Apartmanda Köpek Beslediğiniz için Şikayet Edilirseniz Ne Yapabilirsiniz?

"Koruma Tedbirleri

BİRİNCİ BÖLÜM

Hayvanların Sahiplenilmesi, Bakımı ve Korunması

Hayvanların sahiplenilmesi ve bakımı

MADDE 5. - Bir hayvanı, bakımının gerektirdiği yaygın eğitim programına katılarak sahiplenen veya ona bakan kişi, hayvanı barındırmak, hayvanın türüne ve üreme yöntemine uygun olan etolojik ihtiyaçlarını temin etmek, sağlığına dikkat etmek, insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür.

Hayvan sahipleri, sahip oldukları hayvanlardan kaynaklanan çevre kirliliğini ve insanlara verilebilecek zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirleri almakla yükümlü olup; zamanında ve yeterli seviyede tedbir alınmamasından kaynaklanan zararları tazmin etmek zorundadırlar.

Ev ve süs hayvanı satan kişiler, bu hayvanların bakımı ve korunması ile ilgili olarak yerel yönetimler tarafından düzenlenen eğitim programlarına katılarak sertifika almakla yükümlüdürler.

Ev ve süs hayvanı ve kontrollü hayvanları bulundurma ve sahiplenme şartları, hayvan bakımı konularında verilecek eğitim ile ilgili usul ve esaslar ile sahiplenilerek bakılan hayvanların çevreye verecekleri zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile eşgüdüm sağlanmak suretiyle, İçişleri Bakanlığı ve ilgili kuruluşların görüşü alınarak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

Ticarî amaç güdülmeden bilhassa ev ve bahçesi içerisinde bakılan ev ve süs hayvanları sahiplerinin borcundan dolayı haczedilemezler.

Ev ve süs hayvanlarının üretimini ve ticaretini yapanlar, hayvanları sahiplenen ve onu üretmek için seçenler annenin ve yavrularının sağlığını tehlikeye atmamak için gerekli anatomik, fizyolojik ve davranış karakteristikleri ile ilgili önlemleri almakla yükümlüdür.

Ev ve süs hayvanları ile kontrollü hayvanlardan, doğal yaşama ortamlarına tekrar uyum sağlayamayacak durumda olanlar terk edilemez; beslenemeyeceği ve iklimine uyum sağlayamayacağı ortama bırakılamaz. Ancak, yeniden sahiplendirme yapılabilir ya da hayvan bakımevlerine teslim edilebilir."

HAYVANLARI KORUMA KANUNU

Kanunun sizi ilgilendiren kısmını alıntıladım tamamını da link halinde verdim
'Doğal yaşam ortamlarına tekrar uyum sağlayamayacak durumda olan' bir köpek olduğunu söyleyebilirsiniz
Ve komşunuzun çocuklarının köpeği kışkırttığını anlatabilirsiniz
Zemin katımızda boxer cinsi köpekle her gün çocuklar uğraşırdı hayvan haliyle havlardı durmadan
Şikayet ettiler ses ölçümü yapıldı ve hiçbir şey yapılmadı,hayvana ya da sahiplerine hiçbir şey olmadı
Aynı şekilde biz de Golden cinsi köpeğimiz için şikayet edildik
Ses ölçümüne gelenler hayvanın ufacık sesini duyamadan çıkıp gittiler zira benim köpeğim havlamazdı
(ama havladığı için şikayet edilmişti,uğraşacak insan her şekilde uğraşıyor malesef)
Bu durumda sizin kararlı olmanız çok şeyi değiştiriyor
Şikayet edildim köpeği verelim ya da dışarıya tekrar bırakalım derseniz ya da savunmazsanız bilmediğinizi düşünüp istediklerini kolayca yaptırabiliyorlar
Bu gibi durumlarda verdiğim kanun metnini arkanıza almanız gerekiyor
Çoğu kişi bunu bilmediği için yetkili merciler de istediklerini kolayca yaptırabiliyorlar
Bir sorun çıkacağını sanmıyorum,gerekirse bulunduğunuz ildeki hayvan hakları derneklerinden yardım isteyebilirsiniz
İzmir'deyseniz ben yardımcı olurum

çok teşekkür ederim.ben zaten gerekirse ortalığı ayağa kaldırırım yine de sokağa asla bırakmam ya da barınağa.hatta yeterince ilgilenebilceğimden emin olsam bir tane de barınaktan sahiplenmek istiyorum başka uygun bir eve taşınırsak.
Çok ilginç geliyor insanların bu kadar bencil olması sonuçta sadece bize ait değil yaşadığımız ortamı paylaşmak zorundayız onlarla ve sokak köpeği ne yapacağı belli olmaz diye hiç bir suçu olmadığı halde dayak yiyen o köpekçikler bir kuru ekmek verdiğinde gözlerinin içine bakıyor minnetle.
nasıl bu kadar vicdansız olabiliyorlar bilmiyorum.köpek 5-6 ay sonra iyice büyüdüğünde bahçeye koymayı düşünüyordum ama geceleri gerçekten uykularım kaçıyor düşünmekten ya ben bahçeye koyduğumda zehirlerlerse köpeğimi diye.
yan komşuların şikayeti sanırım zaten pekte etkili olmaz.tek korkum ona bi zarar gelmesi :KK43:

bende evde bi golden besliyorum hiç sesi soluğu çıkmaz sadece küçük olduğu ve cini gereği çok oyun istiyor o da insanları rahatsız edeek derece gürültü çıkaracak şekild değil
ama bizim iş güzar yöneticimiz eşimi aramış işte şikayet var diye çok havlıyomuş falan demiş eşime biz çok şaşırdık tabi ki karşı komşum emekli bi bayan kedisi var ona sordum hiç ses duydunuz mu rahatsız ediyor mu diye
o da hiç duymadım sesini her gün evdeyim sonuçta dedi
biz biraz bu konuyu araştırdık evden köpeğinizi kedinizi atmak o kadar da kolay değil hele bu işi bilmeyen bi yöneticini varsa imkansız =)
çok az araştırmayla konuyu açan arkadaşımızın dediği bilgilere ulaştık
yöneticiye sen söyle abi kim şikayet ettiyse dava açsın eve ses denetim cihazı koyuluyomuş falan dedik bizim yönetici vıyıklamaya başladı yok öyle ayak üstü dediler de bilmem ne diye
lafın kısası haklarımızı yapılabilecekleri çok iyi bilmemiz lazım en azından bizim gibi biliyormuş gibi yapmak da çözüme ulaşmanızı sağlayabilir :KK53::KK53:

Nelerle uğraşan ne dangalaklar var dünyada.. Yönetici başka dünyaya taşınsa daha iyi olabilir bence... de kabul göreceği yer var mı onu merak ettim.. yerimseniben

Dilerim başınızı ağrıtmazlar.. O tatlı Rottçuğa da binlerce öpücükler.. a.s.

aradan 3 yıl geçtii ve o zamanlar istemeyen yönetici şimd imza topladı...:KK53:

şenlik arıyor heralde...

ama adamın 'cahil' olması bizim için büyük avantaj. apartman kararları diye bir defter yazmış. merdivenler boyanacak, asansör yapılacak,yönetici 1 yıllığına falan geçecek ve 10. dairede köpek 'rod vaylır' tahliye edilcek:))))

herkes imzalamış tbii.. köpek için ayrıca bir kağıt yok. kendi kendine kararlar almış. sanki savcı mübarek...

biz kiracıyız. ama her sene kontratta köpeğimizi de yazarız. ev sahibimizde hayvansever biri. bu konuda da sıkıntımız yok bakalım önümüzde ki günlerde neler yaşayacağız...

haa bir de yönetici eşime gidip imza toplandı demiş.. eşimde ' kim benim evladımla uğraşıp imza topluyorsa bende tek tek o kişilerin evladıyla uğraşırım' demiş. yönetici şimdilik beklemede...ortalık da bile görünmüyorr...:KK1:

Kızlarr yine bennnn maleseff :KK25:
köpeğim zeytin çok havlıyor diye şikayet olmuş belediyeden bi adam uyarı kağıdı getirdi 3 gün içinde gerekli önlemler alınmazsa ceza uygulanacak diye.Şimdi ben ne yapayım :KK25:
Zaten etraftaki seslere tepki olarak havlıyor sus dediğimde de susuyor.balkonda oldugu için e seslerin hepsini duyuyor.Köpeğimden vazgeçmeye hiç niyetim yok.
Bahçede tüyleri varmışta bilmem ne şikayet sebeplerinden biri de.biz kiracıyız üst kat başkasına ait.Adamlar geldiler bahçeyi tarlaya çevirdiler hepsi onların hakkı olmamasına rağmen o yüzden onların derdi.Lanet olsun o şikayeti edenler İNŞALLAH Allah tan bulurlar bu mübarek günde dileğim budur.

ben ne yapayım kızlar bana bir yol gösterecek olan var mı durum belediyeye kadar gitti

Son düzenleme:
Kızlarr yine bennnn maleseff :KK25:
köpeğim zeytin çok havlıyor diye şikayet olmuş belediyeden bi adam uyarı kağıdı getirdi 3 gün içinde gerekli önlemler alınmazsa ceza uygulanacak diye.Şimdi ben ne yapayım :KK25:
Zaten etraftaki seslere tepki olarak havlıyor sus dediğimde de susuyor.balkonda oldugu için e seslerin hepsini duyuyor.Köpeğimden vazgeçmeye hiç niyetim yok.
Bahçede tüyleri varmışta bilmem ne şikayet sebeplerinden biri de.biz kiracıyız üst kat başkasına ait.Adamlar geldiler bahçeyi tarlaya çevirdiler hepsi onların hakkı olmamasına rağmen o yüzden onların derdi.Lanet olsun o şikayeti edenler İNŞALLAH Allah tan bulurlar bu mübarek günde dileğim budur.

ben ne yapayım kızlar bana bir yol gösterecek olan var mı durum belediyeye kadar gitti

köpeğiniz sürekli balkonda mı yaşıyor?
mümkünse balkonu brandayla kapatın. böylece köpeğiniz hem etrafı görmez hem de tüyleri bahçeye saçılmaz.
sus deyince susuyorsaçok da büyük bir sıkıntı yok demektir.

birde ses ölçüm cihazı ile sesinin kaç desibel olduğunu ölçmeleri gerek. belediyeden bu konuda bilgi al.
kafalarına göre şikayet var deyip ceza kesemezler. eğer ortamın gürültüsünden daha fazlaysa köpeğin sesi o zaman ceza keserler.

Son düzenleme:
ortamın gürültüsünden çok olması imkansız hele ki şu ara yan tarafta ısı yalıtımı için ustalar sürekli gürültü yapıyor zaten.Kışın brandayla kapatıyoruz ama yazın balkonda durduğu süre içinde canı sıkılıyor diye tek tarafı kapalı balkonun yalnızca.Tüylerini de sadece bahane olarak kullandılar bahçeyi de temizledik tüy çıkmadı bile doğru düzgün zaten her gün yıkanıyor sıcakta bunaldığı için yıkarken mesaj yapıyorum tüyleri zaten çıkıyor.Eminim köpeğim olmasaydı başka bahaneler de üretirlerdi..İnsan olmaktan bile aciz zavallılar..

ortamın gürültüsünden çok olması imkansız hele ki şu ara yan tarafta ısı yalıtımı için ustalar sürekli gürültü yapıyor zaten.Kışın brandayla kapatıyoruz ama yazın balkonda durduğu süre içinde canı sıkılıyor diye tek tarafı kapalı balkonun yalnızca.Tüylerini de sadece bahane olarak kullandılar bahçeyi de temizledik tüy çıkmadı bile doğru düzgün zaten her gün yıkanıyor sıcakta bunaldığı için yıkarken mesaj yapıyorum tüyleri zaten çıkıyor.Eminim köpeğim olmasaydı başka bahaneler de üretirlerdi..İnsan olmaktan bile aciz zavallılar..

biz köpek sahiplerinini işi gerçekten sevmeyen insanlarla ve apartmanda oldukça zor...

benim köpeğim balkona günde bir kere belki çıkıyor en fazla yarım saat. haftada toplam balkon kullanması 2saati geçmez. sürekli evin içinde yatar. havlamaz da.. dışarıya tepki bile vermez. ama benim yaşlı hasta sakin kızım da sevmeyenlerin gözüne battı...

balkonda yaşıyor anladığım kadarıyla siniz ki, evde yaşama şansı yok mu?

biz köpek sahiplerinini işi gerçekten sevmeyen insanlarla ve apartmanda oldukça zor...

benim köpeğim balkona günde bir kere belki çıkıyor en fazla yarım saat. haftada toplam balkon kullanması 2saati geçmez. sürekli evin içinde yatar. havlamaz da.. dışarıya tepki bile vermez. ama benim yaşlı hasta sakin kızım da sevmeyenlerin gözüne battı...

balkonda yaşıyor anladığım kadarıyla siniz ki, evde yaşama şansı yok mu?

evet canım malesef işimiz zor.Çünkü köpek sevmeseler bile saygı duymak zorundalar benim kararım sonuçta beslemek.
Zeytini evin içine alamıyoruz çünkü herşeyi kemiriyor.balkonda 25 seneliktir belki tahtadan bir koltuk vardı çivi bile çakılmayacak kadar sağlamdı onun ayağının birini kemire kemire koparttı:KK52: dişleride kaşınmıyor aslında artık ama huyu bu :KK53:

Son düzenleme:
evet canım malesef işimiz zor.Çünkü köpek sevmeseler bile saygı duymak zorundalar benim kararım sonuçta beslemek.
Zeytini evin içine alamıyoruz çünkü herşeyi kemiriyor.balkonda 25 seneliktir belki tahtadan bir koltuk vardı çivi bile çakılmayacak kadar sağlamdı onun ayağının birini kemire kemire koparttı:KK52: dişleride kaşınmıyor aslında artık ama huyu bu :KK53:

kemirme önleyici spreyler var. ve biraz eğitimle haledilebilir. çok fazla yanlız kalan ve yeterli egzersiz yaptırılmayan köpeklerde kemirme eğilimi daha çok görülür.

eminim o da sizinle evin içinde yaşasa daha mutlu olacaktır. çünkü köpeklerin çoğu karanlıktan ve yalnızlıktan korkarlar. bu yüzden de geceleri çok havlarlar.

benimde başımdan geçen olayı anlatayım:KK1:
efe çok havlamayan bir köpektir bide zil çalınca havlar biri gelince havlar neyse
bir gün yönetici kapıya geldi efeden çok rahatsız oluyormuş apartmandakiler uyarı yapıcaz dedi
sonra ben bu konuyu araştırdım bir avukata sordum durumu
hiç bişi yapamazlar dedi
eve ses cihazı konulmadan kimse sizin köpeğinizi ne attırabilir nede size ceza gelir dedi
yöneticiye gittim dedimki size şikayet edenlere şunu iletin dedim beni dava etsinler buyrun adım soyadım adresim iş yeri adresim dedim
bakalım benim köpeğimi kim attırıyor dedim
aradan 2 gün geçti
yönetici geldi işte oda bir avukatamı ne danışmış siz haklıymışsınız filan dedi o gün bugün hiç şikayet eden yok:KK52::KK52::KK52:

aradan 3 yıl geçtii ve o zamanlar istemeyen yönetici şimd imza topladı...:KK53:

şenlik arıyor heralde...

ama adamın 'cahil' olması bizim için büyük avantaj. apartman kararları diye bir defter yazmış. merdivenler boyanacak, asansör yapılacak,yönetici 1 yıllığına falan geçecek ve 10. dairede köpek 'rod vaylır' tahliye edilcek:))))

herkes imzalamış tbii.. köpek için ayrıca bir kağıt yok. kendi kendine kararlar almış. sanki savcı mübarek...

biz kiracıyız. ama her sene kontratta köpeğimizi de yazarız. ev sahibimizde hayvansever biri. bu konuda da sıkıntımız yok bakalım önümüzde ki günlerde neler yaşayacağız...

haa bir de yönetici eşime gidip imza toplandı demiş.. eşimde ' kim benim evladımla uğraşıp imza topluyorsa bende tek tek o kişilerin evladıyla uğraşırım' demiş. yönetici şimdilik beklemede...ortalık da bile görünmüyorr...:KK1:

Allah akıl fikir versin böyle insanlara..
Eşinin yorumunu sevdim..
Bizim yavrularımıza el uzatanlar dilerim aynı şeyi yaşarlar. :KK47:

da.. 'rod vaylır' nedir? cahil lugatının kaçıncı sahifesinde geçiyor bu betimleme.. edinelim de bakalım..

benimde başımdan geçen olayı anlatayım:KK1:
efe çok havlamayan bir köpektir bide zil çalınca havlar biri gelince havlar neyse
bir gün yönetici kapıya geldi efeden çok rahatsız oluyormuş apartmandakiler uyarı yapıcaz dedi
sonra ben bu konuyu araştırdım bir avukata sordum durumu
hiç bişi yapamazlar dedi
eve ses cihazı konulmadan kimse sizin köpeğinizi ne attırabilir nede size ceza gelir dedi
yöneticiye gittim dedimki size şikayet edenlere şunu iletin dedim beni dava etsinler buyrun adım soyadım adresim iş yeri adresim dedim
bakalım benim köpeğimi kim attırıyor dedim
aradan 2 gün geçti
yönetici geldi işte oda bir avukatamı ne danışmış siz haklıymışsınız filan dedi o gün bugün hiç şikayet eden yok:KK52::KK52::KK52:

Çomağı salladın mı kaçar cahil sürüsü..
Ne tepem atıyor bilemezsiniz..
Neyse.. probleminiz yoluna girmiş gözüküyor. Sevindim sizin ve ailenizin adına..

Arkadaşlar tek dikkat etmemiz gereken şu: Satın alacağımız veya kiralacağımız mülk için işlemlere başlamadan önce, apartman yönetim defterini (karar defteri) edinmek.
Ve o defterde "Bu apartmanda evcil hayvan beslenemez" hükmü olup olmadığına bakmak.
Eğer bu uyarı varsa dümeni başka limanlara çeviriyoruz. Başımıza dert almaya gerek yok çünkü..

Hayvan severlerle Uğraşan bir Sürü İnsan Görünümünde Yaratık var Allah hepsnin hakkından gelsin... Sevgi paylaşmak güzeldir. Onlar sevgiden ne anlar pis mahlukatlar:KK35:

Çomağı salladın mı kaçar cahil sürüsü..
Ne tepem atıyor bilemezsiniz..
Neyse.. probleminiz yoluna girmiş gözüküyor. Sevindim sizin ve ailenizin adına..

Arkadaşlar tek dikkat etmemiz gereken şu: Satın alacağımız veya kiralacağımız mülk için işlemlere başlamadan önce, apartman yönetim defterini (karar defteri) edinmek.
Ve o defterde "Bu apartmanda evcil hayvan beslenemez" hükmü olup olmadığına bakmak.
Eğer bu uyarı varsa dümeni başka limanlara çeviriyoruz. Başımıza dert almaya gerek yok çünkü..

Buna bir ek yapmak istedim. Eğer sitede ev alıyor veya kiralıyorsanız, site yönetim heyetinin geçmiş kararlarına da mutlaka bakın. Sizin blokta ayrı düşünceler ve kararlar olsa da, sonuç olarak site yönetiminin ne dediğine bakılır. Site yöneticileriyle mutlaka görüşün ve inciğine cinciğine kadar alakalı olabilecek her şeyi öğrenip öyle imza atın. Oturduğum sitede bir süre denetçilik/danışmanlık yaptım ve yönetim katakulliye getirip komşumun dünyalar tatlısı oğlu Nubu'yu evinden attılar. O gün istifa ettim. Komşularımın insanlığından şüphe ediyorum bazen. Hayvan sevmiyor olabilirler ama, Nubu'nun bir AKUT köpeği olduğunu ve depremde selde çok insan hayatı kurtardığını düşününce... Demek ki komşularım insan da sevmiyor, insan hayatına bile değer vermiyorlar. AKUT köpeği olduğu için başka yollara da baktık, hukuki ne olabilir diye ama ı-ıh... Bizim memlekette bir şeyler eksik.

Hiç şunu düşünmüyorlar ama gecenin köründe alt katımdaki kadının veledi bir taraflarını yırtarak böğürdüğünde ben o veledi attırmak istiyor muyum.. Tabii ki evet:KK52: ama böyle bir kanun yok o zman "gürültü anlamında" kimse hayvandan da rahatsız olmamalı.. Zaten alt tarafı ne kadar sesi çıkıyor ki gariplerin..

X