Avrupa’nın en yenilikçi 100 üniversitesi arasında Türkiye’den tek bir isim yok

Huy Meselesi

🌜🌚🌛
Kayıtlı Üye
29 Şubat 2012
61.512
62.457
Avrupa’nın en yenilikçi 100 üniversitesi arasında Türkiye’den hiçbir isim yer almadı. Birinci sırada Belçika’daki Leuven Katolik Üniversitesi var.

istanbul-universitesi.jpg

Reuters’ın ilk kez hazırladığı Avrupa’nın en yenilikçi 100 üniversitesi listesi arasında teknik üniversiteler ilk sıralarda bulunuyor. Bu üniversitelerin en büyük özellikleri ise bilimi geliştirmeleri, yeni teknolojilere odaklanmaları ve küresel ekonomiye yön veriyor olmaları.

Reuters üniversiteleri sıralarken en çok akademik yayın yapan eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları ve hükümetlerin fonladığı laboratuvarların da aralarında bulunduğu 600’ü aşkın küresel organizasyonu temel alan ve akademik makalelerle birlikte patent alımlarına odaklanan 10 farklı ölçüt kullandı.

Avrupa’nın en yenilikçi üniversitesi Belçika’da

İlk sırada en geniş araştırma ve geliştirme kuruluşuna sahip Belçika’daki Leuven Katolik Üniversitesi yer alıyor. İkinci sırada Imperial College London, üçüncü sırada Cambridge Üniversitesi, beşinci sırada Münih Teknik Üniversitesi bulunuyor.

Listenin hakimi Alman üniversiteleri

100 üniversitenin 24’ü Almanya’dan. Bölgesel bazda ise 60 üniversiteyle Batı Avrupa’nın listeye hakimiyeti göze çarpıyor.

Türkiye’nin yokluğu dikkat çekti

Türkiye’den ise hiçbir isim Avrupa’nın en yenilikçi 100 üniversite arasına giremedi. Reuters’ın yayımladığı raporda “İlk 100’de Avrupa’nın en kalabalık iki ülkesi Rusya veya Türkiye’den hiçbir üniversitenin bulunmaması göze çarpıyor” dendi.

Öte yandan Avrupa’nın en müreffeh ülkeleri olarak gösterilen İsveç ve Finlandiya’dan da hiçbir üniversite listede yok.

Times Higher Education’ın 2015-2016’daki sıralamasında ise Koç, Bilkent, Sabancı, Boğaziçi, İstanbul Teknik, ODTÜ, Anadolu, Erciyes, Hacettepe, İstanbul ve Yıldız Teknik dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almıştı.
http://www.diken.com.tr/avrupanin-en-yenilikci-100-universitesi-arasinda-turkiyeden-hicbir-okul-yok/

Şaşırdık mı?
Hayır.
Bilgi çağındayız.
İcatlarımız burada kıymet görmüyor, çocuklar desteklenmiyor. Eğitim yerlerde.
Gelişmiş ülkelere yetişmek için şanımız kaldı mı ondan bile emin değilim.
Hedef 2023 dediklerinde bana bir gülme geliyor.:KK70:

namaz kılmayan hayvandır diyen profesör
bu ülkeye cahiller lazım diyen profesör lerimiz var
üstelik onları yersiz konuşanları eğitmek için ceza evlerimiz var haksızlık etmişler:KK53::KK53::KK53::KK53:
idddaa ediyorum avrupanın en kültürlü hapisaneleri bizde adamlar üniversitede değil hapiste:süslü:

9-8'lik eğitim sistemimiz var
Hangi üniversiteyi listeye almakta kararsız kalmışlar hiç birini almamışlar.

Ondan sonra niye beyin göçü :KK14:

X