Bugüne kadar yanlış mı yoğurt mayalamışım :(

ideal

Guru
Kayıtlı Üye
14 Eylül 2010
1.604
717
Dün yoğurt mayalarken şunu farkettim, bugüne kadar yanlış yapmışım. Sütüm kabarmaya yakın kısar öyle 20 dakika beklerdim ama sütüm hiç fokur fokur olmazdı, çünkü kabarmasını istemiyordum. Ama bu şekildede kaynamamış mı oluyordu. Yoğurdum cıvıkta olsa hep tuttu ama kafama takılan konu ben bakterileri öldürmeden mi yoğurt yapmışım şimdiye kadar :KK43: siz çiğ süt alınca fokur fokur kaynatıyor musunuz?

Dün yoğurt mayalarken şunu farkettim, bugüne kadar yanlış yapmışım. Sütüm kabarmaya yakın kısar öyle 20 dakika beklerdim ama sütüm hiç fokur fokur olmazdı, çünkü kabarmasını istemiyordum. Ama bu şekildede kaynamamış mı oluyordu. Yoğurdum cıvıkta olsa hep tuttu ama kafama takılan konu ben bakterileri öldürmeden mi yoğurt yapmışım şimdiye kadar :KK43: siz çiğ süt alınca fokur fokur kaynatıyor musunuz?
Kaynamaya başladığını an süt kabarıyor zaten taşma noktasına gelmeden kapatıyorum altını kısıp 20 dk hiç beklemedim zaten kaynamaya başlayıp kabardığı an kaynamış oluyor,siz sütü nasıl mayalıyorsunuz,sıcak,soğuk,ılık ben ılık mayalıyorum yani ne fazla sıcak nede fazla soğuk oluyor 5 kg süte 2 yemek kaşığı yoğurt katıyorum gayet güzel oluyor 3-4 saate mayalanıyor en fazla 5 saat oda her zaman değil,bir de süt piştiği an kaymağını atarsan ince tabaka tutar.

Bende bu şekilde yapıyorum. fokur fokur taşar ki diğer türlü.
ılıkken mayalayıp sofra bezine sarıyorum. kışın akşamdan sardıysam sabah işe gitmeden buzdolabına kaldırıyorum.
bazen kavanozlara mayalıyorum onlarda daha iyi oluyor ve rahat.

Süt köpüklenip göbek atınca kısıyorum ateşi...10 dk arada altını açıp kısarak kaynatıyorum.

Ben fokur fokur bes dk kaynatiyorm iliyinca iki kasik yogurtla mayaliyip sariyorm 5 saat snra bakiyorm sogumussa dolaba koyuyorm kap kati oluyor ustunde hic su olmuyor dümdüz oluyor birkere mayaladktan snra sogumadan koymustum ustunu hep sulu ve civik olmuştu oyuzden cok dikkat ediyorm

Kaynamaya başladığını an süt kabarıyor zaten taşma noktasına gelmeden kapatıyorum altını kısıp 20 dk hiç beklemedim zaten kaynamaya başlayıp kabardığı an kaynamış oluyor,siz sütü nasıl mayalıyorsunuz,sıcak,soğuk,ılık ben ılık mayalıyorum yani ne fazla sıcak nede fazla soğuk oluyor 5 kg süte 2 yemek kaşığı yoğurt katıyorum gayet güzel oluyor 3-4 saate mayalanıyor en fazla 5 saat oda her zaman değil,bir de süt piştiği an kaymağını atarsan ince tabaka tutar.
içim rahatladı vallahi dünden beri takıntı yaptım, ya ben taşırmadan azıcık kabarmaya yakın kısıyorum öyle 20 dakika bekliyor kısık ateşte sonra ılınıyor mayalayıp sarıyorum sabah buzdolabına koyuyorum.

Bende bu şekilde yapıyorum. fokur fokur taşar ki diğer türlü.
ılıkken mayalayıp sofra bezine sarıyorum. kışın akşamdan sardıysam sabah işe gitmeden buzdolabına kaldırıyorum.
bazen kavanozlara mayalıyorum onlarda daha iyi oluyor ve rahat.

teşekkür ederim, bende diyorum bakterilerle yapıyorum sütü doğru dürüst kaynatmadan, taşırmadan kaynatmak zor, o yüzden kaymak tutuyor bakıyorum hafif altı oynuyor azıcık daha açıyorum bakıyorum kaynıyor kabarıyor kısıyorum.

kaymak atılır mı canım ya, en kıymetlisidir sütün.

Asıl sütü fazla kaynatırsanız yararlı bütün bakterileri öldürürsünüz.süt kaynar kaynama altını kısarım ve en fazla 5 dk sonra kapatırım.kaynama noktasına gelmiş bir sütte zararlı bakteri olmazki...
20 dk bana çok fazla geldi açıkcası

içim rahatladı vallahi dünden beri takıntı yaptım, ya ben taşırmadan azıcık kabarmaya yakın kısıyorum öyle 20 dakika bekliyor kısık ateşte sonra ılınıyor mayalayıp sarıyorum sabah buzdolabına koyuyorum.
taşırmadan pişirmek zaten önemli de 20 dk kaynatmak fazla. 6 ila 10 dk arasında kaynatmak lazımmış diye biliyorum. ben de içimi rahatlatmak için 9-10 dk kaynatıyorum. kaynayana kadar hep karıştırırım ben sütü. bir gün soğuması için beklerim, kaymağını mayalamadan önce tereyağ yapmak için toplarım.
Mayalamak için de karıştırarak ısıtırım sütü her yeri aynı ısıda olsun diye. serçe parmak ısırma testinden sonra az sütle 2-3 kaşık yoğurdu karıştırırım süte şöyle bir. ağzına buharını çeksin diye temiz bez koyarım. hem az sulu olur yoğurt böyle. tencerenin üzerini de iyice örterim, geceden sabaha bekletirim. sabah da açarım, doğru buzdolabına.
böyle de pek fena olmaz yoğurdum.

Atan var canım.
bana doğru atsınlar bari:KK54: eyyy sütün kaymağını atanlar! atmayın!
sütün kaymaklısı makbuldür. biriktirin derin dondurucuda. 4-5 süttür biriktirdiklerinizi bir kavanoza doldurun. kapağını sıkıca örtün, sabırla çalkalayın. bir de ne göreceksiniz missss gibi el yapımı tereyağı! fazladan sütü çıkıyor ya; onu da börek harcında kullanın. inanın yemelere doymazsınız.

taşmaması için içine bir kepçe atabilir ya da altına yakmadan önce tencerenin ağız kısmına sıvı yağ sürebilirsiniz.

bakteriler 80 derece de ölürler sütün öyle fokur fokur kaynamasına gerek yok , ama ben de kaynatırım nedense o sütün kabarması çok hoşuma gider .

Sutu koyiyorum kaynatiyorum alti kisik agar agat bebegm.oldgu ici bi anda fokutdayp tasmasin diye kaparip kopurdugu zaman biraxdaha su gibi fokur fokur.kayniyor kisik.ateste sogumaya birakiyor ne vok sogik.ne cik sicak ardindan saruyorm.gevye.kadar.bekltyorum sonra kizlar bi puf nokta veriuim.belki bileniniz vrdir.kapagini acip dolaba koyun daha guzel tutuyo tas gibi evelallah :)

X