Aptallaştım sanki,böyle olup çözüm bulabilen var mı

Nitrit

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2021
2.707
5.865
Slm kızlar,çalışan 2 çocuk annesi 31 yaşında kadınım ama son zamanlarda algılamada sıkıntı yaşadığımı farkettim,okul döneminde okul birincisiydim ezberim falan çok iyiydi şu an ne izlediğim bir filmi ne de okuduğum bir kitabı aklımda tutamıyorum günlük hayatta da biraz tabiri caizse avelleştim 😁 Vitamin değerlerim falan normal çıkıyor bu konuda yardımcı olabilecek olan var mı

Slm kızlar,çalışan 2 çocuk annesi 31 yaşında kadınım ama son zamanlarda algılamada sıkıntı yaşadığımı farkettim,okul döneminde okul birincisiydim ezberim falan çok iyiydi şu an ne izlediğim bir filmi ne de okuduğum bir kitabı aklımda tutamıyorum günlük hayatta da biraz tabiri caizse avelleştim 😁 Vitamin değerlerim falan normal çıkıyor bu konuda yardımcı olabilecek olan var mı

Hep aynı döngü ile yaşamaya başlayınca böyle oluyor maalesef.

ara sıra hayata ara verip değişiklik yapmak lazım .

Bence sosyal medyanin, ozellikle bu akış sisteminin etkisiyle kadin erkek herkeste malesef var bu artik. Dikkat suremiz mahvoldu, hafizamiz mahvoldu. Ama dediginiz gibi ben de anne olduktan sonra kendimde ciddi bi gerileme farkettim. Sanirim bunun tibbi bi aciklamasi da varmis. Bir tane makaleye denk gelmiştim. Muhtemelen baska arastirmalar da vardir. Ama geçici bir durum diye biliyorum. Kafamiz cok dagiliyor malesef her turlu etki ile. Dopamin detoksu, ekran diyeti vs diyorlar ya. Onlar kisa vadede sonuclar veriyor aslinda , onemli olan surdurebilmek. Arastirin isterseniz

Hem çalişan hem 2 çocuk annesi bir kadının hala düzgün cümle kurabiliyor ve sorulduğunda kendi adını hızlıca hatirlayabiliyor olması yeterli bence😁Vitaminlerinizle oynamayın herşey yolunda

😅😅 Kendimce uyguladığım ve hemen hemen hepsinin işe yaradığı şeyleri sayarsam: Sosyal medyaya sınır getirmek, dinlediğiniz izlediğiniz şeyler konusunda seçici olmak, yemek konusunda çok dikkatli olmak (paketli, işlenmiş, katkı maddeli gıdaları direkt elemek), şeker kullanmamak, yeterli sıvı almak, inancınıza veya hayat stilinize göre günde 10-15 dakika meditasyon, dua, ibadet vb. zaman ayırmak, çok geç yatmamak, kalkar kalmaz telefona koşmamak, yeterince güneş ışığı almak, yürüyüş, sevdiklerinize zaman ayırmak, strese sokan şeyleri/insanları mesafede tutmak, maddi manevi ve fiziksel olarak güvende hissedeceğiniz her şey üzerine çalışmak.

Vitamin eksikliği sebep olabiliyor. Bir de geçen gün bir video izledim. Unuttum kimdi. Aklımda fransızca konuştuğu ve çok yaşlı olduğu kalmış. Şey diyordu, her gün size zor gelen bir şeyler okuyun. Gençlik beyinde diyordu 😊 Okumanın,anlamanın zor olduğu bir kitap ya da makele bulup ondan biraz biraz okumayı deneyebilirsiniz. Bende de var malesef sizdeki durum.

Normal değil mi ? Aklımızda bin bir soru var. Ben kendimden en yakın zamanı örnek vereyim Kayseri'deki olaydan beri sabahlara kadar uyuyamiyorum, özel bir çocuğum var bir saniyelik boşluğunda başına bir şey gelirse ,ben anlamazsam, çocuğum derdini anlatamazsa, kendini koruyamazsa ... Delirmek üzereyim. Limon almak için dolabı açıyorum kapağı açarken ne alacağımı unutup dakikalarca dolaba bakiyorum. Eşim bir şey anlatıyor yanına gidip anlamadım diyorum. Yemin ederim algilayamiyorum 3-4 kez soruyorum ne dedin anlamadım diye...

Kesinlikle telefon/sosyal medya maruzşyetinin etkili olduğunu düşünüyorum kendi adıma. He 2 çocuk da epey etkiliyordur tabii.

Aynı aptallaşma durumu bende de mevcut. Ama ben sosyal medyaya değil de çevremdekilere bağlıyordum 😂😂 bi daha düşüneyim bu konu üzerinde…

B12'nize tekrar baktırın. Belki sınırda düşük olmasa dahi sizi fazla etkiliyor olabilir.

Normal değil mi ? Aklımızda bin bir soru var. Ben kendimden en yakın zamanı örnek vereyim Kayseri'deki olaydan beri sabahlara kadar uyuyamiyorum, özel bir çocuğum var bir saniyelik boşluğunda başına bir şey gelirse ,ben anlamazsam, çocuğum derdini anlatamazsa, kendini koruyamazsa ... Delirmek üzereyim. Limon almak için dolabı açıyorum kapağı açarken ne alacağımı unutup dakikalarca dolaba bakiyorum. Eşim bir şey anlatıyor yanına gidip anlamadım diyorum. Yemin ederim algilayamiyorum 3-4 kez soruyorum ne dedin anlamadım diye...
Aynen bende böyleyim işte,Sanki ben tek böyleymişim gibi geliyor bana..Çok haklısınız şu an çocuklarımız için kendimiz için bayağı endişeli bir dönemdeyiz

buradaki bazı tezleri çürütebilecek şeyler söyleyeceğim maalesef.
çocuğum yok. sosyal medya alışkanlığımın neredeyse hiç olmadığı bir dönemde resmen akıl tutulması yaşadım ve halen de yaşamaya devam ediyorum. birkaç ay öncesine değin işim ve kariyerim açısından çok yoğun ve bir o kadar da stresli dönemden çıktım. o dönemden çıkana kadar uzun saatler okuma, yazma, ayrıca laboratuar ve atölyede uygulama yapmak zorunda idim. ama kafam adeta marş basmıyordu. kimi günler "bu işi yapacağıma keşke ölsem" dediğim oldu. bir gece uykumdan uyandığımda birkaç saniyeliğine geçici hafıza kaybı yaşayarak eşimi dahi hatırlayamadım.
eğer bu durım hafıza eksikliğiyse uzman tarafından değerlendirilir fakat buna beyin sisi durumu da eşlik ediyorsa değerlendirme çok farklı olacaktır. yardım için uzmandan yardım almadan evvel lütfen dikkatlice gözlemleyin.
ben kendi sağlık durumumdan yola çıkarak hafıza eksikliği ve onunla seyreden beyin sisi için size birkaç ipucu vereceğim. lütfen uzmana semptomu taşımadan önce kendinizde karşılaştırın:
1. bazı vitamin ve minerallerik eksikliği (özellikle vitamin ya da mineral adı vermeyi tehlikeli bulduğum için bu kısmı uzman takdirine bırakmak lazım)
2. bazı kronik rahatsızlıklar. (IBS, fibromiyalji ya da ME gibi durumların etki ettiği varsayılır)
3. uzun covid (maalesef ben covidi çok ama çok şiddetli atlattım ve ilk emarelerini ondan sonra gösterdi)
4. mental sağlık problemleri (depresyon ve ansiyete)
5. gıda intoleransları (bazı gıdalara deri döküntüsü ya da kaşıntı gibi tepkiler vermek yerine vücudumuz bu gibi nörolojik tepkiler verebiliyor. örnek vermek gerekirse ne zaman peynir yesem benim adeta kavrayış kapasitem düşüyor.)
6. menopoz başlangıcı

özellikle 6. maddenin yabana atılmaması için söylüyorum: menopoz, sadece adetimizde sekmeler yaşamaya başladığımız ve sonrasında bir takım mental ya da fiziksel eşlikçi emarelerin görüldüğü bir dönem değildir; 8 ila 10 yıla yayılan ve henüz düzenli adet görüyorken dahi bedenimizin buna hazırlandığı bir süreçtir. üzülerek söylüyorum ki hafıza zatıflığı ve beyin sisi çok güçlü işaretlerinden birisidir.

Bence eskiye dönüş artık zor😁yaş ilerliyor ve iki çocuk annesisiniz. Bende 38 yaşındayım ve 2 evladım var. Öğrencilik yıllarında tezli yüksek lisans yaparken cin gibiydim, şimdiki halimle kıyaslayamam bile 🤭 evi çekip çevir, yemek, bulaşık,temizlik, ,çamaşır,ütü, çocukların sorumluluğu, iş hayatı derken kafamda bir sürü plan var ve hepsine aynı anda yetişmeye çalışıyorum. Bekarken tek sorumluluğumuz ders çalışmaktı, şimdi bir sürü sorumluluğumuz var.o nedenle yaşadığımız süreç çok normal. Hiç kendimizi yıpratmayalım, onca sorumluluk arasında gene iyi idare ediyoruz😎

Hem çalişan hem 2 çocuk annesi bir kadının hala düzgün cümle kurabiliyor ve sorulduğunda kendi adını hızlıca hatirlayabiliyor olması yeterli bence😁Vitaminlerinizle oynamayın herşey yolunda
Ama günlük hayatta bunlar yeterli olmuyor bazen, o zaman ne yapacağız 😂 ben de 41 yaşındayım, iki çocuğum var çalışıyorum ve aynı durumdayım. Eski hazırcevaplığımdan falan eser yok, en çok da bunu arıyorum. Bazen şimdi ne demek istedi diye düşündüğüm, evde sakinlikte ahhaaa dediğim oluyor

Bir arkadaşım şekeri kestiğinde aydınlanma yaşadığını, kafasından ağırlık kalktığını anlatmıştı. Denemenizi tavsiye ederim

okul dersleriyle yada ezberle ilgimiz rutin çalışma hayatına geçince bitti şimdi günlük yaptklarımızı hatırımızda zor tutuyoruz o yüzden doğal beslenip kafanı rutin hayatın dışında başka aktivitelerle meşgul edebilirsin sanki :)

buradaki bazı tezleri çürütebilecek şeyler söyleyeceğim maalesef.
çocuğum yok. sosyal medya alışkanlığımın neredeyse hiç olmadığı bir dönemde resmen akıl tutulması yaşadım ve halen de yaşamaya devam ediyorum. birkaç ay öncesine değin işim ve kariyerim açısından çok yoğun ve bir o kadar da stresli dönemden çıktım. o dönemden çıkana kadar uzun saatler okuma, yazma, ayrıca laboratuar ve atölyede uygulama yapmak zorunda idim. ama kafam adeta marş basmıyordu. kimi günler "bu işi yapacağıma keşke ölsem" dediğim oldu. bir gece uykumdan uyandığımda birkaç saniyeliğine geçici hafıza kaybı yaşayarak eşimi dahi hatırlayamadım.
eğer bu durım hafıza eksikliğiyse uzman tarafından değerlendirilir fakat buna beyin sisi durumu da eşlik ediyorsa değerlendirme çok farklı olacaktır. yardım için uzmandan yardım almadan evvel lütfen dikkatlice gözlemleyin.
ben kendi sağlık durumumdan yola çıkarak hafıza eksikliği ve onunla seyreden beyin sisi için size birkaç ipucu vereceğim. lütfen uzmana semptomu taşımadan önce kendinizde karşılaştırın:
1. bazı vitamin ve minerallerik eksikliği (özellikle vitamin ya da mineral adı vermeyi tehlikeli bulduğum için bu kısmı uzman takdirine bırakmak lazım)
2. bazı kronik rahatsızlıklar. (IBS, fibromiyalji ya da ME gibi durumların etki ettiği varsayılır)
3. uzun covid (maalesef ben covidi çok ama çok şiddetli atlattım ve ilk emarelerini ondan sonra gösterdi)
4. mental sağlık problemleri (depresyon ve ansiyete)
5. gıda intoleransları (bazı gıdalara deri döküntüsü ya da kaşıntı gibi tepkiler vermek yerine vücudumuz bu gibi nörolojik tepkiler verebiliyor. örnek vermek gerekirse ne zaman peynir yesem benim adeta kavrayış kapasitem düşüyor.)
6. menopoz başlangıcı

özellikle 6. maddenin yabana atılmaması için söylüyorum: menopoz, sadece adetimizde sekmeler yaşamaya başladığımız ve sonrasında bir takım mental ya da fiziksel eşlikçi emarelerin görüldüğü bir dönem değildir; 8 ila 10 yıla yayılan ve henüz düzenli adet görüyorken dahi bedenimizin buna hazırlandığı bir süreçtir. üzülerek söylüyorum ki hafıza zatıflığı ve beyin sisi çok güçlü işaretlerinden birisidir.
Sevdiklerimi unutma durumu olmuyor ama izlediğim filmi hatırlamıyorum okuduğum kitaptaki karakterleri hatırlamıyorum,evet bir ay öncesine kadar hiç olmayıp sonradan başlayan bir iki panik atak krizi yaşadım evet ya sanki covidten sonra arttı bu durum..Kadınsal hormonlarımin da sıkıntılı olduğu bir dönemimdeyim zaten polikistik over var.Bilgilendirmeniz için teşekkürler araştıracağım bunu

Ama günlük hayatta bunlar yeterli olmuyor bazen, o zaman ne yapacağız 😂 ben de 41 yaşındayım, iki çocuğum var çalışıyorum ve aynı durumdayım. Eski hazırcevaplığımdan falan eser yok, en çok da bunu arıyorum. Bazen şimdi ne demek istedi diye düşündüğüm, evde sakinlikte ahhaaa dediğim oluyor
Hayatım eskisi gibi hazırcevap değiliz çünkü karşımızda biri konuşurken, sözde gözlerimizi kısıp onu dinliyoruz ama kafamızda ve muhtemelen elimizde aynı anda binbir farklı iş ve planla uğraşıyoruz, şahsen ben öyleyim 😂

Karşıdaki laf soktum saniyorsa da söyledikleri mesleki veya kişisel alanıma girmiyorsa duymuyorum bile, o an yok oluyor o insan benim için😁

15 yıldır 5 saat uykuyla aynı anda hem mesai trafiğinde çivi topukla 3 saat manuel araba kullanıp, hem okula biraktigi çocuğunun ahiret sorularına cevap verip hem o gün ve o hafta işyerinde ve evde yapacağı 14326 işi kafada sıraya koyup , hem kırmızı isikta makyaj yapabilen bir kadın bordo berelidir, değil laf sokarak kurşunla bile yıkamazsin😂

Karşıdaki laf soktum saniyorsa da
Var böyle biri. Tam düşündüğün gibi benim gailemin yarısı onda yok. benimle yaşıt ve bekar 😂 eski ben olacaktım ki eşekten düşmüş karpuza çevirirdim ama tam da son paragraftaki sebepler beni helva gibi yapıyor

Var böyle biri. Tam düşündüğün gibi benim gailemin yarısı onda yok. benimle yaşıt ve bekar 😂 eski ben olacaktım ki eşekten düşmüş karpuza çevirirdim ama tam da son paragraftaki sebepler beni helva gibi yapıyor
Helva değil, çelik gibi yapıyor 🤣 öyleleri laf sokma çabalarının hiç etki etmediğini görünce deliriyor asıl...Sen fesatlığından kudurup, onu da huzursuz etmek için üç gün düşünüp laflar hazirlamişsin ama karşı taraf sana yok hükmü veriyor, düşünsene 😂çıldırırsın

X