ayagima geldi...inanmiyorum

G

gelecekkorkusu

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi gelecekkorkusu
Evlilik...Kader, kismet, bir gun karsina cikiverir hic ummadigin anda ve iste o dersin...

Boyle olduguna ben inanmiyorum ya da yasadigim bu yasamda elde etmek istedigim herseyi calisarak, didinerek, dogru zamanda, dogru yerde bulunarak, dogru haraket ederek ve butun bunlari bilincli yaparak elde ettim, belki bu yuzden inanmiyorum...

Yani oyle hicbirsey pat diye ayagimin dibine dusup aniden firsatlar onume serilmemistir.
Ve aslinda ben birsey yapmadim pat die karsima cikti diyenlerin de aslinda mutlaka az daa olsa bir yerde birseyler yaptigina, bir emek harcadigina inanirim. Bu her konuda boyle sirf evlilikte degil...Atiyorum belki sen ona o anda gulumsemeseydin o da senin yanina hic gelmeyecekti gibi...

Bi dusunun hayatta sahip oldugunuz birsey var mi ki siz en ufak bir caba gostermeden sizin oldu? Varsa merak ediyorum ama boyle birseyin olabilirligine inanmiyorum.

çaba göstermeden çalışmadan didinmeden sahip olabildiğim tek birşeyim bile olmadı.ama sanırım şimdi elimdeki herşeyin kıymetini biliyor olmamda bu sayede oldu....

Arkadaşlarım tabii ki...
Bir anda hayatıma girdiler..
Belki ufacık bir muhabbet sonucu aslında ne kadar farklı hayatlarımız,dertlerimiz olsa da birbirimize çare bulamasak da sadece dinleyerek,gözyaşlarımızı silerek sarıldık hep.:teselli:
Gerçekten de hele buradaki dostlarım ben hiç çaba göstermeden,karşılaşma ihtimalimiz %1 iken hep yanımda oldular.En sevgili dostlarım hep mesafe olarak uzak,gönül olarak yakın bana
Hatta aralarından birtanesi,İzmir'in çok dışında işi olup da benim için şehir merkezine kadar geldi,sadece bir gün benimle sohbet edebilmek için ayağıma geldi. Çirkin Betty..Hem de çok çirkindir kendisi..:1hug:

çaba göstermeden çalışmadan didinmeden sahip olabildiğim tek birşeyim bile olmadı.ama sanırım şimdi elimdeki herşeyin kıymetini biliyor olmamda bu sayede oldu....

evet bak cok guzel bi noktaya degindin bence
ayni yonden bakiyoruz bu konuya
ben de herseyimi zor elde eden bir insan olarak elde ettiklerimin ve ayrica
elde edemedigim seylerin de kiymetini bilirim...Yani elde edemediklerimi birgun elde edersem, eksikligini cok hissettigim seylerse ve cok istemissem, kiymetini en cok ben bilecegim derim kendikendime...Cunku bakarsin uzaktan ve istediklerini elde etmis olanlar onlari siradan seylermis gibi gorurken senin icin bir hayaldir bazen...

aynı fikirdeyim...
hiçbir şey ayağıma gelmedi şimdiye kadar,hep didindim çabaladım.
en ufak şey bile benim çabamla ya da hesaplamamla gerçekleşti.
çok şanslı olduğumu düşündürecek bir olay yaşamadım yani.

aslındaa herkesin kendi hyatındaa küçükte olsa vardırr görmekkk önemli olannn
meselaa hiç çaba sarfetmeden hayata geldikk nefes alıyoruzz ve en büyükk başarı bence bu.

Hayatımdaki hiç bir şeyi çaba sarfetmeden , emek harcamadan kazanamadım. Kazanılmazda zaten..
arkadaşlıkta emek ister , ilgi ister , hoş sohbet ister. aşk ta ilgi ister , sabır ister , özlemle beklemek ister.. yani diyeceğim hayatta her güzel şeyin bir bedeli vardır bu ne olursa olsun..

bende hayatımdaki herşey için çaba sarfettim. sadece eşimde herşeyi oluruna bıraktım. çabalamadım olsun diye çünkü benim ısrarımla olacaksa hiç olmasın diyelerdenim. ama bu kezde eşim çok çaba sarfetti ama kazanan o oldu ve evlendik. aslında herşey ayağına gelir onu kullanmaktır, elde etmektir bütün mesele.

hayatta kalabılmek ıcın bıle caba sarfederken herseyın ansızın ve caba gerektırmeden bıze sunulması ımkansız sanırım..benneyaptımki
ama en guzelıde bu ;bırseylerı cabalayıp kazanmak,basardım hıssını yasamak

Peki size okuma fırsatı sunacak kadar anlayışlı bir aile ayağınıza gönderilmedimi?
Okuyabilecek bir yerlere gelebilecek kadar bir zeka size sunulmadımı?
Her şey insana sunulan bir fırsattır..
Okumak için okul, çalışmak için fırsat..
Bu sözlerin ucu isyana dokunur, zira fırsatları yaratan Mevladır..
Mevla "kun" (ol) der "fe yekun" (oluverir) ayeti kerimesi.. Bazen çalışır didinir elde edersiniz, bazen de hiç ummadığınız anda bir fırsat çıkıverir..

Mesela örnek işim, ben geçtiğimiz iki seneyi çok fazla sıkıntılı geçirdiim okul-iş-aile...
çalışmaktan tam umudumu kestiğim bir anda hiç ummadığım bir şirketten iş teklifi aldım ki alakamız bile yokken bilmem babam bi sene öncesinden dıdısının dısına bizim kızda bilgisayar işiyle ilgileniyo demiş, adam bi sene sonra arkadaşının programcı aradığını öğrenmişte babam aklına gelmişte eniştemi de devreye sokarak beni aradılar düşünürmüsün dediler.. Bende sanırım iş bulamayacağım dediğim anda bu teklifi aldım.. Ben ilahiyat mezunuyum bilgisayar programcılığını özel bi akadimede sürdürdüm ama eşarplı olduğum için hiç bir yer beni almaya yanaşmıyordu..

Sonra nişanlıma gelelim.. Ben yaşadığım ağır, çok ağır bi olaydan sonra bu tür ilişkilerimi kesmiştim kesinlikle kimseyi istemiyordum ama bi arkadaşım nişanlandı.. Ve bi gün bana seni biriyle tanıştırcam dedi kabul etmedim olmaz dedim...
Bizi isteğim dışı tanıştırdılar ve Olaylar bir şekilde gelişti ve biz nişanlıyız ama resmen ve dinen evliyiz şuan...

Valla ALLAH öyle büyük ki ondan umana hiç bir şey imkansız değil.. Bu mantığı şu düşünceyede çevirmek olmaz armut piş ağzıma düş.. Hayatta kalabilmek için çaba sarfetmeli dürüstçe yola devam etmeli ama mucizeleri ALLAH'tan beklemeliyiz...

Son düzenleme:
gerçektende hayatta hiçbişey çaba harcanmadan elde edilmiyor bende buna inananlardanım hiçbişey istediğimiz zaman pat diye ayağımıza gelmiyor ....

Ben de bir yerlere gelmek için çaba sarfettim ama ailem açık görüşlüydü ne okumam konusunda , ne işim konusunda ne de evliliğim konusunda olumsuz bir şeylerle karşılaşmadım ...Şansım bu : Destek olmak için ellerinden gelenleri yaptılar .
Ayrıca bence hayat herkese bir noktada mutlaka dokunur ve bir şans verir , elimize geçen şansı değerlendirmek bizim elimizde bence ...

yorumlariniza tesekkurler
bir arkadas isyana girer bu demis
ben hayat suresince hayatimiza kattiklarimizdan bahsetmistim
zeka, saglik vs bunlardan degil...

hayatta ugrasmadan herseye kader deyip hicbirsey yapmadan oturmaktir esas isyan

güneşin seni görmesini istiyorsan gölgeden çık
diye bi laf vardır.
doğrudur da
emek vermeden bi çiçek bile büyümüyor
ama sanırım senin asıl sıkıntın bu kısmet işleri
kısmet bazen insanın ayağına gelir.
eğer bişey senin kısmetinde varsa.arar bulur seni.nerde olursan ol
çok yakın zamanda eşinden ayrılmış bi tanıdığım
başka bi şehirden biriyle evlendi
adam yakışıklı, iyi bi işi ,kariyeri var. 48 yaşında ,oldukça beyefendi
kadın 47 yaşında hiç evlenmemiş.güzel sayılmaz.tamam güzel değil
3 ay içinde evlendiler
burda çaba var mı.yok
kısmet işte

canım bi gülümseme bile olmadı eşimle aramızda ilk konuşmamızda.ne de ben bi emek harcadım onu evlenmeye ikna etmek için.kursta tanıştık o konuştu benimle.o koştu peşimden.şimdi de çok mutluyum hiç pişman değilim.yani gerçekten pat diye çıktı karşıma.ben hiç bi çaba göstermedim.aksine hep evlenmek istemediğimi söyledim.kaç kez ayrı kaldık yine birbirimiz olmadan yapamadık.en son evlilik.kadere ve kısmete inan canım

çaba göstermeden sahip olunana şey bir anda da gider yada değeri olmaz ama evlilik işlerinde genelde şu sözü çok beğenirim ben olacak iş insanı yormaz derler mücadeleni ver ama yorulmadan yormadan...

ayynen katılıyorum...
yine aynı merkezli bir soru aslında...
ama bu iş kısmettir gerçekten de...
hiç çaba sarfetmedim ben eşimle evlenene kadar...
herşey tıkıt tıkır kendiliğinden ilerledi...hatta anneme bile söyledim ya ne güzel halloluyor her iş kendi kendine diye...
üstelik eşim ve ben ülkemin iki ayrı ucunda büyümüş insanlarız ve kısmet ya tam ortada buluştuk....
ama işim kendi kendine olmadı...tırnaklarımla elde ettim ben bu işi...
bazı şeyler sadece kaderdir bazıları çaba...
senin sorunun asıl cevabı ise...kısmet bu işleeerrrr...

ayrıca da...
arkadaşlarım daha doğrusu dostlarım için hiç çaba sarfetmedim çok şükür...
doğru insanlar beni anlayacak olanlar hatta konuşmadan anlaşabildiklerim hep buldu beni...
şükürler olsun...
tabiki sonrasında ilgimi de sevgimi de hiç eksik etmedim ama hayatıma girmeleri için özel bir çabak olmadı...
eğer açıksan, eğer kendini olduğu gibi yanıtabiliyorsan, eğer komplekslerin yoksa sana hitap edenler buluyor seni...
devam ettirmek de sana kalıyor tabi...

Kadere inanırım ve kaderde değişmeyen 3 şeyin olduğunu dinlemiştim bir ablamdan.
doğum tarihin, ölüm tarihin ve evleneceğin kişi.
Sen ne yaparsan yap bunlar kaderde değişmezmiş. Kim varsa kaderinde onunla evlenirmişsin, eninde sonunda o gelir seni bulurmuş.

ee peki bu ne? Size okumanıza desten olabilcek bir aile sunulmuş? Ama beni kazandığım okula göndermeyen bir ailem vardı..
Burda ki fırsat değilde ne siz ailenizi çaba sarfederek mi kazandınız?
Neden koca işi kısmette aile işi değil? Aralarında ki fark ne ?
Şimdi bu durumdan yola çıkarak iyide insanlar evlenecekleri kişiyi çaba sarfederek bulmuyor ki?? Evlenenler kapı kapı dolaşarak arayarak mı bulmuş? Yada aaa benim koca zamanım gelmiş durun ben bi koca bulayım mı diyorlar ? Tabi ki karşınıza çıkan fırsatları değerlendirdikten sonra emek vermeye başlayacaksınız. Evet siz biriyle tanışırsınız bu tamamen kısmet işidir ama tanıştıktan sonra niteliğini siz yapılandırırsınız. BUrasıda emek işidir. Bu kavramların farkını çözememişsiniz. Siz şuan hz ALLAH'ın vereceklerine kaderine kısmetine isyan niteliği taşıyan sözler yazıyorsunuz sonra da değil diyorsunuz nasıl isterseniz öyle bakın, hayatta size sunulan fırsatlara gözlerinizi kapalı tuttuğunuz müddetçe diğerleri size gelmeyecektir. Bencilliğinizden, ve takıntılarınızdan kurtulmadığınız müddetçe benim size yazmam hata.. Şöyle bir yaklaşımda yapabilirim, bunca insanın tevafuklarına rağmen ki bende buna örnek verenlerdenim, yusufu kuyuda bulunup mısıra sultan olması nasıl bir kader kısmet işiyse ve siz bu gibi gerçekleri göz ardı ettiğiniz ve kadere kısmete inanmıyorum dediğiniz sürece evet bu isyandır, ve siz klişeleşmiş düşüncelerinizden tavırlarınızdan kurtulamadığınız müddetçe benim yorumlarımı anlayamazsınız..

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…