bebişlerdeki gaz sancıları

yigitnil

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2007
1.351
69
kızlar benim bebeğim ağızdan hiç gaz çıkarmıyor.her emmeden sonra uğraşıyorum ama nafile.bebişlerinize gaz ilacı veriyor musunuz?ben de alsam bi denesem mi acaba?yoksa doktora götürüp öyle mi başlasam?alttan gazını çıkarırken de zorlanıyor ama yine de çıkarıyor.bu arada kaç dakika emziriyorsunuz?

canım benim kız ortalama yarım saat emio (gerçi emmek denirse 2 çekio biraz uyuyo sonra 2 daha çkio) gaz ilacını bizie dr 15 günlük kontrolümüzde verdi ama 1 aydan sonra düzenli kullanmamı öncesinde sancı oldugnda 1 kere kullanabilecegimi söledi bende kızımın sancısı var die 1 kere verdim ama ertesi gün kızımın bütün vücudu kızardı ilac aerji yapmış dr bi dha kullanmamamı eger sancısı olursa rezene çayı vermemi söledi bende her akşam 5-6 çay kaiogı rezene çayı veriorum hem gazını çıkarıo hemde rahat uyuyo .. ama sen sakın dr a danışmadan ilac kullanma bak bana dr verdi o halde alerji oldu çünkü her çocugun bünyesi farklı...

canım benim kız ortalama yarım saat emio (gerçi emmek denirse 2 çekio biraz uyuyo sonra 2 daha çkio) gaz ilacını bizie dr 15 günlük kontrolümüzde verdi ama 1 aydan sonra düzenli kullanmamı öncesinde sancı oldugnda 1 kere kullanabilecegimi söledi bende kızımın sancısı var die 1 kere verdim ama ertesi gün kızımın bütün vücudu kızardı ilac aerji yapmış dr bi dha kullanmamamı eger sancısı olursa rezene çayı vermemi söledi bende her akşam 5-6 çay kaiogı rezene çayı veriorum hem gazını çıkarıo hemde rahat uyuyo .. ama sen sakın dr a danışmadan ilac kullanma bak bana dr verdi o halde alerji oldu çünkü her çocugun bünyesi farklı...

canım sağol.ben en iyisi bi özel goktor bulayım benim oğluşuma.

Benim bebek 20 dk-30 dk arası emiyo üstten herzaman gaz cıkarmıyor.allttan cıkarıncada daha sonra cıkarıyor.ama dün geceden beri çok huysuz sanırım gazı var gaz ilacı almam lazım doktor gerek olursa kullan demişri...

Benim bebek 20 dk-30 dk arası emiyo üstten herzaman gaz cıkarmıyor.allttan cıkarıncada daha sonra cıkarıyor.ama dün geceden beri çok huysuz sanırım gazı var gaz ilacı almam lazım doktor gerek olursa kullan demişri...

biraz olsun rahatladım teşekkür ederim.hangi gaz ilacını önerdi doktorun?bir de rezene çayını öneriyorlar sanırım.

canım izede doktor zinco verdi onu kullanıyoruz..her emzirmemden sonra gazını çıkartıyorum..bizim emme süresi değişiyor bazen 10 15 20 ..ama sen doktora danışmadan sakın bişey verme

biraz olsun rahatladım teşekkür ederim.hangi gaz ilacını önerdi doktorun?bir de rezene çayını öneriyorlar sanırım.

Bana metsili önerdi.rezene cayınında zararsız oldugunu ve bayaa işe yaradıgını duydum etrafımdan ..doktorumdan değil ama..o caydanda alıcam bugünn

canım bizdede aynı sorun var dr zinco ve neo baybi verdi onları kullanıyoruz bayagı farketti önceye göre.
bir de gazını çıkarırken kucağa değilde omzunuza alın bebeği yani kafasını omzuna koyabilsin.benim kızım öyle çıkarıyor.
bir de hep aynı pozisyonda yatırma yan yatır, yüzüstü yatır.

benim bebisiminde gaz sorunu oluyo ama bu konuda anneyede buyuk rol dusuyo... yiyip ictiklerine dikkat et canim// seftali mercimek fasulye nohut ve karnibahar cocuga gaz yapar... ben bunlari yememeye gayret ediyorum.... belki faydasini sende gorursun..................................

Emzirmeye dair aklınıza takılan herşey...
mehtap erel

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. İbrahim Çelik

Mehtap: Anne sütünün önemi ve yararları herkesce malum bu nedenle anne sütü ve emzirme ile ilgili annelerden gelen daha pratik ve güncel soru ve sorunları konuşalım bu sefer. İlk anda aklıma gelen yeni annelerin de en çok merak ettiği şeylerden biri, yani sütü artıran yiyecek ya da içecekler nelerdir?

İbrahim Çelik: Mehtap Hanım gerçekten de bu konu neredeyse tüm annelerin kafasını meşgul eden bir soru. Üzülerek söylemek zorundayım ki doğada böyle mucizevi bir besin yok en azından ben bilmiyorum. Süt salgısını artırdığı iddia edilen piyasada bir sürü bitkisel çay, içecek mevcut ancak bunların plasebo etkisinden (psikolojik motivasyon) öte bir yararını göremedim.Yine de anneler eğer işe yaradığına inanıyorlarsa kullanabilirler.

Başarılı emzirme ve bol süt için altın kurallar ise şunlardır,

1- Anneler sezaryen yerine normal doğumu tercih etmelidirler. Zira normal doğuran annenin sütü sezaryen ile doğum yapan anneye göre 48 saat daha erken gelmektedir.

2- Tercihen doğar doğmaz -en geç 1 saat içinde- bebek anne memesinden emmelidir.

3- Bebek her istediğinde veya her ağladığında emzirilmelidir, saate bakıp emzirme zamanı belirlenmeye çalışılmamalıdır.

4- İlk 3-4 ay bebeğe emzik, biberon, bitki çayları ve hatta su bile verilmemelidir.

5- Geceleri mutlaka en az bir kere emzirmelidir.

Bu kurallara uyan bir annenin normal beslenmenin yanı sıra bol su içmesi yeterli süt oluşmasını sağlayacaktır.

Mehtap: Peki Hocam, etrafımda anneler görüyorum bebeğine gaz yapacak nerdeyse hiç bir şey yemiyorlar mesela bulgur veya soğan. Nedir bu gaz yapan yiyecekler ?

İbrahim Çelik: Maalesef bu mevzu da anneler arasında fazlasıyla büyütülen bir konudur. Öyle anneler var ki kola gibi gazlı içecekler içmeye korkuyor bebeğime gaz geçer diye. Yani şimdi olacak iş mi? Düşünün bir kere annenin içtiği kolanın gazı bağırsaklarından emilecek, kan dolaşımına geçecek oradan süt bezlerine ulaşıp sütün içinde birikecek sonra da bebekte gaz yapacak. Ya da anne kuru fasulye yediğinde kendi barğıraklarında fermentasyon sonucu oluşan metan gazı önce kan dolaşımına sonra da süt bezlerine ulaşıp bebekte gaz yapacak. Bu tamamen şehir efsanesi. Ancak bu demek değil ki annenin diyeti bebeği hiç etkilemez. Örneğin anne, soğan sarımsak gibi kokulu, baharatlı yiyecekler yediğinde sütüne bu yiyeceklerin kokusu geçer ve bebek memeyi reddedebilir ancak bu da bebeğe gaz yapmaz. Bazen -nadir olarak- annenin yediği yiyeceklerden bazı gıda alerjenleri (örneğin en çok inek sütü proteini, kakao, çilek , deniz ürünleri) süte geçer ve bebekte de bu gıdalara karşı alerjik bir yapı ya da eğilim varsa, o zaman bebekte karın ağrısı, huzursuzluk, cilt döküntüsü gibi belirtilere neden olur.

Ben her koşulda annenin, bebeğinde soruna yol açabilir endişesi ile diyetinde kısıtlamaya gitmesini doğru bulmuyorum. Sadece anneler, çok iyi gözlemde bulunarak belirli yiyecekleri aldıklarında bebeklerinde rahatsızlık hissediyorlarsa ve bu durumu bir kaç kez test etmişlerse o yiyeceklerden

bizdede gaz sorunu oluyor ozellikle geceleri gunde inanin en fazla uc dort saat uyuyabiliyorum oda duzensiz gunduz rahat ama bu seferde diger iki oglumla ilgilenmem gerekiyor
ben gaz sorunu icin babyfen kullaniyorum doktorum bana sogan karnibahar fazla salata lahana hatta domates bile tuketmememi soyledi ben domates yada sogan yemek istedigimde pisiriyorum az yagda kavuruyorum yada...:s
ama yinede cok etkisi olmuyormu banami oyle geliyor azaldi gaz sorunu evet ama yinede bazen fena oluyor ya sali gunu randevum var ayrintili sorup konusucam doktorumuzla...

slm arkadaşlar bizde ilk hafta kendi alttan çıkarıyordu bıraz ıkınıyordu dr. söyledik gaz olayını bebeğe bırak mamamızı göğsüme alıp sırtını hafifçe ovmamı söyledi 20-25 dk.sonra düzene girdi ama şuan 1ay 4günlük ve 4gündür çok ıkınıyor üsttende 1 kerer çıkarıyor gerisi ona kalıyor dün aşı günümüzdü dr. söyledim zinco verdi birde elma yağını önerdi daha doğal diye ama aktarlar daha ii biliyor tabi acı elmayağıymış gaz için sadece dün kullandım ve mışıl mışıl uyudu onakalanıda kendisi ıkınmadan çıkardı ilaca başlamadım bi özel dr. sorucam önümüzdeki hafta

ben de yarın doktora götürücem.bu gaz olayı çok canımı sıkıyor.hiç rahat degilim.bazen çıkaramadığı için boğuluyomuş gibi yapıyo çok korkuyorum ağlıyorum.herhalde yatırınca geliyor gazı.20-25 dakika dik mi tutmak gerek?

bizdede gaz sorunu oluyor ozellikle geceleri gunde inanin en fazla uc dort saat uyuyabiliyorum oda duzensiz gunduz rahat ama bu seferde diger iki oglumla ilgilenmem gerekiyor
ben gaz sorunu icin babyfen kullaniyorum doktorum bana sogan karnibahar fazla salata lahana hatta domates bile tuketmememi soyledi ben domates yada sogan yemek istedigimde pisiriyorum az yagda kavuruyorum yada...:s
ama yinede cok etkisi olmuyormu banami oyle geliyor azaldi gaz sorunu evet ama yinede bazen fena oluyor ya sali gunu randevum var ayrintili sorup konusucam doktorumuzla...

valla bende çok az yatabiliyorum benim oğlum gececi bu gaz sorunu her bebekte var sanırım doktorumuz ilk başta metsil yazdı herkes bilir genelde gaz sancısı için kullanılır ama pek fayda etmedi bazen hemen çıkarıyo rahatlıyo bazende saatlerce uğraşıyorum ama çıkaramıyo gazını gazı çıkmayınca rahatda yatamıyo şimdi zinco başladım dün vermeye başladım bakalım bu işe yarar inşallah zavallı yavrum derdinide anlatamıyoo huzursuzlandıkça bende huzursuz oluyorum ama bazen elden bişey gelmiyo

gaz ilacı kullanmak için bir aylık olmasını beklemen bebeğin açısından daha faydalı olur arkadaşım.bir aylık olunca özellikle Nurse Harvey's adında bir şurup ver.emzirmenin peşine hemen onu veriyorsun,kucağına alıp sırtına vurunca kolayca gazını çıkartıyor.benim bebeğim çok gazlı idi. morarana kadar ağlardı.rezene çayı+Nurse Harvey's şurup+zinco gaz damlası bu üçünü de veriyorum hala.ama son bir haftadır gaz sancıları yok denecek kadar azaldı birden.çünkü bir haftadır aktardan aldığım hakiki çörekotu yağını veriyorum memeden sonra 5 damla.nurse harveys işe yaramazsa çörekotunu kesinlikle kullan derim.gazsız sağlıklı günler diliyorum bebişinle sana...

gaz ilacı kullanmak için bir aylık olmasını beklemen bebeğin açısından daha faydalı olur arkadaşım.bir aylık olunca özellikle Nurse Harvey's adında bir şurup ver.emzirmenin peşine hemen onu veriyorsun,kucağına alıp sırtına vurunca kolayca gazını çıkartıyor.benim bebeğim çok gazlı idi. morarana kadar ağlardı.rezene çayı+Nurse Harvey's şurup+zinco gaz damlası bu üçünü de veriyorum hala.ama son bir haftadır gaz sancıları yok denecek kadar azaldı birden.çünkü bir haftadır aktardan aldığım hakiki çörekotu yağını veriyorum memeden sonra 5 damla.nurse harveys işe yaramazsa çörekotunu kesinlikle kullan derim.gazsız sağlıklı günler diliyorum bebişinle sana...

canım niye 1 aylık olmasını beklemem gerek?

biraz göbeğine sürüp masaj yapıyorsunuz sonra ayak topuklarına çok azda avıç içine ama tam ortasına sürüyorum çünki elini ağzına götürüyor yine hatırlatayım (acı elma yağı) ii geliyor

2saatte bir 20dk emziriyorum bide aglayınca sussun diyee agzına tıkıyorum:teytey: bizdede var gaz sacısı dr 15 gunlukken neo babye verdi kullanıyorum ama genede var nasıl geccek bilmiyorum rezene cayını nasl verıyorsnuz

canım 2. haftadan itibaren gaz sancılarımız devam ediyor özellikle de geceleri çok yoğun oluyor, doktor sab simplex adlı ilacı yazdı bu ilacı ssk ödemiyor tamamen bitkisel bir ilaçmış 40 ytl ye aldık ama sorunu fazla da çözdüğü söylenemez...
şimdi muskat cevizi aldık onu deniyoruz işe yaradı gibi

X