Avusturalya Yangını...

maydanozsuyu

My little sunshine🌞
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2019
3.482
6.192
31
Hanımlar kaç gündür içim çok tuhaf.
Koca bir kıta yanıyor....
Resmen anksiyetem tuttu...
Düşünüyorum ormandaki canlıların çok canları yandı ölürken...
İtfaiye erlerine korkuyla sarılan koalalar.. Yaralı bitmiş halde canlılar...
Ölen insanlar.
Başka canlılar.
Dünyadaki savaşlar ölen çocuklar.
Ben bu tür olaylardan çok etkileniyorum.
Öyle ki eşim resimleri gösterdi oturdum ağladım...

Neden olmuş bilinmiyor galiba.
Ama içime dert oldu.
Resmen gidip yardım etmek istedim.

Minicik bir oğlum var daha bebek....
Dünya hergün felaket yaşıyor.
Yangınlar... Depremler.... Seller...
Onlar yetmiyor..
İğrenç insanların iğrençlikleri..
Çocuk tecavüzleri... Tecavüzler... Cinayetler... Çocuk mafyaları... İnsan ticareti..

Yine içim çok kara...
Moralim yerlerde.
Nasıl zarar almadan büyüyecek bu çocuklar....?
Nasıl canları yanmayacak...?
:KK61:

O yangına ben de çok üzüldüm, manzaralar korkunç. Bir de çok yakın bir kaç akrabamız ve arkadaşımız da var oralarda. Haberleştik işte, iyiler mi, yangına yakınlar mı filan diye... İnşallah daha çok can yanmadan söndürebilirler. Koalaların foroğrafları vardı sosyal medyada, bakamadım valla. İçler acısı.

Çocuklarımıza gelince, fanusta büyütemeyiz. Canları da yanacak, üzülecekler de. Bize düşen bunlara rağmen nasıl yola devam edeceklerini, nasıl savaşacakları öğretmek. Biz de öyle yaşamıyor muyuz? Biz de birer ana-baba çocuğuyuz, onlar da aynı endişeleri taşıyorlardı herhalde. Dünyanın düzeni böyle işte.

Ben görüntülere bakmadım bilerek ancak şunu söylemeliyim ki; dünya bir çok kez doğal afetler sonucu, canlıların toplu olarak yok oluşuna tanık olmuştur. İlk değil, son da olmayacaktır. Vahşi şartlar altında hayatta kalmaya çalışan canlı türlerinden sadece biriyiz. Bu canlıların en zekileri olarak, ders çıkarmalı ve zekamızı kullanarak önlemler almalıyız. Her zaman yaptığımız gibi. İnsan var oldukça ümit tükenmez. 🙂

Herkes üzülüyor
Önemli olan payınıza düşeni yapıyor musunuz kuru kuru mu üzülüyorsunuz?
İnanın yapıyorum.
Her sene bulunduğu ilde ağaçlandırma projesi başlatılması için girişimlerde bulunuyorum.
MEB belediye ve Orman bakanlığı iş birliği ile....

Her sene öğrencilerimle ağaç diler kılın meme veririz hayvanlara.

Zaten babam da çok öenm verirdi.... Tayin olurduk zırt pırt her gittiğimiz yerde her sene bir ağaç diker biz gidicez ama bunlar kalacak bizim anılarımızı yaşatacak derdi.

bunu o yangından bagımsız bir sekilde söylüyorum , dünya gittikce daha iyi duruma gidiyor .
hem yasam oranlar hem suç oranları hemde ağaç sayısı bazında .
bu kadar umutsuzluğa düşecek bir durum yok . türkçe kaynak okumayın , güzel haberler yapan siteleri takip edin

Ben görüntülere bakmadım bilerek ancak şunu söylemeliyim ki; dünya bir çok kez doğal afetler sonucu, canlıların toplu olarak yok oluşuna tanık olmuştur. İlk değil, son da olmayacaktır. Vahşi şartlar altında hayatta kalmaya çalışan canlı türlerinden sadece biriyiz. Bu canlıların en zekileri olarak, ders çıkarmalı ve zekamızı kullanarak önlemler almalıyız. Her zaman yaptığımız gibi. İnsan var oldukça ümit tükenmez. 🙂
Pesimist bir yapım olduğu için hep ümitsiz bakıyorum dünyaya.
Hele insanlığın gidişatı...

bunu o yangından bagımsız bir sekilde söylüyorum , dünya gittikce daha iyi duruma gidiyor .
hem yasam oranlar hem suç oranları hemde ağaç sayısı bazında .
bu kadar umutsuzluğa düşecek bir durum yok . türkçe kaynak okumayın , güzel haberler yapan siteleri takip edin
Bana hiç öyle gelmiyor ya...
Haber zaten okumıyırum yıllar oldu diyebilirim.
Malum yanlı gazetecilik olayları beni geriyor.
Genelde makale okurum...
Endemik türler yok oluyor.
Susuzluk kapıda..
Sanırım hep pesimist makaleler okuyorum

Koca bir kıta yanıyor aylardır
Ve koca dünya yangını sonduremedi
500 milyon hayvan öldü
Yanan agaclari söylemiyorum bile
Hayatımda ilk defa çocuk doğurduğunu pişmanım , bu sabah eşimle konuştuk daha bu konuyu , neden yaptık biz bu çocukları , onları nasıl bir gelecek bekliyor diye
Çok çaresiz hissediyorum kendimi çocuklarımın gelecekte yaşayacağı dünyayı dusundukce

Bana hiç öyle gelmiyor ya...
Haber zaten okumıyırum yıllar oldu diyebilirim.
Malum yanlı gazetecilik olayları beni geriyor.
Genelde makale okurum...
Endemik türler yok oluyor.
Susuzluk kapıda..
Sanırım hep pesimist makaleler okuyorum
Stres ve gelecekte olması muhtemel kötü olayları öngörme kabiliyeti ve değiştirme iradesi sayesinde insanoğlu hayatta kalmayı başarabildi ve bu hisler sayesinde bir şeylerin değişmesi gerektiğini fark edebiliyor. Bu çok kıymetli bir özellik. Bu yüzden gelecek vaadediyoruz ya. 🙂

bende katılıyorum hanımefendiye , insanlık gelişiyor hemde çok. sadece olan köt,ü şeylere odaklanmayın
Valla kuzum aynı dünyada yaşamıyor muyuz diye düşündüm bir an
İnsanlık nasıl gelişiyor yahu? Gerçekten fikirlerini merak ettim
Yani bana kalırsa 20 sene öncesine göre cehalet inanılmaz artıyor , ırkçılık yine artışta , işin kötüsü cehalet pirim yapıyor , eğitimli insanlar asagilaniyor
yani nerden baksam elimde kalıyor insanlığın geldiği nokta , o yüzden merak ettim fikirlerini bu konuda

Koca bir kıta yanıyor aylardır
Ve koca dünya yangını sonduremedi
500 milyon hayvan öldü
Yanan agaclari söylemiyorum bile
Hayatımda ilk defa çocuk doğurduğunu pişmanım , bu sabah eşimle konuştuk daha bu konuyu , neden yaptık biz bu çocukları , onları nasıl bir gelecek bekliyor diye
Çok çaresiz hissediyorum kendimi çocuklarımın gelecekte yaşayacağı dünyayı dusundukce
Ben de aynısını düşündüm...
Anne baba olmak hevesi ile sanki çocukları helak ediyoruz....

Gerçi bir hocamız vardı üniversitede.
İyiler doğuracak ki iyilik çoğalsın derdi...

X