Bir lise öğrencisinin evliliği

eates

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Nisan 2008
527
2
46
Geçen hafta iş yerimize bir kız geldi kucağında altı aylık bebeğiyle.Hiç aşısı yapılmamış,dvit3 ve demir damlası kullanmamış.Bebeklerle ben ilgilendiğim için benim yanıma göndermiş kayıttaki arkadaşımız.Aşılarının neden yapılmadığını sorduğumda hayat hikayesini anlattı ve ben ağlamamak için kendimi zor tuttum.Lise son sınıfta okurken birisini sevmiş ve onunla Erzurum'a kaçmış.Resmi nikah yapmamışlar,bebeği olmuş,ona da nüfus cüzdanı çıkartılmamış.Bir ev tutmuşlar kısıtlı imkanlarla,o eve de hırsız girmiş,herşeylerini çalmış.Ne yapacağız diye düşünürken buradaki öğretmeni aramış,gel okuluna dön demiş.Onlar da gelmiş.Öyle zor durumdalar ki anlatamam.Bebek hasta,eşi hasta,kendisi tekrar hamile olabilir.Testler negatif çıktı ama ultrasona girmesi lazım.Onu karşılayacak maddi imkanları yok.Elimden geldiğince yardımcı oluyorum ama iş yerinde herkesin onu sorgulaması,eleştirmesi sinirime dokunuyor.Onun hakkında yalan yanlış fikir üretmeleri moralimi bozuyor.Hepimiz bayanız,birbirimize yardımcı olmalıyız.O zaten hatasının farkında,böyle yapılırsa iyice depresyona girecek.Onu gördüğümden beri aklımda.Belki bu benim derdim değil ama beni çok düşündürdüğü için sizlerle paylaşmak istedim.Çünkü beni anlayacağınızı biliyorum.

Bitanem Allah yardımcısı ve yardımcınız olsun öncelikle.İş yerindekiler kendilerini cok mükemmel görüyorlar heralde.
Kimi insanlar da böyle sınanıyor işte ..a.s
sen de onlara yardımcı olmakla en güzelini yapıyorsun içini rahat tut , kimseye aldırma ..
Allah bebeginin de yardımcısı olsun inşallah...

bende çok üzüldüm gerçekten canım benim.
ama herkes kendi kaderini yaşıyor, herkesin hayatı kendi seçimleri sonucunda gelişme gösteriyor.
sen elinden geleni yaptıysan başka bişey de yapamazsın herkes bizim gibi duyarlı değil.

he bide onun hakkında konuşanlardan bahsetmişsin sen biliyorsun ya durumunu kapat ağızlarını yeter.
öpüyorum seni. duyarlılığın içinde teşekkür ediyorum

Ne kadar farklı hayatlar yaşıyor herkes farkındamısınız.. herkesin ne kadar büyük dertleri var.. hayat ne kadar zorlaştı git gide.. hepimiz ne kadar güzel umutlarla başlıyoruz hayata, neler düşünüyoruz gençken.. ve sonra bi bakıyoruzki nerelerdeyiz.
O kızcağız da sevgisinin ve cahilliğinin ve yaşının küçüklüğünün kendisine belki de doğru dürüst bir yol gösteren olmamasının, belki de kendi ailesinden kaçmak istemesinin kurbanı olmuş. O kendini eş sanan adama da yazıklar olsun. Hem küçücük yaşta bir kızı kaçırıyor hem de nikah da basmıyor.. Çocuğu yapmayı biliyor ama nüfus cüzdanı çıkartmayı bilmiyor. Afedersiniz ama tam yeri olduğu için söyleyeceğim; çocuk yapacak organ var ama beyin yok işte..

Son düzenleme:
ne denir ki arkadaşım olan olmuş. yargılamak hiç kimseye düşmez elbette. allah korusun insanların başına ne zaman ne geleceği belli değil ki. yargısız infaz yapmak artık bir gelenek oldu malesef. sen elinden geleni yapmışsın önemli olan bu, diğerleri de konuşacaklarına yardım etseler sorun kalmaz ortada zaten.

kimse kimenin hayatını eleştirme hakkına sahip değildir.. Bir söz varya;
Mağrurlanma padişahım senide benim gibi yaradan var...
Düşmez kalkmaz bir Allah, keşke herkes elinden geldiğince birşeyler yapsada bunlar yaşanıyor olmasa...

en sevdiğimiz şeydir
düşene bi de sen vur
hata yapmış çekecek cezasını.bi de aferin mi diycez
ne büyük vicdansızlık...
bi gün bi yerde zaman gelir
olmaz denen şeyi yapıverdiğimizi görürüz
yapılabilecek tüm hatalara potansiyeliz
çünkü insanız
bazen unutuyoruz bunu işte

Allah kimseyi pişman etmesin çok üzüldüm bir hatasaı hayatına mal olmuş Allah yardımcısı olsun.

üzüldüm arkadasin durumuna:teselli: ama
arkasindan atip tutanlar unutmamalidirlar ki
ne oldum dememeli ne olacam demeli
Allah yardimcisi olsun ne diyelim

Yine bu kızacağız lise sona kadar beklemiş. Benim 8. sınıfta öğrencim kaçmıştı 27 yaşında bir adama. geçen sene bir bayrama gelmiş eski okuluna benim karşıma çıkamıyor utancından neden? Çünkü karnı burnunda... Üstelik bir kaç kere de düşük yapmış. Çok üzülüyorum böyle şeyler duydukça çook...:a015:

Neler oluyor aslında o kadar yanımızda yaşanıyor ki herşey.Ama sonuçta olan olmuş artık.Yaptığımız hataların bazen geri dönüşü olmuyor.O kızcağızda şu an öyle bir durumda.Ona yapılacak en iyi şeyi yapıyorsun.Hem kimin ne olacağı belli değil.Kim bilir bizi neler bekliyor şu hayatta

bu konularda büyük konuşmamaya dikkat ederim.
biz yapmasak çocuklarımız yapabilir.
korunma yöntemi hakkında iyice bilgilendirmişsinizdir umarım.olan bebeklere oluyor.

Gecenlerde eski resimlere bakarken bir foto gecti elime....
Ben, o zamanlardaki en iyi arkadasim, ablam, kuzenim ve bir kac kiz arkadasim daha....

Düsündüm, ne umutlarimiz vardi, ne hayallerimiz vardi, hayata daha henüz adim atmaya basliyorduk daha sayfalar bembeyazdi karalanmamisti.......Ben yabanci dil ögrenme hastasi, turizim ile ilgili bir meslek yapicak hayatim boyunca yolculuk yapip dünyayi gezecektim, ablam hayatinin erkegini bulup mutlu bir yuva kuracakti o adam onu el üstünde tutacak onu herseyden cok sevecekti, arkadasim kesinlikle bir doktor yada bir mühendisle evlenecek ve cok güzel bir evde oturacakti, kuzenim kendi insanimla evlenirim kesinlikle bir almana evlenmem diyor ve mutlaka piskolog olmak istiyordu...

Ama ne oldu???şutarafagitti
Ben dünyayi gezemedim, türkiye ile almanyanin arasinda gidip geliyorumi iste.
Ablam erkegini buldu ama o erkek onu ne sevdi nede el üstünde tuttu, 11 yil sonra bosandilar
Arkadasim ne doktorla evlendi ne mühendisle, öyle muhtesem bir evide olmadi hicbirzaman, eside bir fabirkada calisiyor
Kuzenim bir almanla evli piskolog olamadi ikiz bebekleri oldu simdi...

Kimbilir o kizcagizda neler neler düsünüyordu kimbilir ne hayalleri vardi, ve simdi nelerle bogusuyor!! Insanoglu iste düsene bir tekmede benden ama unutuyorki Allah (C.C.) o kinadigi ve kirdigi insanin yasadiklarini mutlaka ölmeden aynisini onada yasatacak....:Saruboceq:

Biraz uzun oldu fakat icimden geldi bunlari yazmak....:nazar:

Alın yazısı, kader der geçeriz bazen...

Bazen kaderimiz bizim elimizde deriz....

Olan olmuş herkes pişmanlıklarıyla ve hatalarıyla yeteri kadar boğuşmuş ve boğuşmaktadır anladığım kadarıyla...

Benimde bir kızım var Allah evlatlarımız ve bu genç kardeşimizin hakkında hayırlısını versin....

genç kızlar okuyordur inşallah böyle şeyleri. benneyaptımki
ailesinin en küçük 1 terslemesinde sevgilileriyle kaçmayı düşünen kızlar...
ailelerimizin herşeyi bizden daha iyi ve net görebildiği bir gerçek.
insanların yaptığı hataları malesef sadece kendileri değil bebekleri de çekiyor!
iş işten geçtikten sonra da pişman olmanın 1 anlamı yok.
lütfen böyle olaylardan ders alın kızlar, siz aynı hatalara düşmeyin! a.s

çok üzüldüm ne geliyorsa kadınların başına geliyor umarım bundan sonra hata yapmaz

çok zor bişey
ama kesinlikle kınamamak gerek
herkezin başına gelebilir veya kardeşinin arkadaşının başına gelebilir..
allah yardımcısı olsun...

Geçen hafta iş yerimize bir kız geldi kucağında altı aylık bebeğiyle.Hiç aşısı yapılmamış,dvit3 ve demir damlası kullanmamış.Bebeklerle ben ilgilendiğim için benim yanıma göndermiş kayıttaki arkadaşımız.Aşılarının neden yapılmadığını sorduğumda hayat hikayesini anlattı ve ben ağlamamak için kendimi zor tuttum.Lise son sınıfta okurken birisini sevmiş ve onunla Erzurum'a kaçmış.Resmi nikah yapmamışlar,bebeği olmuş,ona da nüfus cüzdanı çıkartılmamış.Bir ev tutmuşlar kısıtlı imkanlarla,o eve de hırsız girmiş,herşeylerini çalmış.Ne yapacağız diye düşünürken buradaki öğretmeni aramış,gel okuluna dön demiş.Onlar da gelmiş.Öyle zor durumdalar ki anlatamam.Bebek hasta,eşi hasta,kendisi tekrar hamile olabilir.Testler negatif çıktı ama ultrasona girmesi lazım.Onu karşılayacak maddi imkanları yok.Elimden geldiğince yardımcı oluyorum ama iş yerinde herkesin onu sorgulaması,eleştirmesi sinirime dokunuyor.Onun hakkında yalan yanlış fikir üretmeleri moralimi bozuyor.Hepimiz bayanız,birbirimize yardımcı olmalıyız.O zaten hatasının farkında,böyle yapılırsa iyice depresyona girecek.Onu gördüğümden beri aklımda.Belki bu benim derdim değil ama beni çok düşündürdüğü için sizlerle paylaşmak istedim.Çünkü beni anlayacağınızı biliyorum.

sizinle taniştigi için şansliymiş..duyarliliginizdan ötürü takdir ediyorum sizi..inşaAllah biran önce her acidan düzelirler..

eates kullanıcısından alıntı

Sizi tebrik ediyorum,inanın sevapların en büyüğünü kazanıyorsunuzdur şimdi.İş arkadaşlarınız ne derse desinler siz yine bildiğinizden şaşmayın derim

X