Annemle iliskilerim hakkinda yardım isteyecegim

gul000

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2024
10
-1
Annemle hep soguk bir iliskimiz var zaten annem de soğuk bir insan. Bugün kahvaltıdan sonra yine anneme ellerine sağlık cok guzel olmuştu dedim. Annem de yüksek sesle, güzel olan ne merak ediyorum her gün aynı lafı soyluyorsun diyerek güldü yine beni asagiladi. Bende kendimi kötü hissedip cevapsız kalıyorum yani. Hatir gönül bilmiyor ince dusunce bilmiyor. Erkek kardeşim anneme bir kez olsun ellerine sağlık dememiştir kalkar gider sofradan yer yemez. Annem bazen onun başına kalkar hiç ovmuyor diye bende her gün övüyorum ki mutlu olsun saygimi belli edeyim. Ama beni boyle olur olmadık anlarda azarlamasi olmayan özgüvenimi yerle bir ediyor. Ailemle bir süre de olsa yasamak zorundayim ancak annemin davranislarina aldirmamak bana o kadar zor geliyor ki. Benim gibi olan vardır eminim ailenizin sizi yok sayan davranışlarini nasıl görmezden geliyorsunuz? Yani benim güzel sohbetler edeceğim bir tane kişi yok. Evde herkes aynı. Ve ben bazen hicbir zaman beni anlayan birinin olmayacagini dusunuyorum hayat çok zor geçiyor. Annemle yasadigimiz gecimsizlikler anlatmakla bitmez ama bu evde en cok onun yüzünü görüyorum ve bende ilerde onun gibi bir anne olmaktan korkuyorum.

Sırf sizi doğurdu diye her hareketini tolere etmek zorunda değilsiniz. O sizin biricik annenizse sizde onun biricik evladısınız. Birşeyler yaşanmış belli, bunların faturasını keseceği kişi siz değilsiniz.

İşte hiç kimse böyle davranilmayi hak etmez ki aslında bazen beni aşağılamak yerine içinden kendini mı asagiliyor da hıncını benden çıkarıyor diye düşünüyorum. Küçükken bir şey demeden sofradan kalkıp gittiğimizde bize laf sayardi emeği bilmiyorsunuz sadece yemeye varsiniz gibi.
Ogretmenlik bitirdim simdi bölümümüzün atamaları da hiç yok ama umutsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyorum. Bu evde daha fazla başlarına kalacak olma korkusu beni mahvediyor.

E hiç bir kız da sizin gibi davranılmayı hak etmez o zaman.

Şikayet edecekse hamile kalmasaydı doğurmasaydı.

Memnun etmeye çalışmayın erkek kardeşiniz sizden akıllı. Darısı size

E hiç bir kız da sizin gibi davranılmayı hak etmez o zaman.

Şikayet edecekse hamile kalmasaydı doğurmasaydı.

Memnun etmeye çalışmayın erkek kardeşiniz sizden akıllı. Darısı size
Evet doğru soyluyorsunuz ben hep kendimi ezdirdim bu sekilde. Tesekkur ederim oneriniz için

Ya bizim ailede hep şu dusunce var anne ne yapsa da iyidir anne kutsaldır inancı. Ve hep en kotu anneler örnek verilir babam annemi savunurken öyle yapar manipüle ile. Karşı çıktığımızda bizi isyankar ilan eder. Yani evladın bir birey olarak söz hakkı yok. Bu anlayıştan nefret edip ilerde böyle bir ebeveyn olmaktan çok korkuyorum. Tesekkur ederim yorumunuz için.

Ay valla ister ana olsun ister baba, çıkarlarıma ters düşüyorsa hemen isyan bayrağını çekerim. İyi taşa dönüşmeden geldim bu yaşa kadar.
Onlar kutsalsa bende bir defa geldim bu dünyaya beni de Allah yarattı.

Anne baba olmak demek mükemmel insan ya da iyi insan olmak demek değil. Kutlsal olan gerekli emek ve sevgi bana göre.

Annenizi mecburen böyle kabul edip duygusal hareket etmeyi bırakmalısınız.

O sizin annenizse siz de onun evladısınız.

Annenizin psikolojik bir sorunu ya da sorunları olabilir ya da bazılarının kişiliği böyle.

Evet anne ve babalar tahammülü hak ediyorlar ama bu bizi kötü hissettiriyor ve bize zarar veriyorsa ben yapmam.

Eline sağlık derim, baktım anlamıyor. Yapmam.
O bana nasıl davranıyorsa öyle davranırım.
Siz de böyle yapmayı deneyin.

Öncelikle sizin böyle bir ebeveyn olmayacağınıza eminim, çünkü bu yaşadıklarınızı çocuğunuza yaşatmak istemezsiniz bence. Ayrıca anneniz biraz eski kafalı bence. Siz doğmayı seçmediniz, o sizi dünyaya getirmeyi seçti. Bence bunu kibar bir dille ona hatırlatırsanız ve saygısızca olmadan ona kendinizi ezdirmeyeceğinizi anlatırsanız bence anlayacaktır.

Türkiye'de çok var böyle anneler. Çoğunda evlat ayrımcılığı, iletişim sorunu vs vs
Hiç oralı olma. Öyle özgüvenin falan da düşmesin. Günaydın, iyi geceler, eline sağlık anne vs deyip geç.
Çünkü bu yaştan sonra onu düzeltemezsin, kabullenip kendi hayatına odaklanıp onun davranışlarını kafaya takmayacaksın
Evet biliyorum insan annesinden bir güzel söz bekliyor ama ne yapalım olmayınca olmuyor.
İğneliyici laflar soktuğunda ağız dalaşına da girme, boşuna kendine yorarsın. Çünkü böyle anneler ne yapsan da anlamaz. Kendini de ezdirme ama

Korkma çokta güzel bir anne olursun net.
Ama bu döngüyü sen kıracaksın. Eski nesil anneler babalar bir zahmet artık çocuğun ayrı bir birey olduğunu ve kendilerinin de az çok sorunlu olduğunu öğrenmeli. İstedikleri kadar isyankar olsunlar sen ezdirme kendini. Çünkü senin ailenin düşüncesi Türkiye'nin genel aile özeti. Hepimiz böyle olmalıyız ezdirmemeliyiz kendimizi.

Bu aile ilişkilerinde kim anne babayı zorluyorsa o çok seviliyor.32 yaşındayım şimdiye kadar gördüğüm bütün ailelerde kim anne babayı umursamıyorsa o çok kıymetlidir.mesela abim hayatta ne onları umursar ne sorar hiç takmaz ama annem abim diye diye ölür.o yüzden boşuna annenizi mutlu etmeye calismayin

Kesinlikle. O kadar doğru ki... Hangi çocuk aileyi umursamıyor, sorun yaşatıyorsa daha değerli olduğunu gördüm. Özelikle eski nesil anne babalarda çok var bu durum.

erkek kardeşin nasıl davranıyorsa öyle davran
ve kendini geliştirip ayrı bir eve çıkana kadar nötr ol sık sohbete girme o sana yanaşmaya çalışsın.

Oyle bir sey yok sadece anne oldugu icin kimse kutsal degildir. Ama bu tavir bir gunluk ise yoksayin veya tam ters kose yapin. Sana deger verdigim icin boyle söylüyorum diyin belki daha etkili olur

Sizi çok iyi anlıyorum, uzaktan bir akraba komşu olsa görmezden gelinir de
Anne olunca 7/24 görüp duyuyorsun
İlla ki tahammülü kalmıyor insanın

Hem sevgi yoksunu , hemde agresif kaba bir anne gerçekten zor katlanılır
Sizin çok fazla sevgiye ihtiyacınız var
Sakın ola ki yanlış kişilerde bu sevgi açlığını gidermeye çalışmayın

Geçici part time iş bulsanız asıl işinizi elinize alana kadar?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…