bacaklarım morarıyo nedennn?

eyif

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2007
338
2
merhaba arkadaşlar 15 haftalık gebeyim gebeliğim riskli olduğu için yatıyorum hep ama yatarken ayağımın altına yastık koyuyorum ve bacaklarım sabit yatmıyorum bugün ayağa kalktım toplam 10 dk ayakta kaldım ve bacaklarım mosmor oldu kanın hepsi sanki bacaklarımda toplandı başına böyle bişey gelen varmı salı günü dr agidicem ona sorucam ama bu durumu yaşayan varsa diye size bi sorayım dedim a.s.

canım geçmiş olsun,
kardeşim de 8 aylık hamile,
ikinci bebeğini bekliyor,
onun sağ bacağında şiddetli bir şekilde varis var,
seninki varis mi bilmiyorum ama varis ise gebelikten sonra tedavisi gerçekleştiriliyor ancak,
morluklar damarlarında mı var?
genelde varis bacaklarda yer alan damarlardaki kapakçıkların bozulmasından kaynaklanıyor,böyle olunca kan akışı yukarı çıkarken zorlanıyor,
şuanda kardeşimin cinsel organında bile şiddetli varis oluştu,
ilk gebelikte pek gözükmüyor ama gebelik sayısı arttıkça bünyeye göre bu varis daha da şiddetleniyor,
sen doktoruna da mutlaka danış,varis dışında birşey değildir umarım,
varis varsa da endişelenme,ayaklarını daima yukarıda tut,ayakta fazla durma ve gezme,kan akışını ayaklarını yukarda tutarak dengeleyebilirsin.,
çok geçmiş olsun,
bebeğini sağlıcakla kucağına almayı nasip etsin güzel yaradan...

Gebelikteki damarsal bir takım değişiklikler;
Yüzde, kol bacaklarda şişlik, kızarıklıklar
Soğuk-sıcak duyarlılığının artışı
Kılcal damarlarda ve varislerde artış
Hemoroidlerin ortaya çıkması
Diş eti kanamalarına da yol açan diş etindeki kızarıklık ve belirginleşmeler
Çeşitli yerlerdeki bölgesel morarmalar
Damarlarda iltihap ve tıkanma şikayetleri (tromboflebit veya derin ven trombozu) olabilir.

Bu şikayetlerin bir kısmı tamamen problemsiz görülürken, derin ven trombozu gibi bazı durumlara ciddi problemler eşlik edebilir.

Gebelikteki varisler geniş veya kılcal varis şeklinde olabilir. Gebeliğe bağlı geniş varisler bacaklarda, karın bölgesinde ve hatta genital bölgede ortaya çıkabilir. Kılcal varisler ise morumsu veya kırmızımsı "örümcek ağı" görünümünde vucudun belli dölgelerinde ortaya çıkabilir.

Hormonal etkiye bağlı bu değişiklikler gebelik boyunca devam edip gebelikten sonra genelde gerilemesine rağmen doğumdan sonra bir miktar kalıcı da olabilir. Kılcal varis tedavisinde en etkili yöntemlerden birisi doğum sonrasında uygulanan "Lazer" ile bu ince damarların koagüle edilmesi yani yakılmasıdır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…