Bir Bay Bay meselesi

suskunkisi

Üye
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2023
881
656
24
Kızlar bebeğim 13 aylık. Bay bayı gel gel şeklinde yapıyor ve ne kadar yapmasını istersek isteyelim yapmıyor sadece canı isterse yapıyor ve çok nadir. Onun dışında göz teması bizimle var seslenince bakar güler oynar. Terapiste sordum normal dedi ama benim içim bir anne olarak rahat değil. Böyle değildi her istediğimizde bay bay yapardı. Yine gel gel şeklinde tam bir bay bay olarak değil ama. Neyse bilmiyorum ne düşünüyorsunuz? Var mı bu kadar büyük bebek olup bay bayı yapmayan bebek anneleri? Ya da nadir yapan?

Kızlar bebeğim 13 aylık. Bay bayı gel gel şeklinde yapıyor ve ne kadar yapmasını istersek isteyelim yapmıyor sadece canı isterse yapıyor ve çok nadir. Onun dışında göz teması bizimle var seslenince bakar güler oynar. Terapiste sordum normal dedi ama benim içim bir anne olarak rahat değil. Böyle değildi her istediğimizde bay bay yapardı. Yine gel gel şeklinde tam bir bay bay olarak değil ama. Neyse bilmiyorum ne düşünüyorsunuz? Var mı bu kadar büyük bebek olup bay bayı yapmayan bebek anneleri? Ya da nadir yapan?
İnternet hepimizi zehirledi galiba ya. Bundan 5 10 yıl önce hiç kimse bebeğim bay bay yapmıyo acaba hasta mı diye düşünmüyodu bence. Ben bile 2 aylık çocuğumu izleyip duruyorum olabilir mi diye🤦‍♀️ canı ister yapar istemez yapmaz bence çok kafanıza takmayın insanı deli eder bu düşünceler. Hem erken hem göz teması varmış hem de bir sürü belirtisi var bunun tek bi şeyle belli olmaz. Şöyle bi örnek vereyim komşumuzun oğluna otizm tanısı kondu çocuğu sağır mı acaba diye götürdüler hastaneye yani seslenince asla bakmıyodu ve göz teması da sıfırdı hiç ilgilenmiyodu oyuncaklara da ilgisi yoktu

Yapmaktan sıkılmıştır artık odağı başka şeyler öğrenmeye kaymıştır. Gelişimi ayına göre gidiyorsa sorun yoktur bence

İnternet hepimizi zehirledi galiba ya. Bundan 5 10 yıl önce hiç kimse bebeğim bay bay yapmıyo acaba hasta mı diye düşünmüyodu bence. Ben bile 2 aylık çocuğumu izleyip duruyorum olabilir mi diye🤦‍♀️ canı ister yapar istemez yapmaz bence çok kafanıza takmayın insanı deli eder bu düşünceler. Hem erken hem göz teması varmış hem de bir sürü belirtisi var bunun tek bi şeyle belli olmaz. Şöyle bi örnek vereyim komşumuzun oğluna otizm tanısı kondu çocuğu sağır mı acaba diye götürdüler hastaneye yani seslenince asla bakmıyodu ve göz teması da sıfırdı hiç ilgilenmiyodu oyuncaklara da ilgisi yoktu
Sormayın gerçekten artık her şeye tedirgin oluyorum. Sizin bebeğiniz daha küçükmüş büyüdükçe anlatacaksınız beni 😭 Sürekli neden bunu yapmadı neden geç yürüdü neden yemiyor neden uyumuyor acaba otizm mi diye diye delirdim

Benim oğlumda bay bay yapmasını bilirdi evde yap dediğimde yapardı fakat biri giderken bay bay yap dediğimde yapmazdı çok dedim yap diye elini tuttum salladim yok . ne zaman yerinde ve güzel yapmaya başladı desen yeni yeni 1,5yaşında bay bay görüşürüz dedi komşunun kızı ondan sonra yapmaya ve söylemeye başladı bende hadi bay bay yap yap diye zorladiginizdan yapmıyor olabilir benim gibi.
Günlük olağan akisda biri giderken veya o ortamdan çıkarken bay bay yaptirinki yerinde kullansın .

İnşallah ya valla bir de burdsn biri çıkıp benim bebeğim de öyleydi dese tam rahatlıcam
Benim yeğenim tel sarar yapmaya 5 6 aylıkken başladı. Ama buyuk kızım anca 1,5 yasında yaptı. Şuan 5 yasında algıları cok acık her şeyi hemen kavrayan akıllı bir cocuk. 10 aylık bebegım de var. Henuz alkıs ya da baybay yapmıyor. Ama yaptıgı baska seyler var. İstediği şeyleri gosteriyor. Goz teması super. Ablasıyla gulup oyunlar yapıyor. O yuzden bunlara takılmıyorum. Her bebegın bir şeyleri yapmasının zamanı farklı. Önceliği baska seyler olmustur onun da

Sormayın gerçekten artık her şeye tedirgin oluyorum. Sizin bebeğiniz daha küçükmüş büyüdükçe anlatacaksınız beni 😭 Sürekli neden bunu yapmadı neden geç yürüdü neden yemiyor neden uyumuyor acaba otizm mi diye diye delirdim
Bacım niye kötüyü çağırıyorsun ya, mis gibi çocuğun var besle büyüt öp kokla

Benim kızım da 15 aylık. Mesela bundan birkaç ay önce bay bayi çok güzel yapardı. Bir ara durdu. Şimdi birkaç gündür tekrar başladı. O süre zarfinda konutları algılama hızı arttı. Ben açıkçası çok fazla takilmiyorum bu tarz şeylere. Bu kadar detay düşünürsek işimiz çok zor ..

Canı istemiyordur. Yeni bir şey öğrenmiş ona odaklanmıştır. Bir kaç zaman sonra tekrar daha iyi versiyonu ile yapmaya başlar.

İnşallah ya valla bir de burdsn biri çıkıp benim bebeğim de öyleydi dese tam rahatlıcam
Benim bebegimde oyleydi.

Ben de boyle birkac detay icin doktor doktor gezdirdim, gezdirdigimle kaldim, su an 3 yasinda ve hicbir problemi yok. Masallahi var, rahat olun, bir baybayla olmuyor o isler 🧿 saglikla buyutun.

X