Ben de üçüz anne adayıyım kızlar

selam. ben mikroenjeksiyon yöntemiyle hamile kaldım.3 embriyo transfer edildi. 2 gün önce ultrasona girdim 3 tane kese gördük. sanırım üçüzüm olucak. pazartesi kalp atışlarına bakılacak. eğer üçüde canlıysa redüksyon öneriliyor. naparım ben hangisine kıyarım. hamile kaldığıma sevinsemmi üzülsemmi bilemiyorum. şimdi ararştırıyorum üçüz doğuranlar varmı diye ama var. fakat çok riskli.10. haftaya kadar bekleniyormuş ondan sonra redüksüyon yapılıyormuş. sen ne düşünüyorsun arkadaşım.

arkadaşım bende aynı durumdayım ama ne kadar üzülsekte eşim ve ben diğerlerinin ve benim hayatım için redüksiyonu kabul edicez ama uykularımız kaçıyor ve çok üzülüyoruz artık ne olur bir tanesi kardeşleri için kendini heda etsin biz bu yükü kaldıramayız diyorum dr riskleri sıraladı ve bence çokta doğru söylüyor çok erken doğum gerçekleşiyor ve prematüre bebekler diğer bebeklerden herzaman biraz daha geri oluyor her açıdan bu herkeste böyle olucak diye birşey yok ama yüzdesini aldığımızda o kadar azki 3 üzü sağlıklı doğan ve gelişen tabiki herkes kendi kararını kendi verecek Allah kolaylık versin son dakikada bile kararımızı değiştirebilirz hakkımızda hayırlısı ama gene konuşalım kaç haftalık hamilesin

arkadaşım bende aynı durumdayım ama ne kadar üzülsekte eşim ve ben diğerlerinin ve benim hayatım için redüksiyonu kabul edicez ama uykularımız kaçıyor ve çok üzülüyoruz artık ne olur bir tanesi kardeşleri için kendini heda etsin biz bu yükü kaldıramayız diyorum dr riskleri sıraladı ve bence çokta doğru söylüyor çok erken doğum gerçekleşiyor ve prematüre bebekler diğer bebeklerden herzaman biraz daha geri oluyor her açıdan bu herkeste böyle olucak diye birşey yok ama yüzdesini aldığımızda o kadar azki 3 üzü sağlıklı doğan ve gelişen tabiki herkes kendi kararını kendi verecek Allah kolaylık versin son dakikada bile kararımızı değiştirebilirz hakkımızda hayırlısı ama gene konuşalım kaç haftalık hamilesin

Hakkımızad hayırlısı neyse o olsun. bende çok korkuyorum üçüzden çok riskli .
ya hepsine birden birşey olursa o zaman kahrolurum.
ben 5+5 oldum. sen kaç haftalık hamilesin.

Bana redüksiyonun bu şekilde risklerinden kesinlikle bahsetmedi doktorum çok sağol canım benimle paylaştığın için.Onların söylediği direk üçüzün riskli olduğu erken doğum ve düşük tehlikeleri olduğu...Üçüz ve dördüzü tüp bebekte başarı olarak görmedikleri( ama ne hikmetse daha ilk denemede 4 tane embriyo koymakta ısrar ettikleri )Ben de bunu anlamıyorum ki öyle bişey ki benimle ilgili hiçbir problem yoktu sadece eşimin sperm sayısı azdı ama o da tüp bebek yöntemi için oldukça iyiydi yaşım 27 normalde belli bir yaştan sonra o kadar embriyo konuyomuş...Ama ben yine de gelişimlerinde bir problem olmadıkça redüksiyon asla düşünmüyorum.:1no2:

Kızlar benim de 7. haftaya girdi 19 ocakta tekrar gidicem doktora bakalım ne diycek siz tekrar ne zaman gidiceksiniz aymak, açelya?

ben önce 12 ocakta tekrar ultrasona giricem. hangilerinin kalp atışı var ona bakılacak.
redüksüyon hemen yapılmıyormuş. 10-11.haftaya kadar bekleniyormuş bebeklere testler yapılıyormuş ondan sonra gelişimi düşük olan hangisi ise seçme şansı varmış.
aklımın ucundan geçmezdi böyle birşey. Çok zor bir karar.
burdan haberleşiriz ben yazarım olup bitenleri.

Tamam canım çok sevinirim mutlaka haberleşelim ben kalp atışlarını duydum üçününde.19 ocakta sanırım gelişimlerine bakıcak o yüzden çağırdı.Rabbim hepimize hayırlısını versin bize yüzlerini görmeyi nasip etsin inş. sağlıkla...

ben önce 12 ocakta tekrar ultrasona giricem. hangilerinin kalp atışı var ona bakılacak.
redüksüyon hemen yapılmıyormuş. 10-11.haftaya kadar bekleniyormuş bebeklere testler yapılıyormuş ondan sonra gelişimi düşük olan hangisi ise seçme şansı varmış.
aklımın ucundan geçmezdi böyle birşey. Çok zor bir karar.
burdan haberleşiriz ben yazarım olup bitenleri.

Bana redüksiyonun bu şekilde risklerinden kesinlikle bahsetmedi doktorum çok sağol canım benimle paylaştığın için.Onların söylediği direk üçüzün riskli olduğu erken doğum ve düşük tehlikeleri olduğu...Üçüz ve dördüzü tüp bebekte başarı olarak görmedikleri( ama ne hikmetse daha ilk denemede 4 tane embriyo koymakta ısrar ettikleri )Ben de bunu anlamıyorum ki öyle bişey ki benimle ilgili hiçbir problem yoktu sadece eşimin sperm sayısı azdı ama o da tüp bebek yöntemi için oldukça iyiydi yaşım 27 normalde belli bir yaştan sonra o kadar embriyo konuyomuş...Ama ben yine de gelişimlerinde bir problem olmadıkça redüksiyon asla düşünmüyorum.:1no2:

aynı yaşta ve aynı sorunla aşılamadan hamile kaldım ama hala sevinemiyorum ne yapacağız bilmiyorum çok korkuyorum bana dr.um uzun uzun anlattı sağolsun 9 haftalık benimkiler 3 hafta sonra ne olacak bilmiyorum umarım gerek kalmaz da bende biraz rahatlarım

Hakkımızad hayırlısı neyse o olsun. bende çok korkuyorum üçüzden çok riskli .
ya hepsine birden birşey olursa o zaman kahrolurum.
ben 5+5 oldum. sen kaç haftalık hamilesin.

ben 9 haftalığım canım zaten hepsini kaybetmek veya erken doğumla kaybetmeyi aklıma getiriyorum yıkılırım herhalde o yüzden gönülsüzcede olsa sanırım dr.umu dinleyeceğim

Aymak arkadaşım yaşadığın yer olarak Bursa yazıyor ben de Bursa'lıyım senin doktorum kim öğrenebilir miyim?

Acelya'cim, ben bu karari verirken cok fazla sizin gibi bunalmadim. Ben Almanya da yasiyorum, benim buradaki doktorum 3 üz oldugunu duyunca bana reduksiyon hakkinda bilgi verdi ve ben ona reduksiyonu düsünmedimi ve bir sakincasi benim yada cocuklarin acisindan olmadigi müddetce 3ünüde istedimi söyledim, o da bunu duyunca sevinde ve o andan beri beni destekliyor. Almanlarin dinlerine ve yasalarina göre cocukta bir sakatlik olmadigi müddetce reduksiyon yasakmis. Yani ben reduksiyona karar versem Türkiye ye gelmem gerekiyor. Almanya da sadece bir doktor bu isi yapiyormus. Düsünüyorumda 3üz gercekten tehlikeli olsa Alman yasalari bunu böyle yapmaz ve hemen reduksiyon derlerdi cünkü aslinda onlar bizden daha soguk kanlilar. Biz yine halimize sükredelim, daha yeni Berlinde 6izlar dünyaya geldi. Bence kararinizi verirken UMUTDAYESERENCICEKLERIN yazdiklarini okuyarak verin. Ve unutmayin hangi karari verirseniz verin Allah in dedigi olacak. Burada bir bölüm daha var "ücüz anneleri burda bulusalim" bölümü bence hepiniz oraya gelin ve orada sohbetlere katilin. Oradaki 2 Annenin Profillerindeki albümlere bakin (Aynuröz ve Umutdayeserencicekler). Birde ben sizin yerinizde olsam baska bir doktorla ayni konuda konusup birde 2. bir doktorun fikrini alirim.

jimer ahmet yılmaz canım çok memnun kaldım inş doğumuda o yapar

Benim de jimer de bir kez aşılama yapılmıştı; Gürkan Uncu'ydu benim doktorum.Tutmayınca jinemed'i tüp bebek konusunda çok önerdiler doktorum da Murat Erdemir.Aslında ben de memnunum ama çok yoğun ve hastalarına yeteri kadar vakit ayıramıyor.Sanıyorum ben birkaç kez daha gidicem ama bundan sonrası için acıbadem'e gitmeyi düşünüyorum.Orda Şahin Zeteroğlu var duymuşsundur belki hem sigortam var şimdiye kadar hiç faydalanamadım.Hem başka bir doktorun daha fikrini de almış olurum.

benim de jimer de bir kez aşılama yapılmıştı; gürkan uncu'ydu benim doktorum.tutmayınca jinemed'i tüp bebek konusunda çok önerdiler doktorum da murat erdemir.aslında ben de memnunum ama çok yoğun ve hastalarına yeteri kadar vakit ayıramıyor.sanıyorum ben birkaç kez daha gidicem ama bundan sonrası için acıbadem'e gitmeyi düşünüyorum.orda şahin zeteroğlu var duymuşsundur belki hem sigortam var şimdiye kadar hiç faydalanamadım.hem başka bir doktorun daha fikrini de almış olurum.

bende pembe maviye gidiyordum ama jimer daha donanımlı diye oraya başladım

Allah hanki karari verirseniz verin hakinizda hayirlisini nasip etsin

banada istanbuldaki doktorum reduksion dedi ve bende cok düsündüm ne yapacagimi kararimi verdim yapdiracakdim. tarih de alinmisti 2 hafta sonra bebeklerimi 2 düsürecektim

bu arada aydinda esimin arkadasinin dügününe davetliydik orda ben kendimi iyi his etmiyorum diye esimle bir genokoluga göründüm ( birseyimde yokdu icim daraliyordu )

Dr. duyunca cok sevindi ve muhaynedede birsey cikmadi.
teprik ederim dedi ücüde cok iyi görünüyor, bende ne yaziki 2 dogacak dedim ve istanbuldaki dr. risikolarini saydim.

dr cevabi beni uyandirdi " kim sana garanti veriyor 2 dogacagini dedi " benim vucudum irkildi, ikinci sözü allah dagina göre kar verir oldu.

istanbula döner dönmes dr. deyistirdim yeni dr. bana yapdirmanin telikelerini ve yapdirmamanin telikelerini saydi

benim kararim kesindi cünkü bunlar benim bebeklerimdi, ve benim bebeklerim birer kücücük savasciydi anneleri gibi gerekirse dedim 9 ay yatacam ki buna gerek bile olmadi.

bunu yapsaydim diger ikisinin yüzüne bakarken acaba ücüncü...........????? ki simdi ücüne bakerken hep sükkür ediyorum ki allahim bana yanlis karar verdirmedin diye.

rediksiyonda dr embriyo secme haki yok ve 11 haftalik emriyoda daha kesin talil yapilamiyor rayim agzina en uzak olani yok ediliyor. bu hususda yanlis bilgi vermisler

riskler:
- siringanin diger emriyolara deyerek sakatliga sebep vermesi.
- diger gebelik sarinin sedelenmesi
- rayimde kasilmalar olmasi yok edilen emriyonun sagladigi hormanlarin kisa sürede 1/3 düsmesi
- suyun infeksiyon kapmasi diger bebekleri kayip edme sebeblerinden biri
- rayimde siringanin batigi yerde kanama

retugsion yapdirmamanin riski
- bebekleri kayip edmek 24 haftadan once dogmalari
- erken dogum riski 24 haftadan sonra
- annede saglik sorunlari olmasi
- ücüz annesi olmanin madi ve manevi stresi

Allah herkesin yardimcisi olsun ve tasiya bilecegi yükü versin

Özlemcim tamamen sana katiliyorum. Ama birseyi anladimki Türkiyede ki doktorlar, ücüz anne adaylarinin isini zorlastiriyorlar. ücüzü duyunca hemen reduksiyon diyorlar yoksa diger ikiside gider diyorlar. Almanya daki doktorlar ise baska birgözle bakip sadece gerekirse yani ense ölcümünden ve diger testlerden sonra reduksiyon yapiyorlar. Benim 2 haftasonra ense ölcümü insallah birsey cikmaz diye dua ediyorum.

türkiyedede her doktor reduksiyon demiyor ama o doktoru bulmak mesele hic birsey cikmaz kaygi yapma.

benim düsüncem hebsi allahin elinde anlimiza ne yazildiysa görecez yasiycaz ben heb hayir düsünürüm kötü seyler aklima getirmem. gelmeden düsünmenin anlami yok gelirsede o zaman allahdan deyip kabul etmek gerekir.

riskler:
- rayimde kasilmalar olmasi yok edilen emriyonun sagladigi hormanlarin kisa sürede 1/3 düsmesi

Allah herkesin yardimcisi olsun ve tasiya bilecegi yükü versin[/QUOTE]

Canım arkadaşım ya seni o kadar çok takdir ediyorum ki...Ben de senin gibi aldırmamayı düşünüyorum ama o kadar çok korkuyorum ki ben bu çocuklara bakabilir miyim, sağlıklı doğarlar mı...Herkes sürekli çok zor ne yapmayı düşünüyorsun diye soruyor.Dün bütün gece ağladım. Ben bilmiyormuyum zorluklarını ama hangisine kıyayım nasıl kıyayım diyorum.Eşimin de biraz kafasını bulandırmışlar o da sürekli ben seni düşünüyorum diyor.Herhalde hayatımda hiç bu kadar zor karar almak zorunda kalmadım ben:çok üzgünüm:

riskler:

Allah herkesin yardimcisi olsun ve tasiya bilecegi yükü versin

Canım arkadaşım ya seni o kadar çok takdir ediyorum ki...Ben de senin gibi aldırmamayı düşünüyorum ama o kadar çok korkuyorum ki ben bu çocuklara bakabilir miyim, sağlıklı doğarlar mı...Herkes sürekli çok zor ne yapmayı düşünüyorsun diye soruyor.Dün bütün gece ağladım. Ben bilmiyormuyum zorluklarını ama hangisine kıyayım nasıl kıyayım diyorum.Eşimin de biraz kafasını bulandırmışlar o da sürekli ben seni düşünüyorum diyor.Herhalde hayatımda hiç bu kadar zor karar almak zorunda kalmadım ben:çok üzgünüm:[/QUOTE]

evet cok sor bir karar nasil karar verirsen ver iki tarafi b..... bir cubuk
bende yasadim.

ücde olsa besde olsa bakiliyor allah o sabri veriyor bak ben tamamiyla yanliz bakiyorum.
benim esimde ilk etepda asaltalim dedi. bende sen tüm sorumlugu üstüne almak istiyormusun ve hankisi kararini verebilecekmisin diye sordum.
ben hep allaha duva ederken söyle söylüyordum. allahim bu cani sen verdin, ben kendimde bu cani sonlandirma haki görmüyorum, eger birinin dogmamasi hakimda hayirliysa sen bu vebali benim üzerimden al. ben bu hamilelik nasil sonuclansada hakima raziyim ve eger yavrularimi dünyaya getirmem hayirliysa bana küc ver yavrularimi senin izininle sagligli uzun ömürlü kucagima almayi nasip et.

ve inan bana allah hic bir kulunu darda birakmas. bana öyle bir güc verdiki son samana kadar at gibi kosturuyordum hata dr. bile özlem hanim siz bu enersiyi nerden aliyorsunuz korkarim birgün ayakda bunlari doguracaksiniz.

evet çok zor bir karar yaşayan bilir bende hiç durmadım dr bana aynur hanım sizi görünce ben strese giriyorum dedi bende hep allaha dua ettim redüksiyona HAYIR dedim ve bebişlerim bana tutundu 35 haftalık doğdular allah kimseyi o kararı vermek zorunda bırakmasın

bana kalırsa eğer hamileliğini rahat geçirme imkanın varsa yani mesela kalan 5-6 ay boyunca devamlı dinlenebilecek,işlerini yaptırabilecek birilerini bulabileceksen,stresten uzak kalabileceksen, başka bir rahatsızlığın da yoksa kesinlikle vazgeçme bebeklerinden. Allah onların ömrünü verdiyse yaşarlar merak etme. ama dediğim gibi kendine iyi bakmalısın. üçüz bekleyen bir tanıdığım maddi durumdan dolayı son ayına kadar çalışmak zorunda kalmıştı ama yoğun temposuna rağmen sağlıkla doğurdu bebişlerini.içini ferah tut arkadaşım.

X