Çalışan anne adaylarının hakları

NurDer

Guru
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2007
428
22
48
Merhaba kızlar...

Bu konuları düşünmek için henüz erken tabi ama yinede sizin tecrübelerinizden yararlanmak istedim. Ben yeni hamileyim. Özel sektör de SSK lı çalışıyorum. SSK sayfasından baktım ama fazla bişey bulamadım bu konuda. Hamilelik dolayısıyla nezaman ne kadar izine çıkılıyor? süt parası diye bişey var ve doğum dolayısıyla işten çıkanlar evlenerek çıkanlar gibi tazminat almaya hak kazanıyorlarmı?

Kusura bakmayın sıktım sizi ama bu konuyu hep merak etmiştim şimdi hamile kalınca artık öğrenmeliyim dedim. Kesin bileniniz vardır... :KK66:şutarafagitti

Benim bildiğim 8 hafta doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra yada daha fazlası doğumdan sonra olmak üzere ücretli doğum iznine ayrılabiliyorsun ücretini iş verenin keseceği için ssk sana o günlerin ücretini ödemekde yükümlü yani toplam 16 hafta ama bir devlet hastanesi yada ssk doktorundan doğum iznine ayrıldığına dair rapor alıyorsun.Süt parasına gelince kanun yeni değişdi tam bilemiyorum ama 200 ytl gibi bir para ödeniyor galiba bir tek sefere mahsus ama belki 6 ay boyuncada olabilir onu tam anlayamadım.Sizlerde yeni birşeyler öğrenirseniz yazın bende merak ediyorum bunları.

benim bildiğim 2 ay doğumdan önce 2 ayda doğum dan sonra ücretli izine ayrılabiliyosun..isteğe bağlı 4 ayda ücretsiz izin yapabiliyosun..süt parasını hiç duymadım..hergün 1 saat süt izni var onu biliyorum..doğum sebebiyle çıkmalarda tazminat vermiyolar biliyorum...ayrıca yeni kanun değişiikliğine göre artık evlilik nedeniyle çıkanlara tazminat ödenmiycek...yeni işe girenler için bu...

Teşekkür ederim kızlar bende araştıracam tabi başka şleyler öğrenirsem size de aktarırım burdan. 16 hafta izni biliyorum ama başka bişeyler varmı öğrenmek lazım. 6 senem bitti bu şirkette çok zor günlerimde oldu ama ayrılmadım sırf çıkarsınlar da tazminatımı alayım diye:)) ama çıkarmıyorlar sebep: memnunuz senden:)) Neyse hayırlısı olsun ...

yaa evet aslında bende özel çalısıyorum konuyla ilgili bilgisi olnalar ayrıntılı yazarsa ii olur.mesela doğuma ayrıldığımızda çalıştığımız kurumdan dönene kadar para alamıycazmı..yada ssk mızı bi süreliğne işten ayrıldı gibi gösterip işe dönunce tekrarmı baslatacak bilen varsa yanıtlasın ltfn..

yaa Evet Aslında Bende özel çalısıyorum Konuyla Ilgili Bilgisi Olnalar Ayrıntılı Yazarsa Ii Olur.mesela Doğuma Ayrıldığımızda çalıştığımız Kurumdan Dönene Kadar Para Alamıycazmı..yada Ssk Mızı Bi Süreliğne Işten Ayrıldı Gibi Gösterip Işe Dönunce Tekrarmı Baslatacak Bilen Varsa Yanıtlasın Ltfn..

işten çikiş Gösteremez...onun Dişinda Izne Ayrildiğin Süre Içersindeki Maaşini Sigortadan Aliyorsun...

daha önce de söylenmişti canım 8 hafta doğum öncesi 8 haftada doğum sonrası ücretli izne ayrılıyoruz maaşımızı ssk dan alıyoruz (sanırım) ve 4 ay da istenilirse ücretsiz izin alınabiliyor...

arkadaşlar eşimin kardeşi geçen hafta başı doğum yaptı
kendisi üniversitede işçi olarak çalışıyor, ssk'lı
doğum izni süresince maaşımı alamayacağım ama ssk yatacak dedi
yani maaş yok fakat sağlığınız için ssk primleriniz yatırılıyor
çok fena bir şey bu
hatta dün bir arkadaşımla bu konuyu konuştuk
ben 3 ay maaş alamazlar dedim arkadaşıma, o 4 ay maaş alamıyorlar dedi. hatta elinde ssk yasası kitabı vardı
maddeyi bulup gösterdi
4 ay boyunca ödeme yapılmadığı açıkça yazılmış. hangi madde olduğunu da unuttum maalesef. eğer 4 ay çok ben 2 ay izin kullanacağım. bakacak insan var ben de idare ederim süt iznimle derseniz işe başladığınıza dair belgeyide ssk'ya vermek zorundaymışsınız..
herkese kolay gelsin

Son düzenleyen: Moderatör:
çok ilginç kızlar yaa ben bankacıyım ve bizde doğum iznindeyken maaşımızı banka yatırıyor sonra doğum izni bittiğinde yani 4 ayın sonunda SSK toplu ödeme yaptığında o parayı bankaya ödüyoruz ama maaşımızı günü gününe alıyoruz 4 ay boyunca.. bence özel şirketlerde de böyle olmalı sonuçta bankalar da özel şirket sayılır..

canım bu konuyu iyice araştırmamız lazım kim ne yenilik bulursa yazsın
bizde ona göre uygulamaya geçelim daha erken ama bilmekte fayda var sanırım

evet yaa bencede herkes yazsın neden hakkımızı aramayalım ki sonuçta yıllarımızı verdik bi çoğumuz bu iş yerlerine.tam kapsamlı maddeler halinde bulursanız.gönderin.süt parası doğum parası vs.vee evde olduğumuz dönemde iş yerimiz bize maaşını ödemeyeceğim deme hakkına sahipmi bilelim buna göre davranalım plan yapalım..

Benim bildiğim iş yeri 16 hafta doğum iznine ayrılmana karışamıyor çünkü bu hak verilmiş ssk nıda yatırmak zorunda ama maaşını ödemiyor bunuda ssk ödüyor olması lazım çünkü mecburlar mağdur etmek gibi bir hakları olamaz madem 16 hafta süreyi vermiş ben şimdi internetten araştıracağım bulduklarımı kopyalayacağım.

İş Kanununa göre doğum izni süresince çalışana ücret ödeme zorunluluğu yoktur. Bu süreye ilişkin ücret doğum izni süresi sonunda SSK’dan alınır. Ancak iş yeriniz mağdur olmamanız için bu sürede ödemenizi düzenli olarak yapmaya devam edebilir, ve daha sonra SSK dan almanız gereken doğum parasını aldığınıza işyerinize ödeyebilirsiniz. Öyle ki birçok işyeri çalışanının SSK dan aldığı bu ücreti de hediye olarak kendisine bırakabiliyor, tabi bu tarz durumlar zorunluluk değil tamamen işverenin inisiyatifine bağlı durumlardır. Eğer ödemenizi İl Sigorta Müdürlüğü’nden alacaksanız aşağıda belirtilen evrakları hazırlamanız gereklidir;

a- Doğum öncesi istirahatinin başladığı tarihli vizite kağıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek yazılması gerekmektedir.
b- Doğum sonrası istirahatinin başladığı tarihli vizite kağıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek yazılması gerekmektedir.
c- Doğum sonrası 57. güne ait vizite kağıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek yazılması gerekmektedir.
d- Doğum raporunun aslı.
e- Doğum öncesi ve doğum sonrası istirahatine ait para kağıdı. Bu belge doğum iznine ayrıldığınızda size verilen belgedir.
f- Evlilik cüzdanı fotokopisi.
g- Çalıştığınız son 4 aylık döneme ait bordro fotokopisi.

Emzirme yardımı; sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı yada Kurumdan kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almakta olan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan eşinin doğum yapması sebebiyle, doğan çocuğun beslenmesi için, doğumdan sonra yapılan para yardımına denilmektedir. Bu yardım, çocuğun canlı doğması halinde yapılır. Eğer, birden fazla çocuk doğmuşsa, yardım çocuk sayısına göre bir kat daha arttırılır.

Emzirme yardımından sigortalı kadın, sigortalı erkeğin çalışmayan eşi ile Bağ-Kur’lular da yararlanacak. Bu kişilere, çocuğun yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan asgari ücretin 3’te biri tutarında (202 YTL) bir seferlik emzirme ödeneği verilecek. Emzirme ödeneğinden yararlanmak için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olma şartı aranacak. Genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borcunu ödemeyen Bağ-Kur’lu, emzirme ödeneğinden yararlanamayacak.

İş görememezliğe neden olan rahatsızlık ve hastalık nedeniyle sigortalılığı sona erenler, işten ayrıldığı tarihten itibaren 300 gün içinde çocukları doğarsa, analık sigortası haklarından yararlanacak. Doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödeyen bu kişilere, emzirme ödeneği verilecek.

canımmm emeğine sağlık güzel bilgiler edindik sayende ama gördüğümüz gibi başbakan 3 çocukta diretirken kadına adam gibihaklar veremiyor. :KK43:( kadının işi çok zor malesef....

şu son yasa çıkmadan önce emzirme yardımı ayda 50 ytl den 6 ay boyunca veriliyormuş şimdi artırmışlar gibi davranıyorlar 202 ytl yapmışlar ya:) oda bir tek sefere mahsus veriyorlar halbuki öbür türlü ayda 50 ytl den 300 ytl alıp daha karda olacakdık:)

şu son yasa çıkmadan önce emzirme yardımı ayda 50 ytl den 6 ay boyunca veriliyormuş şimdi artırmışlar gibi davranıyorlar 202 ytl yapmışlar ya:) oda bir tek sefere mahsus veriyorlar halbuki öbür türlü ayda 50 ytl den 300 ytl alıp daha karda olacakdık:)

6 ay boyunca verilmiyordu canım sanırım yanlış bir bilgi bu.....tek sefer olmak üzre 50 lira alıyorlardı......hemen hemen ayda 1 veya 2 kere bu tip evraklar hazırladığım için bunu rahatlıkla söyleyebilirim......202 ytl de çok değil ama eskisine nazaran daha iyi olduğu kesinyerimseniben

Bilmiyordum canım internette biryerde öyle okumuşdumda öyle sandım tabi ozaman bu durumda daha iyi elbetteki.

Kizlar Anlayacağimiz Fazla Bir Hakka Sahip Değiliz Sadece 2 Ay Doğum öncesi 2 Ay Doğum Sonrasi Izin.... :KK43:

X