Bebeğinizi yıkarken....

19KasimBhr

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2007
574
6
Kızlar benim ilgimi çekti sizlerle de paylaşmak istedim..

Bebeğe annesi tarafından yaptırılan banyonun, anne ile bebek arasındaki sevgi bağlarını kuvvetlendirmesi açısından çok önemli bir faktör.

Bebeklerin ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için kolay üşüdüklerini ve ısı değişikliklerine hemen uyum sağlayamadıklarını kaydeden uzmanlar, "Bebeklerin ciltlerindeki bariyer fonksiyonu gelişmediği için, ciltleri çabuk nem kaybediyor. Bu sebeple banyo suyunun sıcaklığının 36 derece, oda sıcaklığının ise 22-24 derece olması gerektiği unutulmamalıdır. Bebek cildi yetişkin cildine göre daha ince olduğu için bebekler çabuk üşür. Bu nedenle banyo süresinin ise 5-6 dakikadan fazla olmaması gerekiyor".

İşte bebeği yıkamadan önce, yıkarken ve yıkadıktan sonra dikkat edilecek önemli hususlar:
Bebeğinizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1.5 saat sonra yıkayın.
Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabilirsiniz.

Soğuk suyu, sıcak su katarak ılıştırın. Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin.

Küvetin içine mutlaka bir havlu ya da küvet filesi koyarak bebeğinizin sert zeminle temas etmesini engelleyin.

Yıkarken;Yıkama işlemine vücudundan başlayın. Başını en son yıkayın. Çünkü bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybederler.

Bebeğin ön kısmını yıkarken baş, omuz ve sırtını bir elinizle destekleyerek poposunu küvete oturtun.

Sırtını yıkarken bebeği çenesinin altından sıkmayacak şekilde parmaklarınızla kavrarken vücudunu aynı elinizin kol kısmıyla destekleyin ve yarı dik olacak şekilde tutun.

Başını yıkarken yüz üstü olmasına ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin. Göbek kordonu düşene kadar bebeğinizi küvete yatırmadan, üzerine su dökerek, kordonu düştükten sonra ise küvete yatırarak yıkayabilirsiniz.

Canım verdiğin bilgilere teşekkürler. Peki tek başınıza mı yıkıyorsunuz siz yoksa eşiniz yardım ediyor mu? Ben tek başıma yıkayamıyorum, korkuyorum.

SAOL cnm bilgiler için ben de tek yıkayamıyorum eşimle yıkıyoruz 3 günde 1 akşamları kuzumu

Teşekkürler paylaşımın için.Baya faydalı oldu.Bizde tokken yıkadık bi kaç kere ve kustu gerçekten.Demekki hemen emzirir emzirmez yıkamamak lazımmış.

kızlar ben kayınvalidemle yıkıyorduk ama artık tek başıma yıkıyorum eşim geç saatte geliyor işten o sattede kızım uykuda oluyor.Alıştık mecburen:)

bende tek başıma yıkıyorum.baharın dedigi gibi herzaman babamızı bulamıyorz işten geç geldigi ve çok yorgun olduğu oluyo ben 40 dan sonra başladım yıkamaya şimdi alıştım kuvetin filesini ıslatıp yatırıyorm ve yıkıyorum tabi oğlum çok çırpınıyo bu aralar ama çok güzel oluyo yaaa

ayy bravo valla tek yıkayan arkadaşlara biz 3 kişi zor yıkıyoruz artık kaanı yavrum çok severdi banyoyu babasının aklına uydum bikere uykudan uyandırıp yıkadık ve suyuda çok sıcaktı çocuğum ogün bugundür nefret ediyo banyodan çok korkuyo kuzum nasıl alıştırcam tekrar ben ya çok zor oluyo böyle kıyamet kopuyo resmen banyo günlerinde

evet bizde bi gün tokken yıkadık çok huysuzlandı bizimki sudan çıkınca çok aglıo havluya sarılıyken hemen emziriyorum biraz sakinleşince giyiniyoruz bu yüzden aç olması gerekli yoksa emmio aglamaya devam edio... kızlar bide banyoya biraz ara verincede banyo etmek istemiolar arkadaşın bebeği hastaydı 1 hafta 10 gün kadar yıkamadılar çocuk o günden beri sudan çok korkuyo bizde eşimle yıkıyoruz bu yüzden bizimde zor oluo çünkü genelde geç gelio yorgun oluyo hadi bugün geçti yarın derken 3 -4 günü buluyo bende yorgun die ısrar edemiorum arada kız kardeşim gelio bene kalmaya ozaman rahat rahat hergün yıkıyoz kuzumu :)

basdan beri ben yıkıyordum esim su dokuyordu artık yalnız yıkıyorum esıme kalsa ha bugun ha yarın iyisimi yalnız yıkamak en guzeli

bizde hep eşimle yıkıyorduk ama hanımefendinin kakası sırtına kadar çıkıyor mecburen kendim yıkamaya abşladım ve alıştım artık hep ben yıkıyorum.
ama üşütmiyeyim diye ufo yu açıyorum öyle yıkıyorum.
çünkü yalnızken çok hızlı yıkayamıyorum.

Tek başınıza nasıl yıkıyorsunuz kızlar yaa? Benim eşim çok sık seyahate gidiyor o zaman tek yıkamam gerekecek ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Başını falan nasıl yıkıyorsunuz?

ben de tek yıkıyorum.
fileyi önce ıslatmayın arkadaşlar(ertuğdu galiba) ıslanan yer hemen soğur bunu unutmayın.
bir de önce ensesini bir lokma suyla ıslatın.
ben başını arkaya vererek yıkıyorum. yüzükoyun yıkamaya kalktım boğuyordum çünkü.
bir de bizden daha fazla sıcağı hissettiklerini unutmayın. yani bize ılık gelen su onlara çok sıcak gelebiliyor(dirseğimle kontrol etmeme rağmen bir keresinde bedeni kıpkırmızı oldu)
gamzecim soyduktan sona fileye yatır. ensesini biraz ıslat. sonra ayaklarından başlayarak tüm bedenine bikaç tas su dök. sürekli konuş bebişinle bu müthiş rahatlatıyor. korktuğunu asla belli etme.o zaman huzursuzlanıyorlar. süngeriyle sabunla durula.
sona ters çevir kolunun üzerine yerleştir arkasına su dök ve sabunla durula tekrar sırtüstü yatır.
ben başını arkaya verip yıkıyorum kimi yüzükoyun yıkıyor hangisi rahatsa onu dene. bu kadar
en sevdiğim şey benim banyo yaptırmak.

canım ıslatıyorum derken ertuğu soyuyorum tam fileye koycam zaman ıslatıp hemen yatrıyorum 2 saniye anca sürüyodur kıyamıyorum kuru fileye yatırmaya.valla 36 derecede yıkıyodum şimdi 38 yapıyorum ertuğ filenin üzerine yatırıp hem sohbet edip hemde yıkıyorm evet zesezenin dedigi gibi konuşmak çok önemli ben ilk günden bu yana hep bişeler anlatrım bide sakin görüneceksin bebegine yoksa oda korkuyo önce ön tarafını ıslatıp süngeriyle yıkıyorum boynuna kadar sonra sırtını çevirip yatırıyorum ertuğ fileden tutup kafasını kaldırıyo yani rahat yıkıyorm sırtınıda hallettikten sonra kafasını birkere şampuanlayıp durulayıp hemen havlusuna sarıyorum bu kadar basit kızlar bende ilk korkmuştm birazcık cesaretle oluyo valla

eşim olmadıgı zaman tek başıma yıkıyorum eşim oldugu zaman onunlaa kızımda suyu çok seviyor çok rahat yıkıyorumm

bende eşimle beraber yıkıyorum. kızım nomalde sürekli ağlayan bir bebek ama banyoda hiç sesi çıkmıyor hatta banyodan çıkarınca neden çıkardık diye ağlıyor.

valla tek yıkıyorum mecbur baba akşam geç gelince e bebeğimiz di uyuynca hem gece üşür die 2-3 gibi öğlen yıkıyorum genelde ,,tek yıkamak çok zvekli ama geçen azdaha düşürüyodum fileli bebek küveti var geniş geniş salonun ortasına battanie serip sıçrata sıçrata yıkıyorum ama artık fileden poposu küvete değior :))

Az önce kızımı tek başıma yıkadım. Çok kolay oldu, korktuğum gibi değilmiş. İlk başta hiç ağlamadı ama ta ki havlusuna aldım bastı yaygarayı. Sanırım yüzüne su değmesinden hoşlanmıyor :)) sütünü içti uyudu miniğim :)))

X