Azalan suyumuzu dikkatli kullanalım...........!

txuxrkan34

Guru
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2008
140
0
a.s.a.s.a.s.merhaba arkadaşlar küresel ısınmayla ilgili olarak azalan suyumuzu boşa harcamamak ve bununla ilgili neler yapabilirizi konuşmak ve önerilerinizle geliştirebilmek için bu konuyu açtım hepinizden görüşlerinizi yazmanızı bekliyor ve rica ediyorum çünkü su hayattır yaşamaktır ben ilk önerimi yazıyorum bulaşıklarımızı makinede yıkarsak daha az su harcarız diyorum haydi sevgili K.K üyeleri sizde yazın okuyalım hepinize şimdiden teşekkür ediyorum görüşmek dileğiylea.s.a.s.a.s.:nazar::nazar::nazar::nazar:

ben dün televizyonda izledim klozet rezervuarının içine1,5litrelik su şişesi koydum.yılda 20 ton ediyormuş,bulaşığı duruladığm suylada balkon yıkıyorum

a.s. canım merhaba yazdığın için teşekkür ederim bulaşık durulama suyuyla balkonu yıkaman iyi fikir bu konuda hepimizin duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorum sevgiler görüşmek dileğiyle a.s. :nazar: :teytey:

Su tasarrufunda en iyi yöntem suya zam yapılmasıdır.Elektrik,petrol kadar pahalı olsun da foşur foşur halı yıkayanları bir görelim.Ama belediyeler bu zammı yapmıyorlar.Yerel seçimler yaklaşıyor ya....

Su tasarrufunda en iyi yöntem suya zam yapılmasıdır.Elektrik,petrol kadar pahalı olsun da foşur foşur halı yıkayanları bir görelim.Ama belediyeler bu zammı yapmıyorlar.Yerel seçimler yaklaşıyor ya....

a.s.a.s.a.s. canım doğru söylüyorsun yazdığın için teşekkür ediyorum görüşmek dileğiyle sevgiler :1hug:

a.s.a.s.a.s.günaydın hanımlar sizden ricam bu ciddi konuya önerilerinizi yazmanız şimdiden ellerinize sağlık sevgiler görüşmek dileğiyle:1hug::teytey::dance::nazar:

Günaydın ben de bu konu daha çok kişiye ulaşsın konu gündemde kalsın diye yazıyorum.Mesela dişlerimizi fırçalarken musluğu kapatalım.Ha bu arada google dan suyunubosaharcama ya girerseniz çok yararlı bilgilere ulaşabilirsinizyerimseniben

Günaydın ben de bu konu daha çok kişiye ulaşsın konu gündemde kalsın diye yazıyorum.Mesela dişlerimizi fırçalarken musluğu kapatalım.Ha bu arada google dan suyunubosaharcama ya girerseniz çok yararlı bilgilere ulaşabilirsinizyerimseniben

a.s.a.s.a.s.canım duyarlılığın için sana teşekkür ediyorum ve herkesten yazmalarını bekliyorum verdiğin adresi inceleyeceğim sevgiler görüşmek dileğiyle :nazar::nazar::nazar:

bende suyun tasarruflu kulanılması kanaatindeyim.bu konuda da elimden geleni yapmaya çalışırım.balkonlarımı çamaşır makinasının tahliye ettiği son iki etaptaki suyuyla yıkarım hemde balkonlarım vernel kokar.ayrıca halıları sadece makinayla yıkarım diğer türlü su çok kullanılıyo valla acıyorum o suya.elde fazla bulaşık yıkamam bulaşığı biriktirir makinada yıkarım.banyodayken sabunlanırken suyu kapatırım keza diş fırçalarkende.

bence iyi bir fikir değil o zaman su parası olana bol olacak oysa temel gereksinim insanlara suyun biteceğine inandırmak ve doğru tasarrufun ne anlama geldiğini öğretsek daha iyi sonuç alırız..elektriğinde sudan elde edildiğini salt suyun tasarufunun sonuca ulaştıramayacağını anlatsak kaynakların verimli ve doğru kullanımı sağlarsak amaca ulaşırız

bence iyi bir fikir değil o zaman su parası olana bol olacak oysa temel gereksinim insanlara suyun biteceğine inandırmak ve doğru tasarrufun ne anlama geldiğini öğretsek daha iyi sonuç alırız..elektriğinde sudan elde edildiğini salt suyun tasarufunun sonuca ulaştıramayacağını anlatsak kaynakların verimli ve doğru kullanımı sağlarsak amaca ulaşırız
Efsuncum çok doğru ve güzel söylüyorsun.Geçen sene yaşadığımız yerde çok su sıkıntısı çektik.Şehrin suyu kalmadı.Yeni su bulup getirmeleri iki ayı buldu.Sular gece 2-3 gibi geliyor.Sabah 7 gibi kesiliyordu.Yeni suyu getirdiler evlerimize.Ne oldu?Bahçesi olan bahçesinde balkonu olan balkonunda foşur foşur bütüüün halılarını yıkadılar yaşadıklarından hiç ders almamacasına.Bizim toplumumuzda bu bilinci biraz yerleştirmek zooor.......

1-kesinlikle suya zam yapılmalı
2-duşa giriceğim zaman su biraz geç ısınıyor ben bu sürede akan suyu kovaya dolduruyorum ve diğer ihtiyaçlarımız için kullanıyoruz, ya da (bu biraz komik ama) yine su buz gibiyken saçım bundan etkilenmiyeceği içi duşa kendim girmden su ısınana kadar önce saçımı yıkıyorum sonra kendim giriyorum size de öneririm
farkında değiliz ama gerçekten çok vahim bir durumdayız herkes dikkat etmeli başkalarının hakkını gasp etmeye parasıyla b,le olsa hakkımız yok

Bu konunun gündemde kalması için tekrar yazıyorum,bence bu konu tam anlamıyla önemsenmiyor ama aklımıza gelen tasarruf yollarını burdan paylaşırsak gerçekten aklımıza gelmeyen yöntemleride öğrenmiş oluruz

ben çevre konusunda çok duyarlıyım duyarsız insanları anlamkta da güçlük çekerim herzaman
salt suyun tasarrufu aslında pek birşey kazandırmaz komple düşünmek gerekiyor.doğal kaynaklar(su güneş orman rüzgar deniz toprak vs vs) hepsi birbirine bağlı bir ekosistem birini bozmak diğerini de etkiler..birincisi su hepimiz az çok bu konuda neler yapılır biliyorsunuz ancak bol su iyi temizlik anlamına gelmiyor çamaşır suyunu 1 lt suya karıştırıp evinizi sildiğinizde az su kullandım temiz oldu demek de doğru değil kullandığınız deterjan doğaya salınıyor ve yararlı mikroorganizmalar gidiyor alternatifi arapsabunu bir nebze olsun doğada çözünürlüğü olan madde...
çöp ayrıştırmayı acilen alışkanlık edinmeliyiz geri kalmış ülkeler bile yapıyor ama bizde yok ... kağıtlar.metaller,plastikler ayrıştırlmalı çünkü evde yaptığımız su tasarrufu çöpe attıklarımızla sıfırlanıyor hemö doğa zarar görüyor hemde çöp olarak attıklarımız sayesinde fazladan enerji tüketimi oluyor..en basitinden kağıt ağaç selülozundan elde ediliyor bir orman kurtulacak..
:enbuyukkk::enbuyukkk:

uzun yazılar genelde sıkıcı olduğu sanıldığından okunmaz bende ikiye böldüm...
evdeki su tasarrufum şöyle:
çamaşırmakinasının tahliye suyunu kirli olan klozet ve tuvalete atılıyor temiz olan ev silmek ve balkon temizliğinde kullanıyorum..
lavabonun altına kapaklı kova koydum ellerimizi yıkadığımız suyu kızımın 1,5 lt kapasiteli legosunda biriktirip kovaya döküyoruz kovada sifon oluyor.
bardaklardaki artık sularımız çiçek sulama suyumuz yada ütü için aciliyete göre değişiyor.
sebze meyve yıkarken leğende sirkeli suyumuz var orada bekletilir durulanır durulama suyu da mermeri ve ocağı silmek için sıra bekler..kaynayan çay termosa konulur böylece kaynaya kaynaya buhar olmaz hem yakıt hemde su tasarruf edilir. termos sudan ve yakıttan ucuz.
banyoda duş alıyoruz böylece fazla bekleyip suyu akıtmıyoruz su ısınıncaya kadar olan bölümde kovada birikiyor...
elektrik gereksizse hemen söner ve tasarruf ampüllerimiz var zaten

son söz kumandadan kapatılan tvlerin bir gecede harcadıkları enerji almanyanın birgünlük enerji ihtiyacını karşılıyor bilgilerinize

Anlaşılan bu konularla fazla ilgilenen yok böyle önemli konularda bir kaç kişi dışında yorum yapılmaması da enteresan geliyor bana

yok bu konu ile hepimiz ilgileniyoruz ama yapılan tassarruflar aynı.ama ülke çapında genelleşiyormu bilmiyorum cahil insanda çok.temizliğin bol sudan ibaret olduğunu düşünüyorlar.kayınvalidem her lavobaya girdiğinde orayı temizler foşur foşur.belki titilizlik adına adına ama zaten temiz bu bizim evden örnekti.eşimin köyünde her ev artezyen kuyu açmış.bir el yıkamak bir meyve yıkamak yada bir bardak su için açıyorlar musluğu ve su öyle tanzikliki geliyorki bir bardak için bir sürahi su harçanıyor.müstakil evler merdiven yıkıyorlar ama maşallah harçanan su ile sokakta nasipleniyor.bunlarda benim gördüğüm yanlışlar.tasasrruf için sifonlara küçük 3 su sişeşi koyduk.banyoda sus ısınanakadar akan suyu kovaya doldurup evi temizlerim.yumurta,makarna kaynattığım suyu dökmem.geri dönüşümlerimizi belediye her pazartesi topluyor.geri dönüşecek hiçbir şeyi normal çöpe atmam.israf dinimizcede haram sanırım toplum olarak bunu unutuyorduk.susuzluk başımıza gelmeyene kadar bunu anlayamadık.

a.s.a.s.a.s. hepinize günaydın yazan arkadaşlara teşekkür ediyor ellerinize sağlık diyorum böyle güzel cevapların verildiği bu önemli konuya herkesten bilgi aktarmalarını ve destek vermelerini diliyorum görüşmek dileğiyle sevgiler ...... :1hug:

çok önemli bi konuya değinmişsiniz,hepinize teşekkürlerrrrrr
bence sadece suda değil herşeyde tasarruf etmemiz lazım,su içinbulaşık makinasını yüzde yüz öneririm çok tasarruf sağlıyor ve büyük kolaylık
onun dışında çalışan bütün elektrikli aletleri düğmesinden kapatın,tv,bilgisayar,vs.yanan küçük ışıklar bile elektrik harcanmasına sebep oluyor ki gereksiz
ütü yapacağınız zaman biriktirip yapın,ütünün fişini sık sık çekmek de çok elektrik harcıyor
şimdilik aklıma gelenler bunlar....
haa bide şu var,lütfen ucuz çin mallarını almayınnnnn,kısa sürede ya kırılıyolar ya bozuluyolar,pahalısını alın,bi kere alın

uzun yazılar genelde sıkıcı olduğu sanıldığından okunmaz bende ikiye böldüm...
evdeki su tasarrufum şöyle:
çamaşırmakinasının tahliye suyunu kirli olan klozet ve tuvalete atılıyor temiz olan ev silmek ve balkon temizliğinde kullanıyorum..
lavabonun altına kapaklı kova koydum ellerimizi yıkadığımız suyu kızımın 1,5 lt kapasiteli legosunda biriktirip kovaya döküyoruz kovada sifon oluyor.
bardaklardaki artık sularımız çiçek sulama suyumuz yada ütü için aciliyete göre değişiyor.
sebze meyve yıkarken leğende sirkeli suyumuz var orada bekletilir durulanır durulama suyu da mermeri ve ocağı silmek için sıra bekler..kaynayan çay termosa konulur böylece kaynaya kaynaya buhar olmaz hem yakıt hemde su tasarruf edilir. termos sudan ve yakıttan ucuz.
banyoda duş alıyoruz böylece fazla bekleyip suyu akıtmıyoruz su ısınıncaya kadar olan bölümde kovada birikiyor...
elektrik gereksizse hemen söner ve tasarruf ampüllerimiz var zaten

son söz kumandadan kapatılan tvlerin bir gecede harcadıkları enerji almanyanın birgünlük enerji ihtiyacını karşılıyor bilgilerinize

braaavo efsunn ya gerçekten çok tutumlusun faturalar çok az geliyordur herhalde
bende dikkat ederim gereksiz harcamam ama senin kadar değil bir arkadaşımda elektrikten tasarruf için televizyonun ışığında otururlar

X