Boşanma davasında tanıklık

Papatya 5

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2024
6
0
32
Öncelikle merhabalar aranızda yeniyim soruma geçiyorum; bi yakınımın boşanma davasında tanıklık için listeye kendi rızamla adım yazıldı duruşma gününe 2 gün kaldı fakat adresime davetiye ya da telefonla e posta mesaj ulaşım olmadı. Bu durumda listede adım olsa bile ama bana tebligat gelmemesi durumunda tanık olarak gitme zorunluluğum oluyor mu ? Teşekkür ederim

Tanık olarak gösterilen ve tanıklık için çağrılan herkes mahkemeye gitmek zorundadır. Nitekim mahkemeler önüne gelen uyuşmazlıkları kati suretle sonuçlandırmak zorundadır.
Tanıklıktan çekinen kişi, çekinme sebebini ve bu sebebi haklı gösterecek delilini, dinleneceği günden önce yazılı veya davet edildiği duruşmada sözlü olarak bildirmek zorundadır. Çekinme sebeplerini ve bunun dayanaklarını önceden bildirmiş olan tanık belli günde mahkemeye gelmek zorunda değildir.

yasak zorlanmaktan ziyade önce kendi isteğinizle adınızı yazıp sonra o kişiyi yarı yolda bırakmak ne kaşar ahlaki olur vicdanınıza kalmış. Bu gibi durumlarda bir kişinin tanıklığı bile boşanmayı kolaylaştırıp belki nafakayı tazminatı ona göre almasını sağlayacak. Son dakika vazgeçen insanlara sinir oluyorum

Teşekkür ederim. Dediğim gibi davetiye tebligat hiç bişey gelmedi. Bu yüzden zorlanmak yasal olmaz zaten
Belki de senin cayma ihtimalini göz önünde bulundurduğundan tanık listesi olarak adını vermedi. Çünkü yanında hazır bulundurduğu tanığı liste vermeden delil sunabilir mahkemede zaten gideceksen orada işlem yapabilir yani. Dediğim gibi liste verdiyse sen gitmediğin için tanık gösterme hakkını kaybedebiliyor kendi için riskli bir durum, mahkemenin seyrini değiştiren bir durum.

Ben kendi rızamla yardımcı olmak için isminin verilmesini istedim fakat Ailemin haberi yoktu ve söylediğimde karışmamı istemediler tepki aldım. Çağrı kağıdı gelmedi gitmiyceksin dediler. Yakınıma da bu şekilde ilettim söyledim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…