Akvaryum Temizliği

Dexterella

Minik Böceğim...
Kayıtlı Üye
15 Mayıs 2009
3.349
6
Arkadaşlar benim akvaryumum çoook çabuk kirleniyo. Motoru da var içinde, sürekli çalışıyo. İçine koyduğum taşlar 1 haftada yosun tutuyo, akvaryumun camı da öyle. Her hafta suyunu değiştiriyorum bu yüzden. Bunun bi çözümü yok mu?

bilmiyorumkismile bilmiyorumkismile

Benimde 2 senedir akvaryumum var japon balığı beslyorum ilk senelerde çok üstüne düşüp hafif kirlendiğinde hemen akvaryumda ki suyu boşaltıp temizliyordum ve bu da balıklarımın düzensiz su ayarı yüzünden hastalanmalarına neden oluyordu şimdi sularını pek değiştirmiyorum 3 ayda 1 değiştiriyorum gayette sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar.. Sana tavsiyem ya bir dış motor al ya da suda ki yosunlara okadar takılma biliyorum biz bir bayan olarak temizliğe düşkünüz estetik görünüm açısından evimizin bir köşesinde duran pis bir görünüm bizi rahatsız ediyor ama onlar hallerinden mutlu haftada bir sularını değiştirirsen su da ki denge bozukluğu yüzünden balıklarını kaybedebilirsin :))

Bi kaç tanesi ben evde yokken ölmüş zaten,eşimde çöpe atmış . Japonlar kaldı bi tek , ama su o kadar pis görünüyo ki, bi de salonda olunca çok göze batıyo. Suyun içindeki motorda su kirlenince yavaşlıyo. kaydirigubbakcemile3 Dinlenmiş su koyuyorum hep. İlk başta içme suyu koyuyodum, baktım bi fark yok. Zaten bi akvaryumu eşim yıkarken kırdı, yenisini aldık . kaydirigubbakcemile3

Zaten bir tanesi mantar olmuştu , onu kurtardım ama diğerleri ben annemlere kalmaya gittiğimde ölmüşler.Suyun rengi beni rahatsız ediyo işte. kaydirigubbakcemile3

akvaryum oldukca zordur, cok ince ayrintilari vardir..

hadi akvaryum alayim icinede balik atayim seveyim olayi degil :))

haftata bir, suyun 1/4 degistiriceksiniz.eger yosunlasma varsada bunun icin özel ilaclari var onu kullanicaksiniz..suyun ph dengesinin ölcülmesi gerekiyor.baliklarda benek benek mantar olmussa bunun icinde ilac var. :)

birde suyun dengesini olusturmak icin özel bakteriler var ondanda kullanabilirsin.birde filitresini iyice temizlememek gerekiyor cünki bakterileri yok ettigin zaman suyun dengesi bozuluyor...

Fazla yem kullanıyor da olabilirsin.

Madre'nin de dediği gibi her hafta akvaryumun 1/4 suyunu değiştir. Mantar ilaçlarından kullan. Motor filtresinide temizlemen gerekiyor.

Çok keyiflidir balık beslemesi. Tam yerleşik hayata geçince, hemen ilk işim akvaryumumu yeniden kurmak olucak:)

Sağlıklı balıklar...

akvaryum oldukca zordur, cok ince ayrintilari vardir..

hadi akvaryum alayim icinede balik atayim seveyim olayi degil :))

haftata bir, suyun 1/4 degistiriceksiniz.eger yosunlasma varsada bunun icin özel ilaclari var onu kullanicaksiniz..suyun ph dengesinin ölcülmesi gerekiyor.baliklarda benek benek mantar olmussa bunun icinde ilac var. :)

birde suyun dengesini olusturmak icin özel bakteriler var ondanda kullanabilirsin.birde filitresini iyice temizlememek gerekiyor cünki bakterileri yok ettigin zaman suyun dengesi bozuluyor...

evet aynen bu sekilde canim
benim akvaryum cok yosun kapladiginda camlari kagit havlu ile icinden siliyordum cok gozume batinca...:jeyyar:

Sonunda bi çözüm buldum. Suyun bir kısmını ( 5lt 'lik pet şişe kadar ) boşaltıyorum.sonra yenisi ekliyorum.3-4 günde bir yapıyorum bunu ve artık yosun tutmuyo.Yani akvaryumu tamamen boşaltıp yıkamakla uğraşmıyorum artık. hihoyyyt Hem de temiz oluyo, yosunsuz bi akvaryuma kavuştuğum için çok mutluyum. kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3

arkadaşlar akvaryum bakımı zor muuu?
40*20*26 bi akvaryum almayı düşünüyorum.. ama bakımından temizliğinden korkuyorum...
birde bu aralar tatile gidersem :/

suyu değistirdiin zaman ilacli dinlenmiş su katın sade su katmayın oylece baliklar zarar gormes mesela 20 lt suyu dinlenmeye alıyosunuz ya icinde ilaclari da katn akvaryumun suyu zaten hep azaliyor ozmn ilacli su eklemis olursunuz.15 gun de bir dip temizlii de yaparsaniz (4 parmak kadar dipten su çekin) tam olur eger duzelmesse sorun yemde olabilir bende de oyle olmustu yemi degistirdim. kolay gelsin :KK70:

arkadaşlar akvaryum bakımı zor muuu?
40*20*26 bi akvaryum almayı düşünüyorum.. ama bakımından temizliğinden korkuyorum...
birde bu aralar tatile gidersem :/

akvaryum nekadar buyuk olursa temizlii okadar kolay olur .ufak bi akvaryum hafta da bir temizlik ister eger az buyukse dış temizleme motoru olur ozmn temizlii daha kolay olur benm akvaryum de bu civalralda temizligi zor oluyo simdi 1.60cm uzunluğunda akvaryum ariyorum tatile gitiğ,nizde ottomatik yem makinesi varmis diye duydum bende ariyorum yoksa 3-4 gun den fazla ac kalirsalar olurler .:gitme:

Banada büyük olunca daha zor olucakmış gibi geliyorr :KK43:
ben biraz daha araştırmadayım tatilden sonra alıcam kısmetse

tatile giderken bizde kime bırakacağız diye düşünüyoduk pet şohp mu oluyo balık satan yerlere sorun bi kaya gibi beyaz yem var kutusunu atmışım onu gidecegimiz gün kadar kesip atıyoruz bişeycik olmuyo gelene kadar balıklarımıza kayın valdem bakamam diyince araştırmıştık 1hafta yoktuk ama gelince akvaryumu hemen yıkadık
benim de sorunum şuan yeni taşındığımız evin suları kireçli yıkasam da içindeki su nedeniyle kireç olmuş camlarım e bu camları neyle temizliyeceğiz 1kere bulaşık detarjanıyla yıkamıştım 2balığım mefta oldu şimdi korkuyorum da tuzla yıka nereye kadar

X