Araba Meselesi

Aleenn

Üye
Kayıtlı Üye
23 Mart 2024
245
55
25
Merhaba kızlar. Daha önceden burada bir konu açmıştım arsa alacağım ile ilgili. Arsayı kaçırdım. Başka arsa bakmak da içimden gelmiyor. Araba almak istiyorum. İkinci el piyasası iyiye gitmiyor arsa gibi bir yatırım olmayacak farkındayım ama araba da bir ihtiyaç maalesef ki. Evim ve iş yerim arası mesafe fazla ve yollar çok tenha. Şimdilik param iyi bir arabaya yetmiyor ama yaşı büyük araçlar da beni model yükseltecek olanaklara erişinceye kadar idare eder diye düşünüyorum. Birkaç seneye ikinci el ne durumda olacak bilmiyorum ama herhalde her malın bir alıcısı çıkar gibime geliyor.
Şöyle ki bulunduğum il ve çevre illerden bakabildim. Şoförlüğüm çok iyi değil çok uzaktan yaşadığım ile getiremem diye. Bana yardımcı olacak babam var sadece o da ülkenin bir ucundan gelecek ben diğer ucundayım. Çok kalamaz çünkü çalışıyor. Ekspere sokmak için üç araç arasında kaldım. Bir tanesi Fiat Punto Grande 1.4 Fire Active Otomotik 129 bin kilometrede sağ arka çamurluk ve sağ arka kapı boyalı. Tramer iki bine yakın. 2008 model. Fiyatı 465 bin dedi en son. Diğer araba Peugeot 207 VTİ Premium 1.6 otomotik 120 binde 2008. Değişen, boya, tramer yok. Fiyata en son 520 bin dedi. Bir diğeri ise Peugeot 206 1.4 Fever 2008 model otomotik. Kilometre olarak 98 binde (Bana yaşına göre az geldi gerçi bu araç ticaride kullanılmaz diye düşünüyorum ama ciddiye binerse bakacağız tabi oynama var mı diye) ve lokal boyaları var birkaç yerde. Fiyatına 480 dedi. Bu üç araba kaldı eleye eleye. Sizce hangisi olabilir? Bunlardan olmaz şöyle bir yol izle tarzı tavsiyelerinize de açığım. Yardımcı olabilir misiniz?

Arabaların yaşı büyük.
2008 megane 260 bin km otomatik aracımızı 280 bine zor verdik .

98 bin km kesin oynama vardır diyorum çünkü yaşina göre fazla az.
2008 model için üçünün de fiyati gerçekten fazla. Km lerde orijinal gelmedi bana ya.
Otomotik miydi? Tramer-boya-değişen durumu neydi?
Ben de fazla az diye düşünüyorum. Ama çok kolay anlaşılabilecek bir şey nasıl yalan söylesin ki?
Daha önceden Peugeot 206 1.4 Comfort baktık elli iki bindeydi o da. Garaj arabasıydı. Sorgullattık doğruydu kilometresi. Garaj arabası olduğu tipinden bile belliydi ama. Sonra satıcı başka problemler çıkarttı. Bıraktık.

Bu fiyat aralığında otomatik biraz sıkıntı. Düz viteste daha düzgünlere denk gelirsiniz aslında. Biz önce düzle başladık sonra onu satıp otomatiğe geçtik. Ara basamak için düzden başlamak daha mantıklı sanki

hiçbiri 🥲🥲
mercedes gibi sağlam arabalar dısında yası bu kadar büyük arabaya para verilmez. bahsettiğiniz arabaların en büyük 2016-17 modellerine para verilir. kaldı ki kmleri de yüksek. 1-2 sene sonra motor sorunları yaşarsınız. bir sürü masraf gerek yok bence. altına vs yatırıp üzerine ekleme yapın bence düzenli. ileride bir fırsat arsa, ev, araba falan çıkar belki o zaman kullanırsınız parayı. ama su an sırf bir seye yatırmak için parayı hiç etmek mantıklı değil

Bu fiyat aralığında otomatik biraz sıkıntı. Düz viteste daha düzgünlere denk gelirsiniz aslında. Biz önce düzle başladık sonra onu satıp otomatiğe geçtik. Ara basamak için düzden başlamak daha mantıklı sanki
Manuel için çok daha yeni arabalar var haklısınız. 2013 Linea falan denk gelmişti. Ama yaşadığım ilin yol problemi böyle hat safhada trafik berbat. Küçük bir il ama çok problemli. Manuel ile çıldırırsınız yani.

hiçbiri 🥲🥲
mercedes gibi sağlam arabalar dısında yası bu kadar büyük arabaya para verilmez. bahsettiğiniz arabaların en büyük 2016-17 modellerine para verilir. kaldı ki kmleri de yüksek. 1-2 sene sonra motor sorunları yaşarsınız. bir sürü masraf gerek yok bence. altına vs yatırıp üzerine ekleme yapın bence düzenli. ileride bir fırsat arsa, ev, araba falan çıkar belki o zaman kullanırsınız parayı. ama su an sırf bir seye yatırmak için parayı hiç etmek mantıklı değil
Araba alacağım diye bir süredir nakitte bırakıyorum. Yani şöyle ki apartta kalıyorum ve burası altın saklamak için elbette güvenli bir yer değil. Annemlerin binasına da birkaç defa hırsız girmişti. Tek çare altın hesabı kalıyor. O da kısa süreli zarar ettiriyor ben zaten yakın zamanda araba alırım diye düşünüp tl de bıraktım. Mercedes ya da 2016-2017 modelleri ben uzun bir süre alabileceğimiz düşünmüyorum.

Böyle de zarar edersiniz. Sanayiden çıkamazsınız.
Bir arkadaş Peugeot 206 almıştı iki yıl önce otomatik. Bugün kilometresi iki yüz elli bine yakın onunki de 2009 modelinden. Pek sanayiye gitmiyor rutin kontroller için sadece. Yani kesin problem yaşar mıyım yoksa şana meselesi mi?

Ben 2017 otomatik corsa arabamı 600bine sattım 4-5 ay önce bikaç çizik harici hatasızdı kmsi 80bindi. Motoruna vs kefildim. Bi 100 bin daha ekleyip daha yüksek yıl ve düşük km bakın sanayiden çıkamazsınız yoksa

Bir arkadaş Peugeot 206 almıştı iki yıl önce otomatik. Bugün kilometresi iki yüz elli bine yakın onunki de 2009 modelinden. Pek sanayiye gitmiyor rutin kontroller için sadece. Yani kesin problem yaşar mıyım yoksa şana meselesi mi?
Bizde 2007 model düz vites bir araba vardı 180 binde sattık. 70-180 arası biz kullandık. 120 binden sonra özellikle cidden masrafı artmaya başlamıştı. Ki otomatiklerde daha çok sorun oluyor diyorlar.

Arabalardan biraz anlarım.
Punto dan uzak dur, nalet bir araba
7 8 ay kullandık 40 bin masraf yaptık 2012 modeldi hemde.
Satarken de ederinden 40 bin aşağı verdik.
Derdi hiç bitmedi.Şuan 2014 Ford fiesta kullanıyoruz,ona da masraf ettik ama şuan çok memnunuz.
Manuel kullanabiliyorsanız 2014 dizel manueller şuan 550 civarında.
Uzak illere zaten gitmeyin,3 kağıtçı dedikleri gibi çıkmıyor çoğu araç.
Expere de fazla güvenmeyin derim
Onların da anlamadığı yerler oluyor.

Araba alacağım diye bir süredir nakitte bırakıyorum. Yani şöyle ki apartta kalıyorum ve burası altın saklamak için elbette güvenli bir yer değil. Annemlerin binasına da birkaç defa hırsız girmişti. Tek çare altın hesabı kalıyor. O da kısa süreli zarar ettiriyor ben zaten yakın zamanda araba alırım diye düşünüp tl de bıraktım. Mercedes ya da 2016-2017 modelleri ben uzun bir süre alabileceğimiz düşünmüyorum.
bütceniz ne kadar?

Manuel için çok daha yeni arabalar var haklısınız. 2013 Linea falan denk gelmişti. Ama yaşadığım ilin yol problemi böyle hat safhada trafik berbat. Küçük bir il ama çok problemli. Manuel ile çıldırırsınız yani.
Ben 2 ay önce Mazda aldım 550 fiyat vermişti işte yoldu lastik di falan 600 e mal oldu 2011 model km 130 bindeydi gayet memnunum sorun çıkartmadı ilerde model yükseltebilirim 1 yıl kullanıp bu tarz bir arabada seçenek

Çok arabadan anlamam ama geçen karşıma bir video çıkmıştı. Peugeot arabaların motorunda birşey (yağ içinde dönen bir şey) varmış. Düşük kilometrede bile çok arıza veriyormuş. Sanayiden çıkmıyor bu araçlar diyordu videoda. Araştırın bence

Ben yaşlı ve km yüksek bir araç alıyorsam dayanıklı arabalara bakardım. Japon arabaları olabilir mesela. Almanlara göre daha ucuzlar ve çok dayanıklı oldukları söyleniyor.

Butceniz nedir? Ben daha yeni 2010 qashqai'mi 600'e verdim tanidik diye, tanidik olmasaydi 650'ye verirdim.

136 bin km idi ve ilk sahibiydim. Bi tik butce arttirip qashqai almanizi oneririm, 2.eli peynir ekmek gibi satiliyor, cok saglam arabadir.

Bizde 2007 model düz vites bir araba vardı 180 binde sattık. 70-180 arası biz kullandık. 120 binden sonra özellikle cidden masrafı artmaya başlamıştı. Ki otomatiklerde daha çok sorun oluyor diyorlar.
Önerdiğiniz bir şey var mı yani otomotik sorunsuz?

X