Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Arada aliyorum biz sadece kahveye ve tatliya kullaniyoruz tatlida bayadir yapmiyorum
Ama tereyagi fena degil sıkısınca aliyorum. Eti flnda guzel, siparis getirmem gerektiginde pisman olmadim
Kahvede yazin cok icmedim, kisin iyi gidiyor.
Diğer market markalarından biri o zaman bahsettiğiniz tankere çamaşır suyu konması. Korkunç ya. Neye güvenicez bilemiyorum artık.

sevgili fakir üye arkadaşlarımm herkese iyi gecelerrrr.rüyamızda bari zengünn olalımmm.7 8 saatlik zenginlikte iyidir rüyada bile olsa
Ust dopikte cekim yasasi deyollaaa, kendini zengin hayal edersen zengin olursun deyollaa, ben de diyorum ki ac tavuk kendini bugday ambarinda sanirmis, haydin iyi gecelerr

1. Si planlı olmak demek aynı anda iki iş yapmak demek değil. Hatta iki işi aynı zamanda yapmaya çalışmak dikkat dağınıklığına yol açar bu da işi olduğundan daha uzun sürede yapmanıza neden olur.
2. Olarak 2 buçuk aylık bir çocuk sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü yetmemesi diye bir şey olamaz bütün memeliler yavrularını emzirir. Dünya hali ekstrem bir durumda yani anne ameliyatlı olabilir ağır ilaç kullanıyordur ya da anne vefat etmiştir falan o zaman bebeğe 6 ay boyunca mama verilir. Yok pirinç unu bilmem ne değil. 2 buçuk aylık çocuk oyuncaklar oynamaz. Bezi de kilo durumuna göre 2 numara kullanır bu da en ucuz bezdir. Elde yıkarsanız daha iyi aslında hazır bezler doğada çözünmediği için çevre kirliliğine neden oluyor. Ama ben hazır bez kullandım. Bu yaştaki çocuk takviye gıda almaz herhangi ekstra bir durumu yoksa 1 kez hastaneye kontrole gider ister profesöre götür ister aile hekimine farketmez. Aşı olarak da devletin karşılamadığı 2 aşı var menenjit ve rotavirüs bunlar da zaten 2 kez vurulur sanki her ay parayla aşı vuruluyormuş gibi konuşmaya gerek yok. (aşılar biraz pahalı 250-300 civarı) D vitamini ve kan damlası zaten devlet tarafından verilir ama yok ben illa parayla alacağım derseniz tercih tabikide sizin. Okul olarak da aslında özel okula göndermek çocuğun hayatını kurtarmak diye bir şey yok. Özel okullar daha güzel göz boyuyor sadece. Benim çocuğum özele gidiyor ama mecburiyetten 8-17 arası çalıştığım için.
3. Olarak da tanımadığınız insanlarla yazmayı bile beceremediğiniz (kapiş) kelimelerle konuşmayın. Size tavsiyem burada harcadığınız vakti kitap okumaya harcayın.

4. DAĞNADIĞINI YAŞAMADAN ÖLMEZMİŞ HİÇ BİR CANLI .....

Ya şaka mısınız siz ? Ne demek süt yetmiyor olamaz 🤦🏻‍♀️ gayette olabilir . Vücut üretmiyor az üretiliyor en yaparsam yap olmuyor . Ne yapsın pirinç unu mu kavursun ? Kendini yerden yere mi atsın çocuk açlıktan ağlamaktan helak mı olsun ? Bilmiş bilmiş tavırlar buradan bakınca çok komik duruyor

Oglumu 33 aylık olana kadar emzirdim. Kızım çok zor bir hamilelik sonrasinda 35 haftada doğdu. sütüm 4.gün geldi. Şuanda hem emziriyorum hem mama veriyorum. Cünkü doktorumuz bu çocuğa mama vermemek kötülük olur dedi. Ayrica bir rahatsizligim oldugundan kızım mamayada alışkın olsunki eğer bana birşey olursa aç kalmasın bebeğim diye düşünüyorum. Günde 2 kere mama veriyorum. ama hiç olmayadabilirdi bu bir kusur ayıp değil. Sırf bu örümcekli cahil fikirleri olanlar nedeniyle bebegi olan kadinlar bebeklerine mama vermeyi reddedip bebeklerini hastanelik yapiyorlar. Ne diyim konu geçinmek ve bütçe ama insanlık bitmiş farkında değiliz.

tire Kooperatifi
Çevresinde Migros olanlar bu markayı rahatlıkla bulabilirler, tereyağ vb süt ürünlerini ev yapımı doğal ürünlerden tercih ediyorum ama sürekli aldığım yerlerde tedarik sorunu yaşarsam tire kooperatif ürünlerini tercih ediyorum, Migros'ta kooperatifin tereyağı, yoğurdu ve cam şişede satılan sütü mevcut, diğerlerine göre biraz daha fazla ödemek zorunda kalırsınız ama ne yediğinizi içtiğinizi biliyorsunuz.

Bu arada konu daha çok geçim sıkıntısı üzerinden market alışverişleri sohbetine döndüğünden konuyu ekonomi bölümüne taşıdığımı başta konuyu açan strawberry_cake strawberry_cake olmak üzere hepinize bildirmek isterim, konu araba değişimden ziyade sohbete evrildiği için ne yazsanız konu dışı gibi olacağından, siyaset ve dini konulara girmemek kaydıyla rahatça yazmanız için böylesi daha uygun😌

Büyükşehirde değillerse anlarım. Geçen küçük bir şehirde kiralık evlere baktık, bizim evden büyük ve yeni evin kirası 300 lira. Yemesi içmesi de ona göredir muhtemelen. O zaman yaşarsın paşalar gibi. Ama büyük şehirde arada uçurum var. İzmirde 1000 liraya dağın başında ev bulursun, Ankara ve İstanbulda onu bile bulamazsın.
Ağrı Doğubayazıt’a atandım Kudra. Biraz büyük bir 1+1, ayrı mutfaklı (mutfağın olduğu yere bir oda daha yapılabilir neredeyse), 0 daire tuttuk. Eşyasız 800’dü, eşyalı 1.500. Eşyalar da küçük bir tv, çamaşır makinesi, buzdolabı, masa sandalye, koltuk, yatak, gardrop, halı, perde falan. Ekstra ya da lüks bir şey yok. Bulaşık makinesini biz aldık.

1990’lardan önce yapılmış, karanlık bir daireye eşyalı 1.450 istediler. Yine rutubetli eski, eşyalı 3+1 ama tek odası kilitli (ev sahibinin eşyaları duracakmış orada) daireye 1.350 istediler. Bunlara bu paraları verene kadar o daireye 1.500 seve seve veririm, içime siner en azından dedim. Geçen sene eşyalı 1+1’ler 800’müş burada 😂. Müthiş bir artış olmuş bu sene.

Elektrik 2 haftada 45 lira geldi. Akşam 10’da yatıyorum, öğlen 3’te eve geliyorum zaten. Hafta sonları da çoğunlukla Van’dayım, erkek arkadaşımın yanına gidiyorum. Doğru düzgün kullanmadan nasıl bu kadar geldi diye üzülmüştüm, 20 lira açma kapama bedeli varmış ilk fatura olduğu için sanırım 😅. Bulaşık makinesi ve fırın kullanımı eklenince 90 lira civarlarında gelebilir sanırım bir aylık elektrik.

Ben de bu forumdan ogrendigim kadariyla ogretmenlerin cok guzel maas aldigini dusunuyorum.

4 sene falan önce, bi uye intihar edicem yine atanamadim artik ailemden harclik almaya utaniyorum, telefonum bozuldu yenisi alamadim diye konu acmisti. Dünyanin sonu degil, canina kiymaya deger mi baska bir is bakarsin, ogretmenlik cok guzel, cok da emek verdin ama olmuyorsa da bir hayir vardir. Sonucta dunyadaki son is de degil, asgari bile alsan bir sure seni cok rahatlatir insallah sonra da yeni kapilar acilir demistim.

Ögretmenlerin ek ders kurs vs eklenerek maasinin 10 bin oldugunu, bununla nasil asgari ucretli isi birbiriyle kiyasladigimi soran saldirgan yorumlar almistim ögretmenlerden. O zaman 6 asgariden fazla ediyordu 10 bin.
Öğretmen maaşı şu an bile 6 bin değil 😂. Ek dersle 5.5 seviyesine çıkıyor. 2017’de ek derssiz 2.700’müş. Kurs ve ek dersle 5’i zor görürmüş yani. Şu an ek derssiz 4.700 civarı. Haftanın 7 günü çalışan bir öğretmen 8-10 bin arası alabilir anca.

Öğretmen maaşı şu an bile 6 bin değil 😂. Ek dersle 5.5 seviyesine çıkıyor. 2017’de ek derssiz 2.700’müş. Kurs ve ek dersle 5’i zor görürmüş yani. Şu an ek derssiz 4.700 civarı. Haftanın 7 günü çalışan bir öğretmen 8-10 bin arası alabilir anca.
Evet toplum öğretmeni hep fazla alıyor sanıyor nedense. Yil basında zam alınca maaşım 5.300 oldu, her ay giderek azalıyor en son 5.100 yattı. 9 yıllık öğretmenim.
Ek ders her okulda yok olsa da öğretmenlik yorucu bir meslek ben çok istemiyorum ek ders. Hem derste enerjim olsun hem de eve yetebileyim diye.
Toplam 6 bini bulmuyor maaşım,kaldi ki 4 sene öncesinde mümkün değil.
Belki özel ders veren öğretmenler yorum yapmıştır o konuda. Ancak öyle kazanilir yani. Tam ek ders alsam ve üzerine kurs açsam belki 8 bini bulur daha fazla çıkacağını sanmiyorum. Ama ben verim alamadiktan sonra sırf para için de açmak istemiyorum mesela.

1. Si planlı olmak demek aynı anda iki iş yapmak demek değil. Hatta iki işi aynı zamanda yapmaya çalışmak dikkat dağınıklığına yol açar bu da işi olduğundan daha uzun sürede yapmanıza neden olur.
2. Olarak 2 buçuk aylık bir çocuk sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü yetmemesi diye bir şey olamaz bütün memeliler yavrularını emzirir. Dünya hali ekstrem bir durumda yani anne ameliyatlı olabilir ağır ilaç kullanıyordur ya da anne vefat etmiştir falan o zaman bebeğe 6 ay boyunca mama verilir. Yok pirinç unu bilmem ne değil. 2 buçuk aylık çocuk oyuncaklar oynamaz. Bezi de kilo durumuna göre 2 numara kullanır bu da en ucuz bezdir. Elde yıkarsanız daha iyi aslında hazır bezler doğada çözünmediği için çevre kirliliğine neden oluyor. Ama ben hazır bez kullandım. Bu yaştaki çocuk takviye gıda almaz herhangi ekstra bir durumu yoksa 1 kez hastaneye kontrole gider ister profesöre götür ister aile hekimine farketmez. Aşı olarak da devletin karşılamadığı 2 aşı var menenjit ve rotavirüs bunlar da zaten 2 kez vurulur sanki her ay parayla aşı vuruluyormuş gibi konuşmaya gerek yok. (aşılar biraz pahalı 250-300 civarı) D vitamini ve kan damlası zaten devlet tarafından verilir ama yok ben illa parayla alacağım derseniz tercih tabikide sizin. Okul olarak da aslında özel okula göndermek çocuğun hayatını kurtarmak diye bir şey yok. Özel okullar daha güzel göz boyuyor sadece. Benim çocuğum özele gidiyor ama mecburiyetten 8-17 arası çalıştığım için.
3. Olarak da tanımadığınız insanlarla yazmayı bile beceremediğiniz (kapiş) kelimelerle konuşmayın. Size tavsiyem burada harcadığınız vakti kitap okumaya harcayın.

bu kadar tavsiye yazıp yazıp sonuna "ama ben.." diye dediğinin tersini yapmak da ne bileyim :)
aklınızı kendiniz kullanmıyorsunuz daha başkasına neden veriyorsunuz ?

Arada aliyorum biz sadece kahveye ve tatliya kullaniyoruz tatlida bayadir yapmiyorum
Ama tereyagi fena degil sıkısınca aliyorum. Eti flnda guzel, siparis getirmem gerektiginde pisman olmadim
Kahvede yazin cok icmedim, kisin iyi gidiyor.
Eti gayet güzel biz hep oradan alıyoruz . Kasaptaki adamla tanışıyoruz güzelce paket yapıyor seviyorum

Uht herhangi marka almak yerine cam pastörize bir şişe süt alın en güzeli. Ben belediyenin sütünü alıyorum ama acil işim varsa sütaş yada sekin cam şişesini alıyorum. Yaşadığım şehirde aoç olsa alırdım. Arkadaşların dediği iki marka da tire Kooperatifi ve pınar. İkisi de şu an tek organik sütler piyasada. Bulması zor ama onlar da iyidir.
To.. denildiğinde aklıma hep konyada süt dağıtımcısı adamın süt banyosu yapması geliyor gözüme mesela ondan beri konyadan gelen süt alamıyorum. Ki yine aynı marka içeriğe hurma yağı yazıyordu ama palm yağıydı. Mahkemelik olunca etiketlerini değiştirdi. Güvenilir değil bence
To ile başlayan o markanın mühendisilerinden birisi annem tarafından yakın akraba . Bir görmen lazım nasıl havalılar nasıl övüyorlar sana anlatamam 😃😃🤦🏻‍♀️ Bir düğün yemeğinde eşimle aynı masada oturdular eşime gına geldi diyor ki bıktık artık tor.. dan 😃

Oglumu 33 aylık olana kadar emzirdim. Kızım çok zor bir hamilelik sonrasinda 35 haftada doğdu. sütüm 4.gün geldi. Şuanda hem emziriyorum hem mama veriyorum. Cünkü doktorumuz bu çocuğa mama vermemek kötülük olur dedi. Ayrica bir rahatsizligim oldugundan kızım mamayada alışkın olsunki eğer bana birşey olursa aç kalmasın bebeğim diye düşünüyorum. Günde 2 kere mama veriyorum. ama hiç olmayadabilirdi bu bir kusur ayıp değil. Sırf bu örümcekli cahil fikirleri olanlar nedeniyle bebegi olan kadinlar bebeklerine mama vermeyi reddedip bebeklerini hastanelik yapiyorlar. Ne diyim konu geçinmek ve bütçe ama insanlık bitmiş farkında değiliz.
Mama vermek asla kötü bir şey değil .şahsen ben oğluma yalvardım içsin diye bir gram içmedi sonra çok zorlandık

To ile başlayan o markanın mühendisilerinden birisi annem tarafından yakın akraba . Bir görmen lazım nasıl havalılar nasıl övüyorlar sana anlatamam 😃😃🤦🏻‍♀️ Bir düğün yemeğinde eşimle aynı masada oturdular eşime gına geldi diyor ki bıktık artık tor.. dan 😃

o marka cargil'in anlaşmalı kuruluşu diye biliyorum. cargil'de mısırdan fruktoz şurubu üretip bile isteye zararlı gıda üretimine destek veren bir firma.
bence güvenecek tek bir gıda firması yok. kötünün iyisini seçmek gerekiyor.
yada fabrikasyon olmayan, yerel üreticiye yönelmek lazım ki onlar da haliyle bir tık daha pahalı kalıyor.

o marka cargil'in anlaşmalı kuruluşu diye biliyorum. cargil'de mısırdan fruktoz şurubu üretip bile isteye zararlı gıda üretimine destek veren bir firma.
bence güvenecek tek bir gıda firması yok. kötünün iyisini seçmek gerekiyor.
yada fabrikasyon olmayan, yerel üreticiye yönelmek lazım ki onlar da haliyle bir tık daha pahalı kalıyor.
Onların da temizliği sıkıntılı benim gözümde 😰 o markanın mühendisi dediğim gibi annem tarafından çok yakın . Adam başka bir firmada çalışıyordu firma gıda üzerinde hile yapılmasını istemiş buda ben yapamam diyip oradan ayrıldı bura ile anlaşmıştı . Süt vs grubunda değil ama başka bir grupta üst düzeymiş övüne övüne bitiremiyorlar .

çocuğa yoğurt yaparken mesela tire sütün uhy sini kullanıyorum . sağolsun belediye yolluyor memnunuz. ayda 100 tl lik süt yolluyorlar ve yerel üreticiden aldıklarını da biliyoruz.
Aynı markanın organik sütünü de yatmadan önce ballı ısıtıp veriyorum.14 aylııkken mamayı bırakıp süte geçtik , bütçede inanılmaz farketti

çocuğa yoğurt yaparken mesela tire sütün uhy sini kullanıyorum . sağolsun belediye yolluyor memnunuz. ayda 100 tl lik süt yolluyorlar ve yerel üreticiden aldıklarını da biliyoruz.
Aynı markanın organik sütünü de yatmadan önce ballı ısıtıp veriyorum.14 aylııkken mamayı bırakıp süte geçtik , bütçede inanılmaz farketti
İşte ben şöyle düşündüm uhy süt ile yoğurt yapınca peki marketten aldığımız yoğurt ile arasında nasıl bir fark kalıyor ki

Onların da temizliği sıkıntılı benim gözümde 😰 o markanın mühendisi dediğim gibi annem tarafından çok yakın . Adam başka bir firmada çalışıyordu firma gıda üzerinde hile yapılmasını istemiş buda ben yapamam diyip oradan ayrıldı bura ile anlaşmıştı . Süt vs grubunda değil ama başka bir grupta üst düzeymiş övüne övüne bitiremiyorlar .

ben o tip küçük yerleri temiz beslenme blogu olan, güvendiğim influencerların linklerinden takip edip alıyorum.
özellikle trendyol vs de dükkanı olanları seçiyorum çünkü oralarda gıda satışı için sertifika lazım.

X