bebeğimin ateşi nasıl düşer..(tecrübeli anneler yardım)

elzem88

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mart 2012
464
33
ılk bebeğim ve ılk defa karşı karşıya olduğum için. bi haberım bundan. 11 aylık kıızımın ateşi var doktora gıttım surup yazdı ıcıyor. ama evde tekrar saglıgına kavusması ıcın neler yapablırım lütfen tecrubelı annelerdn yardım beklıyorum.
bu arada fitil yazmadı fitil dahamı etkilidir sizce?

geçmiş olsun bence doktorunuz dediklerini uygulayın kendınızın yapabıleceği şy odasını havalandırmak havada fazla kalın gıydırmemek olabılrı

Çok geçmiş olsun.
Sirkenin içine iki tane asprin atın. Ona batırdığınız pamuklarla koltuklaltlarına eklem yerlerine kompres yapın.
Bi de bildiğim iki tane aşrı ateşdüşürücü dönüşümlü olarak veriliyor.

genelde ateş dusurucu calpol verıyorlar ve cok etkılı bı surup..(benım kızımda öyle)
ılık suyla dus aldırmak ve ustune hafıf seyler gıydırmekte faydalıdır..
gecmıs olsun..

bıde atesı dişten dolayı mı acaba?

ateş durumu 2 gunu gecıyorsa ve 38,5 ustuyse acil durum oluyor..
bunun altındaysa panık olmayın..zaten doktorunuz gerekenı yapmıştır..

bıde atesı dişten dolayı mı acaba?

ateş durumu 2 gunu gecıyorsa ve 38,5 ustuyse acil durum oluyor..
bunun altındaysa panık olmayın..zaten doktorunuz gerekenı yapmıştır..

diş yüzünden degıl pazartesı uzun uzun yürüdm bebek arabasına koyup o zaman üşüttü demekki. dün çıktı....

çok geçmiş olsun ateşe dfikkat etmek lazım ateş düşürücü bantlar var ondan kullanabilirsin sonra ılık duş aldırabilirsin bebekler hassas olur bu havalarda dikkat etmek lazım

ılk bebeğim ve ılk defa karşı karşıya olduğum için. bi haberım bundan. 11 aylık kıızımın ateşi var doktora gıttım surup yazdı ıcıyor. ama evde tekrar saglıgına kavusması ıcın neler yapablırım lütfen tecrubelı annelerdn yardım beklıyorum.
bu arada fitil yazmadı fitil dahamı etkilidir sizce?

geçmiş olsun öncelikle.. 3 yaşına kadar doktor bana fitil kullanabilirsin demişti. ama ben 1,5 yaşından sonra pek kullanmadım o zaman. fitil daha çabuk etki eder. neden yazmadıysa doktorunun bir nedeni vardır diye düşünüyorum. mutlaka ateş düşürücü vermiştir.. üstünü ince giydirip de ılık suyla kopres yaparsan iyi gelir. telaşmanma sakın...ilk olunca insan biraz tedirgin oluyor ama bebekler de hasta ola ola bağışıklıkları güçlenecek.

bak canım bebek ateşlenince ben üstünü ince giydiriyorum eklem yerlerine (dirsek içi, diz içi),alın,kolaltlarına bezle normal suyla siliyorum ateşini sık sık ölçerim 3 günden fazla ateş 39 derce ve üstü ayrıca kusma,ishal ateş bunlar tehlikeli doktora başvurulmalı ıhlamur yap içir emziriyorsan bol bol emzir Allahın izniyle hiçbirşey olmaz birde ateş dürücü verirsin ateş çok artarsa

ben fitil kullanıyorum ateşe bire bir geliyor düşürüyor hemen; yada ılık duş aldırıp üzerini ince giydiriyorum ateşi düşüyor..
çok geçmiş olsun..

geçmiş olsun canım..
öncelikle ateşin kaçta seyrettiği önemli.. yani 38,5 tan yukarı çıkmıyorsa çok telaşlanma..
4 saatte bir ilaç ver yeterli ama daha çok yükseliyorsa.. paronax fitil verebilirsin yada iki ateş düşürücüyü dönüşümlü ver iki saatte bir..
ateş sorununu çok sık yaşayan biri olarak en çok bebek aspirinini kullandığımı söyleyebilirim ama bir yaşından önce veriliyormu çocuklara bak onu bilmiyorum .. ilik duş sirke... bunları bilirsin zaten.. RABBİM şafi ismi hürmetine evladına şifa versin

Ezmiriyorsanız bol bol anne sütü ile besleyin mutlaka su içirin. . Ihlamur verin. . Çok sıkı giydirmeyin. . Ilık duş aldırın. Eğer izin verirse sirke ile ıslatılmış çorap giydirin . .

Birde ben her zaman evde fitili bulunduruyorum .Gerçekten hemen etki ediyor :KK14:

Ateşi çok fazla ise 39 civarı falansa şurubunu kullanın ama değilse kendiniz düşürmeye çalışabilirsiniz..

Fitil kullanmak iyi değil daha sonra alışkanlık yapıyo ve ilerki yıllarda ateşi düşürmekte zorlanabilirsiniz..

En çok dikkat etmeniz gereken kesinlikle suyun soğuk olmaması ılık olması gerekiyor.

Ve bebeğinizin ateşi var ama uyuyorsa asla soğuk bişey değdirmeyin uyandırıp o şekilde müdahale edin bu çok önemli..

ateşi kaç çıkıyor?
bende 37-38 derecelerdeyken 6 saatte bir carpol veriyordum.
bunun dışında üstünü ince giydirip bacaklarına kollarına, bezi ıslatıp koyuyordum.
çok geçmiş olsun.

Bebeğin/Çocuğun ateşi 38'e kadar yükseldiğinde müdahele edilmez, vücut savaşa girdiği için kendi mücadelesine izin vermek gerekir ancak 38 üzerine çıktığı anda müdahele edilmeli ve ateş düşürücü verilmelidir. İlk durumda üzerini inceltmek, soymak, soğuk kompresler yapmak (alına ıslak bez koymak gibi..) en doğrusu. 38,5 ve üzeri ateşlerde ise mutlaka ve mutlaka doktora başvurulmalı.
Bir not; 39,5 - 40 derece ateşlerde de asla ılık duş/soğuk duş aldırılmamalı... ilaçla birlikte, soğuk kompresler yapılması uygundur.

Son düzenleme:
geçmiş olsun canım..
öncelikle ateşin kaçta seyrettiği önemli.. yani 38,5 tan yukarı çıkmıyorsa çok telaşlanma..
4 saatte bir ilaç ver yeterli ama daha çok yükseliyorsa.. paronax fitil verebilirsin yada iki ateş düşürücüyü dönüşümlü ver iki saatte bir..
ateş sorununu çok sık yaşayan biri olarak en çok bebek aspirinini kullandığımı söyleyebilirim ama bir yaşından önce veriliyormu çocuklara bak onu bilmiyorum .. ilik duş sirke... bunları bilirsin zaten.. RABBİM şafi ismi hürmetine evladına şifa versin

Çok özür dileyerek yazınızı alıntılıyorum, bir bebeğe asla ve asla 2 saatte bir ateş düşürücü verilmez, karaciğeri gereksiz zorlarsınız, başınıza daha ciddi iş açılabilir, aspertan allerjisi olup olmadığını bilmeden ve doktor söylemeden asla ve asla aspirinde 1 yaş öncesinde kullanılmaz, ölümcül sonuçlar açabilir Allah korusun.. ve son olarak sirke ile ateş düşürülmez. sirke/alkol vb maddeler damarları büzer ve ateş sadece düşüyormuş gibi olur ve çok kısa süre sonra damarlar eskisinden daha fazla açılır ve ateş misli ile geri gelir...

Benim iki çocuğumada fitil daha iyi geliyordu. Ilık suyla bir banyo yaptırıp üstünü giydirirken bir fitil koyuyordum o epeyce rahatlatıyordu ve ateşini de düşürüyordu.

Çok özür dileyerek yazınızı alıntılıyorum, bir bebeğe asla ve asla 2 saatte bir ateş düşürücü verilmez, karaciğeri gereksiz zorlarsınız, başınıza daha ciddi iş açılabilir, aspertan allerjisi olup olmadığını bilmeden ve doktor söylemeden asla ve asla aspirinde 1 yaş öncesinde kullanılmaz, ölümcül sonuçlar açabilir Allah korusun.. ve son olarak sirke ile ateş düşürülmez. sirke/alkol vb maddeler damarları büzer ve ateş sadece düşüyormuş gibi olur ve çok kısa süre sonra damarlar eskisinden daha fazla açılır ve ateş misli ile geri gelir...

Size katılıyorum bizim doktorumuz da iki farklı ateş düşürücü şurubu en az 4'er saat arayla dönüşümlü verebilirsin demişti o da çok yüksek ateşi olduğunda.

fitil calpolü içemeyip yada kusması olan cocuklaa verılıyor colpolde oldukca etklılıdır soguk uygulama yapın koltuk altı göğus ustu suyla pamugu ıstatıp koyun cocuga suruptan sonra 2 saat hala ates 39 larda ıse acıle götürürsünüz

Ateş 38,5 üstüne çıkmıyorsa telaşlanmanıza gerek yok eğer çıkıyor ve düşürmede Zorlanıyorsanız Dr tekrar gidin sirke vs ile ateşi düşürmeye çalışmayın bu yüzeysel olarak ateşi düşürür iç ateşi çıkarsa anlamazsınız o yüzden tehlikeli diye biliyorum,
Suyla ateşini düşürmeye çalışın duş aldırırken suyun soğuk olmamasına öZen gösterin soğuk su ateşi daha çok tetikliyor ılık duş aldırın üşüyecek diye fazla giydirmeyin eğer çok çıkıyorsa 4 saatte bir dönüşümlü calpol ve dolven verebilirsiniz bol bol sıvı tüketmesini sağlayın ıhlamur içirin ve son olarak ailede havale geçiren birisi varsa ateşinin çıkmamasına dahada önem verin ve bunu Dr mutlaka bildirin geçmişolsun

X