Acil Yardımm!

ZeyNnep

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2008
50
1
30
Arkadaşlar benim 2 tane kırmızı yanaklı su kaplumbağam var.Daha yeniler.Birini alalı 5 gün öbürküsünü alalı ise 2 gün oldu.Hayvanlarım yemlerini yemiyorlar.şimdilik fanusta bakıyorum.akvaryum yaptırıyorum.Fakat ısıtıcıları yok mağlum fanusa koyamam.Sularını hergün değiştirip ılık yapıyorum.hareketliler.Fkat akvaryumcudan aldığım kabuk sertleştirici vitamini hayvanımın birtanesinin ağızına damlattım.Çünkü reçetesinde yemine damlatın diyordu benimkilerde yem yemediği için ağızına damlattım ama çok pişman oldum çünkü hayvanım damlatır damlatmaz delirmiş gibi kafasını sallayarak hızlı hızlı koşturmaya başladı.hemen suyuna koydum.sonra iyileşti.[bu olay dün akşam oldu]fakat şimdi çok halsiz birazda gözleri şişmiş gibi sizce neden yem yemiyorlar.karides ve normal yem veriyorum.ama yemiyorlar.lütfenn yardım.ölsenağlamamelerinden korkuyorum :KK43:resimdeki hayvanım ilk aldığım soldaki ve açık renk satıcı onun dişi olduğunu söyldi.sonra aldığım ise sağdaki başına bu olay gelen onunda erkek olduğunu söyledi.cinsiyet nasıl anlaşılır bilgisi olan yazsın

Son düzenleme:
buda resimleri. bahsettiğim hayvanım sağdaki.
ImageShack - Image Hosting :: 2301092245nl4.jpg

ImageShack - Image Hosting :: 2301092241aq3.jpg

Şimdi bütün bu olanlar plastik ölüm kaplarında baktığınız için oluyor.

Kaplumbağalar çok hassastır almadan araştırıp önce akvaryumu kurup sonra almalıydınız.

Şimdi su soğuk olduğu için yaşam faaliyetlerini sıfıra indirdiler belki yaşayabilir ümidi ile dolayısı ile hareket etmiyor ve yem yemiyorlar.

Vitamin ağzına damlatılmaz yeme damlatılırdı.

Gözlerinin şiş olması çok normal enfeksiyon kapmış suda filtre olmadığı için. Bunun için de teramisin göz kreminden çok ama çok az gözlerine sürün günde bir sefer ve minnacık.

Dişi yada erkek olduğu yavru iken anlaşılması imkansızdır, hatta ilerki devrelerde de zordur ama bacak boyu tırnak kalınlığına ve kabuk büyüklüğüne bakılarak anlaşılabilir. Yani ne zaman anlaşılır dersek 1 yaşlarında iken ancak belli olur.

Kısa sürede akvaryum ısıtıcı ve filtre edinirseniz belki kurtarırsınız.

İkinci fotoğrafta doğru gördüysem hayvancağızları alıp yatağa mı koydunuz.

Onlar nasıl hassastır oradan mikrop kapıp ölebilirler.

Kimileri evinde bile gezdirmeye kalkar sanıyorum kedi köpek sanıyorlar.

Yapmayın böyle şeyler. Kaplumbağa beslemek herkeze göre bir hobi değildir bakılması en zor ve narin evcillerden biridir. Dışarı çıkartmayın gerekmedikçe elinize almayın.

Devamlı akvaryumda durmalıdır ama sanırım bilmiyorsunuz ki onların akvaryumu balık akvaryumu değildir.

Aslında akvaryumda denmez "teraryum"dur.

Bir kuru alanı bulunmak zorundadır. Kaplumbağalar gün içerisinde kuru alana çıkıp kabuklarını kuruturlar. Kuru alanın sıcaklığıda 28-30 derece olmalıdır. Bunun içinde UV lambalar ile kuru alan aydınlatılıp gerekli sıcaklık sağlanır.

İsterseniz kaplumbağa bakımı hakkında araştırma yapın detaylı bilgiye sahip olun sonra bakımına geçin.

kapluşların bakımı çok zordur bikere suları hep aynı derecede olmalı.ısıtıcı şart ve mutkala suyu temızlemek ıcın fılıtre olmalı su ne kadar derın olursa olsun mutlaka ıstedıklerınde cıkmaları ıcın kuru yer olmalı mesela akvaryumun ıcıne taslar yada kumlar var özel ondan alınmalı.onlar hastadır buyuk ıhtımalle gozlerı sıstıyse mutlaka mıkrop kapmıstır.su soguk olunca cıgerlerını usutuyorlar oyuzden suları cok onemlı haftada en az 2-3 kez suları deısmelı ve kesınlıkle ıcme suyu konmalı.kabuk sertlestırıcı sureceksenız onları kuru bır kaba koyup sadece sırtlarına surulmelı ve en az 15 dakka oylece kalmalı kuru bır kapta ıyıce emsın dıye kabukları.bıde elınıze cok almamanız lazım cunku cok hassaslar yem yememelerıne gelınce ya cok hastalar yemıyorlar (buda ölüm demek) yada strese gırdıler cunku onlar strese gırıyorlar ve bır sure yemıyorlar ama ınanın ılgıden ve sevgıden cok ıyı anlıyorlar ılgınızı ve sevgınızı eksık etmeyın.bence daha uygın bır ortam lazım onlara
malesef kaplusları aldıgımız yerlerde bunlar hakkında hıc bır bılgıye sahıp değil oyuzden malesef ölüm gibi kotu sonuclarla sonlanıyo..

kapluşların bakımı çok zordur bikere suları hep aynı derecede olmalı.ısıtıcı şart ve mutkala suyu temızlemek ıcın fılıtre olmalı su ne kadar derın olursa olsun mutlaka ıstedıklerınde cıkmaları ıcın kuru yer olmalı mesela akvaryumun ıcıne taslar yada kumlar var özel ondan alınmalı.onlar hastadır buyuk ıhtımalle gozlerı sıstıyse mutlaka mıkrop kapmıstır.su soguk olunca cıgerlerını usutuyorlar oyuzden suları cok onemlı haftada en az 2-3 kez suları deısmelı ve kesınlıkle ıcme suyu konmalı.kabuk sertlestırıcı sureceksenız onları kuru bır kaba koyup sadece sırtlarına surulmelı ve en az 15 dakka oylece kalmalı kuru bır kapta ıyıce emsın dıye kabukları.bıde elınıze cok almamanız lazım cunku cok hassaslar yem yememelerıne gelınce ya cok hastalar yemıyorlar (buda ölüm demek) yada strese gırdıler cunku onlar strese gırıyorlar ve bır sure yemıyorlar ama ınanın ılgıden ve sevgıden cok ıyı anlıyorlar ılgınızı ve sevgınızı eksık etmeyın.bence daha uygın bır ortam lazım onlara
malesef kaplusları aldıgımız yerlerde bunlar hakkında hıc bır bılgıye sahıp değil oyuzden malesef ölüm gibi kotu sonuclarla sonlanıyo..

Tebrik ederim sizi bu forumda nice kaplumbağa sorularına yanıt verdim bu kelimeleri yüzlerce kez yazdım belki.

İlk kez benim gibi bilen ve önemseyen biri çıktı karşıma:1hug:

benimde kaplumbağlarım var..su ısısı önemli arkadaşın dediği gibi..Benimkilerde yemiyorlardı sonra gittim sordum,kaplumbağlar kış mevsiminde yem yemiyorlarmış.ve suyu ılık olacak...merak etme yaza doğru yerler..

benimde kaplumbağlarım var..su ısısı önemli arkadaşın dediği gibi..Benimkilerde yemiyorlardı sonra gittim sordum,kaplumbağlar kış mevsiminde yem yemiyorlarmış.ve suyu ılık olacak...merak etme yaza doğru yerler..

Olurmu öyle şey petşoplara göre tabi norali o.

Su sıcak olmadığı için yemiyorlardır.

Benimkiler azman gibi hergün yiyorlar dikkan edin hasta olmasınlar.

X