bebeğini kundak yapan varmı

startuba

bir varmışş bir yokmuşş
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2009
126
0
aranızda bebişini kundak yapan varmı hepimizin bebişleri hemen hemen aynı ay itibariğle bazen yapıyorum acıkcası iyi geliyo ağlamasına siz denedinizmi kac ayına kadar yapılır bilen varmı

ne kundağı canım yaa .bildiğimiz sarıp sarmalamaktan mı bahsediyorsun..hiç yapmadım yapmamda ..gelişim açısından sakıncalı..zaten şimdi istesemde yapamam kocaman çocuk oldu çok hareketli neresini sarıyım..

Kundak derken tam kundaktan bahsetmemiştir bende bazen üşümesin diye yarım kundak yapıyorum ama öyle sıkan tarzda değil elleri dışarıda yani ama artık büyüdüler kundaklara sığmazlar şimdiden sonra zaten 2 ay sonra havalar iyice ısınacak bebeklerimizi rahat rahat gezdirebileceğiz

ha canım öyle desene ben küçükken penye battaniye ile dediğin gibi öyle üstten sarardım uyurken,kucakta ikende alırdım üstüne..ama ilk 1 ay filan yaptım..şimdi yapmıyorum ..yatarken uyku tulumu giydiriyorum üzerine bişey örtmüyorum döne döne açıyo örtsemde..

bende yapmadım hiç saddece ellerini battaniyesine sıkıştırıyorum uyandırmasın kendini diye ama artık güçlendi fıstık çıkrıyo ellerini.

ben ilk ay kollarını sıkıştırıyodum battaniyesine ama şimdi korkuyorum battaniyeyi çekip yüzünü kapatırmı diye o yüzden göğüs altından sarıyorum

ben penye battaniyesi var onunla yapıyorum ama kollarınıda içeri alıyorum ya bildiğiniz kundak valla ağlama krızine giriyo öğle yapınca susup uyuyo. kızlar benim bebiş kolik saatlerce ağlıyo inanın bazen ne yapacağımı şaşırıyorum:çok üzgünüm: susmuyo bu yöntem bi çok kez işime yaradı. :uhm hiç bi ilac geçirmedi doktorumuz 3 ayından sonra düzelmeye başlar dedi bekliyoruz az önce de beğırdı bağırdı yorgun düşüp uyudu bakalım ne zaman kalkacak fisfisfis

ben penye battaniyesi var onunla yapıyorum ama kollarınıda içeri alıyorum ya bildiğiniz kundak valla ağlama krızine giriyo öğle yapınca susup uyuyo. kızlar benim bebiş kolik saatlerce ağlıyo inanın bazen ne yapacağımı şaşırıyorum:çok üzgünüm: susmuyo bu yöntem bi çok kez işime yaradı. :uhm hiç bi ilac geçirmedi doktorumuz 3 ayından sonra düzelmeye başlar dedi bekliyoruz az önce de beğırdı bağırdı yorgun düşüp uyudu bakalım ne zaman kalkacak fisfisfis

canım ya papatya çayı dene,
ben mulipanın papatya çayını içiyorum günde 2 bardak kadar.. bebeğim çok rahatladı..
aslında bebeğe de veriyolarmış ama
ben cesaret edemedi kendim içtim bebeğim çok rahatladı..
kundak işini sezeyan sırasında doktorumla konuştum... annem çok ısrar etmişti kundak saracam diye bende hemşireyi tembihledim sacede kıyafetlerini giyidir diye...
bu arada doktorumda dahil oldu ve kollarını sarmak iyidir.. dedi çünkü uyurken kendine vurur uyanır demişti.. bebeğin yaramazsa sarabilirisin demişti ki

Ya amerikada yaşayan arkadaşım var . artık hastanede yeni doğanlara kundak yapıyorlarmış biliyomusunuz. ayrıca hepimiz kundak olduk gelişmedik mi. bence alakası yok gelişmeyle falan. ama ben yapmadım ayrı.benim bebeğim büyüktü rahattı taşıması. ama küçk bebeklere iyi olur kundak.ayrıca yüzüne gözüne vurmaz doğru. kendi kendini uyandırıyodu bizimkide .artık büyüdüler zaten. ben beşiğinin kenarlarına sıkıştırıyorum battaniyesini ama doğduğundan beri kollar hep açıkta. ben korkarım öyle yatıramam allah korusun yüzünü örter falan diye.çünkü eli hep yüzünde duruyo.

kundak denilen şey bebeğin kolunun bacağının sıkı sıkı sarılmasıdır ve kalça çıkıklığının en büyük sebeplerinden biridir, şu an kullandığımız bezler kalça çıkıklılğından korunmada yardımcı oluyorlar ama o bacakların dümdüz duracak şekilde sarılması hiç sağlıklı değil,
eminim amerikada yapılan bizde bilinen kundak kadar sıkı değildir,

kaldıki bende bebeğimi battaniyesine zaman zaman sardım ama bu kundak değildi

bende uyuturken kollarıyla kendine vurup uyandırmasın diye sarıyorum ellerini çok sıkı sarmıyorum elleri dışarda olduğu zaman pelüş battaniyesini kafasına geçiriyo ve uyumaya devamediyo kaç kere öyle yakaladım korktum açıkcası böyle hem ben rahatım hemde o .hem ani seslerde irkilerek uyanmıyo irkildiği zaman hemen alt dudak sarkıyo çokkorkuyo .valla çoktamemnunum sarmaktan ama ayaklarını sarmıyorum bi tülbentle sadece ellerini sarıyorum ayakları boşta battaniyenin içinde kalıyo .bazen çok uykusu gelince sarıyorum memesini takıyorum bunun uyku pozisyonu olduğunu biliyo hemen kafasını çevirip uyuyo bazende işe yaramıyoo

X