AMH neden yükselir?

Namutenahii

"Direnenler yaşar"
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2016
3.293
5.878
Merhaba arkadaşlar
32 yaşındayım, 6 ayda bir kontrol oluyorum AMH değerlerim şu şekilde çıktı

4.7
6.1
8.7

Şeklinde 6 ay aralıklarla yapılan testlerde yükseldiğini görüyoruz. FSH, LH ve E2 sabit kalmış onlarda bir problem yok. AMH neden yükselir yoksa PKOS a doğru mu gidiyorum?

Merhaba arkadaşlar
32 yaşındayım, 6 ayda bir kontrol oluyorum AMH değerlerim şu şekilde çıktı

4.7
6.1
8.7

Şeklinde 6 ay aralıklarla yapılan testlerde yükseldiğini görüyoruz. FSH, LH ve E2 sabit kalmış onlarda bir problem yok. AMH neden yükselir yoksa PKOS a doğru mu gidiyorum?
AMH hormonu yükselebilen bir hormon degil diye biliyorum yumurta rezervinizi ifade ediyor bu da dogustan belli zaten. Bu uc tahlili de ayni yerde mi verdiniz? Doktorunuza sordunuz mu?

AMH hormonu yükselebilen bir hormon degil diye biliyorum yumurta rezervinizi ifade ediyor bu da dogustan belli zaten. Bu uc tahlili de ayni yerde mi verdiniz? Doktorunuza sordunuz mu?

Evet ben de öyle biliyorum. Hatta yaşla birlikte azalma da görülebilirdi.

İlk ikisi şehir hastanesinde sonuncusu ise bir üniversite hastanesinde yapıldı. Doktoruma sordum net birşey diyemedi açıkcası. Son tahlil de bu sabah çıktı henüz doktora soramadım. Çok merak ediyorum.

1in üzerinde olması gayet iyidir. Benimkisi anormal yüksek benimkilere bakmayın :)
Benim 9,84 rezervim mesela ama pcos gorunumu var bir yumurtalıkta ve sadece amh yuksek geri kalan tum tahlillerim normal. Ama hep ayni cikiyor tahlillerde. Belki degerin yuksek gorunmesine neden olan baska bir etken vardir. Doktora sorunca yazar misiniz merak ettim ben de.

çok iyi o zaman bir de bu değer oynamaz diyor doktorlar. Benim bir arkadaşımında 0,3 ten 1,1 e çıktı 6 ay içinde. Düşmemiş yani çıkmış.
Muhtemelen testlerden biri yanlistir. Fakat bu degere bakip dogal gebelik olup olamayacagina yani tup bebege karar veriliyor. Yanlislik olmamasi lazim. Ben 10 gun sonra tedaviye baslayacagim. Testleri o yuzden yaptirdim. Ama simdi acele mi ediyorum diye kafam karisti. Gerci 40a girmeme az kaldi. Arkadasiniz hamile kalabildi mi?

Muhtemelen testlerden biri yanlistir. Fakat bu degere bakip dogal gebelik olup olamayacagina yani tup bebege karar veriliyor. Yanlislik olmamasi lazim. Ben 10 gun sonra tedaviye baslayacagim. Testleri o yuzden yaptirdim. Ama simdi acele mi ediyorum diye kafam karisti. Gerci 40a girmeme az kaldi. Arkadasiniz hamile kalabildi mi?
Arkadaşım bekar, bebek denemesi olmadı. Farklı bir durum için baktırmış bu hormona. 35 yaş sonrası için 6 ay denemeden sonra olmuyorsa tedavi diyorlar. Ben de 1 yılın sonunda gittim doktora. Zaten gebelik 9 ay öyle böyle derken bebeğin doğması 40 yaşı bulabilir. O yüzden ne kadar erken o kadar iyi.

Arkadaşım bekar, bebek denemesi olmadı. Farklı bir durum için baktırmış bu hormona. 35 yaş sonrası için 6 ay denemeden sonra olmuyorsa tedavi diyorlar. Ben de 1 yılın sonunda gittim doktora. Zaten gebelik 9 ay öyle böyle derken bebeğin doğması 40 yaşı bulabilir. O yüzden ne kadar erken o kadar iyi.
Haklisin cnm. Pandemi nedeniyle geciktik, aslinda ne zaman istesek bi problem cikti ve otelemek zorunda kaldik. Istedigimizde hemen olacak sandim. Tup surecinde olumsuz bir tecrube yasamak, ilaclar, dusuk, kurtaj vs. gibi seyler gozumu korkutuyor. Ote yandan kardes isteyen sevgi pitircigim beni bu yola itiyor. Allah hepimizin hakkinda hayirlisini versin.
*cikolata kisti, yalanci yukselmeye sebep oluyormus galiba. Ama benim boyle bir rahatsizligim yok. 10gun sonra dr.ye gidince belki bir aciklama olur 🤷‍♀️

Masallah ne guzel. Yasiniz genctir diye tahmin ediyorum. 35ten sonra bu degerlere hemen tup bebek diyorlar.
Yo genç değilim.
37 yaşında oğlumu 38 yaşında kızımı doğurdum.
İstesem hemen gebe kalırım.

Bu işler ticarete dönmüştür, tv lerde de konuşluyor bu durum. En son Seray Severi izledim.

İnsanların en hassas noktaları olduğu için aaaa yok efendim olmaz aaaa amh 1 in altında kesin tüp bebek aaaa bide tek tüpünüz var hemen hemen.
Benim hikayem çok uzun aratır iseniz konularda neler neler yaşadım.
İki tüp bebek denettirdiler boşu boşuna.
Ameliyatlık sorunlarım vardı. Ameliyat olduktan 5 ay sonea gebe kaldım. Oğlum doğdu 8 ay sonra kızıma gebe kaldım.

Üstelik 4 geni bozuk biri homozigot olmakla birlikle trombofili hastası olduğumu oğluma gebe kaldığımda öğrendim ve damarlarımı etkiliyor bu durum fakat gebe rahatlıkla kalıyorum.

Şunu belirtmek isterim bu yolda mücadele eden Arkadaşlara işi ticarete dökmüş amaçları ne kadar daha yolabilirim diyen doktorlardan uzaklaşıp iyi bu işin yeminine uygun doktorlarla ilerlesinler.

Haklisin cnm. Pandemi nedeniyle geciktik, aslinda ne zaman istesek bi problem cikti ve otelemek zorunda kaldik. Istedigimizde hemen olacak sandim. Tup surecinde olumsuz bir tecrube yasamak, ilaclar, dusuk, kurtaj vs. gibi seyler gozumu korkutuyor. Ote yandan kardes isteyen sevgi pitircigim beni bu yola itiyor. Allah hepimizin hakkinda hayirlisini versin.
*cikolata kisti, yalanci yukselmeye sebep oluyormus galiba. Ama benim boyle bir rahatsizligim yok. 10gun sonra dr.ye gidince belki bir aciklama olur 🤷‍♀️

Çikolata kistinin olup olmadığı nasıl anlaşılır acaba? Ben alttan ultrasona girdim doktorum öyle bişeyden bahsetmedi. Olsaydı çıkmaz mıydı ki bilemedim... Ama kist ve miyom mevcut. Onlar da çok önemsiz çok küçük dedi doktor.

Yo genç değilim.

Bu işler ticarete dönmüştür, tv lerde de konuşluyor bu durum. En son Seray Severi izledim.

İnsanların en hassas noktaları olduğu için aaaa yok efendim olmaz aaaa amh 1 in altında kesin tüp bebek aaaa bide tek tüpünüz var hemen hemen.
Ameliyatlık sorunlarım vardı. Ameliyat olduktan 5 ay sonea gebe kaldım. Oğlum doğdu 8 ay sonra kızıma gebe kaldım.

Üstelik 4 geni bozuk biri homozigot olmakla birlikle trombofili hastası olduğumu oğluma gebe kaldığımda öğrendim ve damarlarımı etkiliyor bu durum fakat gebe rahatlıkla kalıyorum.

Şunu belirtmek isterim bu yolda mücadele eden Arkadaşlara işi ticarete dökmüş amaçları ne kadar daha yolabilirim diyen doktorlardan uzaklaşıp iyi bu işin yeminine uygun doktorlarla ilerlesinler.
Soylediklerinize katiliyorum, 0,1 amh ile dogal hamile kaldim

Yo genç değilim.

Hikayeniz gercekten sasirtici ve mucize gibi. Gule gule saglikla buyutun evlatlarinizi. amh 0.6 ciktiginda derhal infertilite poliklinigine gidin dedikleri gun şok yasamistim. Sonrasinda oyle bir strese ve bunalima girdimki, birkac ay klomenle deneyelim diyen doktorun verdigi iliski gunlerinde ya ben ya da esim sıkinti yasadi. Yani gereken eylemi yerine getiremedik. Getirdigimizdeyse zaten olmayacak umutsuzlugu ve mecburiyet hissiyati vardi. Halbuki ilk gebeligimde ne amh biliyordum, ne ovulasyon, ne iliski gunu. Istedik ve oldu sukur. Tup bebek doktorum sizin olur, biraz daha deneyin demesine ragmen, ben gec kalmaktan korktugum ve olmayacagina sartlandigim icin, stresimizi artik yonetemedigimizden haftaya bu surece baslayacagim :KK43: Belki de psikolog destegi alip dogal denemek de bir yol olabilirdi. Su an amh degerimin 1.02 cikmasi kafami karistirdi. Cok buyuk bir sektor oldugu kesin ama yasam tarzimiz, maruz kaldigimiz olumsuz kosullar, kaliteli besine ulasamama vs. de bu konuda etkili diye dusunuyorum.

X