Avusturalya Yangını...

Umarım gelecek vaad ediyoruzdur.
Bir avuç insan kaldı Sanki iyi.
Umarım o bir avuç insan da yok olmaz...

Ben de aynısını düşündüm...
Anne baba olmak hevesi ile sanki çocukları helak ediyoruz....

Gerçi bir hocamız vardı üniversitede.
İyiler doğuracak ki iyilik çoğalsın derdi...
Benim de argumanim hep buydu , ben cogalacagim ki çocuklarımın dünyaya artisi olacak derdim ama bugün ilk defa pişman oldum , bilemiyorum ben yangından fazlasıyla olumsuz etkilendim , bir de İran mevzusu , üçüncü dünya savaşı vs vs

Offf bende çok üzülüyorum ya. Yanan ormanlara mi acırsın, hayvanlara mi,doğanın dengesinin bu yangın yüzünden değişecek olmasınami,insan hayatının bile tehlikede olmasına mi,yoksa aylardır süren yangını caresiz bir şekilde izliyor olusumuza mi hangisine?
Keşke şöyle bol bol bir yağmur yağsa da yangın sönse.

ırkıcılık asla artmıyor , ırkıcılığın hat safada olduğu yıllar 2. dünya savası dönemiydi .
suan bir düşünün bir hitler daha gelebilir mi bu dünyaya ? cehalet artmıyor , çok değil bir kaç yüzyıl önce insanlar keyiflerine göre cadı diye kadınları yakıyorlardı . bunlar dünya da cok azaldı . kıtlık dünya bazında cok cok azaldı .
mesela simdiki tarıma hormonlu bilmem neli diyorlar gecen cok saygın bir profun makalesini okudum ; aslında o tarım sayesinde hastalıklar azaldı . çünkü o tarım sayesinde her eve meyve sebze girmeye başladı . kanser arastırmacısı bir proftu ve cok insan o yazıyı kaynak alıyor . her sey gercekten gösterildiği gibi değil
suç oranları da keza azalıyor . tıp inanılmaz gelişiyor .
agaç dikilme oranı her sene katlanarak artıyor . dünya haberin gösterdği kadar korkunc bir yer değil . eskiden cok daha korkunctu .

Evet hele ki hırs uğrama çıkarılan savaşlar...
Paylaşılamayan topraklar....
Yok olan çocuklar.
Geçen dedim eşime düşünsene çocuksun ve tüm benliğini kazanacağım bir dönemin savaş içinde geçiyor.ailen belki öldü.. Belki bomba yapıyor tepene... Açsın susuzsun. Kimse sana sen çocuksun ayrıcalığı yapmıyor
Sonra instagramda girdim bilindik bir kadın şu mevlüt fetişizmi yapan.... Onun olayını anlattım eşime resimleri falan gösterdim.
Yorumsuz dedi....
Herkes kaderini yaşıyor dedi...

Anladım ne demek istediğini ama ırkçılık gerçekten yükselişte özellikle Avrupa'da ve Amerika'da , şu anda bir Hitler'in var olmaması yakın zamanda var olmayacağı anlamına gelmiyor maalesef
Eskiden cehalet cadı kazanı vs ile olculuyordu ancak şu anda bambaşka şeyler yaşanıyor , belki kadınlar diri diri yakılmıyor olabilir ancak hala dünyanın neredeyse tamamı ataerkil düzende yaşıyor , hala kadınlar daha az maaş alıyor , hala pek çok ülkede kürtaj yasası var , aslında yazacak çok şey var ama yeri burası değil ( malum siyaset ve dini yorumlar yasak)

Ancak sen 20 sene oncesini bilmiyorsun , ben biliyorum , ve inan bana dünya 20 sene önce daha ozgurdu , kadınlar daha özgür ve saygindi , şu anda Amerika da dahil olmak üzere kadınlar gittikçe ikinci sınıfa doğru evriliyor
Bu mevzular bizim arkadaş çevremizde hep konuştuğumuz konulardır , sık sık kendi gençliğimizi göre nasıl daha geri bir dünyada yasadigimizi tartisiriz , ileriye doğru gitmesi gerekirken ne oldu da geriye doğru gidiyor dünya diye konuşuruz

Uzun uzun anlatmak isterdim ama dediğim gibi siyasi ve yorumlar yasak

Ancak dünya gerçekten iyiye gitmiyor , özellikle kadın açısından oldukça gerileme var maalesef

Ben kaderci bir insan değilim ama açıkçası yoruldum artık mücadele etmekten , genç iken oldukça anarşist idim ama artık kafam kaldirmiyor dünyanın geldiği noktayı
Sadece eşim ve yakın çevremde konuşuyoruz , çözümsüz kalıyoruz her seferinde
Ama öyle bir noktadayim ki , bundan daha kötü ne olur dünyada diye bakıyorum gercekten

20 sene öncesinde siz ancak kendi cevrenizi bilirsiniz , o zaman internet yoktu cünkü . ve sizin cevrenizde ya da bildiğiniz olaylardaki değişiklikler dünyayı kapsamıyor .
ataerkillik diyorsunuz ya 20 sene 50 sene önce bunun kralı vardı , çünkü kadınlar bu kadar çalışma içinde değildi . siz siyasi bazda yorumluyorsunuz ama tek kıstas o değil . hemfikir değiliz ve ben bu konuda çok fazla makale okudugum için kendi bilgime güvenmeyi seçiyorum . dünya her sene daha iyiye gidiyor ve daha iyiye gidecegine inanıyorum . 50 sene önce avustralya da yangın olmuyor muydu ?
20 sene önce kadınlar bombos yere öldürülmüyor muydu ? sadece biz duymuyorduk çünkü internet yoktu

Nasıl ırkçılık yok? En başta Abd ırkçı bir başbakana sahip biliyorsunuz bunu..Trump belki bir Hitler kadar ileri gidemeyebilir ama en az Onun kadar ırkçı.
Avrupada da ırkçılık var..devlet yönetiminden bağımsız olarak halkın tavır ve düşüncelerinde bunu çok bariz görebiliyorsunuz özellikle bir Avrupa ülkesinde yaşıyorsanız daha da iyi anlıyorsunuz.
Kıtlık azaldı demissiniz de hala Afrika da Somalide vs ölen milyonlarca insan var.
Zengin dünya ülkeleri izlerken hemde..

Yaa bende kahroldum bundan öncede amazonlar yanıyodu . Yağmur yağmasını bekler olmuşlar baş edemeyince

ırcılık yok mu demişim ?
afrikadaki aclık için zengin ülkeler izliyor mu sanıyorsunuz ? afrikaya yapılan yardımın haddi hesabı yok . salt aile programlanmasına bile miyon dolarlar harcanıyor ama o insanlar cocuk yapmaya devam ediyor , doğum kontrolu günah diye .. birazda kendi kaderlerini kendileri yaratıyorlar .
ayrıca trump ile hitleri bir tutmakta ne bileyim yani

bencede özellikle avrupada ırkçılık hortladi adeta. kıtlıkta bence günbe gün artıyor ve su kaynakları tükeniyor. ve karnı tok sırtı pek bazı ülkeler saçma sapan savaslar cikartip milyonlari birbirine kırdırıyor. ülkeler bölünüp parçalanıyor, halklar dağılıyor.

Dünya üzerindeki tüm canlı türlerinin en az %75'inin toplu yok oluşlarla yok olduğunu biliyoruz. En uzak atamız hayatta kalmayı başardı ve bakın buradayız. Bilim adamları da eğer kendimizi yok etmemeyi başarırsak, medeniyetimizin gelişmeyi sürdüreceğini söylüyorlar.

Daha 100 yıl kadar önce, savaşta en az 10 milyon insan öldü. hastalıklar, kıtlıklar, soykırımlar... ben o dönemi tabiki de yaşamadım ancak tarihe baktığımızda tüm dünyanın bir refah dönemi içinde olduğu rahatlıkla farkediliyor. iran ve abd arasında bir savaş çıkma ihtimali bile (savaş olması değil, ihtimali) tüm dünyayı ayağa kaldırabiliyor. çok rahatlıkla söyleyebilirim ki insanlık umut vaadediyor. bu sitede bu endişelerin konuşuluyor olması bile bunun bir kanıtı.

tekrar söylüyorum ben medeniyetimizle gurur duyuyorum. bakın milliyetim demedim. Milana22

Son düzenleme:
2.dünya savaşından sonra had safhadaydı demissiniz
Şimdi çok az mi sanıyorsunuz?
Tabiki yardimlar hic yapilmiyor demedim yeterli degil diyorum yeterli olsaydı bu sorun bitmiş olurdu.
Trump başka mazeretler öne sürerek yapıyor ırkçılığını tabiki Hitler kadar ileri gidemez dememin sebebi buydu.
Neden Meksika sınırını koydurdu neden müslümanlara karşı bu kadar sert vs bunları bir düşünün derim..

tamam , tamam . gercekten dünya tarihinden , şimdiki dünya bilgisinden , afrikadan vs vs bu kadar bihaber biriyle tartışmak istemiyorum .
sizin dediğiniz gibi her şey korkunç ! iyi forumlar

Yangınlarda çok iç acıtıcı görüntüler var. Bebek kanguru mesela yanmış garibim kaçmaya çalışmış. 500 milyon hayvan ölmüş bu yangınlarda. Dün yağmur yağmaya basladı diye okudum umarım en azından bir kısmını bari söndürür. Doğa kendi düzenini tekrar kurar ve söz vardır intikamını alır diye.

tamam , tamam . gercekten dünya tarihinden , şimdiki dünya bilgisinden , afrikadan vs vs bu kadar bihaber biriyle tartışmak istemiyorum .
sizin dediğiniz gibi her şey korkunç ! iyi forumlar
Dünya tarihi ve şimdiki dünya hakkında en az!sizin kadar bilgiye sahibim farklı düşünüyor olmamız sizin daha bilgili olduğunu mu gösteriyor sanıyorsunuz?
Hiç sevmem kendi bilgilerinin en doğrusunun olduğunu iddia eden insanları gerçekten..buna ukalalık derim ben ve malesef asıl cehalet..
Trump ırkçı değil dünya harika insanlar süper vs...küçük bir tweet iliştirip gideyim ben bu dünyaya pempe çerçeveden bakan üyemizin yanindan))

Eklentiler

• Screenshot_20200106-175352_Twitter.jpg
    102,4 KB · Görüntüleme: 48
20 sene önce internet vardı
Neyse uzatmayalım , en sevmediğim tartışma şekli birbirini ikna üzerine kurulu olan , sonuçta farklı düşünüyoruz , ancak beni çok hafife aldığın için üzüldüm gerçekten
Yirmi sene önce ben italya'da bu konular üzerine master yapıyordumyani lütfen bilgimi benim "çevrem" ile sınırlama , emin ol senin okudugun makalelerin bin katını okudum ve o makaleleri yazan insanlarla beraber çalıştım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…