Burada yaşasın istemiyorum, özellikle yurt dışı bilgisi olanlar ne olur akıl vern

happiness s

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2019
462
1.050
Arkadaşlar merhaba. Kızım olduktan sonra sürekli bu konuyu düşünmeye başladım.ülkedeki gidiş çok etkili. Her gün üzüldüğüm kahrolduğum kızdığım bir olay yaşanıyor. Bebeğimin büyüdüğünde özgür olacağı, kadın olmanın zorluklarını yaşamayacağı, yeterince çalısırsa fırsatların sunulduğu, iyi bir eğitim alacağı bir ülkede yaşamasını istiyorum sanırım. Çünkü burada sürekli onun geleceğini düşünmek beni mutsuz ediyor. Ama nereye giderim gideceğim yerde nasıl yaşarım bunları iyi tartmam lazım. Kendim lisans mezunuyum ama sözel bir bölümden çok geçerliliği olduğunu düşünmüyorum. İngilizcem var. Sizce refah seviyesi yüksek ülkelerde hangi işleri yapabilirim? Hangi ülkeye gidebilirim? Nasıl başarabilirim bunu?

Arkadaşlar merhaba. Kızım olduktan sonra sürekli bu konuyu düşünmeye başladım.ülkedeki gidiş çok etkili. Her gün üzüldüğüm kahrolduğum kızdığım bir olay yaşanıyor. Bebeğimin büyüdüğünde özgür olacağı, kadın olmanın zorluklarını yaşamayacağı, yeterince çalısırsa fırsatların sunulduğu, iyi bir eğitim alacağı bir ülkede yaşamasını istiyorum sanırım. Çünkü burada sürekli onun geleceğini düşünmek beni mutsuz ediyor. Ama nereye giderim gideceğim yerde nasıl yaşarım bunları iyi tartmam lazım. Kendim lisans mezunuyum ama sözel bir bölümden çok geçerliliği olduğunu düşünmüyorum. İngilizcem var. Sizce refah seviyesi yüksek ülkelerde hangi işleri yapabilirim? Hangi ülkeye gidebilirim? Nasıl başarabilirim bunu?

Yaşınız kaç?
Burada bir işiniz var mı?

Benim de bir kızım var biz de acaba bir yere gidebilir miyiz diye düşündük ama çok zor görünüyor. Benim yaşım artık 35 e geliyor, dil mezunuyum ama uzmanlığım sosyal bilimler üzerine. Bu alanda iş bulmak zor. Tıp mezunu, yazılımcı, mühendis ya da teknisyen vs değilsek çok zor sözel alanlar için gibi.

Bir de herhangi bir kariyerin varsa gidip başka bir ülkede kasiyer, pompacı vs olmak artık olmaz yani o tren kaçtı gibi. Üniversiteden hemen mezun olur olmaz gidilirdi belki.
Birleşik krallıka lisans üstü eğitim süresince kabul alıp gidenler var, ama kalıcı olunabilir mi bilemiyorum.

Bence şu an gitmenin en kolay yolu sertifika programlarıyla Canada ve ya Avustralya’ya gitmek. Bi araştırın internetten derim 🌸
Biz esimle avustralyayi denemeye karar verdik.calisma izni vermesi nedeniyle.ama maalesef yas ve cocuk nedeni ile pek umut yok ama denemeye karar verdik.37 yasindayi esimle.bebegim 4 aylik.dil okulu vasitasi ile deneyecegim.ama detay sartlar cok onemli.okula basvurdum.bu hafta kabul geldi.haftaya vizeye basvuracagiz.olumlu olurmi bilemiyorum.

Ben de çocuklarımın çok daha güzel imkanlarla büyümesini istiyorum. Yurtdışında yaşadığım oldu bekarken ama şunu gördüm, bı gidelim de orada yolunu buluruz diyen ailelerin çocukları, arada hem kültürel hem de maddi olarak çok yıpranıyor. Mesela bir çok aile kaçak yollarla gelmişti, bahsettiğim yer Londra, buranın suriyelisi gibilerdi. Bir de çeşitli imkanlarla gelen aileler vardı. İşi hazır, ya da master için gelip üni.de kalmış kişilerin aile yapıları çok daha iyiydi. Ülkenin de imkanlarından daha elit şekilde faydalaniyorlardi. Bazı orada 30-40 yıldır kalmış ve maddi olarak çok güzel şeyler temin etmiş ailelerde vardı. Ama bilemiyorum ya o hengamede aile hayatlarını kaybediyorlar sanki. Yani kısaca hayat mücadelesi bir çok yerde aynı.
Ben de hayatlarının belli bir döneminde çocuklarımla yurtdışında yaşamak istiyorum. Bunun için eşimin de benim de bazı imkanlarımız var. Ama temelli kalmak şeklinde asla değil. Bana temelli yasayacak olmak çok ürkütücü geliyor.

Kızlarımız nerede olurlarsa olsunlar çok guclu, egitimli, ahlaklı, kendi kararlarini kendi verebilen, ülkesine insanına faydalı harika birer kadın olacaklardir inşallah 🥰

Biz esimle avustralyayi denemeye karar verdik.calisma izni vermesi nedeniyle.ama maalesef yas ve cocuk nedeni ile pek umut yok ama denemeye karar verdik.37 yasindayi esimle.bebegim 4 aylik.dil okulu vasitasi ile deneyecegim.ama detay sartlar cok onemli.okula basvurdum.bu hafta kabul geldi.haftaya vizeye basvuracagiz.olumlu olurmi bilemiyorum.
Benim hayalimdeki ülke 🤩 sizin için çok güzel olurum umarim ya. Ama bir çok şey çok pahalı takip ettiğim kadarıyla ya 😔

Bence çok güzel yapmışsınız , çocuk olunca kabul etmiyorlar mı ki neden umut yok dediniz ? Dil okuluna ne kadar ödeme yaptınız ?

Yaşınız kaç?
Burada bir işiniz var mı?

Benim de bir kızım var biz de acaba bir yere gidebilir miyiz diye düşündük ama çok zor görünüyor. Benim yaşım artık 35 e geliyor, dil mezunuyum ama uzmanlığım sosyal bilimler üzerine. Bu alanda iş bulmak zor. Tıp mezunu, yazılımcı, mühendis ya da teknisyen vs değilsek çok zor sözel alanlar için gibi.

Bir de herhangi bir kariyerin varsa gidip başka bir ülkede kasiyer, pompacı vs olmak artık olmaz yani o tren kaçtı gibi. Üniversiteden hemen mezun olur olmaz gidilirdi belki.
Birleşik krallıka lisans üstü eğitim süresince kabul alıp gidenler var, ama kalıcı olunabilir mi bilemiyorum.
Haber editörüyüm. 5 yıllık deneyimim var. 32 yaşındayım. Bebekten sonra istifa ettim bebeğim 10 aylık ama istersem işime geri dönebilirim. Bunun yerine yeni bir yol çizmek istiyorum.

Bence çok güzel yapmışsınız , çocuk olunca kabul etmiyorlar mı ki neden umut yok dediniz ? Dil okuluna ne kadar ödeme yaptınız ?
Yok sorun su.avustralya cok goc aldigi icin politika degisikligine gitmis.gecen sene 500k ogrenci aliken bu sene 250 k ya dusmus.birse 35 yas siniri gundemdeymis.enflasyon var ulkede.baskentler de kiralar cosmus.bu nedenle hukumet konuyu ele almis. Yani genelde hintli pakiler falan red yiyormus.turklerle pek sorun yokmus ama genede olasilik dusuyor.direk biz ailecek gocuyoruz der gibi oluyor haliyle.es ve cocugu kendime bagimli birey olarak goturecegim.bilemiyorum. is kariyer calisma gecmisimiz iyi ancak yas ve cocuk nedeni ile red alma olasiligimiz yuksek.6400 aud odeme yaptim.bir okadar da sigorta icin.ben prestijli bir okul sectim sansim yukselsin diye.bankada 800 k minimum bakiye gostermek gerekiyor

Genel bilgi olarak geceyim.vizeden red alirsaniz okul parayi iade ediyor.vize kabulu almadan bilet almak zorunluluguda yok.sayet red alirsaniz vize ucreti yanar.ogrenci icin 1.600 es icin 1445 ve cocuk icin 390 aud vize ucreti.yani yaklasik 80k Tl yanar.
Okullarda 2. 3. Sinif okula basvurursaniz vize sansi azaliyor.benim basvurdugum okul beni on incelemeye aldi vize alir gibi.diplomalar sertifilar banka bilgilerini sunduk. Once on kabul ardindan kesin kabul aldim.1. sinif olanlar vize reddiniz varsa kabul etmiyor.is gucu olarak ulkeye katmadeger katacaginiza inaniliyorsa vize veriyorlarmis.benim alanimda ulkede acik varmis.ben bagimsiz denetciyim.burda 10 yildir cfo olarak calisiyorum.oncesinse 6 sene global denetim sirketlerinse calistim.cok fazla ulkeye gir cikim var is nedeni ile.shengen vizelerim var.esim ise video ve produksiyon isinde.onuda belgesel cekmek istedigini belirttik.ulkeyi tanitacagiz diye.bebegim meme aliyor.esim de ben okuldayken bebegimle ilgilenecek diye bir basvuru dilekcesi sunduk.okul onayladi ama vize de isler zor...😅 Hayirlisi.denemedik demeyiz deyio basvurduk:) ya tutarsa..orda kardesimiz gibi gordugumuz bir evli cift var.gecen sene gittiler.onlar ikna etti bizi:)sunacaginiz hikaye cok onemli.gidip doncez imaji cizmelisiniz.ben sirketten yazi alacagim.sponsor gibi:KK66:

Son düzenleme:
Haber editörüyüm. 5 yıllık deneyimim var. 32 yaşındayım. Bebekten sonra istifa ettim bebeğim 10 aylık ama istersem işime geri dönebilirim. Bunun yerine yeni bir yol çizmek istiyorum.
Başka bir meslek için de geçerli bir sertifika gibi belgelendirebileceğiniz bir şeyler ve bağlantılar lazım diye düşünüyorum.
vatandaşlık ya da kalıcı şekilde orada kalma imkanı zor gibi.
Umarım yapabilirsiniz.

Eşinizin de sizin de yurtdışında geçerli veya hemen iş bulabileceğiniz meslekleriniz yok, neye dayanarak yurtdışı planları yaptığınızı anlayamadım.

Türkiye'de kendinizi geliştirip, daha sakin, daha huzurlu bi yere taşınıp orada yeni bir başlangıç yapabilirsiniz belki. Yurtdışına çıkmak dışarıdan çok parlak duruyor olabilir ama geçim derdi, mültecilerin çıkardığı problemler vs her yerde var artık.

Verdigim bilgiler dil okulu vasitasi ile gidecekler icin,ucret ve rakamlar es cocuk ogrenci icin ve 6 aylik gecim icin gerekli rakamlardir. yuksek lisans vs degisir ucretler.ilk yuksek lisans icin basvuracaktim 1 yil icin 31.000 aud teklif aldim okuldan😅 yasam masraflarini soylememeyim bile.
Bu ise kalkisiyorsaniz iyi arastirma yapmaniz lazim.sartlar her bir durum icin degisiyor.hikaye ve para yoksa vize de yok maalesef.yani hedef ve yol haritaniz olmali.olumlu yada olumsuz sonucu sizlerle paylasirim size yol haritasi olmasi icin:KK66:

Verdigim bilgiler dil okulu vasitasi ile gidecekler icin,ucret ve rakamlar es cocuk ogrenci icin ve 6 aylik gecim icin gerekli rakamlardir. yuksek lisans vs degisir ucretler.ilk yuksek lisans icin basvuracaktim 1 yil icin 31.000 aud teklif aldim okuldan😅 yasam masraflarini soylememeyim bile.
Bu ise kalkisiyorsaniz iyi arastirma yapmaniz lazim.sartlar her bir durum icin degisiyor.hikaye ve para yoksa vize de yok maalesef.yani hedef ve yol haritaniz olmali.olumlu yada olumsuz sonucu sizlerle paylasirim size yol haritasi olmasi icin:KK66:
Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim :) sizin için kalpten olmasını diliyorum. Umarım bu uğraşınızın sonucunu görürsünüz. Umarım ben de kızım için en iyisi neyse onu yapabilirim:)

Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim :) sizin için kalpten olmasını diliyorum. Umarım bu uğraşınızın sonucunu görürsünüz. Umarım ben de kızım için en iyisi neyse onu yapabilirim:)
Rica ederim❤️ ben red alirsam uzulmem acikcasi olumlu olursa sevinirim sadece:)kafamda deli sorular var.bebemle 20 saat nasil ucacagim gibi❤️😅olumlu olursa sayet belki sizde benzer hikayeyle basvurursunuz:)

32 yaşındayım. Master yok. Eşim alaylı yazılımcı. Ama diploması olmadığı için yurt dışında iş bulamayacağını söylüyor.

O zaman şoyle yaparsin konu sahibesi master programina yazılırsın, o sirada da iş bakarsın. Madem adamin işi iyi uzaktan çalışır evi geçindirir ... bu plan nasıl😊

X