Bebeğimin kafası yamuk

Ebrnk

Üye
Kayıtlı Üye
17 Mart 2022
36
14
33
Arkadaşlar merhaba, 10 aylık bebeğimin kafası yamuk birazcık. Bebekliğinde sırt üstü yatarken hep bir tarafa dönük yatmasından kaynaklandı, ben de aniden yüz üstü döner nefes alamaz korkusuyla yan yatırmadım, tecrübesizliğime denk geldi. Günebakan ayçiçekleri gibi ısrarla yüzünü sola dönerdi. Doktorlar düzelmeyeceğini, vaktinin geçtiğini söylediler 😔. Ne yapsam düzelmiyor, eşim benden daha stresli bu konuda, kaskı bile düşünüyor. Burda biz doktorlardan daha mı iyi bileceğiz diyenler olacaktır eminim, yine de bu konuda tecrübeli olan anneler varsa yardımcı olabilir mi sonuçta bir tecrübe bin nasihatten iyidir 😔
1715575932974858944658077706286.jpg

Kaskı bile düşünüyor derken? Ben burada parkta markette pek çok kasklı bebek görüyorum. Çok normalleştirdim bu kafa yapısının düzeltilmesi için kask takılmasını. Siz niye “bile” bağlacını kullandınız?

Şöyle anlatıyım " bile" bağlacını neden kullandığımı, bu bahsettiğim deformasyonel plagiosefali hafif, orta ve aşırı şiddette olmak üzere 3 türlüdür. Gittiğim fizyorerapist fotoğrafta sizlere de gösterdiğim üzere kaska gerek olmadığını, ama ayının dokuz ay üzerinde olduğu için bundan sonra da düzelmenin zor olduğunu söyledi. Sizin parkta kasklı bebekleri görüp görmemeniz değil mesele, başı eğri olan her bebek kask takacak diye bir şart da yok, takılması gerekiyorsa illaki takar orası ayrı. Ben bu durumu bizzat yaşayan anneler varsa bilgilendirmelerini rica ettiğim için sordum. Kask mı takmışlar, egzersiz mi yapmışlar ne yapmışlar

Biz varız , aynı sorundan mütevellit 8.5 aylıkken başladık 11. Ayın sonuna kadar kask taktık o da ısrarla başını sola çevirirdi , 2. Aylıkken fark ettim , Tummy timeler yan yatış yastıkları falan işe yaramadı . Bence geç değil , kask terapisine başlayın . Kulak delikleri de kaymıştır yavrumun kesin.13. Aya kadar düzelme sağlanıyor , 3 yaşına kadar da kafa şekilleniyor yani geç değil. Hatta terapi bitikten sonra kontrol taramasına gittik . Asimetrisi daha da düzelmiş kaskı çıkardıktan sonra şu anda gayet güzel bir kafa yapısına sahip

Ayrıca kafa yapısı önemli , ilerde kız bebekse topuz güzel durmaz , erkek bebekse asker tıraşı yakışmaz . Ayrıca kask bebeklere çok yakışıyor 😊

Arkadaşlar merhaba, 10 aylık bebeğimin kafası yamuk birazcık. Bebekliğinde sırt üstü yatarken hep bir tarafa dönük yatmasından kaynaklandı, ben de aniden yüz üstü döner nefes alamaz korkusuyla yan yatırmadım, tecrübesizliğime denk geldi. Günebakan ayçiçekleri gibi ısrarla yüzünü sola dönerdi. Doktorlar düzelmeyeceğini, vaktinin geçtiğini söylediler 😔. Ne yapsam düzelmiyor, eşim benden daha stresli bu konuda, kaskı bile düşünüyor. Burda biz doktorlardan daha mı iyi bileceğiz diyenler olacaktır eminim, yine de bu konuda tecrübeli olan anneler varsa yardımcı olabilir mi sonuçta bir tecrübe bin nasihatten iyidir 😔
Eki Görüntüle 3426508
Geçmiş olsun, çocuk için bir fizyoterapi merkezine gidilirse niye düzelmesin ki tabi bir yenidoğan kadar hızlı olmasa da bence düzelir 🌸

Biz varız , aynı sorundan mütevellit 8.5 aylıkken başladık 11. Ayın sonuna kadar kask taktık o da ısrarla başını sola çevirirdi , 2. Aylıkken fark ettim , Tummy timeler yan yatış yastıkları falan işe yaramadı . Bence geç değil , kask terapisine başlayın . Kulak delikleri de kaymıştır yavrumun kesin.13. Aya kadar düzelme sağlanıyor , 3 yaşına kadar da kafa şekilleniyor yani geç değil. Hatta terapi bitikten sonra kontrol taramasına gittik . Asimetrisi daha da düzelmiş kaskı çıkardıktan sonra şu anda gayet güzel bir kafa yapısına sahip
Kask terapisine nasıl başladınız, nerde yapılıyor, yapımı kaç gün sürüyor, süreç nasıl işliyor. Ben bitliste yaşıyorum, İstanbula mı gitmemiz gerekiyor, orda yapılıyormuş galiba. Anlatabilir misiniz biraz

bizim süreç Almanya’da olduğumuz için daha farklıdır diye düşünüyorum. Ayda bir kontrollerimiz vardı , kafası tarandıktan sonra ortopedi doktoruna gidiyorduk. Siparişten ikihafta sonra takılmıştı

O yüzden TR hakkında bilgi sahibi değilim ama arayın isterseniz bir

Benim bebeğimde de hafif olduğu için kask düşünmedik ama benim gözüme çok batıyor hep bakıyordum düzeldi mi diye ama aynı kaldı herkes de belli değil diyor

Eki Görüntüle 3426508
Hiçbisey için geç değildir. İlerde keşke kask taksaydım demektense şimdi takın

Ortopedik yastık kullandınız mı
Biraz geç aldım 4. Ayından sonra o da 2 ay kullandım bir işe yaramadı şuan 8 aylık diğer tarafına yatırmaya çalıştım hep şimdi düz tarafına kendi de yatmıyor ama düzelmedi

X