Alyans...

Bizim durumumuz iyi olmasına rağmen eşim kendisi almış babama verdirtmemişti parasını.Biraz gururludur...Kimin alıp almadığı da çok önemli değil zaten.Belki sözlün düşünür o da öyle yapar.

Yani adetlerde öyledir, kızın yüzüğünü dama, damadınkini de kız tarafı alır. Durumunuz eğer yoksa ben nişanı erteleyin derim. 100-200 ytllk bir yüzük almak bile sizi düşündürüyorsa(maddi açıdan kastetmiyorum) nişanda hiç masraf yapmıycakmısınız? En basiti çay kek börek ikram etseniz 100-200 tutar zaten... Bunun daha nişan bohçası var, çeyiz hazırlığı var, var da var... Herşeyi nişanlınızdan bekleyemezsiniz... Maddi durumunuz yoksa ucuz bir yüzük alırsınız ya da ertelersiniz...

Canım ufak bir yüzük yüzünden bence sakın aileni altta gösterme..
sonuçta bir yüzük çalışyıorsan kenarda 200-300 ytl olsa alırsın hiç yoksa birinden borç al ama sen al..
şöyle düşün erkek arkdaşının annesi diyorki erkegin yüzügünü kız tarafı alacak.
yani alacak diyor. sen şimdi erkek arkdaşına desen alamam durumumuz yok diye. annesine diycek bir yerde sen ezileceksin...
onlara ezilecegine borç al zamanla halledersin. ama üstüne düşeni yapmış olursun..
onlara ielrde en ufak bir anlaşmalıkta "onlar hiçbirşey yapmadıkı zaten bi yüzüklerini bile biz aldık " dedirtmemiş olursun..

birde nişan sadece yüzükle olmuyorki canım mutlaka para gerekecek.. bohça hazırlıycaksın damat bohçası alınacaklar olacak... masraf mutlaka olacak canım keşke biraz birikim yapabilseydin.. ama inşallah hayırlısıyla atlatırsın..

nişan zamanında bende kimseye bi çöp aldırmadım yemedim içmedim ama kendim yaptım yüzüğümü herşeyimi kendim aldım borçlandım elimde ne var ne yok döktüm ama içim çok rahattı, dile düşmektense o süreyi uzatır yüzük alabilecek duruma gelinceye kadar beklerdim..herşey için geçerli üzrimize düşen ne ise yapılmalı bence fazlası olsun ama eksiği asla...

nişan zamanında bende kimseye bi çöp aldırmadım yemedim içmedim ama kendim yaptım yüzüğümü herşeyimi kendim aldım borçlandım elimde ne var ne yok döktüm ama içim çok rahattı, dile düşmektense o süreyi uzatır yüzük alabilecek duruma gelinceye kadar beklerdim..herşey için geçerli üzrimize düşen ne ise yapılmalı bence fazlası olsun ama eksiği asla...

walla canım aynısını ben dedim..
bende yakında nişanlanacam... bu süre zarfından çalışıyorum altınımıda aldım.. paramıda biriktirdim... sevgilimle 7 senedir beraberim.. ailemin durumu allaha şükür iyi.. ama yinede sevgilim bu kadar senedir 5 kuruşum yok biliyor geleni harcıyorum biliyor evet harcıyorum ama biriktiriyorumda ama o bilmiyor harcıyorum sanıyor.....
haliyle herşeyi annem yapacak biliyor ama altınımı bile ben kendim az çok aldım ailem takacaklarının üstüne benimkileride taksın istiyorum fazla fazla taksın istiyorumm ..

ve ben bir bulaşık makinesi yüzünden sevgilimle bir ton kavga ettim tutturdu ben alacam diye ben tutturdum ben alacam diye.. niye çünkü hiçbirzaman altta kalmak istemem.... herşeyin alasını yapmak isterim...

Alt tarafı bi yüzük...onuda alamazsanız neden nişanlanıyorsunuz...
ayrıca çocuğun durumu iyi diye bütün masrafları üstlenmesini bekleyemezsiniz ya..
sonuçta herkesin malı kendine herkes üzerine düşeni yapmak durumunda.

Teşşekür ederim ama bu kadar ters bi şekilde yazmanız gerekmezdi.
Ben sadece danışmak istediğimden yazdım.Ailemide çok fazla zora sokmak istemiyorum ondandı.Birde daha önce şöyle internette göz gezdirdiğimde benim gördüğüm fiyatlar sizin dediklerinize göre çok uçuktu pekte anlamam bu işlerden ama oyle 200 -300 veremıcek deılım okdr bı sekılde ayarlarım tabiikide onların malıda onlara tabiiki ama bız konustugumuzda sozde surprız falan yapıcakmıs arkadasımada oyle demıstı ondan hep oyle dusundugumden dolayı bıraz sıktım kendımı.Sonu.ta adetleri yeni yeni öğreniyorum ve ona göre elimden geldiğince bişeyler yapıcam.

Teşşekür ederim ama bu kadar ters bi şekilde yazmanız gerekmezdi.
Ben sadece danışmak istediğimden yazdım.Ailemide çok fazla zora sokmak istemiyorum ondandı.Birde daha önce şöyle internette göz gezdirdiğimde benim gördüğüm fiyatlar sizin dediklerinize göre çok uçuktu pekte anlamam bu işlerden ama oyle 200 -300 veremıcek deılım okdr bı sekılde ayarlarım tabiikide onların malıda onlara tabiiki ama bız konustugumuzda sozde surprız falan yapıcakmıs arkadasımada oyle demıstı ondan hep oyle dusundugumden dolayı bıraz sıktım kendımı.Sonu.ta adetleri yeni yeni öğreniyorum ve ona göre elimden geldiğince bişeyler yapıcam.

canım sana birşey demiyoruz.. bizim fikrimizce durumun olmayabilir her insanda olur zaman zaman bu çok doğal ama nişanlının ailesine bu duruma belli etme.. bir yüzük için en azından lafı olmasın..

walla canım benim de kocam başlarda ben alırım herşeyi ben yaparım diyordu o zamanlar a bide iş kapıya dayanınca üç maymunları oynadı.
doğrusu hiçbirşeyinede tenezzül etmedim arkamdan da lafettirmedim gücüm neye yetiyorsa o alındı onlardan da hiç birşey talep etmedik.Ne olursa olsun şimdi sus pus onlar alsa yapsa bile ilerde emin ol ömür boyu baş kakıncı olur hiç de ailesinin varlığına güvenme hayatı göğüsleyecek olan sizsiniz onun için halinizi anlatın ezilip büzülmeden ona görede hem onlar hem siz bir tavır takınırsınız Allah yardımcınız olsun bu zamanda düğün işleri çok zor

biz bu konuyu konuşmadan çarşıya çıktık
ve btün altın ödemelerini onlar yaptı
eger durumunuz yoksa söyleyin
anlayışla karşılayacaklardır.

biliyolardır cnm durumlarının olmadıklarını ama yinede onların yapmasını istemiştir erkek tarafı.nişan falan olmadan önce böle erkekler hep atıp tutar şunu alırım ben alırım die ama iş ciddiye bindimi anası ne derse onu yaparlar.bencede alın ince alyanslardan beğenmezlersede biz bu kadarını alabildik deyin,evde kendi aranızda bi pasta keserek kutlayın olsun bitsin..şimdiden mutluluklar canım

pahalı bir şey almazsınız sizde.mesela ağır bir şey olmaz.taşlı falan.sade bişi alırsınız.zaten onun fiyatı da en fazla 250 falan olur..ha daha pahalıları da var. ama şu an sanırım maddi durumunuz müsait değil.birazda ince bişi tercih ederseniz fiyat daha da düşer tabiiki..

tatlım bir yüzük özellikle de alyans çok pahalı değil
biliyorum olmayınca 1 kuruş bile çok gelir ama alyansı almanız gerekir

müstakbel eşinle durumunu konuşman aslında şu açıdan faydalı, bu iş bir tek alyansla kalmayacak
ben de bursalı olduğum için gelenekleri iyi biliyorum...çok şaşalı ve bol takılı olur bursa evlenmeleri

durumun çok kötüyse baştan açık açık konuş biz bunların altından kalkamayız de, seni bu şekilde kabul edeceklerse etsinler.

Tatlim, inan yuzukler o kadar pahali degil

Simdilik soyle guzel ama sade birsey alin ikinizde, daha sonra eger alyansinizi degistirmek isterseniz, degistirsiniz.

Ve inan çok uygun fiyatlara çok guzel yuzukler var turkiye de.

Bence alabilirsin

canim tek derdin alyans olsun,
ucuzundan bir sey alsan olmaz mi,
nikah icin soyle istedigin gibi pahali bir sey alirsin sonra,

ama ucuzunu da alamam diyorsan ailesine soylesin durumunuzu ki bence en mantiklisi o evlilik kulfetli bir sey gerisini nasil getireceksiniz

soylemem de diyorsan bence erkek arkadasini kenara cek o sana borc versin ikinizin arasinda ufak bir sir olarak kalir

demirden korkan trene binmez hesabı...
sen evlenmeye kalkıyosun 1 yüzük tuzu biberii daha dünyaaa masraf çıkacak yüzük neki
sen daha önceden kafandan erkek tarafı alır herşeyi nasıl olsa zengin diye planlamışsın
tamam belkide haklısın aldırabilirsinde ama
herkesin bildiği üzere nişanı kız tarafı yapar tamam evde yapıcakmışsınız masraf olmaz ama...
illla erkek tarafına bohça yapıcaksınız..
durumunuzun olmamamsı ayıp değil..ama bu yola baş koymuşsan senin problemin
ama onun anneside dememeliydi bence kız tarafı şunu alır oğlan bunu alır
ama belki ne biliyim adetler öledir diye öyle demiştir kötü bi niyetle değil..
zaten kadın söylemese bile eninde sonunda siz alıcaksınız..çocuğa alyansları sen al diyemezsin
üzgünüm ama adetler böyleee

malesef bu devirde evlenmek sırf sevgiyi bütünlemek anlamına gelmiyor maddi olarakda ya baya bi birikmişin olucak yada borca girip zmanla ödüyeceksin.anlıyacagın yüzük diğer harcamaların dışında deve de kulak kalır.çok güzel klasik alyanslar var ben geçen yıl evlendim 100 ytl idi şimdi olsun 120.malum nişanı da kız tarafı yapar onuda kendi imkanlarınızla evinizde aile arasında yaparsınız.nişan alışverişine gelince fazla abartmaya gerek yok ne eşim şuan rapduşanbırını giyiyo nede ben o tüylü terlikleri giyiyorum.en başda konuşsaydınız aslında daha iyi olurdu.

canım benim benden sana abla tavsiyesi
aç kal ama yapman gereken şeyleri yap
bunlar ileride önüne gelir

bana kalırsa ne yap et ailen ya da sen al....insanlar belli olmuyor..erkek arkadaşın kabul etse bile almayı,yarın öbürgün ters bişey olduğunda yüzükleri bile ben aldım der,ucuzundan al ama sen al

X