Bartholin Kisti (Absesi )

merhaba Fahriye 33, öncelikle sana da geçmiş olsun. o işlemi de doktorum anlatmıştı. o da farklı bir yöntemmiş. umarım tekrarlamaz.
benim doktorum da kesinlikle su dışında herhangi bir temizleyici kullanmayın diyor. hatta direkt içine kadar suyla da yıkamayın, yüzeysel temizleyin diyor. sık sık çamaşırınızı değiştirin ve mutlaka pamuklu çamaşırlar kullanın, sentetikten kaçının. ve özellikle bartholin kisti olanlara, çok dar pantolonlardan kaçınmamızı söylüyor.

merhaba arkadaşlar,bunun için ayrı bir başlık açmak istemedim,size bir sorum olucak,3-4 ay kadar önce vajinamın sol tarafında hafif içe doğru bir ağrım başladı ama şiddetli değil,sanki birşey batıyor gibi,eşimle ilişki esnasında hafif ağrılı bir batma hissi oluşuyor ve hatta bu ağrı sol bacağıma vuruyor.2 doktora gittim birşeyin yok diyorlar,birşeyim yoksa bu neyin nesi sizce,buradaki yazıları okuyunca acaba bendede bu kismi var diye düşündüm,kızlar bu kist nasıl bir ağrı yapıyor,bacağa veya bele vuruyormu,eşinizle ilişki sırasında size bir sorun yaratıyormu?

Son düzenleme:

peki hamile kalmaya bir engeli vamı bu kistin canım,hiç bu konuda bir bilgin varmı,valla hastalık hastası oldum iyice.

Son düzenleme:

cnm doktorun yok demiş ama başka bi doktora daha git bence bende oldugu zaman oturamıyordum oturdugum zamanda ağlıycaktım acısından nerdeyse sonra kendiliğinden patlamıştı doktora gitmiştim o da iyice temizlemişti gebeliğe engel mi diye sormuşsunda valla ben o ağrıyla bişe yapılabileceğini sanmıyorum eğer o kistin oldgunu düşünüyorsan tekrar kontrol ettir bence...

mrb ben 20 yaşındayım bartholin kisti ameliyatı olucam bu ameliyat sırasında kızlık zarına zarar geliomu yada kızlık zarının bozuk olup olmadığı anlaşılıyomu.

mrb ben 20 yaşındayım bartholin kisti ameliyatı olucam bu ameliyat sırasında kızlık zarına zarar geliomu yada kızlık zarının bozuk olup olmadığı anlaşılıyomu.

Merhaba aisec, bartholin kisti operasyonunun kızlık zarı ile hiç ilgisi yok, merak etmeyin. Kist vajina girişine yakın, ama sağ ya da sol yanda oluyor. Operasyon da oradan yapılıyor. Yani kızlık zarına hiçbir zarar gelmez. Yine de doktorunuza bu endişenizi söylerseniz sizi rahatlatacaktır.

peki hamile kalmaya bir engeli vamı bu kistin canım,hiç bu konuda bir bilgin varmı,valla hastalık hastası oldum iyice.

yazını geç gördüm kusura bakma, ben genel olarak doktora bu kistin herhangi bir zararı olur mu diye sorduğumda, olmaz demişti. sadece yaşam kalitesi açısından rahatsız edicidir demişti. ama benimki kist durumda ve ağrı yaşamıyorum, absede nasıl olur bilemem.

öncelikle teşekkürler,peki bu ameliyat öncesinde,sırasında yada sonrasında kızlık zarının zedelnmiş yada bozuk olduğu anlaşılırmı.

öncelikle teşekkürler,peki bu ameliyat öncesinde,sırasında yada sonrasında kızlık zarının zedelnmiş yada bozuk olduğu anlaşılırmı.

doktorun onu anlaması için normal bir muayene etmesi yeterlidir canım. ameliyat sırasıyla bir alakası yok. şuan durumunu biliyordur zaten o.

Evet büyük ihtimalle operasyon ya da muayene sırasında zarın yırtılmış ya da zedelenmiş olduğunu doktor tarafından kolayca görülebilir. Eğer yakınlarınıza bu konuyla (kızlık zarıyla) ilgili bilgi verilmesini istemiyorsanız doktorunuza bunu söyleyin bence. Size yardımcı olacağına eminim.

merhaba kızlar bende bartholin denilen illetle mücadele eden birisiyim 2 sene önce çıktı özel bir hastanede boşalttılar sonra tekrar çıktı kendisi patladı sonra tekrar ama hiç ağrı acı yapmadı ki 1 hafta öncesine kadar portakal büyüklüğüne geldi tam 3 gün 3 gece ne yatabildim nede yürüyebildim inanılmaz ağrılar çektim ve arabanın arkasına yatarak hastaneye gittik doktor muayene etti ulturasyonla baktı tam bir kabustu çığlık atıyordum acıdan hemen yatış verdi bunun acısıyla yatarken koluma serum takıltı ve damar patlaması olduğu için damarlarıma tam 8 defa iğne batırıldı 6 saat sonra ameliyathane alındım epidural anestesi yapıldı tam 40 dk sürdü doktorum kesesiyle aldığını rahim içinde 10 santim kestiğini ve çok dikişlerim olduğunu bir daha olmıyacağını olursada bir ihtimal oda belki dedi saat gece 12 de taburcu oldum gece saat 1 de ayaklarıma kadar müthiş bir ağrıyla bağırmaya başladım hastaneye gittik ağrı kesici iğne yapıldı 1 saat geçtiği halde ağrılarım kesilmedi artık acıdan ağlıyordum tekrar hastanenin yolunu tuttuk bir daha ağrı kesici yapamayacaklarını söylediler geri geldik o ağrıyla gece 4 de uyumuşum bugün 3.günüm artık kalkıyorum yürüyorum hafif ağılarım var ilaçlarımı düzenli olarak kullanıyorum allah düşmanıma bile vermesin diyorum ..

offf çok geçmiş olsun, böle ağrı acıları duydukça çok fena oluyorum ya...allah kimsenin başına dert vermesin

bende bu hastalık geçirdim tam sene evvel düşünün bi de ben vajinismusum kafayı yedin ne acılar çektim özel bi hastanede uyuşturmadan 3 şırınga batırıp çektiler tabi ben mahfoldum çekilen daha yarısı bile değildi sonra başka özel bi hastaneye gittim oda anesteziyle aldı tekrarlıyabilir dedi aman allah korusun dikiş atmadı doktor tyaktı beni ondan arada yanık ağrısı oluyor allah kimseye vermesin bu ağrıyı düşmenaı bile hepinize allahtan şifa diliyorum

arkadaşlar bende de bartholin var.yaklaşık bir yıl önce dr a gittim.anlattığınız gibi şırıngayla çektiler.boşaldı.sonra sonuç temzi çıktı çok şükür.bazen iniyo bazen şişiyo.kafasına göre takılıyo.ama hiç ceviz büyüklüğüne gelmedi.temizliğine dikkat etmekten başka yapabileceğim herhangi bişey var mı?ilerlemesi veya ne biliyim yayılması münkünmü?yada ilerde çocuk için engel değildir inş.dr.çok önemli bişey değil ilerde çok rahatsız ederse operasyonla alınır demişti.dahada kontrole gitmedim.ama en kısa zamnda gitmeyi düşünüyorum.

merhaba çoğunu okudum yazdıklarınızın ve yalnız değilmişim dedim
10 yıldan fazladır çekiyorum bu derdi. kaçıncı ameliyat kaçıncı patlama kaçıncı ant. tedavisi, yine tekrarlıyor malesef
bunu kesin çözümü bezleri aldırmak ama o da çok ağrılı ilişkiye neden oluyormuş napıcağımı bilmiyorum şırıngayla azıcık boşaltabildim ama çok ağrılı oldu batikon falan sürdüm bi de korktum yine apse olacak diye. ağızlaştırma ya da word kateter operasyonları dev.hastanelerinde yapılıyor mu ya da maliyetleri nedir kendim sigortalıyım yaptıranlar bilgi verirse sevinirim herkese geçmiş olsun çok muzdaribim

Canım benim başıma geldiğinde bir kesi ile o yer açıldı. Cerahat boşaltıldı ve bir hafta kadar açık bırakılıp içine miniminnacık bir ilaçlı gazlıbez parçacığı kondu. Bir hafta sonra 'ağızlaştırarak' dikildi. Yani içerideki boşluğun epiteli, dış deri tabakasına açılacak şelilde. Böylece bir daha kapanıp apse yapmaması için. Operasyondan bir iki ay sonra bir kez daha şişti ama altı yedi aydır çok iyiyim, rahatım. Ağızlaştırarak dikildiğinde bartholin kanalcığının tıkanma olasılığı düşüyor. Ben bu operasyonu 150 tl'ye (muayeneler, ultrasonografi , iki hafta bütün dikişler,i pansumanlar falan filan ) İstanbul-Gaziosmanpaşa'daki Avrupa Şafak Hastanesi'nde oldum. Doktorumun adı Murat Onal.
Geçmiş olsun...

çok teşekkür ederim şu an sıkıntım hafifledi şükür ama tekrarlarsa gidip konuşucam doktorla

ben de yaklaşık 1 ay önce farkettim sol tarafımdaki şişliği. belki geçer diye 1 hafta bekledim ama geçmedi. eşim çok tedirgin oldu zorla beni hastaneye getirdi. antibiyotik verdi doktor. monodoks ve cleocin 150 mg. 1 hafta kullandım ama hiçbir işe yaramadı. sonra başka bir doktora gittik. bartholin bezinin alınması gerektiğini söyledi. abseye dönüşürse ameliyatta çok sıkıntı yaşanır dedi. salgıyı yapan başka etkenlerin olduğunu söyledi. gittiğim hastane özel hastane. özel hastaneler en ufak şeylerde bile operasyon yapalım mantığındalar. o yüzden de güvenemedim pek doktora. hiç de ameliyat olmak istemiyorum. bana bir zararı yok rahatsız da etmiyor. tek endişem abseye dönüşmesi doktorun da dediği gibi.
daha önce özel hastanede bu ameliyatı olan var mı ortalama ne kadara maliyeti olur? bize 300 lira denildi yaklaşık olarak.

canım bende yaklaşık 2 senedir çekiyorum bu rahatsızlığı,antibiyotik falan hiç bi işe yaramıyor evet doktorlara kalsa hemen bezin tamamını alalım diyorlar ama konu cinsel yaşam olunca insan tereddütte kalıyor.ben en son özel bir hastanede ameliyata benzer bişey oldum tamamen bayıltımdım ama bartholin bezim alınmadı sadece kistli alan boşaltıldı ve temizlendi daha sonrada ağızlaştırma yöntemini uygulamış doktor 2-3 dikişim vardı ama kısa sürede eski halime döndüm ameliyattan 2 ay sonra sanki tekrar şişer gibi oldu ama sonra yok oldu çok şükür bu aralar ses seda yok :)) maliyetine gelince geçen yıl 300tl demişlerdi ve bize çok gelmişti ama baktım ki rahatsızlığım geçmiyor yine aynı hastaneye gittim ve bu yıl 500tl ödemiştim özel medical park hast.de rabbim herkesin yardımcısı olsun yaşamayan bilemez......

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…