Baş belası erkek kardeş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Shio

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2022
312
181
Arkadaşlar küçüklükten beri ite kaka okuyan bir erkek kardeşim var üniversiteyi kazansın diye resmen savaş verdi annem istediği bölümü iyi bir bursla iyi bir özel okulda kazanmasına rağmen derslerine düzenli gitmediği ve çalışmadığı için 1 yıl hazırlık+4 yıldırda bölümde okuyor hala okulunun bitmesine en az 1-2 yıl varmış gibi gözüküyor tabi o da çalışırsa.bütün gün oyun oynuyor ve inanılmaz yalancı birgün dersim var diyor gitmiyor hani dersin var deyince bugün demedim ki cumaydı şu gündü bugündü diyor.sürekli geçmişte yaşadığı olumsuzlukları bahane yapıyor ama ipesapa gelir şeylerde değil her ailede olan ders çalış vs tarzı şeyler.üstüne gelip açığını yakalıyınca küfür ediyor eşyalara zarar veriyor hem suçlu hem güçlü yani.babamda vefat etti birkaç yıl önce iki kadın başa çıkılmıyor.ben yoğun stresli bir işte çalışıyorum sürekli başında duramam koca üniversiteli çocuğun.ekonomik durum bu kadar kötü olmasa ayrı eve çıkayım diyorum ama bu kendi başına nasıl yaşayacak sanki onuda bilemiyorum.annem başka şehirde yaşıyor arada gelip kalıyor ama o da başa çıkamıyor evde sürekli huzursuzluk var bıktım artık.okulda bursu kesecek seneye 120 bin falan ödeyeceğiz yazık günah bu paraya çöpe atıyoruz gibi hissediyorum resmen bu parayla hayır işi yapsak daha faydalı olurdu en azından bura verdiğimiz çocuk bize teşekkür ederdi.kardeşimin hiç arkadaşı yok tek yaptığı şeyde oyun oynamak 23 yaşında ama sanki ergen gibi hiç olgun değil.

Kardesiniz istemedigi halde okumaya zorlaniyor. Belki istemiyordur hala? Istemediginiz bir bölümü okumak insana zulüm gibi gelir. Benim ilk okuldan bir arkadasim babasi tarafindan doktor olmaya zorlandi. Halbuki hic ona göre birsey degil. Hastanede bir kere sinir krizi gecirdi, bir süre "tatile" cikarttilar. Demem o ki: Belki karsinizdaki insani aslinda tanimiyorsunuz bile. Aile danismani ile görüsülmesini öneririm iki taraf icin de.

Zorla okuduğu bölümü bitirse de muhtemelen ileride zorla okuduğu ve zorla sahip olduğu mesleği yapmayacak yani her türlü aslında o parayı boşa vermiş olacaksınız. Kendisiyle bir konuşsanız kafasında belki farklı bir meslek grubu vardır veya direkt işe girip çalışmak istiyordur . Eğer öyleyse en azından okulu bir süre dondurup daha sonrasında devam edecek şekilde ara verebilir. Bu süre zarfında bir işe girip hayatın biraz daha farklı yönlerini de görürse belki ne yapacağına dair karar verme noktasında daha net olur. Annenizin temelli sizlerle yaşama imkanı yok mu?

İstemediği bölüm değil kendi istedi yazdı biz hiç karışmadık ve istersen değiştirelim dememize rağmen istemedi.yani okumak istemeyebilir ama işe gir desek işe gircek kapasitesi veya başka bir planıda yok.tek yapmak istediği bütün gün oyun oynamak.

Adam okumak istemiyor ki zorla okutuyosunuz. bir de seneye 120 bin ödeyeceğiz diyorsunuz. Üstelik ekonomik durumunuz da yokmuş. Her yıl 6 haneli rakamları güç bela ödeyip okutsanız da çalışacak mı bu kişi? İşte çalışmak ders çalışmaktan katbekat daha zor. O zaman napıcaksınız her sabah zorla kaldırıp işe mi yollacaksınız?

Bilemiyorum. Anneniz okumasi icin savas verdi diyorsunuz. Belki de hersey fazla agir geliyor. Babanizi da kaybetmissiniz (Basiniz sagolsun. Babanizin mekani cennet olsun insallah). Oyun oynamak sadece bir kacis mekanizmasi bence

Zorla okuduğu bölüm değil kendi küçüklükten beri okumak istediği bölüm zaten bitirse işide hazır aynı sektörden akrabamız istedi kendisini stajda beğenip ama bir türlü çalışamıyor sorduğum zaman bu bölüm çok zor diyor.daha önceleri değiştirelim sevmiyorsan dedik konuştuk ama sevdiğini söylüyor.işe girme niyeti yok tek istediği oyun oynamak ona karışmamamız ama parayı biz ödüyoruz devlet okulu olsa neyse ama özel okul ve bizimde paramız sonsuz değil.

Staja gitti proje bile yaptı hatta bitirince gel dediler yani kafası basıyor o işe gidip geldi düzenlide sorunsuz ama iş okumaya gelince yapamıyor başka birşey istiyorsan onu yap dedik ama yok onuda istemiyor.durumumuz var ama kim 120bini çöpe atmak ister bilerek çalışmayıp kalan biri için.okulu bitirse parasıda sorun değil ama bu gidişle asla bitmez okul ben onun için endişeleniyorum okumak istemiyorsa başka bir planı olsa onuda destekleriz ama tek dediği bana karışmayın deyip oyun oynamak.

İnterneti kapatın evin kulağından tuttuğunuz gibi psikoloğa veya psikiyatri uzmanına. Yatay geçiş devlet üniversitesi veya meslek öğrenmesini isteyin . Asla 120.000 vermeyin. Okula gitmek istemiyorsa sizi suçluyorsa eski travmalardan bahsediyorsa terapiye götürün ama harçlığını kesin. Herkesin üzüldüğünü etkilendiğini ama yuvadan uçacak hale gelmesini, kendisinin de sorumluluk almasını be sorumluluğunun da okulu bitirmesi veya meslek edinmesi olduğunu söyleyin.

Sizin yerinizde olsam ciddi bir büyük ile alır onu gezdiririm çalışanların koşullarını. Ve eklerim bizim sana daha fazla vereceğimiz bir paramız yok, biz her şeyden kısıtladık sana destek olabilmek için ama senin bir çaban yok. Karar ver. Okulu bir senede bitirirsen ayarlamaya çalışalım ama part time bahsettiğiniz yerde işe gireceksin. Aldığını da anneme vereceksin. Oyun oynamayacağına oraya zaman ayır dersiniz. Sert davranın.

Bilemiyorum. Anneniz okumasi icin savas verdi diyorsunuz. Belki de hersey fazla agir geliyor. Babanizi da kaybetmissiniz (Basiniz sagolsun. Babanizin mekani cennet olsun insallah). Oyun oynamak sadece bir kacis mekanizmasi bence
Belki annem ilkokuldan beri onun okuması için uğraşıyor malesef sosyal açıdanda sorunlu bir çocuktu arkadaşı yoktu ve eziliyordu biraz.babamın vefat etmesinden öncede böyleydi hatta malesef babamla güzel zaman geçiremedik sürekli sorun yaratıyordu bu okul mevzusu.okumayacaksan git işe gir diyoruz ama okuyorum diyor sonra yine aynı derslere gitmeyip kalıyorbaşka bölüme git dedim ilk yıllar istemedi şimdide böyle işte.

Yaptıklarının sonuçlarına katlansın o zaman yaşı da küçük değil. Ergenliği geçmiş. Benim kardeşim de lise sonda açığa geçicem daha rahat ders çalışırım diye tutturdu. Halbuki tamamen okula gitmek istemediği içindi ders falan bahane. Annem çok mücadele etti. Ama kız sabah okula gidiyor gibi yapıp dolaba saklanıyordu düşünün o kadar gitmek istemiyordu. Annem de napsın kabul etti. Tabiyki açığa geçip okula gitmeyince ders çalışmadı ve üniyi kazanamadı. Sonraki yıl kimse zorlamadan kendi kendine alanı dışı bir bölüm için çalışıp kazandı. Bazen salmak gerek kendileri yaşayıp yanlış tercih yaptıklarını görmeliler. Çünkü çocuk değil bunlar yasakla zorlamayla olmuyor.

Ödemeyin özel okulunu.
Paşa kaldırsın totosunu adam olsun.
Akranları mezun oldu olacak, askere giden bile vardır.
Büyüsün artık minik sorun makinesi.
Aynen öyle akranları işe girdi sevgili yaptı bizimki asla evden çıkmıyor.

Aynen ama bizimki özel okulda salsak boşuna para veriyoruz parasınıda geçtik ama 7 yıl dolunca atılacak sanırım o kadar emek para çöp olacak o yaştan sonrada iyice bunalıma girip hepten kopar diye korkuyorum açıkcası iyiki sizinki erkenden farketmiş zaten anneme kızıyorum küçükken bıraksaydı sınıfta kalır aklı başına gelirdi belki.

İmkanınız olsa bile parayı ödemeyin. Sonuçlarına katlanılmayan bir durumun sorumlulukları alınmaz. Biraz gerçeklerle yüzleşsin. Uygulaması zor belki ama tek yoldur.

Ama tahminimi söyleyeyim anneniz kıyamayacak. o yüzden annenize söyleyin terapi konusunda oğlunu ikna etsin bari

Canım inan psikoloğa gitti psikiyatriye gitti ama 1-2 gidiyor sonra yok ben gitmicem işe yaramıyor diyor.karşımıza alıp konuşuyoruz tamam diyor yada vuruyor kırıyor insanı rezilde ediyor sonra yine aynı.işe gir o zaman diyoruz ama kimsede almaz bunu işe görsen 23 yaşında ama beyni sanki çocuk.düzenli gitse psikoloğa belki düzelir ama düzelmek istemiyor sanki bizi oyalıyor.okula para ödemesek salsak inan tek yapacağı şey ileride ben okuyacaktım bunalımdaydım sizin yüzünüzden okuyamadım deyip bunu bahane edip oyun oynamaya devam etmek olur.hiç vicdanda yok çocukta sürekli başkalarını suçluyor hiç kendi hatası yok sanki.aile büyükleriyle konuştuk ama kimseninde umrunda değil anca ah vah ediyorlar.zaten pek sonuç alacağıma inanmıyorum buraya yazıp biraz iç dökmek istedim.alıp başımı gidesim var tayin istemeyi düşünüyorum annemin yaşadığı şehire gidip yalnız bırakacağım sanırım ne hali varsa görsün diye.

Yakınınızın iş yerine yarı zamanlı gitsin gelsin. Evden çıkarın acilen. Yarın konuşun zorla gönderin. Yoksa hayırsız evlat gibi anne abla parası ile geçinir. Türkiye’de öyle bir kuşak var. Evden çıkmayan, çalışmayan ve ailesi ile yaşayan.

Anneniz de desteği kessin. Tam düşündüğüm gibi siz söyleyince bağırıp çağırıp susturmaya çalışıyor ve aynen devam ediyor. Oralı olmayın buz gibi olacaksınız ve bildiğinizi yapacaksınız.

Siz kendiniz psikiyatri ile yardım alın.

Acaba siz ona her türlü okutacağınız konusunda çok mu güven verdiniz buna mı güveniyor? Yoksa amaan okumasam da olur çok da fifi diye mi düşünüyor? İnanın bizimki de zor oldu. Ancak o daha 17 yaşında bir ergendi o yüzden çok da şey etmiyorum. Sizinki artık yetişkin olmuş. Bence siz iyice gözünü korkutun okulu daha fazla uzatırsan seni okula yollamayacağız diye ama bunu anneniz yapsın çünkü siz ebeveyni değilsiniz ciddiye almaz. Sizi dinlememesi doğal. Ablam ödemeyiz der annem öder diye düşünür. Harçlık falan da vermeyin. Yukarda başka arkadaşlar da yazmış yapabilirseniz terapiye de götürün.

Böyle tipler genelde abla, anne korumacı olduğu ve kolay ikna veya manipüle edilir olduğu için böyleler. Anne abla helikopter gibi olmasa aç kalacağını açıkta kalacağını bilse böyle yan yatmazdı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…