Aile Planlaması Belara Doğum Kontrol Hapı Kullananların Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Editor

Edidir Edi
İçerik Editörü
12 Temmuz 2006
1.267
3.002
BELARA KULLANAN VARMI ARANIZDA KIZLAR YAN ETKISI NEDIR ? KAC GUNDE KENDINI GOSTERIYOR VARSA YAN ETKILER BILGILENDIRIRSENIZ SEVINIRIM:enbuyukkk:

Merhaba canim,

benimde doktorum bana Belara´yi tavsiye etti..! Daha kullanmaya baslamadim..Nisan´da dügünüm olacagi icin önümüzdeki ay ilk regl günü kullanmaya baslayacagim..! Doktorum, yüzümdeki sivilcelenmelere iyi gelecektir dedi..insALLAH olagan üstü yan etkiler ile karsilasmam..! HAYIRLISI! a.s.

Bir arkadaşım aşırı kıllanma ve kilo yaptığını söyledi.banada doktor önermişti ama kullanmaya cesaret edemedim.çünkü yeni bir ilaçmış iyi araştırıp öyle kullanın bence.

Mrb arkadaşım ben 6 aylık evlıyım 5 aydır kullanıyorum iştah çok acıyor kıllanma olmadı ama dediğim gibi illaki ilaç içiceksen hem dıyet hem ilaç benım kilo problemım yok ama genede herkez çok dıkkat etsınnn

belara zaten jasmine eşdeger bir haptır.. artı kıllanma yapmaz.. ve yan etkisi en az olan haptır.. hapa ilk adet oldugun gün başladıgın için hemen korumaya başlar.. belara iidir

ben 1 aydır kullanıyorum doktorum tavsiye etti kilo alımı yapmadıgı için.ama ben pkos hastası oldugum için kullanıyorum,hiç bir yan etkisini görmedim biraz duygusallık yapıyor oda olcak artık.ne baş agrısı ne iştahım açıldı aksine kapandı.kıllanma içinde ek bir ilaç verdi aldactone diye bundan sonra kıllanma olmasın diye.ama ilaç kıllanma yapmaz dedi.

belaraya ben de yeni başladım daha 4. günümdeyim. düşük doz hormon içerdiğinden yan etkileri en az olan doğum kontrol hapı buymuş. ayrıca doktorum bana sigara kullandığım için bu hapı verdi. diğer hapların içerisindeki etken maddeler sigara içenlerde büyük sorunlar yaratırmış ama bu ilaçta yokmuş böyle bir şey. ayrıca tüylenme sorununa ve sivilcelerine de iyi gelecek çok güzel bi ilaçtır bu dedi. şimdilik bir yan etki görmedim. tabi sürekli bir ilaca bağımlı yaşamak çok hoş değil arkadaşlar. sonuçta dışarıdan bir madde alıyoruz vücudumuza ufak tefek yan etkiler tabiki olacak..

merhaba kızlar:)

benım önümüzdeki ay tüpbebek denemem var. bu ay belara verdiler. tedavi amaçlı. ciddi bir ödem, iştahta artış ve allerjik reaksiyonlar yaptı.yüzüm kıpkırmızı,gerilmiş,kaşınıyor ve yanıyor. ben stres altındayken hassas olur metabolizmam. ona bağlıyoruz şimdilik. yine de aklınızda bulunsun.

sevgiler herkese..

Merhabalar. Benim de 1 ay sonra düğünüm olacak a.s

Bugün doğum kontrolü danışması için doktora gittim ve beni aile planlaması bölümüne yönlendirdi. Bu birim bana doğum kontrol hapı olarak Belara'yı önerdi. Ben Yasmin'i duyduğumu ve bunun ona göre nasıl olduğunu sorduğumda daha iyi olduğunu, Yasmin'de ara lekelenmelerin çok olduğunu fakat Belara'da böyle bir şikayet olmayacağını söyledi. Ayrıca doğum kontrol ilaçlarının çevremizde kulaktan dolma duyduğumuz gibi ileride bebeğinin olmaması gibi yan etkileri falan yokmuş. Zaten kişinin alt yapısında varsa doğurganlıkta problem ilaç kullandığı için doğal olarak anlayamaz, bırakınca olmadığında da hemen haplardan bilirmiş. Yani hap ile doğurganlığını yitirmenin bir ilgisi yokmuş. Bıraktıktan hemen sonra olabilirmişsiniz. Bunu bilirkişiden duyunca içim rahatladı. Bakalım Belara'ya da düğünümden 1 ay önceki adetimin ilk günü kullanmaya başlayacağım. Bu arada hapı gece yatmadan önce kullanmak daha iyiymiş. Baş dönmesi vb. olabilecek yan etkileri hissetmemek adına. Aynı saatte kullanılırsa daha iyi oluyormuş. Ama önemli olan Unutmamak

Bugün 3.hapımı kullanacağım. 2 gündür hiçbir yan etki hissetmedim mide bulantısı, baş ağrısı, ishal vb. gibi... Ayrıca hapa başlamadan kendime bir söz vermiştim sigarayı bırakacağıma dair ve şuan 3.gün hala sigara içmedim kaydirigubbakcemile2

benim doktorum da Belara yı önerdi bana bu ay adetimin 5.günü başlayacağım. bu hapı tercih sebebinin de hormon oranının düşük olması, cinsel isteksizlik vs gibi yan etkilerinin olmaması ve yağlı ciltlere iyi geldiği için olduğunu belirtti.
umarım memnun kalırım a.s

benim doktorum da Belara yı önerdi bana bu ay adetimin 5.günü başlayacağım. bu hapı tercih sebebinin de hormon oranının düşük olması, cinsel isteksizlik vs gibi yan etkilerinin olmaması ve yağlı ciltlere iyi geldiği için olduğunu belirtti.
umarım memnun kalırım a.s

Yalnız bu ilaçlara mümkün olduğunca adetin ilk günü başlanıyor ve tüm doktorların önerileri bu şekildedir. Prospektüste şöyle bir ibare var;
"Tabletleri kullanmaya, normal adet döneminin ilk günü başlanmalıdır. Gebelik önleme güvenirliliği, tablet alımının ilk günü başlar ve 7 günlük ara süresince devam eder. Eğer adet kanaması başlayalı 1 günden fazla olduysa, ilk tablet, kanamanın durmasına ya da devam etmesine bakılmaksızın adet döneminin 5. gününde alınmalıdır. Bu durumda, uygulamanın ilk 7 günü süresince ilave gebelik önlemleri alınmalıdır." diyor. Umarım anlaşılmıştır.yerimseniben Siz adetinizin 1. gününü kaçırmadıysanız o gün başlayın ve akşamları yutun hapınızı.

Son düzenleme:
Yalnız bu ilaçlara mümkün olduğunca adetin ilk günü başlanıyor ve tüm doktorların önerileri bu şekildedir. Prospektüste şöyle bir ibare var;
"Tabletleri kullanmaya, normal adet döneminin ilk günü başlanmalıdır. Gebelik önleme güvenirliliği, tablet alımının ilk günü başlar ve 7 günlük ara süresince devam eder. Eğer adet kanaması başlayalı 1 günden fazla olduysa, ilk tablet, kanamanın durmasına ya da devam etmesine bakılmaksızın adet döneminin 5. gününde alınmalıdır. Bu durumda, uygulamanın ilk 7 günü süresince ilave gebelik önlemleri alınmalıdır." diyor. Umarım anlaşılmıştır.yerimseniben Siz adetinizin 1. gününü kaçırmadıysanız o gün başlayın ve akşamları yutun hapınızı.

ilginiz için teşekkür ederim öncelikle,
doktorum özellikle 5. günü başlamam gerektiğini belirttiği için bu şekilde başlayacağım ama yine de prospektüsteki bu bilgiye istinaden tekrar kendisine danışacaıma.s

ya kızlar Belara ya başladım başlamasına ama acaip midemi kaynatıyo:bbo: biraz asabiyet de var üzerimde büyemin bi an önce alışmasını diliyorum çok sinir bozucu yan etkiler bunlar...

bi de doktorum cildime iyi geleceğini söylemişti bakalım nolacakCADIARZU

merhaba bende belara kullanıyorum ama benımde tedavi amaçlı endometriyozisim var ve çikolata kistlerimi baskılamak için verdi dr.um bana kilo ve tüylenme ve miğde bulantısı yaptı ve iştah açıyo her ilacın herkeste yan etkisi farklıdır bence bünyeye göre o ilaçtaki etken maddelere hassasiyet kişiye göre değişir bence :) ben 6 kg aldım ıkı ayda kılo almam normalde ama işte 50kg dım 56 kg oldum ıkı ayda ve başka bi ilaç kullanmıyom bendeki etkileri bu oldu :)

kızlar bende 5 aydır belara kullanıyorum.doktorum önermişti yan etkisi az diye. ama ben de iştah artışı yaptı ve kilo aldım. başka da bir yan etkisini görmedim.

Ben yaklaşık3aydır kullanıyorum. doktor kontrolsüz kullanıyordum aralık vermediğim için adet dönemimde günlerce lekenmeler oluyordu. sonra doktora gittim. her kutu bittiğinde 7gün kullanma ve yine yeni bir kutuya başla dedi. şimdilik ii gidiyor. iştahım açıldı. kıllanmayla ilgili belirtili bi problemim henüz yok. ama aşırı duygusallaştım. zaten duygusaldım ama şimdi eften püften ağlıyorum. belki baba evinden annemden aydrıldım bunla da ilgili olabilir şehir dışına evlendim bi de. doktor kilo yapmaz dedi. yan etkisi de oldukça az dedi.

arkadaşlar doğum kontrol haplarının hemen hemen hepsi aynı içeriğe sahiptir.kilo,kıllanma,sivilce gibi yan etkiler yoktur.bu sebepler tamamen kişinin hormonel durumlarından kaynaklanır.doğum kontrol hapları sadece aile planlaması için değil birçok faydalı etkileri vardır.örneğin kanaması çok olan biri kullanırsa azalır.kalp hastalıklarına da iyi geldiği söylenir.birçok hastalığı tedavi edici etkileri vardır.bence ria'ya göre daha tercih sebebi olmalıdır.bu ilaçlar aspirin gibi gelir kadınlara.korkmayın ve kullanın.
sevgiler

:nazar:belara kullanımına başladıktan sonra ilk adet dönemimi de geride bıraktım ve maşallah sadece 2 gün sürdü...ne ağrı ne aşırı akıntı ne de stres sıkıntı yaşadım
süper tek kelimeylee

X