Bebıslerınıze demırı nasıl verıyorsunuz?

yagmur77

Guru
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2008
1.122
2
arkadaslar dr.bize demir ilacini yemeklerden 1 saat once 2 damla gunde 4 kez olmak uzere verdi.yalniz ac karnina vermek kolyda.sonra 1saat bekletmek zor benim oglumu .siz nasil yapiyorsunuz???

bizde bugün ilk defa kullandık bizimki sabahları 8-9 arası emmiyor bende o arada verdim. c vitaini ile daha etkili olur dediler ama portakal suyunu sevmiyo benim oğlum ek gıdayada geçmedik geçince pekmezle ver dediler bakalım şimdilik sade içecek oda iğrenç kokuyor zor içer bizimki

doktorumuz bıze vermedı demır ılacını. demır ılacı kan testı yapılmadan verılmez dedı kaldıkı 9. aya kadar cocuklardakı anemı normal ılac kullanmaya gerek yok, 9. ayından sonra kan testı yaparız ondan sonra gereklıyse verırız dedı. doktoruma guvenım tam. hıc sorgulamadım bıle soyledıklerını.

bize sağlık ocağı rutin olarak devletin belirlediği programa göre verdi ve bebeğin kilosuna göre damla sayısını belirledi ve ben oğluma meyve püresi veriyorum onunla birlikte onuda veriyorum çünkü meyvelerle emilimi çok yüksek oluyor ayrıca o iğrenç tadı anlamadan içmiş oluyor çoğu bebek kusuyormuş bunu içerken bence sende biraz armut suyu hazırlayıp iki kaşıkta ona kat damlanızıda öyle iki damla iki damla yapma hepsini birden ver ben dört dört olarak iki kaşıkta veriyorum dr.umuz bizede isterseniz sabah akşam olarak verebilirsiniz dedi ama sütlü gıda almayacak dedi e bizim birtek öğleyin meyvemiz var onunla versem dedim çok iyi olur dedi.

Ayrıca biz kan tahlilide yaptırdık ve oğlumun kanı düşük çıktı yani bu aylarda kansızlık muhakkak oluyor her bebekte bunu anlamanın bir yoluda bebeğinizin kafası uyuduğunda terliyorsa bu demir eksikliği anlamına geliyormuş benim oğlumun terliyordu düzenli verince damlasını terleme durdu bunuda bilgi olsun diye yazmak istedim

doktorumuz bıze vermedı demır ılacını. demır ılacı kan testı yapılmadan verılmez dedı kaldıkı 9. aya kadar cocuklardakı anemı normal ılac kullanmaya gerek yok, 9. ayından sonra kan testı yaparız ondan sonra gereklıyse verırız dedı. doktoruma guvenım tam. hıc sorgulamadım bıle soyledıklerını.

aynen canım benim doktorum da vermedi , tahlilsiz olmaz dedi , tahlil yapacağımız zamanı bekliyoruz biz de :1rolleyes:

günde 1 kez 7 damla
yemekten yarım saat önce
2 haftadır kullanıyoruz
ferro sanol ilacımızın adı da

Ayrıca biz kan tahlilide yaptırdık ve oğlumun kanı düşük çıktı yani bu aylarda kansızlık muhakkak oluyor her bebekte bunu anlamanın bir yoluda bebeğinizin kafası uyuduğunda terliyorsa bu demir eksikliği anlamına geliyormuş benim oğlumun terliyordu düzenli verince damlasını terleme durdu bunuda bilgi olsun diye yazmak istedim

kan tahlılı falan yapmadan saglık ocagından verdıler
her aksam 7 damla seklınde verıyorum ben
ama benım oglumun kafası ellerı bıle cok asırı terlıyor ama kansızlıktan olabılecegı hıc aklıma gelmemıstı
bende takıp edeyım bakalım degısım olacakmı

benimkide acaip terliyo ama alakası olduğunu sanmam doktor büyüme nedeniyle olduğunu söyledi.bizde kilosuna göre kullanıyoruz sabahları aç karnına ferrum damla.doktor her çocukta demir eksikliği olur bu dönemde dedi.hatta en son gittiğimde artık kıyma koy çorbalara birazcık dedi.3 kere çekilmiş yağsız.aç karnına sabahın köründe veriyorum tam uyanamadan uyuyor biraz daha sonra acıkınca doyuruyorum bende.biraz emilim için vakit olmuş oluyo.

şimdi okudum seni beklemekcim.kafa terlemesi ondanmıymış ya gerçekten.:KK43: benim oğlan çok terliyo ama epeydir ilacı kullanıyoruz biz bi işe yaramıyomu yoksa.

benimkide acaip terliyo ama alakası olduğunu sanmam doktor büyüme nedeniyle olduğunu söyledi.bizde kilosuna göre kullanıyoruz sabahları aç karnına ferrum damla.doktor her çocukta demir eksikliği olur bu dönemde dedi.hatta en son gittiğimde artık kıyma koy çorbalara birazcık dedi.3 kere çekilmiş yağsız.aç karnına sabahın köründe veriyorum tam uyanamadan uyuyor biraz daha sonra acıkınca doyuruyorum bende.biraz emilim için vakit olmuş oluyo.

cnm bende aynisini kullaniyorum, sen nasil kullaniyosun.8 damlayinin hepsini ayni anda mi veriyosun???

bizde günde 2 kere 6 şar damla..ama ben genelde akşamı unutuyorum şimdi ek gıdaya geçtik ya yedirdiklerimin çoğu demir ilaveli olardanda alıyordur diyorum..
bizimde kafaları çok terlerdi bir ara ama geceleri sadece..geçenki kontrolde biraz düşüktü kan sayımı.. dozumuz yükselince kalmadı terleme..
bugün normal çıktı kan sayımı..
bende mamadan 20-30dk sonra veriyorum.. bazen bir saat sonraya denk geliyor genelde uyuyor oluyorlar..

cnm bende aynisini kullaniyorum, sen nasil kullaniyosun.8 damlayinin hepsini ayni anda mi veriyosun???

evet hepsini tatlı kaşığına damlatıp veriyorum.devit de ekliyorum kaşığa hepsi birden gidiyo.ama bu kafa terleme olayına takıldım.benimki çok terliyo yaa.acaba çokmu kansız kuzum o kadar ilaç boşa mı gitti yaa.:KK43:

derincim bizmki 2*6 ya günde 12 damla dr günde 6 damladan fazlası ağır gelir o yüzden bölüyorum demişti doktoruna bir sor istersen yada 4 damla olarak günde 2 kere ver 8 eder yemeklerden 1 saat sonra... ben devitle ikisini bir arada vermiyorum bazen aralarında 1 saat en az 15-20 dk oluyor..

bize doktorumuz kan testi yaptı 10 cıkmıstı iyi dedi sağlık ocağı hiç sormadı bile günd e 7 damla ama ben hergün vermiyorum acıkcası ben cay kaşığına sütümü sağıp içine bi damla damlatıyorum öğle veriyorum cok ığrenç bir tadı var -tatlicadiarzu-

kafa terleme olayı doğru olabilir, benim lokumunda kafası inanılmaz terlerdi, şimdi okuyunca düşündüm demire başlayalı azaldı sanki , eskisi gibi battaniye falan su içinde kalmıyor

startuba sütle verme canım bir işe yaramaz demir, boş yere içer

küvezden çıkarken tahlil yapmışlar kanı düşük çıkmış 20 günlükten beri veriyorum 2 damlayla başladım şimdi 7 damla içiyo bende meyve saatinden önce veriyodum bilmeden ama ekgıdadan öncede sabah 9 da veriyodum 7 damlayı birden veriyorum ilk günler 2 damlayı bile kusuyodu zamanla alıştı artık ferrum ilacımızın adı

doktor bize de 5 ay dan itibaren verin dedi.sabah 5,akşam 5 damla.yemeklerden önce veya sonra değilde,sütlü şeylerden 1 saat önce ya da 2 saat sonra vereceksiniz dedi.yalnızca anne sütü etkilemez dedi.sağlık ocağı ise kilosuyla orantılı olarak kullanacaksın ve 4 aydan itibaren dedi.ben doktoru dinledim ama dün 5 ay bitti ben daha hiç vermedim.yarın rutin kontrolümüz var.yarın tekrar sorucam

bende günde 9damla veriyorum.saglık ocagından verdiler tahlil falan yapılmadı.benim kızım aglarken morarıp nefes alamazdı demir eksikligi yüzündenmiş.kullanmaya başladıgımızdan beri morarmıyor artık.

X