Annem için ne yapabilirim?

askitotomsu

Yiğit Aras_SMA destek
Kayıtlı Üye
31 Mart 2012
10.869
7.479
Selam kızlar, aslında uzmana danışmak gereken bir konu ama ne düşündüğünuzü sormak istedim. Ben mi buyutuyorum yoksa haksızlığa mi ugruyorum sizce?

Dün annemi pazara götürdüm tek yorulmasın diye. Tur atıp geldim ki hala ilk tezgahta sebze seçiyor. Pazarcı da gerilmiş bakıyor. Her pazara gidisimizde pazarcilar azarlıyor, bu sefer ben gerilip adamlara kızıyorum. Anneme de kızıyorum. En son biri fasulye de seçilmez ki diye kızmıştı.

Kulağına eğilip dedim ki " işin bitince beni ara, gelip eşyaları alayim. Cok uğraşıp milleti kendine bagirtma" ben böyle deyince insanların içinde bana bir bağırdı ki millet dönüp baktı. İnsanlar da şaşırdı kizim da şaşırdı. Elalem yaninda bizi azarlamak hep yaptığı şeydir. Bir saat aramayinca ben aradim nerdesin diye. Beni aramayip eşyalarla eve gitmiş. Ben de orada kızımla boş boş bekliyorum ki evine bırakayım. Arabada kalan eşyaları alıp kapısının önüne bıraktım. Bugün de çarşıda işi vardı oraya götürecektim, aradım ama gitmeyeceğini söyledi.
Yaşından dolayı böyle değil. Hep böyleydi. Çocukken de küser bir hafta konuşmazdı. Hasta olmayı dilerdim ki benimle ilgilensin. Döverdi, ben size hiç vurmadım der, ağlar. Üniversiteyken bile ödevimi yaparken bir gün yanıma gelip sözle taciz etti. Cevap verdim.diye vurmaya başlamıştı.
Bir gün de bizim lisenin önünde bana essoglu essek diye bagirmisti. Soğuk havada kaban yerine okul ceketi giydim diye.
Arkadaş dost edinmez, benim arkadaşlarıma ailelerine, komşularıma aile sirlarimizi anlattı kaç kez mahcup oldum uyardım yine fenalaştı.
Yedi aylık hamileydim, büyük kızıma"sen ne biçim çocuksun" dedi birkaç kez. "Öyle söyleme, bak bana da hep öyle söylerdin, ben kendimi hala degersiz hissediyorum insanların içinde. Çocukken saçımı tarardin, acilmayinca huyun kötü o yüzden açılmıyor derdin. Kardeşimle kavga ettik diye anlamadan dinlemeden elin kirilsin dedin bana. Küçükken namaz kilardim, bana kötü davranip namazinin kabul olacağını mi sanıyorsun derdin" dedim diye kavgaya tutuştu benimle. İki ay küstü. Yemek götürdüm yüzüme bakmadı, istemedi. Hamile halimle o kadar üzüntüye soktu beni.
Bize çok düşkün ama çok zarar veriyor, azarlıyor tersliyor küsüyor.
Çocukluğunda anne ilgisi görmemiş öyle söylüyor. Evliliği de çok kötü geçmiş. Ama biz peşinde koştukça böyle davranmaya hak görüyor galiba.
Eskiden başka anormal davranışları da vardı. Mesela sabah beste kalkıp çamaşır makinesi calistirirdi. O saatte tüm.pencereleri açardı. Eve bereket girsin diye. Babam da camiden gelir bağıra bağıra kufrederdi. Komşular bir yıl boyunca iyi sabrettiler. O sene sanki ikisi de aklıni yitirmiş gibiydi.
Mesela yeni tanistigi insanlara bizi şikayet ederdi. Bekarken bizim odamızda gardrop yoktu.cok eski bir sifonyer vardı, çekmecesini açınca yere devrilirdi. Biz de kıyafetleri diğer yatak odasindaki koltuğun üzerine katlayıp koyar, oradan alır giyerdik. Bir arkadasin annesine dedi ki bunlar çok dağınık kıyafetleri her yerde. Ben sasip kaldım, dolabimiz yok ki deyince kadin annemi bozdu. Bu sefer de beni niye insanlara rezil ediyorsunuz diye azarlıyor.
Sakin kalmaya calisiyorum ama sanki en yakınimdakiler beni sindirmek için elinden geleni yapıyor. Annem canım, kendimi tutamayıp kavga edince de çok kötü vicdan yapıyorum daha kötü hissediyorum. Normal değil hasta diye mi düşünmeliyim?

Son düzenleme:
anneniz uzmana düzenli olarak gidecek, isterse.
yoksa yapabileceğiniz bir şey yok.
haksızlığa uğramış hissetmeniz normal. ne çocukluk ne gençlik, ne hamilelik, hatta pazar alışverişi bile normal bir şekilde geçmemiş. çocukken çocuk olamamışsınız, şimdi de annenize annelik yapmak , göz kulak olmak zorunda kalmışsınız.

Bir şey istesem hemen yardım.eder, maddi manevi esirgemez ama psikolojik olarak verdiği zararı anlamiyor

Okudum. O kitaplarda mesafeyi tavsiye ediyor.yalniz ve yaşlı bir kadına mesafe koyamam. Sınır koyuyorum
kitaplar anneniz bile olsa kendinizi korumanızı tavsiye ediyor. siz de bir insan ve bir annesiniz.
yapabileceğiniz başka bir şey yok o zaman. anneniz destek almak isterse bir çıkış yolu olur , yoksa yok maalesef

Annen neler yaşadıysa artık sinirleri laçka olmuş. Psikiyatri değil de psikolgla uzun bir seansa girmesi lazım. İçini döksün yaşını akıtsın daha genç yeni torunu olacak. Düzelir ama emek istiyor. Çünkü evliliğinden de önce çocukluğu da sıkıntılı geçmiş. Çocukluk kaya gibi serttir öyle kolay çözülmez.

Şuan uçurumdan kendini bırakmış çarpa çarpa yuvarlanıyor. Ya kendi bi yerleri yıkıyor ya da o bi yerleri deviriyor. Bu kontrolsüzlüğün acil önünün alınması lazım.

Zaten sizde de travmalar oluşturmaya başlamış. Sizinde çocuğunuz olacak. Bu kısır döngüyü kırın lütfen annenizin tavırları size bulaşıp ordan da çocuğunuza geçmesin. Yıpranmışsınız. Allah yardımcınız olsun.

Anneniz hasta maalesef. Psikolojik sorunlar maksimum düzeyde.Yapabileceğiniz pek birşey yok ikna edip doktora götürün düzelmiyorsa da kendi haline bırakın.Evlatlık görevinizi yapın gerisini boşverin

Anneniz hasta maalesef. Psikolojik sorunlar maksimum düzeyde.Yapabileceğiniz pek birşey yok ikna edip doktora götürün düzelmiyorsa da kendi haline bırakın.Evlatlık görevinizi yapın gerisini boşverin
Bosverilmiyor işte. İnsan aciyor. Kendince dünyanın en iyi annesi. Biz de olmasak çok yalnız kalacak.

Teşekkür ederim. Annem genç değil, iki torunu var. Hayvanlara, çocuklara çok merhametli. Mükemmel olmak adına bizim canımıza okuyor

Biraz mesafe koyun bu anneniz bile olsa kim olursa olsun çizgisini çekin kendi öz benliğinizi koruyun sizinde ruh sağlığınız önemli sizinde kızınız var hayat anne üzerine kurulu değil siz bir bireysiniz herseyden önce kıymetinizi bilmeyenleri uyarın yokluğunuzda kıymetinizi anlar

Hamileyken olan tavırları ona sınır koymama sebep oldu zaten. Hayatıma çok müdahale ettirmiyorum. Ama işte yalnız yaşıyor olması sebebiyle sürekli elim üstünde olsun istiyorum.

Teşekkür ederim. Annem genç değil, iki torunu var. Hayvanlara, çocuklara çok merhametli. Mükemmel olmak adına bizim canımıza okuyor
Yazılardan mükemmellik anlamadım. Genel olarak huysuz huzursuz gibi algıladım. Tabi mükemmellik varsa başka.

Yazılardan mükemmellik anlamadım. Genel olarak huysuz huzursuz gibi algıladım. Tabi mükemmellik varsa başka.
Pardon.mukemmeliyetci demek istedim. Her şey onun istediği gibi olunca mükemmel olacağını sanıyor. Hâlbuki kaç kez söyledik, sen kendi hayatını istediğin gibi yaşadın ama mutlu olmadin demek ki tavrın doğru değil diye

Bugün okuduğum ikinci anne konusu oldu. Niye ısrarla yardım ediyorsunuz peşinde koşuyorsunuz? Anneniz de olsa size zarar veren insandan uzak durmalısınız. Sizi geçtim çocuğunuzu bu ortama sokmaya, travmatize etmeye hakkınız yok. Hasta olur doktora götürürsünüz ama pazara da götürmeyiverin. Önceki konuya da yazdım hasta olan gitsin tedavi olsun, ona değer verenleri hasta etmesin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…