Bebeğini mama ile besleyen anneler mama tavsiyesi ve ölçek hakkında bakar mısınız (2 aylık bebeğim)

ssozenn

Üye
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2023
6
2
27
Merhabalar 37+1de acil sezeryane alındım ve bebeğim 1 hafta küvözde kaldı ne yaptıysak meme tutturamadık (emzirme danışmanlığı da dahil her seyi denedik). 1 ay sütümü sağıp üstüne mama koyarak verdim ama maalesef sütüm kesildi (emeği geçen herkese teşekkürler) sadece mama ile devam ediyoruz. Holle marka organik mama kullanıyorum aslında memnunum ama biraz gaz yapıyor. Kullandığınız içeriği temiz mamalar var mıdır? 45 günlük olduğundan beri 2-3 saatte bir 140 cc ve üzeri mama içiyor bazen 1 saat sonra bile yine isteyebiliyor, geceleri 3-4 saatte bir 140 içiyor belki çok yorgunsa 120. Çok mu içiyor yoksa normal mi bilemiyorum siz kaç cc veriyorsunuz bir öğünde nasıl ayarlama yapıyorsunuz?

Kuzum hayırlı olsun öncelikle Allah analı babalı büyütsün… bana sorarsan eğer, çok da karşılaştırma derim. Çocukta obezlik durumu yoksa ve doktorlar az ver diye tembihlemiyorsa doyana kadar ne kadar içiyorsa ver derim…. Mama markası da bebekten bebeğe değişen bir durum. Hepsinin içerikleri ortalama bir değerde oluyor zaten. Bir de, kimisine a maması iyi gelirken kimisine o marka hiç iyi gelmez. Aksine bebeği mahveder. Başka bir marka çok iyi gelir… kimisinin bebeği a markayı beğenirken kimisininki b markayı beğenir kabul eder. Bu doktorlarda bile böyle. Kimisi şu markayı önerir kimisi bunu. O kadar değişir ki bu durum… kimseyi dinleme. Ben o hatayı çok yaptım. Kimisi evolvia ver dedi. Verdim hiç sevmedi. Kimisi sma ver dedi. Kaka yapamadı. Kimisi hipp combiotic ver dedii. Gaz yaptı. Kimisi golden goat ver dedii. Kabız yaptı. Ki emin ol önerenler de kendileri çok memnun olduğu için önerdi. Ama asla bize uymadı. Asla önerilmeyen, ve kesinlikle verme dedikleri tek mama aptamildi. Benimkine de o yaradı. Hiçbir sıkıntı yaşamadım… bunu sen de git aptamil al diye söylemiyorum. Bunu sana, bebeğin de damak zevki olduğunu ve kimseyi dinlememen gerektiğini bildiğim için söylüyorum. Ben o hatayı yaptım, sen yapma… hangi mamayla mutluysa ve sıkıntısı yoksa onunla devam et. Kimseyi dinleme. Bebek de ne kadar sıklıkla istiyorsa kaç cc ile doyuyorsa o kadar ver. Her bebek farklı. Her bebeğin genetiği farklı. Hepsinin yapısı farklı. Benimki oldum olası iştahsızdı. Hep az yiyen bir bebekti. 6 aylıktı 60 ın üstünde içtiğinde sevinirdim. Max içtiği 90 dı. Problem mi var dediler, testler yaptılar. Hiçbir problem de yok. Çocuğun yapısı bu. Genetiği bu. Onun da kapasitesi bu kadar. Hiç zorlama. Sağlıklı bebek dediler öyle saldım… kuzenimin de bebeği 6 aylıktı mesela. O 180 içerdi. Kızarlardı. Ama cocuk doymadığında, azıcık az içtiğinde kıyameti koparırdı. Annesi dayanamaz gene verirdi… ne oldu ? Elhamdulillah şimdi ikisi de sağlıklı gelişen bebekler. Ne benimki az içiyor diye hasta oldu. Ne onunki çok içiyor diye hasta oldu. Çok şükür ikisi de sağlıklı. Ki akranlar ve abartısız onunki benimkinin iki katı. Ama çok şükür ikisi de sağlıklı mı sağlıklı. Önemli olan bu. Bebek sağlıklı mı, eli ayağı duzgun mu ? Bir hastalığı yok, tahlilleri temiz mi ? Ayının gereksinimlerini karşılıyor mu ? Tamaam. Kimsenin çocuğuyla ne büyümesini karşılaştır ne yediğini içtiğini. Her bebek özeldir. Bugun çok mu içiyor az mı içiyor diye düşündüğün bebek bir başkasının hayali. Hamdolsun gene. Hiç kafana takma kızım

Hayırlı olsun sağlıkla büyüsün. Benim kızım da 83 gün küvezde kaldı prematüre olduğu için. Zaten zor bir süreç geçirmiştim hamileyken üstüne doğum sonrası bebeğimden ayrı kalmak da çok üzdü beni. Zaten sütüm azdı sonra eve geldik emzirmeye zorladım biraz emdi de ama güçsüz çekiyordu kızım da elinden geleni yaptı. Yaklaşık 3 aydır evdeyiz ve son zamanlarda hiç emmedi. Emse de zaten mama veriyordum haliyle baya mama denedik. Küvezdeyken aptamil veriyorlardı çok gaz yapıyordu ama onu içmek zorundaydı. Eve geldik golden goat içerik olarak çok güzel bunla devam ederim dedim çocuk şorul şorul kustu içmedi.
Hipp organik combiotik güzel bir mamaymış burdan biri tavsiye etmişti onu aldım. Güzel hiç sorun yaşatmadı bize ama kızım biraz az kilo alıyordu doktoru da sma optipro al dene dedi. Şu an onunla devam ediyoruz. Kakasını daha sık yapıyor hipp e göre. Benim kızım gazlı eve geldiği için bu iki mama da gaz yapmadı diyebilirim. Ama bebeğin belirleyecek mamasını sen deneyip gözlemleyeceksin

X