Annemin Ramazanları

BenTulis

KURŞUN KALEM
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2007
719
6
Markette alışveriş yaparken etraftaki insan kalabalığına baktım.Market arabaları,silme doluydu ve herkes yanındakini,sağını solunu görmeden,çılgın gibi,arabadaki son boş kalan yerlere,çorba,makarna,yufka tıkıştırmakla meşguldü.
Eşime gösterip gülümsedim,
-Makarna ve yufka yağması var yine,savaşa falan mı girdik acep?
Ikimiz de biliyoruz oysa,Ramazan telaşesi bu...
YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLA>>>

Ramazanlar çocuklugumda hatırlıyorumda pide sırasında az kafa göz patlatmamışıdır iftara yetişim diye :Roflol:
Herşeyin zamanında güzel tülinim ben bile bu yaşta çok degerin özünü arar oldum. Hep diyorum bu kadında beni çeken bişey var ama ne diye .... Hayırlı ramazanlar olsun ellerinden öperim...

Gerçektende çok güzel bir yazı olmuş benide dalıp götürdü çocukluğuma ne günlerdi diye ahlandım bir anda o kuyrukta geçen sıcacık mis gibi pide kokuları sahurda uyandırılmayı sabırsızlıkla bekleyen çocukluğumuz ve merak ettiğimiz davulcu amca ahh daha neler neler bunları özlemle anmak bile güzel ama artık dediğin gibi tüketim toplumu olduk daha doğrusu tüketim canavarı herkeste bir korku aç kalıncakmış gibi halbukı ramazan açın halınden anlama ayı değilmidir peki nedir bizdekı bu doyumsuzluk

Acem Kızım,Arzum,Oğulcan.
Güzel yorumlarınıza içten teşekkürler.
Benim teknoloji düşmanı bir maynah olduğumu artık az çok biliyorsunuz.Şimdilerde,akşamları herkesin bir dizisi var.Komşularda akşam oturmaları nostalji oldu.Baksanıza komşuluğumuzu bile sanaldan yapıyoruz.
Güneşin müthiş vitamin desteğiyle kurutulan o güzelim gıdalar,derin dondurucularda hapsedildi.Yüreklerimizin en sıcak anıları gibi donduruyoruz onları da.Demlik çayları kettle lara,bakır cezvelerdeki köz kahveleri neskafelere devretti yerini.
Her şey kirleniyor,konsantre oluyor,sıkıştırılıyor,donduruluyor.Pratiklik adı altında hayatlarımızı ambalajlayıp duruyor,sonra naylon dünyamızda,bu naylonları doğadan nasıl temizleriz diye dövünüyoruz.Alışveriş fileleri naylon poşetlere,bakkal amcanın çekirdek leblebi tarttığı kağıt külahlar,alimünyum poşetlere dönüştüğünden beri,hayatlarımız janjanlı ambalajlar içindeki sahte lezzetlerden başka bir şey değil artık.
Sabaha kadar yazsak,konuşsak nafile.Bir şeyler çoktan kaçtı ama nerede kaçırdık bilemiyorum.

Çok güzel bir yazı olmuş ellerine,yüreğine sağlık canım benim!!!a.s.

Ezan sesleriyle hurmayı unutarak kana kana su içtiğim günler! Çocukken oruç tutmanın sadece susuzluk olduğunu düşünürdüm. Benim annemin pişirdiği mis gibi tarhana hala burnumda tulicim.Annemin pişirdiği o nefis börekler ama yanında illa ki hoşaf da olacak ki ağzımız tatlansın

Biz de ramazan ayı bayram şeklinde geçer hala.. O kadar güzeldir ki iftar için yapılan emekler ve yemekler...

Yav kardeşim bu kadar da olmazki bu kadarı da yapılmazkisengözlerimebaksanab

Inan oyle guzel anlatmissinki sulugoz beni aglattin,gercektende o gunlerin tadini artik hicbirsey vermiyor,simdiki cocuklarin sansli oldugunu soyleyen herkese kizarim ben,simdiki cocuklar cok sanssiz,hayatlari bilgisayar yada televizyon karsisinda akip gidiyor,bizim yasadigimiz o guzelim gunleri,ramazanlari,bayramlari onlar yasayamayacak maalesef,kendi ellerimizle tuglalardan kale yapip ezan okundugu anda o kaleyi yikip eve iftar etmeye kosardik,mahalledeki belediye cesmesindeki o guzel sudan kapmak icin aksam saatlerinde siraya girerdik,butun gun oyun oynayip oruclu oldugumuzu bile unuturduk,hatirlarim ilk oruc tuttugum gun rahmetli annem beni sirtinda tasimisti,nerde o gunler allahim.ellerine saglik tuliana,gecmise yolculuklar guzel oluyor ama cogu zamanda acitiyor insani.

tüllü ağlattın beni akşam akşam yaasenağlamaçizim yapıcam diye kaldım ofiste,sayende gitti bütün konnsantrasyonkafamçokkarıştı

Canim Benim yüregin dert görmesin,,, Hayirli Nice Güzel Ramazanlara Insallah,,
Duygumu Anlatamam gözyaslarim Süzülüyor yanagimdan asagi,,,,
En Buruk Ramazan Diyari Gurbette yasanan Ramazan olsa gerek,,,
Iftar Vaktinin yaklasmasini imsakiyeden anliyabiliyoruz,,, Ezan Sesinden Mahrum,, Allahim Kabul buyursun,,, Sahur vakitleri bir okadar daha buruk,,,
Kapali Gözlerle atistirdigimiz bir kac lokma,,, Vakitin dolma telasi v,s,,
Vatanimdaki Ramazanlara Hasret kaldim,,, Az boz hatirliyorum
Yasanan telaslari Annecimin mis kokan Sicak corbasi nasilda isitirdi icimi,,,
Hersey ayri dokunuyor Hasrete bir bir ekleniyor,,,,
Umarim bunlarda gecer,,, Bunlarda geride kalir,,,
Arkadaslarim Iftar vaktinde bir Hurmada bana ayirirmisiniz,,,,
Sizleri Seviyorum,,,, Hayirli Ramazanlar,,,
Evinizden Huzur Sofranizdan Sevgi Eksik olmasin,,,,,senağlama

Öyle hüzünlendim ki sorma bana tuliş..Yine her zama ki gibi,balyozunu indirdin be kardeşim..
Okurken yaşadım,yaşarken ağladım..Eskilere dönmek ne kadar zor değil mi?Kafamızdan hatıraları silmekse imkansız..Onlar bizimle beraber yaşlanacak ama asla unutulmayacaklar..Düşünüyorumda,evet çocuklarımız o tadları,o heyecanları tadamayacak ama ne mutlu ki bizler tatdık..
O tarhanalardan yedik,o sahurlara kalktık,her sabah,''sen çocuksun, arafe günü tut,o gün kurtlar kuşlar bile tutar orucunu!'' cümlelerini duyduk..

Yok ben bu kadar duygu seline dayanamam arkadaşım..Ellerin dert görmesin,emeğin karşılık bulsun..

beni çocukluğuma götürdün, okurken sanki yaşadım o anları bu ne güzel bir anlatım....
söylenebilecek herşey söylenmiş yüreğine sağlık....

Misafir ol gel banaaa
Börekler açarım sanaaa

Ayrıca tarhana bilem yaparım. Beni alan yaşadı yani:teytey:

Bu yaz geçti ama gelecek yaz yaparsam söz sana da yollayacağıma.s.

Markette alışveriş yaparken etraftaki insan kalabalığına baktım.Market arabaları,silme doluydu ve herkes yanındakini,sağını solunu görmeden,çılgın gibi,arabadaki son boş kalan yerlere,çorba,makarna,yufka tıkıştırmakla meşguldü.
Eşime gösterip gülümsedim,
-Makarna ve yufka yağması var yine,savaşa falan mı girdik acep?
Ikimiz de biliyoruz oysa,Ramazan telaşesi bu...
YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLA>>>

Yazınız yine harika. Duygularınızı çok yalın bir dille ifade etmeniz de çok hoş. Teşekkürler

çok güzel ifade etmişsin duygularını arkadaşım inan bi an sizle birlikte orucumu açar sizle birlikte sahura kalkar komşu ziyaretlerine gider gibi oldum ve duygulandım :çok üzgünüm: umarım oğlun için çocuklarımız içinde bu kadar güzel ve özel olmasada en azından bu günleri özletmeyecek kadar hoş anılar bırakabiliriz

Annemlerde hala aynı heyecanla sahur, iftar yapılır... Tarhana, börek, erişte...herşeyden önce ocağa koyulan demlik...Maalesef ki, ben 10 yıldır bu duyguyu yaşayamıyorum....Özlüyorum... Her yıl ilk bir kaç gün ağlayarak açarım orucumu...Tek başıma.... Hele yalnız geçirdğim ilk Ramazan ayını hiç anlatmayayım...gözyaşlarım sel oluyordu ...senağlama off... fena oldum yazıyı okuyunca...yaşadım sanki çocukluğumun ramazanlarını...

Sahurda komşular birbirlerinin ışıklarına bakardık...ışık yanmıyorsa..gider ısrarla zile basardık uyansınlar diye....İftara yakın saatte, pide için girilen kuyruklar...Ben en çok pastane pideseni severdim....senağlama...offff :KK43:

Çok etkilendim,insanın senin yazdıklarını okurken düşünmemesi,etkilenmemesi mümkün değil.Bu anlattıkların o kadar eski değil aslında.Benim de çocukluğumda yaşanırdı tüm bunlar ama şimdi şehirlerde bu tür şeyleri yapanlara köylü,kro falan diyorlar.Oysa kendi öz geleneklerimiz ve geçmişimiz,kendi folklorümüz bunlar bizim.
Değerlerini kaybedince anlıyoruz hep bazı şeylerin.
Yüreğinin içini,yazan ve üreten o güzel kafanın içini sevgyile selamlıyorum
.

X