Araf Suresi 172. Ayet

lollapalooza

Nirvana
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2009
97
126
40
Konuyu sadece yaptığım bir tefekkürü ve Rabbimizin güzelliğini sizlerle paylaşmak için açtım.
Bu ayetin meali şu şekilde:
"Bir de Rabbin, Âdemoğullarından, bellerindeki zürriyetlerini alıp da onları kendi nefislerine şahit tutarak: Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" dediği vakit, "pekâlâ Rabbimizsin, şahidiz" dediler. (Bunu) kıyamet günü "Bizim bundan haberimiz yoktu." demeyesiniz diye (yapmıştık)."

Okurken Rabbimizin Elestte bize sorduğu sorunun naifliği kalbime dokundu. O gün bizlere aslında öyle şevkatle, sevgiyle sorulmuş ki bu soru. Bugün biz bu soru kalıbını ne zaman kullanıyoruz? Zaten cevabını bildiğimiz sorular için değil mi? Rabbimiz tabiki biliyordu ne cevap vereceğimizi ama yine de sordu nefslerimizi şahit tutmak için. Ama sorunun soruluşu, kullanılan kalıp öyle naif ki. Mesela nazımız geçen, çok sevdiğimiz kişilere demez miyiz? " Ben senin dostun değil miyim?" " Ben senin canın değil miyim?"Aslında cevabını biliyoruzdur ama bir tasdik bekleriz. Soruyu sorarken de içimizde sevgi ve şevkat vardır. Ben senin dostun değil miyim? Neden böyle yapıyorsun? diye de devam edebiliriz. Bir sitemdir ama sevgi dolu.
Rabbimiz bize " Ben sizin Rabbinizim" de diyebilirdi veya " Sizin Rabbiniz kim" diye sorabilirdi başka isimlerini vurgulamak için ama burada seçilen kelime ve dilbilgisi yapısı bile Rabbimizin naifliğini, sevgi dolu oluşunu göstermiyor mu?
Bizleri cehennemde yakmaya hevesli bir Allah düşüncesi ile büyütüp, Allahın merhametini es geçenler sadece şu sorudaki inceliği ve zerafeti görebilseydi keşke.

Son düzenleme:
Elestü birabbiküm ben sizin Rabbiniz değil miyim ? kalü bela cevabıdır evet Rabbimin yüceliği naifliği .. Rabbim seni gerektiği gibi asla övmem Allah kabul etsin iyi ki yazdınız ..Harika

Çok güzel yazmışsınız

Elestü birabbiküm ben sizin Rabbiniz değil miyim ? kalü bela cevabıdır evet Rabbimin yüceliği naifliği .. Rabbim seni gerektiği gibi asla övmem Allah kabul etsin iyi ki yazdınız ..Harika

Ben de çok beğendim. Allah razı olsun.

Yazmayı nasip edene, idrak ettirene hamdü senalar olsun. Hepimize yaşadığımız her olayda Onun güzelliğini görmeyi ve her daim O nu övmeyi nasip etsin Rabbimiz. Sevgilerimle

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…