bebeklerinizin gn nasl geiyor?

mercan_dilara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2008
991
2
Kizlar bebekleriniizn gunlerini nasil geciriyorlar?Genellikle kacta kalkiyorlar,ne kadar uyanik kaliyorlar,uyanikken nelere ilgi duyuyorlar, sevdikleri ve sevmedikleri seyler neler?Hadi hepsini yazalim bakalim her bebek gune nasil basliyor ve nasil tamamliyor?

Kayrayla gunumuz genelde 9 gibi basliyor...Uyandigi anda yataktan alinmak istiyor..Once camimiizn hemen onunde bulunan sabahlari uzerindne gunes eksik olmayan ,bez degistirme masamiza yatiyoruz.Alti ,ustu degisip tum vucudu kremlenirken bir yandan da cocuk sarkilari dinleyip kuslar gibi civildasiyoruz.Bu arada Mercan'da uyanip bize katilmis oluyor..Mercanin da gunluk bakimindan ve banyosundan sonra oturma odasina geciyoruz...Kayra hanimin burada swing dedigimiz salincagina koyuyoruz.Burad sutunu icip tatli sallaniyor ve ustunde donen baliklara bakiyor.Ama cok cabuk sikilip Mercanin izledigi tv programlarina bakiyor..
Boyle 1- 2 saat gecirdikten sonra uyuyor...Hemen hemen heergun Mercan icin parka ciktigimizdan o saatlerde gozunu aciyor..Arabalarini hazirlayip disariya ciktigimiz ilk anlarda uyanik ....Sonrasinda yine eve gelene kadar 3- 4 saat uyuyor.....Eve gelince yine salincaginda biraz vakit geciriyor.....Sonra yataginda yine uyuyor....
Bazilariniz yuzu koyun yatirdiginizdan bahsetmistiniz..Kayra yuzu koyun 1- 2 dakikadan fazla kalmiyor, basiyor yaygarayi....Sirt ustu bu kadar kalmasi beni endiselendiriyor acikcasi...Birde gununun tamamini nerdeyse salincaginda ve arbasinda geciriyor....Gerci bunlar ortopedik urunler ama yine de bir zarari olur mu diye korkuyorum..
Ebru daha once yunus emrenin cingiragi kavrayip ,birakmamasindan bahsetmisti.Kayra bu kadar siki siki hic birseyi tutmuyor ve genelde kollari iki yanina dogru acik .Bazen aniden titreme gelmis gibi elleri sallaniyor o kadra hizli ki korkuyorum.Esim butun gun sirt ustu saincakta yatmasina bagliyor ve kiiziyor.Ama uyanikken yataginda durmuyor....Baska nereye koyacagimi bilemedim...

Sizler nasil oyaliyorsunuz...Gunduzleri nerede yatiriyorsunuz bbebisleri merak ettim.Acaba ben mi yanlis yapiyorum diye...Su siralar yere konulan oyun minderleri var ya(turkiyedeki ismini bilmiyorum ....)Onlardan almayi dusunuyorum ...Bilmiyorum bi faydasi olur mu?Uzanip bir seyleri tutmaya calismasi lazim.Ama Kayra'nin pek oyuncaga ilgisi yok..Hic bir oyuncagi ilgiisni cekmiyor...
Bana kendi tecrubelriniiz anlatirsaniz sevinirim .

Kayrayla gunumuz genelde 9 gibi basliyor...Uyandigi anda yataktan alinmak istiyor..Once camimiizn hemen onunde bulunan sabahlari uzerindne gunes eksik olmayan ,bez degistirme masamiza yatiyoruz.Alti ,ustu degisip tum vucudu kremlenirken bir yandan da cocuk sarkilari dinleyip kuslar gibi civildasiyoruz.Bu arada Mercan'da uyanip bize katilmis oluyor..Mercanin da gunluk bakimindan ve banyosundan sonra oturma odasina geciyoruz...Kayra hanimin burada swing dedigimiz salincagina koyuyoruz.Burad sutunu icip tatli sallaniyor ve ustunde donen baliklara bakiyor.Ama cok cabuk sikilip Mercanin izledigi tv programlarina bakiyor..
Boyle 1- 2 saat gecirdikten sonra uyuyor...Hemen hemen heergun Mercan icin parka ciktigimizdan o saatlerde gozunu aciyor..Arabalarini hazirlayip disariya ciktigimiz ilk anlarda uyanik ....Sonrasinda yine eve gelene kadar 3- 4 saat uyuyor.....Eve gelince yine salincaginda biraz vakit geciriyor.....Sonra yataginda yine uyuyor....
Bazilariniz yuzu koyun yatirdiginizdan bahsetmistiniz..Kayra yuzu koyun 1- 2 dakikadan fazla kalmiyor, basiyor yaygarayi....Sirt ustu bu kadar kalmasi beni endiselendiriyor acikcasi...Birde gununun tamamini nerdeyse salincaginda ve arbasinda geciriyor....Gerci bunlar ortopedik urunler ama yine de bir zarari olur mu diye korkuyorum..
Ebru daha once yunus emrenin cingiragi kavrayip ,birakmamasindan bahsetmisti.Kayra bu kadar siki siki hic birseyi tutmuyor ve genelde kollari iki yanina dogru acik .Bazen aniden titreme gelmis gibi elleri sallaniyor o kadra hizli ki korkuyorum.Esim butun gun sirt ustu saincakta yatmasina bagliyor ve kiiziyor.Ama uyanikken yataginda durmuyor....Baska nereye koyacagimi bilemedim...

Sizler nasil oyaliyorsunuz...Gunduzleri nerede yatiriyorsunuz bbebisleri merak ettim.Acaba ben mi yanlis yapiyorum diye...Su siralar yere konulan oyun minderleri var ya(turkiyedeki ismini bilmiyorum ....)Onlardan almayi dusunuyorum ...Bilmiyorum bi faydasi olur mu?Uzanip bir seyleri tutmaya calismasi lazim.Ama Kayra'nin pek oyuncaga ilgisi yok..Hic bir oyuncagi ilgiisni cekmiyor...
Bana kendi tecrubelriniiz anlatirsaniz sevinirim .

canım alperen genelde babası işe giderken kalkıyo biraz emip oynadıktan sonra uyuyo zaten muharrem kurulu saat oda 7 gibi alkıyo tv seyrediyo bizim pek dönmemeiz yok yüzüstü yatmayı sevmiyo bi tane çıngırağı var onu eline verdiğimde biraz tutuyo iki eliyle kavramaya çalışıyo hep toplum içinde durmak istiyo genelde de beşiginde yatıyo aslında kanepede durmayı daha çok seviyo ama muharremin yüzüne bırakamıyorum ki yiyo içiyo yatıyo şimdilik:)) ben arada gezdiriyorum ama harzamn çıkamıyorum böyle işte...

çalışan bir anneyim. o yüzden işten çıktıktan sonra görebiliyorum kızımı. onunla bol bol konuşuyorum. bi konuşmaya başladıkmı tam 1 saat konuşuyoruz karşılıklı bu 1 saati dolduran zaman dilimi içerisinde artık sıkılmaya başlıyor ve 'yeter artık anne kaç saattir konuşyorum şebeklik yapıyorum sana sen geçmiş karşıma aaa uuu aguuu diye diye kafamı şişirdin neden böyle konuşuyorsun benle' der gibi imalı imalı ağlamaya başlıyoruz. tabiki kucağıma alıyorum sonunda sonra geziyoruz evin içinde. biraz tv nin karşısında duruyoruz. hareketli ve renkli birşeyler varsa gülüyor konuşuveriyor tv ye. benden daha çekici sanırım. altını almak için bezini açtığımda bi 20 dk kadar açık kalıyor altı. sesler çıkarıyor o zaman kızım. poposunu hoplatmayı öğrendi birde hop hop hop... dikkat etmezsem puset ten düşecek. emniyet kemerini bağlamıyorum çünkü daha küçük diye altını bebek yastığıyla desteklediğimden dolayı kemerler altta. sonra güç bela bezini bağlıyoruz. geziyoruz. evin içinde arada tekrar yatırıp konuşuyorum. elimde tuta tuta yorulmuş olabileceğinden yüz aşağı yatırıp masaj yapıyorum. masajdan sonra yüz aşağı kalmışken karşısına geçiyorum konuşuyorum.o kafasını kaldırıp bakıyor. emekleme modunda ileri gitmeye çalışıyor. ellerimle destek yaparsam biraz gidiyor. tam gücü olmadığı için uzun süre kalkamıyor kızıyor bağırmaya başlıyor. artık uykusu geliyor elimde tutsamda imalı imali ağlıyor. bastırıyorum kızımı kucağıma benim kokumla uyuyor. haftasonu da mutlaka dışarı çıkarıyorum kızımı. markete gidiyoruz. etrafına boncuk boncuk bakıyor böcek. kızımla vakit geçirmeye bayılıyorum. eğer arabasına yatırmışsam bazen gözlerini benden ayırmaz. şöyle uyuyacağı zaman.gözlerini diker bana ben ona gülümserim öpücük atarım. benim kız kayar... mışıl mışıl uykuya... böyle işte....

akşam dokuzda yatıp sabah 5-6 gibi uyanıyor.emip tekrar uyuyor 9a kadar.10a kadar yatakta kendi kendine debeleniyor.sonra emzirip ana kucağına koyuyorum.ben kahvaltımı bitirene kadar sesini çıkarmıyor.eller ayaklar sürekli hareket halinde.kendi kendine sesler çıkarıyor,gülüyor.elini inceliyor.oyalanıyor vs.öylen 1 saat uyuyor.saat 3 gibi 1 saat daha uyuyor.4te banyo vakti.banyodan sonra cilt bakımı vs.cicilerimizi de giyip uyuyoruz.babamız gelince uyanıyo. babasıyla vakit geçiriyor.biz yemeğimizi yiyene kadar müsade ediyor.sonra sıkılıp ağlıyo beni kucağınıza alın diye.gezmeyi çok seviyor.hava serinleyince yürüyüşe çkıyoruz.buarada kuzey uyuyup kalıyor. eve gelince uyanıp biraz eziyet ettikten sonra tekrar uyuyor ve gün böylece geçmiş oluyor.uykuya dalarken biraz mızırdanıyor,birde kucakta gezmek için.

bizde sabah 7 de uyanıyoruz mamamızı yiyip 1 saat durduktan sonra tekrar uyuyoruz uyandığında konuşuyoruz sanki bana bişeyler anlatıyo bende onun çıkardığı sesleri çıkarıyrum sonra oyalanıyoruz biraz kucakta biraz yatakta sonra 12. 1 gibi bano yapıyoruz ve uyku vakti böyle 2 saat falan uyuyo sonra kalkıyo akşam babası gelince birazda o bakıyo 21.30 gibi uyuyo böle işte

Valla Elifcim her günümüz farklı..Genelde akşam 9 gibi uyumuş oluyor, gece emzirdiğim için bazen altını değiştirdiğimde uyanıp oynamak istiyor ama yüz vermiyorum ki gece düzeni bozulmasın..Sabah 6 civarında uyanıyor biraz oynaşıyoruz, konuşuyoruz sonra ben 7,30 civarı hem onunla oynayıp hemde kahvaltı hazırlamaya çalışıyorum.. Bu arada eşimde uyanıyor, babayı birlikte işe uğurluyoruz..Sonra öğlen 12 ye kadar bir yada 2 sefer 45 dk lık uykuları oluyor ama hep yanında olayım istiyor, öğleden sonra daha uzun uyuyor 4 gibi uyanıyor arada oyuncaklarıyla ve benimle oynuyor..Akşam genelde babası ilgileniyor ve uyutuyor..

Bu arada benim oğluş ellerini ilk farkettiğinde hep yumruk yapıp havada sallıyodu..Sonra ilk olarak sağ eliyle nesnelere uzanmaya başladı ve sağ elini açtı şimdi sol elinide açtı ve onuda kullanmaya çalışıyor..Benimkide oyuncaklardan çabuk sıkılıyor ama benim yüzümle ve ellerimle bide emziğiyle oynamayı seviyor..Bende parmaklarımı oynatıp "bak kelebek gidiyor" diyorum hoşuna gidiyor :))) Bu arada artık tuttuğu nesneleri bırakabiliyor..

Son düzenleme:
benim oğluşumda sabah 9-930 gibi uyanıyor çok nadir 10 a doğru uyandığıda oluyor ve bu bana çok ii oluyo bende uyuyorum :)
ben yatağı toplayana kadar bakınıp gülücükler saçıyo etrafa sabahları hiç huysuz olarak kalkmadı daha maşallah....
sonra altımızı değiştirip yarım saat emiyoruz....sonra yarım saat koklaşma zamanımız birlikte agular yapıyoruz karşılıklı daha sonra ya kanepenin üzerinde yada beşiğine koyuyorum ama artık pek kanepenin üzerinde bırakamıyrum çünkü bi tarafına dönmeyi öğrendi ve bu beni korkutıyor....
ama şimdi yeni aldığımız oyun halısının içine yatırıyorum ve çok rahat ediyorum ((gerçekten tavsiye edrim önceden elleri yumruk yapıp ağzına götürüp oynuyodu ama şimdi ellerini ağzına götürüken oyuncağa çarpıyo ve ses çıkarınca hoşuna gidiyo ve artık oyuncakla oynamaya yani vurmaya başladı gibi))
bu onu 1-1.5 saat oyalıyo sonra başlıyo mızıldanmaya beşiğine yatıp sallıyorum bakınarak uyumak malesef yok bizde alıştı paşamız sallanmaya 10 dk içinde sızıyo hiç belli olmuyo ne kadar uyuduğu bazen 45 dk bazen 1 saatide geçiyo ses olmayınca yada başında kıpırdandığı zaman sallarsak iyice mayalıyo uykuyu ve sallamadan 2 saati bile geçiyo
uyanınca tekrar emzir altını temizle ve tekrar oynaşma zamanı birlikte evin içinde geziniyoruz bakınıyoruz bazen yemeğin suyunu tuzunu birlşkte koyuyoruz sonra tekrar oyun halısının içine koyuyorum bazen ağlıo tabi gezmek istiyo pekte kucağa alıştırmak istemiyorum sallayarak zaten bi alışkanlık edindi çünkü hemen alışıyorlar öğlenden sonra akşam 5 e kadar bi kez daha uyuyo 1 saat kadar sonra babişimiz geliyo yada o geldiğinde uyuduğumuzda oluyo yemeğimizi yiyip onunda tekrar karnişi doyduktan sonra yürüyüşe çıkıyoruz arabamızla çok bakınmaktan bitap düşüp ewe gelince uyuyo hemen bide uykumuz çok geldimi ağlayarak uyuyo
saat 8 gibi huysuzlanmaya başlıyo bizimki 10 na kadar bazı zamanlar genellikle babişimiz çok ilgileniyo
misafir geldimide mışıl mışıl uyur sinir eder beni nazar değiriyo kendine aaa uyuyo bu çocuk diye
10.30 gibi emzirip yatırırm sabaha karşı 5-6 gibi uyanır emzirip yatar ve sabah uyanır ve tekrar aynı şeyler
ama çocuk bunlar gerçekten bazı günleri bazı günlerine hiiiiççç tutmuyo
ama hepsi çookkk özel ve güzel anlar :)))))
hemen hemen hepsimizin ki aynı düzenleri.....

benim oğlumla geçirdiğim her gün birbirinden öyle farklı ki..(işe başlamadan önce)..23:30 gibi uyuyor genelde..sabah namazında uyanıyor..emziriyorum..yatıyor ve 8:30 gibi uyanıyor..babasını 9 da işe birlikte uğurluyoruz...tekrar emiyor...emerken genellikle uyuyor..sonra birlikte 12'ye - 1' e kadar uyuyoruz diyebilirim...birlikte uyanıyoruz ve emziriyorum..(oğlumla bu süre içinde sürekli konuşuyorum ve oynuyorum) tv izlerken o da başını çevirip gözlerini ayırmadan tv izliyor..beni takip edebiliyor..ağzını köpürtürken konuşuyor sanki kendi kendine....ellerini havada yumruk yapıyor..bazen sabahları, bazen de 4 gibi banyosunu yaptırıyorum..bazı zamanlar babası işten geldiğinde birlikte banyosunu yaptırıyoruz..konuşuyoruz..gülüyor..
ben yemek yaparken ara sıra bakıyorum uyandığında kendi kendine elleriyle oynuyor ve birşeyler anlatmaya çalışıyor gibi sesler çıkarıyor..elleri yumruk halinde değil artık istediğinde açıyor ve elleri açık uyuyor bazen..acıktığı zaman kesinlikle emzik almıyor..sinirlendiğinde kendini sıkarak ağlıyor..ağlayısı bile bazen o kadar komik ki...zoraki ağlıyor sanki..çok güldürüyor beni..
artık işime geri döndüm..sütümü sağmak için geceyi uykusuz geçirdim.... 125 cc lik biberonu doldurmak için bile gecenin 2 si 3 ü gibi uyandım (bebişimi emzirdim)bu gece o kadar zorlandım ki sütüm çok az geldi..sabah tekrar denedim..işe gelinceye kadar uğraştım ve sonunda biberonu doldurmayı başardım..
şu an iş yerindeyim....uyuyordu bebişim anneme bıraktığımda.canım annem hazırlanmış bizi bekliyordu.. evden ayrılırken yine içim sızladı...

Son düzenleme:
mertim 9.30 gibi uyuyo gece emme fasıllaırnın ardından 6.30-7.30 gibi uyanıyo 1-2 saat durup uyuyodu önceleri bi kaç gündür öyle değil sonra 2 saatte bi uyuyordu yüzüstü durmayı çok seviyoruz altına yastık koyunca kafasını kaldırıp tvye ve bize bakıyo sırt üstü yatmaktan pek hoşlanmıyor geri geri gidiyo :)) oyuncaklara pek uzanmıyo seyrediyo eli çarpınca bakıyo şöyle bi :))

valla çok şaşırdım ne güzel erken yatıyor bebekleriniz benimki gece 1,5 yada 2 gb uyuyor ertesi günde arada emiyor tabi 11 gb kalkıyor sonrada geceye kadar çok nadir uyuyor tam uyudu diye ben sevinirken başlıyor ağlamaya en fazla 15 dk uyursa uyur...
derken gün içerisinde en sevdiği şey agulamak-kucakta gezmek-tv seyretmek-parka gitmek ve arabayla gezmek bunları yaptımı ondan mutlusu yok tek derdi onunla ilgilenmek
bende bol bol öpüp kokluyorum onu ...
elleri buarada halen yumruk şeklinde çıngıraklarını biz oynatıyoruz kendi daha tutamıyor ...
en sonda gece 11 gb banyosunu yaptırıyorum bebeğimin sonra sürekli mememde ve gece 1,5 buluyoruz

merhaba arkadaşlar benim boran adında 3 aylık bir oğlişim var.mayıs ayının 29 unda doğum yaptım.2 aylıkken çalışmaya başladım.şimdi evde anneanesi bakıyor.benimki gece sık uyananlardan iki kere emmeye kalkıyor ve sabah en geç altıda uyanıyor.tabi gece kaçta yatarsa yatsın bu düzende kalıyor.sabah ben işe gitmeden emzirip bakımını bitirdikten sonra babasıyla yarım saat kadar oynuyoruz aahhlar uuhlar tabi arada gaz çıkarıp kusmalar.ve acı gerçek işe gitmeliyim geciktim eyvah sendromunu yaşıyoruz.öğlene kadar 1-2 saat uyuyup 10 gibi biberonla anneanesini bnim sağdığım sütten veriyor.ben öğlen geliyorum bazen emiyor bazen gene biberon istiyor.biraz biberona alıştığından emzirmede problem yaşıyorum.gündüz biberon gece meme istiyor aklının buna ermesi beni şaşırtıyor doğrusu.öğleden sonrada 1 yada 2 saat uyuyor vee akşam mesaisi işte en zor saatler.genel bir huysuzluk ya emmeden uyumak istiyor yada hiç uyumuyor .bazen 10 gibi yatıyor bazen 2 yi buluyor.vegece 3 saat arayla tekrar kalkıyor.ben gündüz zombi gibi geziyorum :))))
işte bizim bir günümüz böyle geçiyor.herşey bebişlerimizin sağlıklı büyümesi için.doğduğu günden beri emmesi için uğraşıyorum.çalıştığım halde emmesinde inat ediyorum.elektrikli pompayla süt sağıyorum sırf anne sütü alsın diye. annelik çok zormuş ve gerçekten cennet ayaklarımızın altında sanırım.
herkese kolay gelsin

Son düzenleme:
X