2 fincan içiyorum. artık günlük içeceğim meyve suları oldu. doğumdan sonra doya doya çay içmeyi hasretle bekliyorum.

ha ha ha ben de öyle düşünüyordum, yani doğumdan sonra kahvenin tadını çıkarırım diye ama süt vereceksen maalesef kafein hiç alamıyorsun..:eek:klava:.. yani elveda çay kahve..:kahve:
kafein sütten bebeğe geçiyor çünkü....

he he bende çok çay içerdim hamile kaldıktan sonra eşimle sabah kahvaltılarında bile süt içmeye başladık oda ben istemiyim diye benimle süt içerdi :)) ılık ve şekerli ancak misafirliğe gidince 1 bardak falan açık çay içerdim. bide bende kansızlık vardı günde 2 tane demir hapı alıodum. şimdi bebişim doğdu halada o kadar çay içmiyorum unuttum gitti :))

ha ha ha ben de öyle düşünüyordum, yani doğumdan sonra kahvenin tadını çıkarırım diye ama süt vereceksen maalesef kafein hiç alamıyorsun..:eek:klava:.. yani elveda çay kahve..:kahve:
kafein sütten bebeğe geçiyor çünkü....

bizim bebelerde elde biberon çay kahve çekerller artık:dance:laelaelaelaelae

X