Bakıcı tecrübesi olanlar

bilgeannem

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2024
492
494
35
Merhaba,
İşe döneceğim için bakıcıya bırakacağım bebeğimi, 5 ayı bitti yaklaşık 1,5 ay daha evdeyim.
Bakıcımız işe başladı, bebek alışsın istedik. Bebeğe iyi bakması, özenli olması için bebek harici hiçbir iş yapmasını istemiyoruz. O da zaten iş yapmaya niyetli değil, hatta elinden gelse bebeğin işini de yapmayacak ya neyse..

Bebeğim sakin, ağlamayan oyun seven bir bebek, kolik, alerjik vb sorunları olmadı. Bakıcımız hep büyük çocuk bakmış, en az 1, 5 yaş vb., bebek bakımı tecrübesi yok, kendi çocuğu 12 yaşında. Ben 2 kez uyardım bebek konusunda videolar izleyin, sayfaları takip edin, kendinizi geliştirin diye, pek çabası yok.
Bakıcıya bebeğini bırakan anneler nasıl yaptınız, nelere dikkat ettiniz bunu merak ediyorum. Ben mi fazla super anne rolüne büründüm. Bebeğimin zihinsel, duygusal, fiziksel gelişimi bu kadın ile ilerleyecek, babasını ve beni çok az görecek açıkçası kaygılıyım biraz.
Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Merhabalar yolun başında içinize sinmediyse başka birisini bulun derim ben. Hiç kimse annesi gibi olmaz tabiki ama en azından daha içinize sinen birisi olursa gözünüz arkada kalmaz

Merhabalar yolun başında içinize sinmediyse başka birisini bulun derim ben. Hiç kimse annesi gibi olmaz tabiki ama en azından daha içinize sinen birisi olursa gözünüz arkada kalmaz
İyi niyetli birisi o konuda içim rahat.
İçime sinmeyen kısmı bebek bakımından benim kadar anlamıyor, oysa benim de ilk bebeğim hiç tecrübeli değilim onun benden çok tecrübesi var ama hiç çabası yok, fazla üşengeç geldi kişiliği bana.
Ben mi evhamliyim diye kendimi de eleştiriyorum. Tabi kimse annesi gibi bakamaz hiçbir bebeğe ama işe döneceğim mecburiyetten, bir de gurbetteyiz kimsemiz yok..

Bu kadar soru işaretiyle işe dönünce içiniz rahat edecek mi ? Ağlamayan sakin bir bebeği bütün gün kendi haline bırakabilir o zaman da bebeğinizin gelişimi olumsuz etkilenir. Bence başka adayla görüşün bu kadına mecbur musunuz ?

Kendim bakmadım ama etrafımda çok sevdiğim bir kadın bebek bakıcılığı yapıyordu. Annesi işe gitmeden bebeği kadına getiriyordu. Her gun bebeği belli saatlerde gezdirme, banyo, masaj yapma gibi rutinleri vardı. Haftalık yemek menusunu annesi veriyordu. Malzemeleri getiriyordu, o onları hazırlıyordu. Kafasına göre kadın yedirmiyordu kesinlikle. 5 yasına kadar o kadın baktı ona. Cocuk krese başlayınca baya üzülmüştü hatta. Alışmıştı da…

Ben bakıcıyla büyüttüm.
Öncelikle oyun ablası, genç gibi kişileri hiç istemedim.
Yaşı olsun (40 küsür gibi) görüp geçirmiş olsun istedim biraz anam babam usulü gibi.
Tek işin çocuğum olucak asla başka bir iş yapmanı istemiyorum dedim. Bulaşık makinemi bile boşalttığında aa yapma ne gerek vardı vs diye güzel dille uyardım.
Dışarı çıkartmasını istemedim. Ben gelince çıkartıyordum.
Ben baştan katı kurallar koydum tv yok, telefon yok sakın ama sakın dedim kırmızı çizgimdi benim.
Benim yaptığım hazırladığım yemekleri yiyecek ekstra bişey vereceksen bana sormadan verme sakın dedim. (Tabi güzel dille)
Benim bakıcım cana yakındı kadına nasıl tembih ettiysem o 1000 kat daha dikkat etti.
Öncelikle hem samimi ol hem katı ol ki her gün ne yaptıklarını ne ettiklerini anlatsın ve sana bişey sormadan yapmaya da çekinsin.
Her gün yada haftalık ne yapıcaklarını anlattım kartlar ne bileyim oyunlar vb. Çünkü devir oyunlar çok değişiyo benim bakıcım cidden çok tecrübeliydi ama örneğin siyah beyaz kartları göstermeyi benden görmüştü ben ona anlattım o gün içinde bebeğime
Eğer iyi niyetli merhametliyse zaten bebek bakmakta bez değiştirme karın doyurma harici geriye sadece oynayarak vakit geçirmesi kalır.
Gayet güler yüzlü ol bakıcına karşı kırma incitme ama gülerken de uyarılarını yap.
E birazda pohpohla sen zaten biliyorsun kaç çocuk büyütmüşsün vs diye.

Ek olarak kamera koyabilirsin, gün içinde sürekli görüntülü arama yapabilirsin.
Mesela yemeğini yedirip kalanının resmini atardı bu kadar bıraktı bilgin olsun diye, afedersiniz kakasını yapınca bile haber verirdi.
Bunları söyleyin kesinlikle ona
Şarkılarla sevgiyle büyütsün sizin hazırlayıp bıraktığınız yemekleri versin sizin ona anlattığınız oyunlarla oynatsın sürekli bebeğinizle konuşsun eğlensin kısacası şuan 5-6 aylık minnoş bunları bekler sadece çünkü
Bunlar zaten video izlemekle olmaz izlese de ne öğrenecek ne görecek yeter ki içinde olsun ve siz ona tam ne istediğinizi anlatın ve biraz müsade edin bakın gün içinde çocuğu nasıl oyalıyor eğer içinize sinmiyorsa işe başlamadan başkasıyla görüşün, işe başladıktan sonra başkasını bulmak daha da zor olur

Son düzenleme:
Kendim bakmadım ama etrafımda çok sevdiğim bir kadın bebek bakıcılığı yapıyordu. Annesi işe gitmeden bebeği kadına getiriyordu. Her gun bebeği belli saatlerde gezdirme, banyo, masaj yapma gibi rutinleri vardı. Haftalık yemek menusunu annesi veriyordu. Malzemeleri getiriyordu, o onları hazırlıyordu. Kafasına göre kadın yedirmiyordu kesinlikle. 5 yasına kadar o kadın baktı ona. Cocuk krese başlayınca baya üzülmüştü hatta. Alışmıştı da…
Ay allahım hangi şehirde bu kadın 😃

X