Aile Konutu şerhi, bazı arkadaşlara dert olabilir. Uyarı için konu açıyorum.

FloppyDisk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2023
1.340
2.195
40
Eşim ile konuşarak, kendimize ait oturduğumuz eve şerh düşürmek istedim. EDevletten başvuru yaptım. Başvuru sonrası gittim imzamı attım. Buraya kadar normal.

Eşime de sordum mesaj vs geldi mi diye. Gelmemiş. Ancak cuma günü öğrendim ki il tapu müdürlüğü eşime bilgilendirme yazısı göndermiş.

Bana saçma geldi. Eşinden gizli yapacaklar varsa aramızda, bilgisi oluyor.

Bazısının başına dert olabilir. Sizce normal mi?

Eşim ile konuşarak, kendimize ait oturduğumuz eve şerh düşürmek istedim. EDevletten başvuru yaptım. Başvuru sonrası gittim imzamı attım. Buraya kadar normal.

Eşime de sordum mesaj vs geldi mi diye. Gelmemiş. Ancak cuma günü öğrendim ki il tapu müdürlüğü eşime bilgilendirme yazısı göndermiş.

Bana saçma geldi. Eşinden gizli yapacaklar varsa aramızda, bilgisi oluyor.

Bazısının başına dert olabilir. Sizce normal mi?
Evlilik sonrası edinilen mallar ortak zaten tek kişi üstüne olsa dahi tapu. Eşlerin de onayı isteniyor artık çoğu şeyde. Bence normal. Karısından habersiz iş çeviren erkekler için güzel bir uygulama. Malı mülkü kafasına göre çar çur edemiyor

Evlilik sonrası edinilen mallar ortak zaten tek kişi üstüne olsa dahi tapu. Eşlerin de onayı isteniyor artık çoğu şeyde. Bence normal. Karısından habersiz iş çeviren erkekler için güzel bir uygulama. Malı mülkü kafasına göre çar çur edemiyor
Yok anlamadınız galiba, eş onayı almadan malı satabilir. Aile konutu şerhi koydurunca mecbur çağırıyor. Ama şerh koydurduğunuzda ev eşin üstündeyse bilgisi oluyor.

Mallar ortak doğru. Satıldığında tespit davası açılıyor. Satışlarda elden para alıyorlar. Atıyorum evin rayiçi 2 milyon ama evi 4 milyona sattı, kimsenin bilgisi olmuyor bu durumda. E devlet süreci olacak ama onunda bir yolunu bulabilirler bilmiyorum artık. Mağdur kadınlar olabiliyor.

Resmi daireler bu sekilde islemez ama, kimse resmi ait olan insandan habersiz boyle bir sorumluluk alamaz.

Resmi daireler bu sekilde islemez ama, kimse resmi ait olan insandan habersiz boyle bir sorumluluk alamaz.
1 maddeye bakar. Bilgi verilmez yazılsa yönetmelikte, bilgi verilmez 🤣. 657yim Memurluk yaptım.

Benim için değil ama diğer hemcinslerim için sorun olabilir.

Olması gereken de bilgilendirmek zaten tapu bilgilerine rahatlıkla e devletten bile ulaşabilir mal sahibi. Kimseden kendi malının üstündeki şerhi saklayamazsınız ki. Sorunlu kişilere haber verilmesi sıkıntı olabilir diyosunuz da sorunlu kişi o taşınmazı satmak istese ve her şeyi ayarlayıp tapuya gittiğinde şerh olduğunu öğrenip satamasa daha kötü olacak. En azından şerh olduğunu bilince herhangi bir işlem yapamayacağını da bilir.

Bence gayet olumlu, şerh var malı kaçırmaya kalkışma demek oluyor😁😁madem şerh var sanırım boşanma niyeti de var öğrenirse öğrensin ne olacak eninde sonunda öğrenecekti

1 maddeye bakar. Bilgi verilmez yazılsa yönetmelikte, bilgi verilmez 🤣. 657yim Memurluk yaptım.

Benim için değil ama diğer hemcinslerim için sorun olabilir.

Bu sorun resmi evraktaki dogru islem ile ortaya cikmiyor ama, ztn var ve zincir. Bilgi verilmese satisa gittiginde yine calisanlar sorun yasayacak kim neden ugrassin kimseden Mali hakkinda islem gizleyemezsiniz 657 boyle bir sey degil.

Aile konutu şerhi koyulurken haberi olabilir ama boşanma davası açarken tedbir kararı koyulursa sadece satarken habaeri olacağını söylemişti avukatım. Maalesef ben çocuğun okulu nedeni ile başka şehirde ikamet ettiğimden aile konutu şerhi koyamıyorum.

Bence gayet olumlu, şerh var malı kaçırmaya kalkışma demek oluyor😁😁madem şerh var sanırım boşanma niyeti de var öğrenirse öğrensin ne olacak eninde sonunda öğrenecekti
Benim için sorun değil zaten. Eşime söyledim direk, o kabul etti. Tapuda mal gibi kalmalarını isterdim galiba 🤣 çevremden çok aldatma haberi alıyorum bu aralar. O tip adamlara bilendim 😁

Ev satın alırken kredi kim çektiyse ev onun üzerine olmuyor mu
kredi de durum bu.
Evet ama evliyken alınan mallar ortak oluyor kanunen. Konu sahibi, eşinden şüphelenip de şerh koyduracaksanız haberiniz olsun demek istemiş
Şüphe değil de benimki inada bindi. Başka mal alıp onu da üzerine aldı paşam. Arabayı da aldı üzerine. Herşeyi üzerine aldın bende şerh koyduruyorum dedim 😁

X