bu uyarilara dikkatt....

BIZIMKISIbirASKhikayesi

YASAMA SEBEBIMSIN ASKIM
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2009
223
0
36
İngiltere'de 8 yaşındaki kızın, sürekli cep mesajı atmaktan kasları zarar gördü.

8 yaşındaki kız, SMS yüzünden hastanelik

İngiltere'de 8 yaşındaki Isabelle isimli kız çocuğu cep mesajı atmaktan elindeki kaslar hasar görünce hastaneye kaldırıldı. İngiltere'de yaşanan bir olay gençlerin son dönemdeki cep telefonundan mesaj atma tutkusunun ne denli tehlikeli olabileceğini ortaya koydu. Önceki gün İngiltere'nin Lancashire kentinde yaşanan olayda, sekiz yaşındaki Isabelle Taylor, günde 30'a yakın kısa mesaj yazınca elindeki kaslar ağır zarar gördüğü için hastanelik oldu! Küçük kızın altı yaşından beri sürekli cep telefonu kullandığını belirten annesi Jane Taylor, "Parmaklarında ve kollarındaki şiddetli ağrılara dayanamayınca doktora gittik. Kasları zarar görmüş, ona artık cep telefonu yasak"
diye konuştu. Küçük Isabelle'in doktoru David Cosgrave ise, haftada iki kez benzer durumlarla karşılaştığını belirterek bu durumun çocukların çok fazla bilgisayar oyunları oynaması ya da cep telefonuyla mesaj çekmesinden kaynaklandığını belirtti.

HASTALIĞIN ADI BİLE VAR
Aşırı sık mesaj çekmenin sinir sistemi ile kasları etkilediğini belirten uzmanlar, mesaj tutkunlarını el ve kollarda şiddetli ağrılara yol açan ve kasların sürekli gerilmesiyle ortaya çıkan "RSI" (Repetitive Strain Injury) hastalığına karşı uyarıyor. Uzmanlara göre hastalığın nedeni mesaj çekerken kolların üst bölgesindeki kan dolaşımının bozulması

ya simdi ne yazsam bos töbe töbe
6yasindan beri cep teli kullanmak ne demek ya daha ek kadar cocugun neyine cep teli bu bir ikincisi anne ve babasi neye dayanarak cep teli vermislerki kizin eline:eek:klava:

sok ya bi yasima daha girdim
cep telefonu kullanma yasi bukadarmi kücükklerin eline düsdü ya

6 yaşında ben sek sek oynamayı bi de ip atlamayı yeni öğreniodum keşke cep teli yerine ip verselermiş kasları gelişirdi yani neyse orası avrupa :emir_bebek:

eeee olacağıı buu yanii dünkü çocuklara tell veriyolarr onlarda napsınn ya msj atcak ya bişi yapcak canımm anne ve babaların tetbir alması gerekiyo bence 15 yaşından önce bi çocuğa asla tel verilmemeliii çok yanlışş yaa..
şimdii ide kampanyalar çıkmış ya 5 bin 10 bin smslerr çevremde okadar varkii sms tutkunuu şaşıyorum artık:KK43::KK43:

bende bunu duydumda sasginlik icerisinde oldugum icin bu örnegi koydum herkez tetbir alsin diye..
bende msj hastasiyim aslinda ama inanirmisiniz o günden beri telefonu alirken hep aklima geliyor bu konu...

X