Almanya da yaşıyorum türkiyede boşanma davası açmak istiyorum

Türkiye'deki boşanmayı Almanya kabul edecekmi? Çevremde bir çok boşanmaya tanık ve yardımcı oldum, böyle birşey hiç duymadım. Bence en doğrusu Almanya'da boşanmanız ve burdada zora koşma gibi bir şansı yok zaten, 1 sene ayrı yaşadığınız takdirde, boşanabiliyorsunuz, o istemese bile. Bu 1 sene bekleme kuralı anlaşmalı boşanma içinde geçerli. Yalnız şimdiden uyarayım, eğer söylediğiniz gibi çalışmıyorsa, sizi için sorun, çünkü mahkeme evlilik boyunca her iki tarafında emeklilik kasasına eşit bölüyor :KK43: yani siz mesela 20 senelik evlilik boyunca 10.000€ emeklilik kasasına ödediyseniz, o hiç ödemediyse, bu paranın 5.000€' su onun emeklilik kasasına aktarılıyor :KK43: Allah yardımcınız olsun🙏 bu arada Almanya'da boşandıktan sonra, konsolosluğa gidip boşanma kararını onaylatmanız gerekiyor, yoksa Türkiye'de devam evli gözüküyorsunuz.

Anlaşmalı olunca kesinlikle dediğiniz gibi. Anladığıma göre konusahibinin eşinle beraber edindiği evi var almanyada. Adamin anlaşmali boşanmaz gibi
Türkiyede boşanma davası anlaşmalıysa taraflar mahkemede bulunmak zorunda değil miydi hatta biri gitmezse çekişmeliye dönüyor diye biliyorum

Eklentiler

• 1000097114.jpg
    1000097114.jpg
    104,9 KB · Görüntüleme: 22
  • 1000097115.jpg
    1000097115.jpg
    95,9 KB · Görüntüleme: 19
anlaşmalı boşanmalar TR de ikamet neresi olursa olsun istediğin adliyeye başvuru yapıp gerçekleşiyor. çekişmeli boşanma ise mutlaka ikamet ettiğin yerin adliyesinden açılmak zorunda. Almanyada ikamet eden biri için nasıl olur bilemiyorum yanlış bilgi vermem istemem ama çekişmeli için bence mümkün degil TR den dava açmak(tabi yine avukat arkadaşlar daha iyi bilir)

anlaşmalı boşanmalar TR de ikamet neresi olursa olsun istediğin adliyeye başvuru yapıp gerçekleşiyor. çekişmeli boşanma ise mutlaka ikamet ettiğin yerin adliyesinden açılmak zorunda. Almanyada ikamet eden biri için nasıl olur bilemiyorum yanlış bilgi vermem istemem ama çekişmeli için bence mümkün degil TR den dava açmak(tabi yine avukat arkadaşlar daha iyi bilir)

Açılıyor. Ablam zamanında bosandi (bundan 20 yil önce). Eski eşinin kütügünün bulundugu ilcede oldu duruşma. Çekişmeli açıldı ama cekişmeden boşandilar. Ikisininde TRde ikameti yoktu.
Onlarda çocuk ve mal mülk yoktu ama.

Fazla ucuza gelmedi. 20 yil önce yaklaşik 2000 Euro ödedi.

Açılıyor. Ablam zamanında bosandi (bundan 20 yil önce). Eski eşinin kütügünün bulundugu ilcede oldu duruşma. Çekişmeli açıldı ama cekişmeden boşandilar. Ikisininde TRde ikameti yoktu.
Onlarda çocuk ve mal mülk yoktu ama.
Bu çok mantıklı... Konu sahibi de pratikte eşiyle anlaşabilrse davayı Türkiye'de avukatlari aracılığıyla yürütebilmek için teoride çekişmeli açabilir...Çok çekismeye gerek kalmadan avukatlar burda iki tarafı da temsil eder, bitti gitti...

Bu çok mantıklı... Konu sahibi de pratikte eşiyle anlaşabilrse davayı Türkiye'de avukatlari aracılığıyla yürütebilmek için teoride çekişmeli açabilir...Çok çekismeye gerek kalmadan avukatlar burda iki tarafı da temsil eder, bitti gitti...

Ablam öyle yaptı. Eski eşiyle anlaşmamişti ama adam uzatmadi ve maddi acidan kendini yormak istemedi galiba. Sorunsuz boşandilar ama dava çekişmeli açılmıştı.
Ablam 20 yil önce 2000 Euro ödemişti. Hiç unutmam iş bankası üzeri havale etmiştik paracıkları :KK43:

Fazla ucuza gelmedi. 20 yil önce yaklaşik 2000 Euro ödedi.
2000 euro çekişmeli boşanma için absürt bir ücret değil. ( şu anda da piyasa yaklaşık bu civarlarda) Çekişmeli boşanma davalarının çoğunun yıllarca sürdüğünü ve enflasyonu düşününce makul kabul edilebilir. Burada ve gerçek hayatta 5 yıl bile süren davalar görüyoruz. Anlaşmalı boşanma çok daha kolay ve hızlı bir prosedür olduğu için çok daha uygun ücretlerle hallediliyor.

Ablam öyle yaptı. Eski eşiyle anlaşmamişti ama adam uzatmadi ve maddi acidan kendini yormak istemedi galiba. Sorunsuz boşandilar ama dava çekişmeli açılmıştı.
Ablam 20 yil önce 2000 Euro ödemişti. Hiç unutmam iş bankası üzeri havale etmiştik paracıkları :KK43:
Valla burda da şu anda daha pahalı diyebilirim. Sadece protokol ve dilekçe yazması için 20k verdim geçen sene, düşün bak davaya bile girmedi, Çekismeli 100 bini geçiyor

2000 euro çekişmeli boşanma için absürt bir ücret değil. ( şu anda da piyasa yaklaşık bu civarlarda) Çekişmeli boşanma davalarının çoğunun yıllarca sürdüğünü ve enflasyonu düşününce makul kabul edilebilir. Burada ve gerçek hayatta 5 yıl bile süren davalar görüyoruz. Anlaşmalı boşanma çok daha kolay ve hızlı bir prosedür olduğu için çok daha uygun ücretlerle hallediliyor.

Konusahibi almanyadaki ücretden kaçındiği için belirttim. Genel anlamda yüklü bir miktar değil. Ablam bu ücreti çekişmeli acilan ama çekişme olmadan süren bir dava için ödedi. Eski eşide ayni miktari bayildi. Apostil vs derken ikiside yaklaşik 3000 euroya kurtuldular. Konusahibi için durum farklı olabilir. Çocuk ve mal mülk işin içine girince dava uzayabilir ayni orantıda ücretide

X