Çalışan anne adaylarına sorum var

ceylin1907

Mucizemi bekliyorum
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2011
5.046
3.801
Merhaba arkadaşlar
21+1 hamileyim,oğluma kendim bakıcam şubat ayı gibi işi bırakayım diyorum.
benim bu durumda tazminat alma hakkım var mı?bir de işsizlik maaşı filan ne kadar sürede alınıyor biliyor musunuz?

canım tazminat alıp alamayacağını bilmiyorum ama işsizlik maaşını 10ay alırsın. tabi bunuda alabilmen için kendi isteğinle değil,işverenin seni çıkarmış olması gerekiyor, kendin çıkarsan işsizlik maaşı yok maalesef. ben kimya mühendisi olarak 5 yıl çalıştım bir fabrikada, hamile olunca ayrıldım işden. bizimki çok büyük bir fabrika değildi, patronumda iyiydi sağolsun. ayrılacağımı konuştum, yerime eleman alındı, 1ay onu yetiştirdim. sonrada ayrılırken işyeri beni çıkarmış gibi gösterdi, hem tazminatımı aldım hemde işsizlik maaşım 10ay bağlandı. eğer mümkünse sende işyerinle anlaşarak, onlar seni çıkarmış gibi ayrılmayı dene.
ayrıca yine kimyacı olan bir arkadaşım "hamile kaldığımda kimyasal ortamda çalışamaz diye rapor alıp, tazminatımı da alıp işden ayrılıcam" diyordu ama öyle birşey oluyormu bilgim yok maalesef.

canım cevabın için teşekkürler henüz görüyorum cevabı:)
ben 32.hafta bitiminde kısmetse doğum izni hakkımı kullanıp ta çıkmak istiyorum..
iznim bittikten sonra da beni çıkartıldı gibi göstermelerini isteyeceğim ki işsizlik maaşını alabileyim..
tazminat konusunda da patronun insiyatifine kalacağım sanırım tam hakkım olmasa da ne verirse kardır diyorum ben de 7senedir burdayım..

nekadardır çalışıyorsun
bende çalşıyorum 27 haftalık hamileyim. 32. haftada sgkya başvuru yapılıyor. analık parası için. istersen bu haftadan sonra izne de ayrılabilirsin. ben 37. hafta ayrılıcam. sonra doğum iznin bitince de analık parası yaklaşık 2500tl ve 100tl emzirme parası alıyorsun.

sanırım bu konu hakkında pek bilgi sahibi değilsiniz arkadaşlar. 32 haftanızda sgkya gidin. hamileliğiniz için kağıt alıyorsunuz. sonra doğum izniniz bittiğinde yaklaşık 2500tl analıkparası ve 100 tl emzirme parası alınıyor. işten çıkmanıza gerek yok. ben 37 haftada izne çıkıcam. hem ozamana kadar maaşımı alıcam. hemde daha sonra analık parasını alıcam. işten çıkartılma talebinde bulunmayın. sigortanız işlesin. bu parayı alabilmeniz için 32. haftaya gelene kadar 90 günlük sigortanız olması gerekiyor. ve doğum izniniz bitene kadar da sigortanızın yatırılması gerekiyor. netten analık parası diye bir araştırın.

analık parası dediğin çalışmadığımız 16 haftanın ödemesi olmayacak mı?
zaten doğum izni bitmeden ssk mız ödenmeye devam edecekmiş.izin bitince çalışabilir yazısı alınca 1 hafta sonra filan çıkışı yaptırabilirmişiz benim muhasebeci bunu dedi..
işten çıkarıldı diye göstericez ve 10 ay inş. işsizlik maaşı alıcam

hmm evet bu şekilde yaparsak da mantıklı. işsizlik maaşını düşünmemiştim ben. evet analık parası çalışmadığımız zamanların parası. ben çalışmayı düşünüyordum ama bak buda mantıklı geldi. bunuda ben bir düşüneyim. sende beni aydınlattığın için tşk ederim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…