bir günlük beslenme şekliniz??

DIONYSOS

:) nasılım???????
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2007
2.243
7
mrb arkadaşlarr 19 haftalık hamileyim.yeterince beslenmediği düşünüyoorum:çok üzgünüm: hala kusmalarım devam ediyor.sizin beslenmeniz nasıl gün içerisinde neler yiyorsunuz?
örneğin; ben bugün kahvaltıda tost,yarım domates,yarım salatalık yedim. öğlen yediğimi çıkardım. akşamda az önce börek ve yarım tabakta patetesli yemek yedim(adını bilmiyorum yemekleri annem yapıyor saolsun:) yatarkende bir bardak süt içiyorum...

mrb arkadaşlarr 19 haftalık hamileyim.yeterince beslenmediği düşünüyoorum:çok üzgünüm: hala kusmalarım devam ediyor.sizin beslenmeniz nasıl gün içerisinde neler yiyorsunuz?
örneğin; ben bugün kahvaltıda tost,yarım domates,yarım salatalık yedim. öğlen yediğimi çıkardım. akşamda az önce börek ve yarım tabakta patetesli yemek yedim(adını bilmiyorum yemekleri annem yapıyor saolsun:) yatarkende bir bardak süt içiyorum...

Endişelenmekte çok haklısın gerçekten yetersiz bile değil neredeyse beslenmiyorsun.Bir defa domates ve salatalık bu mevsimde yenmemesi gerekir hele hamileyken hiç yememelisin.
Ben jinekoloğun değil diyetisyenimin önerilerine göre beslenmeye çalışıyorum.Sana da vereyim listeyi.
Günde 3 bardak süt, 3 kase yoğurt veya 6 bardak ayran;
4-5 porsiyon meyva(1 büyük muz 2 porsiyon ,bir elma 1 porsiyon gibi) sabahları ilk yediğin şeyin kiwi olmasını öneririm,hem hiç kabız olmuyorsun,hem de her gün bir kiwi senin grip olmanı engelliyor
.en az 12 kaşık sebze yemeği,
6-7 köfte büyüklüğünde protein(et,tavuk,balık,peynir de bu gruba giriyor)bu arada yumurta da protein grubu protein ihtiyacının bir değeri her gün 1 yumurtadan karşılanacak.
Ekmek olarak gün içinde çavdar veya tam tahıllı ekmek tüketmen lazım ağırlıklı olarak sabah kahvaltısında yemek şartıyla tüm güne bölerek 5-6 dilim yiyebilirsin.
Ayrıca günde 5-6 tane ceviz veya zeytin yemelisin.
Bu benim kadın doğumcumun değil diyetisyenimin diyet önerisi ve bir hamilelik diyeti.Diyetisyen hamilelik diyeti konusunda uzman ayrıca.
Doktorlar (kadındoğumcular) ilk 3 ay beslenmenize ilaveler yapmanıza gerek yok diyorlar ama diyetisyenim buna karşı çıkıyorOna göre ilk 3 aydaki beslenme zeka gelişimi için gerekliymiş.Hem zaten verdiği liste sağlıklı beslenme listesi.
Bir de bol su içmek gerekiyor bunlara ilave olarak mutlaka.

Bende Curly'e katılıyorum. Çok sağlıklı beslendiğiniz söylenemez gerçekten.
Bende çok abvartı yemiyorum ama gün aşırı mutlaka yumurta tüketiyorum.
Sabahları +1 bardak süt, 1 dilim ekmek, peynir, 2-3 zeytin.
Ara öğün 1 porsiyon meyve
Öğlen et, tavuk ya da sebze+ 1 dilim ekmek ya da pilva/makarna türü
Ara öğün 1 dilim ekmek+peynir
Akşam öğlen yediğime göre değişiyor ama yine sebze ya da et, tavuk
Ara öğün 1 porsiyon meyve

Haftada iki defada mutlaka deniz balığı tüketiyorum.

yarın deneyeceğimm yazdıklarınızı çok ta teşekkürler arkadaşlarr ..
bugün dışarı çıktım belki dışarda canım bir şeyler çeker die ,marketi de dolaştımm ama olmuyoo.yarın eşim gelecek belki onun zoruyla bişeyler yerimm.........:a015::a015:

Canim Bana Hamileyken Dr Um Yulaf Ezmesi Ye Demişti. Bende Denedim Gerçekten Mide Bulantisina Bire Bir. .üstelik Birçok Da Vitamin Ve Mineraller Deposu. Internetten Istersen Araştir B Vitamini Deposu Olduğu Için Mide Bulantisini Engellediğini Yaziyo .her Gün Yataktan Kalkmadan önce Bir Kase Sade Olarak Ye. Eğer Tadini Beğenmezsen B Vitamini Tabletlerinden Kullan .

valla ben aman aman bir beslenme tablosu yapmadım kendime oldum olası kahvaltılarımı süper yaparım meyve çok yedim kızımda süt yoğurt sütü özellikle muzla ye canım çok faydalı öğünlerini aksatmamaya çalış bol su iç. Balık yiyebiliyorsan mutlaka ye ben tavuktan etten tiksinmiştim balık yiyebiliyordum sadece..zaten dr un beslenmeni anlar bebeğin kilosuda normalse çok da endişelenme malum fazla kilolar kalıyor sonra...

Yazdığım liste ne kadar kabarık görünüyor değil mi?Sanki hepsi yenirse deli gibi kilo alınır gibi geliyor insana.Halbuki bana hamile kalmadan önce zayıflamam için verdiği listeye sadece 2 köfte büyüklüğünde et (protein),bir tane de meyve ilave etti.Ve ben bu listeyle haftada 1-1.5 kilo vermiştim.

Yazdığım liste ne kadar kabarık görünüyor değil mi?Sanki hepsi yenirse deli gibi kilo alınır gibi geliyor insana.Halbuki bana hamile kalmadan önce zayıflamam için verdiği listeye sadece 2 köfte büyüklüğünde et (protein),bir tane de meyve ilave etti.Ve ben bu listeyle haftada 1-1.5 kilo vermiştim.

evt çok gibi ama hepsi de yararlı şeyler .zaten insan aç kalınca daha çok kilo alıyor su topluyor...tekrardan teşekkürler canım..

benim günlük öğün listem kızlar söyle:
kahvaltı öncesi 5-6 tane kuru kayısı üstüne 1-2 bardak su.
kahvaltı da 1 yumurta,5-6 zeytin,1 dilim ekmek üstüne margarin ve bal,peynir,koca bi bardak süt
öğlen yemegi olarak okula peynir,domates,salatalık veya bazen yemek götürüyorum
aksamda gününe göre et tavuk sebze yemegi yiyorum.
ayrıca günlük 1tane muz,elma,3tane ceviz,5-6 fındık,5-6 tane badem,meyve yiyorum.şimdiye kadar 6 kğ aldım ama tembellik edip yürüyüşe pek cıkmadım.doktorum gelişimi için bebegime iyi dedi:nazar:bol bol da su

a.s.kusura bakmayın ben hamileyken taneyle grla yemedim bal pekmez mevsiminde meyve süt yogurt peynir dememe gerek bile yok ne faydalıysa yedim çocuk dogduktan sona bile şişmeye devam etti tosuncuk

valla bende bisey anlamiyorum bugun de doktora gidecegim yuzumde hep alerji oldu hic bir sey yiyemiyorum hamilelikte bende cikartiyorum

X